Prezydent: sprawiedliwa transformacja ma służyć ludziom, a nie ludzie transformacji

Autor:
ads\mtom
Źródło:
PAP
Prezydent: sprawiedliwa transformacja ma służyć ludziom, a nie ludzie transformacji
Prezydent: sprawiedliwa transformacja ma służyć ludziom, a nie ludzie transformacjiTVN24
wideo 2/5
TVN24Prezydent: sprawiedliwa transformacja ma służyć ludziom, a nie ludzie transformacji

Prezydent Andrzej Duda przemawiając na szczycie COP27 w Egipcie mówił, że "sprawiedliwa transformacja energetyczna jest po to, by służyła ludziom, a nie ludzie służyli transformacji". -Powinniśmy troszczyć się o naszych współobywateli, o nasze narody, troszczyć się o indywidualnych konsumentów energii - powiedział prezydent.

Prezydent Andrzej Duda przemawiał we wtorek na szczycie COP27 w Egipcie. Przekonywał, że "Polska jest przykładem kraju, który podąża ścieżką zrównoważonego rozwoju i w sposób znaczący zmniejsza emisję, a jednocześnie następuje wzrost PKB".

- Polska w ciągu ostatnich kilku lat osiągnęła cele redukcji emisji gazów cieplarnianych i CO2 w roku 2020. Jednocześnie aktywnie pracujemy nad odbudową odnawialnych źródeł energii i rozwijamy program nuklearny. Polska promuje przede wszystkim elektromobilność, wydajność energetyczną, ale również opracowuje nowoczesne technologie - mówił.

Dodał, że aby osiągnąć wyznaczone cele klimatyczne należy zwiększyć wysiłki i działać w sposób odpowiedzialny. - A to wszystko po to, aby móc osiągnąć sytuację, w której przejście na inne źródła energii będzie sprawiedliwe. Bo ta sprawiedliwa transformacja energetyczna jest po to, by służyła ludziom, a nie ludzie służyli transformacji - powiedział polski prezydent.

Duda: powinniśmy troszczyć się o indywidualnych konsumentów energii

Prezydent mówił też, że transformacja jest obecnie o wiele trudniejsza m.in. z uwagi na "zbrodniczą agresję Rosji na Ukrainę, która doprowadziła do ogromnych strat w istnieniach ludzkich, do zniszczeń infrastruktury ukraińskiej i gospodarki, ale też strat środowiskowych". Jak podkreślił, sprawcy rosyjscy powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności za to, co zrobili, i powinni pokryć te straty.

- Konsekwencją agresji rosyjskiej jest przede wszystkim kryzys, ale też ogromne koszty, które jednocześnie zagrażają czasowym realizacjom celów klimatycznych, a jednocześnie zagrażają sytuacji, w której chcielibyśmy rzeczywiście, zgodnie z naszymi przewidywaniami, zrealizować nasze cele - wskazywał prezydent.

- Uważam, że powinniśmy odpowiedzieć w sposób zdecydowany. Przede wszystkim troszczyć się o naszych współobywateli, o nasze narody, troszczyć się o indywidualnych konsumentów energii. Ponadto, musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by agresja rosyjska w sposób szybki i zdecydowany była odepchnięta poprzez nasze zwiększone wsparcie dla Ukrainy - powiedział prezydent.

- Potrzeba nam dziś, jak nigdy wcześniej, solidarności i wspólnego, globalnego działania. Wypracowywania innowacyjnych rozwiązań, które zapewnią bezpieczeństwo energetyczne i ochronę klimatu. Które dzięki badaniom i rozwojowi spowodują skok technologiczny w kierunku niskoemisyjnej transformacji - dodał Andrzej Duda.

Całe przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy na COP27
Całe przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy na COP27TVN24

Szczyt COP27

Od niedzieli w egipskim Szarm el–Szejk trwa COP27 - konferencja stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP27). W szczycie bierze udział ponad 200 delegatów.

Na tegorocznej konferencji dyskusja koncentruje się na potrzebach i zobowiązaniach finansowych, w tym na kształtowaniu narzędzi potrzebnych do reakcji na szkody, jakie powstają w związku ze zmianami klimatu.

Autor:ads\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości