Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda podpisał dwie ustawy: nowelę ustaw przywracającą nadzór ministra nauki nad NCBR oraz nowelę ustawy przedłużającą legalność pobytu ukraińskich uchodźców wojennych do 30 czerwca 2024 roku. Prezydencka minister Małgorzata Paprocka przekazała, że obie zostaną skierowane do Trybunału Konstytucyjnego w trybie następczym. Wcześniej prezydent sam zapowiadał, że będzie tak robić z każdą ustawą uchwaloną bez udziału byłych posłów PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.
We wtorek Kancelaria Prezydenta w komunikacie poinformowała o poniedziałkowej decyzji prezydenta. Duda podpisał dwie nowelizacje: "o zmianie ustawy o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce" oraz "o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych".
Paprocka: prezydent skieruje obie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego w trybie następczym
W komunikacie nie było mowy o przesłaniu ustaw do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. Jednak później prezydencka minister Małgorzata Paprocka przekazała, że prezydent jednak skieruje do Trybunału Konstytucyjnego w trybie następczym nowelę ustaw przywracającą nadzór ministra nauki nad NCBR oraz nowelę ustawy przedłużającą legalność pobytu ukraińskich uchodźców wojennych do 30 czerwca 2024 roku.
Tłumaczyła, że prezydent zdecydował o ich skierowaniu do TK "z uwagi na tryb i obsadę Sejmu". Podkreśliła, że tryb następczy jest możliwy do zastosowania dopiero po opublikowaniu podpisanych ustaw w Dzienniku Ustaw; jak zaznaczyła, to jeszcze nie nastąpiło.
Wcześniej, jeszcze przed informacją podaną przez minister Paprocką, zwróciliśmy się do Kancelarii Prezydenta z pytaniem o powody jego decyzji. Czekamy na odpowiedź.
Prezydent zapowiadał, że będzie wysyłał ustawy do TK
Prezydent w styczniu, kiedy podpisał ustawę budżetową i dwie inne ustawy, przesłał je do TK właśnie w takim trybie. W komunikacie napisano wtedy, że zrobił to z uwagi na "brak możliwości udziału w pracach Sejmu nad tymi ustawami przez posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika". Kancelaria zapowiedziała, że "analogiczne działania będą podejmowane przez Prezydenta RP każdorazowo w przypadku uniemożliwienia Posłom wykonywania ich mandatu".
Ustawy podpisane przez prezydenta i nieprzesłane do TK, zostały przyjęte 26 stycznia i 9 lutego. Oznacza to, że Sejm uchwalił obydwie bez udziału Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, byłych posłów PiS, którzy stracili mandaty po prawomocnym skazaniu przez sąd.
Źródło: tvn24.pl