Jedenastu nowych wojewodów powołał w środę (20 grudnia) premier Donald Tusk na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji Marcina Kierwińskiego. Z tego grona osiem osób to politycy Koalicji Obywatelskiej, po jednym stanowisku dostały Polskie Stronnictwo Ludowe i Polska 2050, jest też jedna polityczka bezpartyjna. Nominacje wręczył wiceszef MSWiA Tomasz Szymański.
Premier Donald Tusk na wniosek szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego powołał w środę 11 nowych wojewodów. Nominacje wręczył w środę wiceminister sprawiedliwości i administracji Tomasz Szymański.
Wśród nowych wojewodów znalazło się ośmioro polityków Koalicji Obywatelskiej. Po jednej nominacji otrzymali działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 Szymona Hołowni. Jedna nominacja trafiła do polityczki bezpartyjnej.
W ubiegłym tygodniu Tusk powołał wojewodów w dwóch innych regionach. Urząd w województwie małopolskim objął wtedy Krzysztof Klęczar z PSL, a w województwie mazowieckim - Mariusz Frankowski z Koalicji Obywatelskiej.
Poniżej przedstawiamy listę powołanych dotąd wojewodów. Nowych nazwisk nie ma na razie w urzędach wojewódzkich na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce i w Lubuskiem.
Wojewoda kujawsko-pomorski
Nowym wojewodą kujawsko-pomorskim został 38-letni Michał Sztybel, dotychczasowy wiceprezydent Bydgoszczy i szef struktur PO w tym mieście.
Sztybel urodził się 12 sierpnia 1985 r. Jest absolwentem politologii na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego i podyplomowych studiów rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Na stanowisku wojewody kujawsko-pomorskiego zastąpił Mikołaja Bogdanowicza z PiS.
Od 17 listopada 2018 r. Sztybel był zastępcą prezydenta Bydgoszczy. Odpowiadał m.in. za inwestycje, zamówienia publiczne, gospodarkę odpadami komunalnymi i fundusze europejskie. Wcześniej, w latach 2015-2016, był doradcą prezydenta miasta Rafała Bruskiego, a 2016 r. dyrektorem Biura Komunikacji Społecznej. W latach 2006-2010 był radnym Rady Miasta Bydgoszczy.
Na początku swojej drogi politycznej był członkiem młodzieżówki Unii Wolności, a później asystentem posła Tomasza Markowskiego z Prawa i Sprawiedliwości. Jako student był doradcą wojewody kujawsko-pomorskiego Zbigniewa Hoffmana z PiS. W trakcie sprawowania mandatu radnego był członkiem klubu PiS, a w 2011 r. wstąpił do PO.
Wśród pierwszych decyzji nowego wojewody jest wniosek do premiera o odwołanie p.o. prezydenta Inowrocławia Marka Słabińskiego. Zaproponował na jego miejsce Wojciecha Piniewskiego, wieloletniego zastępcę prezydenta miasta.
Wojewoda lubelski
Krzysztof Komorski, dotychczasowy radny województwa lubelskiego, został w środę nowym wojewodą lubelskim. Jest członkiem Platformy Obywatelskiej.
Komorski był od 2018 roku radnym sejmiku województwa lubelskiego z Koalicji Obywatelskiej. W latach 2015-2018 pełnił funkcję zastępcy prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji. Jest wiceprezesem MOSiR "Bystrzyca" w Lublinie.
Urodził się w 1983 r. w Lublinie. Ukończył studia magisterskie na kierunku socjologia. Od początku drogi zawodowej związany z samorządem; pracował w Urzędzie Miasta Lublin i Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego. Startował w październikowych wyborach do Sejmu z okręgu nr 6, uzyskując blisko 3,4 tys. głosów. Nie zdobył mandatu.
Komorski zastąpił na stanowisku wojewody Lecha Sprawkę, który pełnił tę funkcję od 2019 roku.
Wojewoda łódzki
Dotychczasowa radna Sejmiku Województwa Łódzkiego Dorota Ryl została w środę nowym wojewodą łódzkim. Zastąpi na tym urzędzie zdymisjonowanego po zmianie rządu Karola Młynarczyka.
Związana z Platformą Obywatelską Dorota Ryl pochodzi z Sieradza i ma 62 lata. Jest absolwentką zarządzania w Wyższej Szkole Kupieckiej w Łodzi. W przeszłości pracowała w administracji samorządowej, m.in. na stanowisku głównego specjalisty ds. kontroli w Starostwie Powiatowym w Wieluniu. Od 2004 do 2010 roku była inspektorką kontroli w Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Łodzi, a następnie dyrektorem Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego (oddział w Kościerzynie).
Była radną Sejmiku Województwa Łódzkiego wybieraną z list PO w 2010 i 2014. W kadencji 2010–2014 sprawowała funkcję wicemarszałka województwa łódzkiego, a w kolejnej kadencji - wiceprzewodniczącej sejmiku. W 2018 r. nie uzyskała reelekcji do sejmiku. Powróciła jednak do tego gremium w trakcie kadencji, zastępując w nim zmarłego Andrzeja Owczarka.
W wyborach 15 października br. startowała do Senatu w ramach paktu senackiego. W okręgu obejmującym powiaty: pajęczański, wieluński, sieradzki, wieruszowski i zduńskowolski zdobyła 40,18 proc. głosów, przegrywając z wybranym ponownie senatorem PiS Michałem Seweryńskim (45,47 proc.).
Ryl będzie trzecią w historii kobietą sprawującą urząd wojewody łódzkiego. Wcześniej tę funkcję pełniły Jolanta Chełmińska i Helena Pietraszkiewicz.
Nowymi wicewojewodami mają zostać przedstawiciele Nowej Lewicy oraz PSL.
Ryl zastąpiła na stanowisku wojewody łódzkiego zdymisjonowanego Karola Młynarczyka, który pełnił urząd od kwietnia br. Wcześniej tę funkcję sprawowali Tobiasz Bocheński i Zbigniew Rau.
Wojewoda małopolski
Krzysztof Klęczar, burmistrz Kęt i szef małopolskich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego, został powołany w czwartek (14 grudnia) przez premiera Donalda Tuska na stanowisko wojewody małopolskiego.
Krzysztof Klęczar (ur. 1982 r. w Oświęcimiu) jest z wykształcenia zootechnikiem (mgr inż. - Akademia Rolnicza w Krakowie) i psychologiem (mgr - Uniwersytet SWPS w Warszawie). Posiada doktorat uzyskany na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Od 2014 był burmistrzem małopolskich Kęt, a wcześniej pełnił funkcję m.in. członka zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego. Jest prezesem Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Małopolsce i członkiem Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL.
Urząd Gminy Kęty poinformował w czwartek, że w związku z powołaniem Krzysztofa Klęczara na funkcję wojewody małopolskiego automatycznie wygasa jego mandat jako burmistrza tej gminy. "W najbliższym czasie Premier RP wyznaczy osobę, która będzie pełniła urząd Burmistrza naszej Gminy do czasu najbliższych wyborów samorządowych" - wyjaśnił UG Kęty na swojej stronie internetowej.
Krzysztof Klęczar zastąpił na stanowisku wojewody małopolskiego Łukasza Kmitę, który został wybrany do Sejmu z listy PiS.
Wojewoda mazowiecki
Nowym wojewodą mazowieckim został Mariusz Frankowski.
Frankowski jest warszawskim radnym Koalicji Obywatelskiej. W 2011 roku został szefem Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Zajmuje się tematyką Unii Europejskiej, w aspekcie polityki regionalnej i funduszy strukturalnych. Był przewodniczącym komisji rozwoju gospodarczego i cyfryzacji w Radzie Warszawy.
Mariusz Frankowski jest absolwentem Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu na kierunku nauki polityczne o specjalności stosunki międzynarodowe, Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku menedżer publiczny oraz podyplomowych studiów menedżer ds. innowacji, realizowanych wspólnie przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie oraz Lake Forest Graduate School of Management z Chicago.
Od 2007 roku pełnił funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Tam odpowiadał m.in. za zarządzanie i realizację projektów w ramach Regionalnej Strategii Innowacji dla Mazowsza, współpracę z przedsiębiorcami oraz środowiskami naukowymi, a także bezpośrednie zarządzanie Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013.
Wojewoda opolski
Monika Jurek została powołana na stanowisko wojewody opolskiego - poinformowało MSWiA na portalu X. Nowa wojewoda do tej pory była dyrektorem departamentu oświaty i rynku pracy w opolskim urzędzie marszałkowskim.
Nowa wojewoda opolska od wielu lat związana była z oświatą, będąc m.in. wieloletnim dyrektorem Zespołu Szkół Budowlanych im. Księcia Jerzego II Piasta w Brzegu. Działa także w samorządzie - w latach 2010-2014 w radzie miejskiej w Brzegu, a obecnie jest radną rady powiatu brzeskiego. Od stycznia 2019 roku do chwili obecnej pełniła funkcję dyrektora departamentu w opolskim urzędzie marszałkowskim, którym kieruje Andrzej Buła - marszałek regionu, a zarazem szef wojewódzkich struktur PO.
W ostatnich wyborach parlamentarnych Jurek startowała z czwartego miejsca na liście KO do Sejmu, jednak nie otrzymała odpowiedniej ilości głosów do zdobycia mandatu poselskiego.
Wojewoda podkarpacki
Wykładowca akademicki i szefowa sztabu wyborczego KO na Podkarpaciu w ostatnich wyborach parlamentarnych Teresa Kubas-Hul została nowym wojewodą podkarpackim.
Kubas-Hul ukończyła studia ekonomiczne na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Filia w Rzeszowie. Następnie w latach 1993-1994 była stypendystą Programu USAID organizowanego przez Georgetown University, studiowała bankowość, zarządzanie i marketing na State University of New York w USA.
W latach 1995-2008 pracowała w Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, gdzie zarządzała m.in. programami Phare Struder, Phare Rapid, Phare Struder II. Jest autorem wielu projektów finansowanych ze środków PHARE i Funduszy Strukturalnych UE.
W latach 1998-2003 była członkiem zarządu Fundacji Programów Pomocowych dla Rolnictwa FAPA, a od 2013-2016 była zastępcą prezesa PARP.
Kubas-Hul jest współautorką koncepcji utworzenia m.in. Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego, Parku Przemysłowego w Nowej Rudzie, Bełchatowsko-Kleszczowskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.
Od roku 2006 do 2018 Kubas-Hul była radną sejmiku woj. podkarpackiego, wiceprzewodniczącą sejmiku III kadencji i przewodnicząca sejmiku IV kadencji.
W województwie podkarpackim nie ma wojewody od 2 listopada, kiedy została odwołana Ewa Leniart, ponieważ została wybrana na posła. Zastępowała ją pierwsza wicewojewoda Jolanta Sawicka.
Wojewoda podlaski
46-letni Jacek Brzozowski, dotychczas dyrektor departamentu prezydenta miasta Białegostoku, został w środę nowym wojewodą podlaskim.
Nowy wojewoda podlaski ukończył w 2002 roku historię na Uniwersytecie w Białymstoku.
Jak podaje ta uczelnia (Brzozowski jest tam zatrudniony jako adiunkt w Instytucie Historii) na swojej stronie internetowej, pracę doktorską obronił w Instytucie Historii i Nauk Politycznych UwB w 2012 roku. W lutym 2016 roku ukończył studia podyplomowe w zakresie stosunków międzynarodowych w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych w Warszawie. W czerwcu tego samego roku ukończył studia podyplomowe w zakresie dyplomacji kulturalnej Creative Diplomacy w Collegium Civitas w Warszawie. Staż odbył w Instytucie Adama Mickiewicza w Warszawie.
Był m.in. pomysłodawcą Festiwalu Dyplomatycznego im. prof. Stefana Mellera, który odbywa się na Uniwersytecie w Białymstoku od 2016 roku. Jest autorem programu nauczania historii dyplomacji i protokołu dyplomatycznego w szkole średniej. Jest też członkiem Komisji Dydaktyki Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Instytutu Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Europy, Polskiego Towarzystwa Stosunków Międzynarodowych.
Przed objęciem stanowiska wojewody pracował w białostockim magistracie jako dyrektor departamentu prezydenta miasta. Prywatnie uprawia ultramaraton.
Wojewoda pomorski
Beata Rutkiewicz została powołana na stanowisko wojewody pomorskiego. Na stanowisku zastąpi Dariusza Drelicha z PiS.
Beata Rutkiewicz od 2015 roku pełniła funkcję zastępcy prezydenta Wejherowa. Nadzorowała m.in. wydziały inwestycji, gospodarki komunalnej, ochrony środowiska oraz nieruchomości.
W okresie od lutego 2012 do grudnia 2014 r. była główną specjalistką ds. zamówień publicznych w Urzędzie Gminy Trąbki Wielkie. Za zamówienia publiczne odpowiadała też w latach 2005-2011 w Urzędzie Gminy Pruszcz Gdański oraz w Agencji Nieruchomości Rolnych w Gdańsku (2003-2005).
W 2000 r. ukończyła studia na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej oraz podyplomowe na Uniwersytecie Gdańskim w zakresie zamówień publicznych. Dwa lata później ukończyła Akademię Ekonomiczno-Humanistyczną w Warszawie na kierunku zarządzanie kapitałem ludzkim i psychologia w zarządzaniu. Jest też absolwentką studiów MBA w Collegium Humanum.
Była ekspertką przy Pomorskim Zespole do Spraw Kobiet, który jest organem doradczo-konsultacyjnym przy Zarządzie Województwa Pomorskiego.
Beata Rutkiewicz jest zamężna, ma dwójkę dzieci.
Wojewoda śląski
Marek Wójcik został nowym wojewodą śląskim.
Urodzony w 1980 r. Marek Wójcik jest katowiczaninem, ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i studia podyplomowe Master of Business Administration w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. W latach 2005-19 był posłem Platformy Obywatelskiej.
Jako poseł przez dwie kadencje był wiceprzewodniczącym sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych; pracował też w komisji śledczej do zbadania okoliczności tragicznej śmierci Barbary Blidy. Jest orędownikiem współpracy metropolitalnej w regionie; był m.in. współautorem ustawy o Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z 2015 r. (nie weszła wówczas w życie).
W 2019 r. Marek Wójcik nie dostał się do Sejmu, pracował następnie jako doradca marszałka Senatu. Jest żonaty, ma dwie córki. Wśród jego pasji jest historia Katowic.
Wakat na stanowisku wojewody śląskiego miał miejsce od 2 listopada, kiedy urząd przestał pełnić Jarosław Wieczorek, wybrany 15 października na posła z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Obowiązki te pełnił dotąd pierwszy wicewojewoda Jan Chrząszcz.
Wojewoda świętokrzyski
Józef Bryk został w środę powołany na stanowisko wojewody świętokrzyskiego.
Józef Bryk jest staszowskim przedsiębiorcą, związanym z Platformą Obywatelską. Od marca 2021 roku sprawował mandat radnego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Mandat objął w trakcie kadencji, po śmierci radnego Grigora Szaginiana. We wtorek, 19 grudnia, wystąpił o wygaszenie mandatu radnego sejmiku.
Józef Bryk urodził się 20 marca 1960 r. w Staszowie. Jest absolwentem zarządzania i organizacji firmy na Akademii Świętokrzyskiej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Ukończył również studia podyplomowe: zarządzanie audytem wewnętrznym jednostek finansów publicznych na Akademii Ekonomicznej w Krakowie oraz transport i logistykę w Wyższej Szkole Handlowej w Kielcach.
Radny Rady Miejskiej w Staszowie w latach 2006-2014. Pełnił również funkcję Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego.
Wojewoda warmińsko-mazurski
Dotychczasowy wójt gminy Wydminy Radosław Król został nowym wojewodą warmińsko-mazurskim.
Radosław Król ma 48 lat. Od 2010 roku był wójtem mazurskiej gminy Wydminy w powiecie giżyckim.
Z wykształcenia jest ichtiologiem po kierunku rybactwo śródlądowe na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, ukończył też studia podyplomowe m.in. z zarządzania przestrzenią i środowiskiem. W przeszłości pracował m.in. jako dyrektor biura Zarządu Wojewódzkiego PSL w Olsztynie i biura Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
W ostatnich wyborach parlamentarnych kandydował do Sejmu z piątego miejsca na liście KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni w okręgu nr 35, czyli tzw. olsztyńsko-mazurskim. Otrzymał 3 580 głosów, nie uzyskując mandatu posła.
Jest wiceprezesem zarządu wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego i wiceprzewodniczącym rady naczelnej tej partii.
Na czwartek w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie zapowiedziany jest briefing prasowy nowego wojewody.
Wojewoda zachodniopomorski
Wykładowca akademicki i były prezes Radia Szczecin Adam Rudawski został nowym wojewodą zachodniopomorskim.
Urodzony w 1966 r. Rudawski jest ekonomistą, menedżerem, profesorem Uniwersytetu Szczecińskiego. W latach 1994-2006 był dyrektorem ekonomicznym i wiceprezesem zarządu w Polskim Radiu Szczecin, następnie w latach 2006-2011 - rektorem Wyższej Szkoły Zarządzania, a od 2011 do 2016 r. - prezesem zarządu Polskiego Radia Szczecin.
W tegorocznych wyborach parlamentarnych startował z drugiego miejsca listy Trzeciej Drogi do Sejmu w okręgu 41 (szczecińskim). Był kandydatem bezpartyjnym, popieranym przez Polskę 2050 Szymona Hołowni. Otrzymał 9101 głosów i nie uzyskał mandatu.
Źródło: PAP, MSWiA
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock