TVN24 | Polska

Premier Mateusz Morawiecki przy Nowogrodzkiej. W siedzibie PiS spędził ponad dwie godziny

TVN24 | Polska

Autor:
kb/pm
Źródło:
TVN24
Zakończyło się spotkanie w siedzibie PiS przy Nowogrodzkiej
Zakończyło się spotkanie w siedzibie PiS przy NowogrodzkiejTVN24
wideo 2/21
TVN24Zakończyło się spotkanie w siedzibie PiS przy Nowogrodzkiej

We wtorek po południu premier przyjechał do siedziby Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie. Spędził tam ponad dwie godziny. Wcześniej na Nowogrodzką przyjechał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Prawdopodobnym tematem rozmów polityków były planowane zmiany w rządzie. Oficjalnego komunikatu po zakończeniu rozmów jak dotąd nie przekazano.

- Możemy jedynie przypuszczać, jaki temat był tutaj poruszany. Możemy jedynie przypuszczać, że chodzi o kwestie rekonstrukcji (rządu - red.), która ma nabierać tempa - mówiła po godzinie 17 Małgorzata Mielcarek-Badziak, reporterka TVN24. Pewności jednak nie ma, bo po spotkaniu Jarosława Kaczyńskiego z premierem Mateuszem Morawiecki w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie nie przekazano żadnego komunikatu. Wizyta premiera w siedzibie partii rządzącej trwała ponad dwie godziny.

Zapowiedź rekonstrukcji

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział 19 lipca rekonstrukcję rządu. W Polskim Radiu powiedział tego dnia, że "na pewno będą zmiany personalne", przy czym zaznaczył, że "nie chodzi o premiera". - Premier zostaje, ale rząd ma być inaczej skonstruowany - dodał. Wyjaśnił, że ma to być przeprowadzone w sposób taki, który "zlikwiduje stan, w którym niektóre decyzje są podejmowane w kilku ministerstwach, muszą przejść przez kilka ministerstw". - Pewne ciągi decyzyjne są rozproszone, to do niczego dobrego nie prowadzi - dodał.

Jarosław Kaczyński: będzie rekonstrukcja rządu, ale zmiany personalne nie obejmą premiera
Jarosław Kaczyński: będzie rekonstrukcja rządu, ale zmiany personalne nie obejmą premiera Polskie Radio Program I

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

O planowanych zmianach w rządzie mówił też w wypowiedzi dla dziennikarzy w Sejmie wicemarszałek, szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Przyznał, że zmniejszona ma być liczba resortów, a każdemu z koalicjantów PiS miałby przypaść jeden resort.

Terlecki: koalicjanci Zjednoczonej Prawicy zawsze mieli po jednym ministerstwie
Terlecki: koalicjanci Zjednoczonej Prawicy zawsze mieli po jednym ministerstwie

Minister środowiska, polityk Solidarnej Polski Michał Woś stwierdził w piątek w TVN24, że propozycja PiS dotycząca rekonstrukcji rządu nie spotkała się z uznaniem także Solidarnej Polski. - Nie planujemy zmiany liczby resortów. Zachęcamy do rozmów o programie - oświadczył Woś.

Woś: PiS wpadł na pomysł rekonstrukcji, ale nie spotkał się z uznaniem Solidarnej Polski i Porozumienia
Woś: PiS wpadł na pomysł rekonstrukcji, ale nie spotkał się z uznaniem Solidarnej Polski i PorozumieniaTVN24

W piątek na konferencji prasowej lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro mówił, że "nie ma nic przeciwko rozmowom na temat rekonstrukcji rządu". - W tej chwili Solidarną Polskę, Prawo i Sprawiedliwość i Porozumienie wiąże umowa koalicyjna, która zakłada między innymi, że każdy ze współkoalicjantów kieruje dwoma resortami. Na razie ta umowa się nie zmieniła - mówił.

Jak dodał, "można oczywiście brać pod uwagę, że dojdzie do zmiany umowy koalicyjnej". - Dopiero wtedy, kiedy ta umowa by się zmieniła i wiązałaby się ze zgodą wszystkich zainteresowanych stron na nową formułę rządu, to moglibyśmy mówić o nowej sytuacji - zaznaczył Ziobro.

Ziobro: można brać pod uwagę, że dojdzie do zmiany umowy koalicyjnej
Ziobro: można brać pod uwagę, że dojdzie do zmiany umowy koalicyjnejTVN24

Solidarna Polska i Porozumienie teraz mają po dwa ministerstwa

Obecnie przedstawiciele Porozumienia stoją na czele dwóch resortów: rozwoju (kierowanego przez wicepremier Jadwigę Emilewicz) oraz nauki i szkolnictwa wyższego (Wojciech Murdzek), natomiast politycy Solidarnej Polski kierują resortami: sprawiedliwości (Zbigniew Ziobro) i środowiska (Michał Woś). Przedstawiciele Solidarnej Polski i Porozumienia mają też w rządzie wiceministrów.

Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości liczy 235 posłów, wśród nich jest 19 posłów Solidarnej Polski oraz 18 Porozumienia.

Autor:kb/pm

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości