TVN24 | Polska

Terlecki: koalicjanci zawsze mieli po jednym ministerstwie

TVN24 | Polska

Autor:
js,
akw
Źródło:
TVN24, PAP
Terlecki: koalicjanci Zjednoczonej Prawicy zawsze mieli po jednym ministerstwie
Terlecki: koalicjanci Zjednoczonej Prawicy zawsze mieli po jednym ministerstwie
wideo 2/24
Terlecki: koalicjanci Zjednoczonej Prawicy zawsze mieli po jednym ministerstwie

Władze Prawa i Sprawiedliwości "bardzo intensywnie" zajmują się kwestią rekonstrukcji rządu - potwierdził w czwartek na Wiejskiej szef klubu tej partii Ryszard Terlecki. Przyznał, że koalicjanci Zjednoczonej Prawicy "będą mieć po jednym" ministerstwie. Aktualnie Solidarna Polska i Porozumienie kierują dwoma resortami.

Dziennikarze pytali w czwartek wicemarszałka Sejmu i szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego, kiedy władze Prawa i Sprawiedliwości zajmą się rekonstrukcją rządu. - Już się zajmują bardzo intensywnie - odpowiedział Terlecki. Na pytanie, czy to prawda, że koalicjanci PiS - Porozumienie i Solidarna Polska - obawiają się, że po zmianach będą musieli oddać po jednym resorcie, odpowiedział, że "zawsze mieli po jednym". Na uwagę dziennikarzy, że obsadzali po dwa ministerstwa, Terlecki odpowiedział, że "będzie trochę mniej ministerstw". Dodał, że koalicjanci "będą mieć po jednym" resorcie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Dopytywany, czy koalicjanci oddadzą po jednym bez walki, odparł krótko: - Zobaczymy.

Dodał, że w piątek zbierze się prezydium komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości.

Politycy Solidarnej Polski w rządzie kierują dwoma resortami: sprawiedliwości (Zbigniew Ziobro) i środowiska (Michał Woś). Politycy Porozumienia natomiast - ministerstwem rozwoju (Jadwiga Emilewicz) oraz nauki i szkolnictwa wyższego (Wojciech Murdzek).

Rekonstrukcja będzie, "premier zostaje"

Rekonstrukcję rządu zapowiedział w niedzielę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. W Polskim Radiu powiedział tego dnia, że "na pewno będą zmiany personalne", przy czym zaznaczył, że "nie chodzi o premiera". - Premier zostaje, ale rząd ma być inaczej skonstruowany - dodał. Wyjaśnił, że ma to być przeprowadzone w sposób taki, który "zlikwiduje stan, w którym niektóre decyzje są podejmowane w kilku ministerstwach, muszą przejść przez kilka ministerstw". - Pewne ciągi decyzyjne są rozproszone, to do niczego dobrego nie prowadzi - dodał.

Tego samego dnia szef resortu spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz ocenił, że "to dobry moment na zmianę na czele naszej dyplomacji". - Umówiliśmy się z premierem Mateuszem Morawieckim na kontynuowanie mojej misji do wyborów prezydenckich - powiedział.

W czwartek o rekonstrukcji mówił także rzecznik rządu Piotr Mueller. Na antenie Polskiego Radia przekazał, że "trwają dyskusje w ramach obozu Zjednoczonej Prawicy". - Żadne konkluzje jeszcze nie zapadły, przygotowujemy harmonogram prac legislacyjnych, określamy, które cele strategiczne w jakiej kolejności mają być realizowane - powiedział.

Rekonstrukcja ma - według Muellera - polegać "między innymi na dostosowaniu struktury do realizacji celów, które wynikają z programu wyborczego". - Najprawdopodobniej będzie wiązało się to z pewną konsolidacją resortów, po to, aby pewne procesy decyzyjne zapadały szybciej i żeby można było skuteczniej realizować pewne cele, które wynikają z naszego programu wyborczego - mówił.

Jarosław Kaczyński: będzie rekonstrukcja rządu, ale zmiany personalne nie obejmą premiera
Jarosław Kaczyński: będzie rekonstrukcja rządu, ale zmiany personalne nie obejmą premiera Polskie Radio Program I

Autor:js, akw

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości