Polski rząd do ONZ: przestrzegamy praw człowieka. Organizacje pozarządowe: nie wszędzie

Komitet Praw Człowieka przy ONZ krytykuje działania rządu
Komitet Praw Człowieka przy ONZ krytykuje działania rządu
tvn24
Krytyczną opinię o Polsce wydała jesienią ubiegłego roku inna agenda ONZ - Komitet Praw Człowieka. Materiał magazynu "Polski i Świat" TVN24 z 4.11.2016tvn24

Polski rząd przekonuje ONZ, że państwo polskie przestrzega praw człowieka. Ma się to przejawiać m.in. w poszanowaniu wolności mediów, przeciwdziałaniu dyskryminacji, zapewnieniu kobietom dostępu do bezpłatnej aborcji i ściganiu przestępstwa motywowanych nienawiścią. Rzeczywistość nie jest taka jak chciałby rząd - mówią organizacje pozarządowe. Wysyłają do ONZ swoje raporty i zapowiadają, że na pewno wezmą udział w debacie o Polsce.

W maju tego Polska zostanie oceniona przez agendę ONZ - Radę Praw Człowieka. To standardowa procedura Narodów Zjednoczonych. Podlega jej każde państwo członkowskie raz na kilka lat. Rząd kontrolowanego państwa musi przedstawić ONZ pisemny raport, w którym szczegółowo relacjonuje, jak przestrzega praw człowieka w swoim kraju. Swoje raporty mogą przedstawić również organizacje pozarządowe. Następnie odbywa się debata na forum Rady, liczącej 47 państw. Efektem mogą być rekomendacje dla kontrolowanego rządu w zakresie przestrzegania praw człowieka - dotyczące tego, co należy zmienić w postępowaniu władz lub też zmian w prawie.

Opinie organizacji pozarządowych inne niż rządu

Rząd Beaty Szydło przygotował więc "III Raport Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Powszechnego Okresowego Przeglądu Praw Człowieka". Z 23-stronicowego dokumentu płynie ogólny wniosek, że prawa człowieka są przestrzegane, a przynajmniej władze państwowe do tego dążą.

"Ramy prawne oraz instytucjonalne w obszarze ochrony i promocji praw człowieka mają w Polsce solidne podstawy" - zapewnia polski rząd.

Odmienne zdanie w tej sprawie mają organizacje pozarządowe. Trzy z nich - Amnesty International, Kampania Przeciw Homofobii i Helsińska Fundacja Prawa Człowieka - opracowały swoje raporty, które zamierzają przedstawić ONZ. Wszystkie trzy organizacje podejmują w swoich opracowaniach kwestie przemilczane w rządowym dokumencie.

Zapowiada się więc burzliwa debata w Genewie, bo organizacje pozarządowe nie tylko wysłały do ONZ swoje raporty, ale też zamierzają wysłać swoich przedstawicieli na posiedzenie poświęcone Polsce.

- W swoim raporcie zwróciliśmy uwagę przede wszystkim na to czego w dokumencie rządowym nie ma, czyli na trwający cały czas kryzys konstytucyjny, planowane zmiany w sądownictwie naruszające równowagę trójpodziału władz, podporządkowanie mediów publicznych rządzącej większości oraz naruszanie praw imigrantów – mówi portalowi tvn24.pl Małgorzata Szuleka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

Kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego

Na trwający i nierozwiązany kryzys konstytucyjny w Polsce, jako jedno z kluczowych zagrożeń dla praw człowieka, zgodnie wskazują Helsińska Fundacja i Amnesty International.

HFPC alarmuje ONZ, że partia rządząca próbuje zmienić ustrój polityczny za pomocą aktów prawnych niższego rzędu, bo nie ma większości potrzebnej by zmienić Konstytucję. Jako najbardziej dobitny przejaw kryzysu konstytucyjnego Fundacja podaje nieuznawanie przez rząd orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Raport HFPC powstawał w październiku ub.r., gdy prezesem Trybunału był Andrzej Rzepliński.

"Zmiany w prawie, połączone z odrzucaniem przez władzę wykonawczą wyroków Trybunału Konstytucyjnego skutecznie likwidują system ochrony praw człowieka" - czytamy z kolei w opracowaniu Amnesty International.

W rządowym raporcie o Trybunale Konstytucyjnym nie ma ani słowa. Nawet w innych kontekstach, niż trwający od półtora roku kryzys.

Politycy i ich sądy

W sprawie wymiaru sprawiedliwości rząd skupia się na informowaniu Komitetu Praw Człowieka ONZ o działaniach podejmowanych na rzecz przyspieszenia rozpatrywania spraw takich jak zwiększenie liczby asystentów sędziów, asesorów sądowych, zwiększenia nakładów na sądownictwo i uruchomienia państwowego systemu bezpłatnej pomocy prawnej dla ubogich.

Raport, jak podkreśla MSZ, opisuje istniejący stan prawny i materialny. Nie ma więc w nim mowy o przygotowywanych przez rząd zmianach w wymiarze sprawiedliwości, np. o pomyśle bezpośredniego wskazywania przez Sejm którzy sędziowie mają zasiadać w Krajowej Radzie Sądownictwa. Nie ma jednak w rządowym raporcie również żadnej wzmianki o tym, że w ubiegłym roku prokurator generalny i minister sprawiedliwości w Polsce to ta sama osoba.

Pominięte przez rząd kwestie podejmują w swoich dokumentach organizacje pozarządowe.

Fundacje zgodnie krytykują połączenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, i wynikające z tego konsekwencje.

Amnesty International: "Kompetencje Prokuratora Generalnego zostały poszerzone i obejmują uprawnienia do udostępniania informacji o wybranych sprawach i postępowaniach przygotowawczych urzędnikom państwowym i mediom, jeśli uzna, że leży to w interesie społecznym. Nowa ustawa tworzy także nowy dział prokuraturze, który ma badać 'najpoważniejsze przestępstwa popełnione przez prokuratorów i sędziów'. Zmiany te mogą mieć znaczące wpływ na niezależność wymiaru sprawiedliwości".

Rządowy projekt zmiany ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zakładający nie tylko wybór sędziów do KRS przez Sejm, ale też wygaszenie kadencji wszystkich sędziów zasiadających obecnie w Radzie, krytykuje w piśmie do ONZ Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

"Nagłe zdymisjonowanie wszystkich członków Krajowej Rady Sądownictwa może być postrzegane jako politycznie motywowana forma nacisku na to konstytucyjne ciało. Taki wniosek jest uzasadniony przez fakt, że Rada pozostawała krytyczna wobec wielu nowych przepisów prawnych proponowanych przez rząd" - czytamy w raporcie przedstawionym Radzie Praw Człowieka ONZ.

Helsińska Fundacja zauważa, że ostatnio politycy nader często komentują sprawy sądownictwa. Nie tylko w sprawach ustrojowych Trybunału Konstytucyjnego, ale i pojedynczych sędziów.

"Większość komentarzy polityków dotyczyło pojedynczych sędziów, a ich celem było zdyskredytowanie sądownictwa w oczach społeczeństwa" - stwierdza raport HFPC. W dokumencie przypomniano wypowiedź rzeczniczki klubu PiS, że Sąd Najwyższy to "zespół kolesi, którzy bronią status quo poprzedniej władzy", wypowiedzi polityków większości rządzącej, wedle których wyroki Trybunału Konstytucyjnego to "tylko opinie" i wypowiedź o "prokuratorsko-sądowej mafii".

W swoim raporcie do ONZ Helsińska Fundacja Praw Człowieka żąda, aby politycy zaprzestali dyskredytowania wymiaru sprawiedliwości i poszczególnych sędziów w oczach opinii publicznej.

Osłabiony Rzecznik Praw Obywatelskich

Rząd chwali się w swoim raporcie, że przygotował go we współpracy między innymi z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Amnesty International zwraca uwagę, że rzecznikowi kwestionującemu zmiany ustrojowe wprowadzane przez PiS, Sejm obciął budżet o trzy miliony złotych, czyli o osiem procent.

Problem przestępstw z nienawiści

Rząd w swoim raporcie, który będzie w maju omawiany w Genewie, zapewnia między innymi, że "policja dostrzegła potrzebę intensyfikacji działań na rzecz zwalczania przestępstw z nienawiści popełnianych w Internecie". Strona rządowa utrzymuje również, że polskie prawo "zawiera gwarancje zapewniające możliwość ochrony przed naruszeniem zakazu dyskryminacji".

Ale Amnesty International zwraca uwagę Radzie Praw Człowieka ONZ, że w polskim prawie obowiązują podwójne standardy. O ile karane są przestępstwa z nienawiści na tle rasowym, etnicznym, narodowym, religijnym lub poglądów politycznych; o tyle nie ma przepisów które w szczególny sposób kwalifikowałyby przestępstwa z nienawiści na tle różnic w wieku, niepełnosprawności, płci, statusu materialnego czy różnic w orientacji seksualnej.

Media - wolne i pluralistyczne?

"Przepisy tych ustaw [prawa prasowego i ustawy o radiofonii i telewizji - przyp. red.] mają m.in. na celu zapewnienie pluralizmu mediów i szerokiego dostępu odbiorców do różnego rodzaju mediów. Obecnie rozważane są dalsze prace nad zwiększeniem pluralizmu mediów i zapewnieniem większego dostępu do środków masowego przekazu" - głosi raport rządowy. Nie napisano w nim o powołaniu w ubiegłym roku Rady Mediów Narodowych, która przejęła kontrolę nad mediami publicznymi.

Fundacja Helsińska uważa, że sposób wyłaniania Rady Mediów Narodowych budzi wątpliwości. Ustawa nie zabrania bowiem łączenia funkcji członka Rady Mediów Narodowych z mandatem poselskim i nie przewiduje udziału podmiotów pozarządowych w wyłanianiu władz publicznych mediów. Fundacja zwraca w raporcie uwagę, że troje członków Rady Mediów Narodowych jest aktywnymi politykami rządzącego Prawa i Sprawiedliwości.

Dlaczego ONZ interesuje się aborcją

Kontrowersje między rządem a organizacjami broniącymi praw człowieka wywołuje również kwestia prawa do aborcji.

Chociaż aborcja nie jest prawem człowieka, ONZ uważa, że całkowity jej zakaz może prowadzić do naruszeń praw człowieka. Narody Zjednoczone wzywają więc kraje członkowskie, aby zapewniły dostęp do aborcji, jako minimum, w przypadkach gwałtu i kazirodztwa, kiedy życie lub zdrowie kobiety w ciąży jest zagrożone oraz w przypadku poważnego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu.

W kwestii prawa do aborcji polski rząd relacjonuje, że "zgodnie z ustawą osobom objętym ubezpieczeniem społecznym i osobom uprawnionym do bezpłatnej opieki leczniczej przysługuje prawo do bezpłatnego przerwania ciąży w podmiotach leczniczych"

Amnesty International pisze natomiast do Rady Praw Człowieka ONZ, że prawo do aborcji jest w Polsce zagrożone. Wprawdzie pierwszy projekt, praktycznie całkowicie zakazujący aborcji, został wycofany z prac parlamentarnych po masowych protestach kobiet w całym kraju. Amnesty zwraca jednak uwagę, że strona rządowa planuje zaostrzenie prawa aborcyjnego, choć w mniejszym zakresie niż poprzednio planowano. AI uważa, że będzie miało to poważne konsekwencje "dla milionów kobiet i dziewcząt".

Inne zastrzeżenia i zapowiedzi udziału w posiedzeniu Rady Praw Człowieka

Obszerne raporty organizacji pozarządowych wskazują jeszcze co najmniej kilka zagrożeń dla praw człowieka, m.in. karanie za zniesławienie zamiast wyłącznie odpowiedzialności cywilnej (Helsińska Fundacja), naruszanie praw cudzoziemców ubiegających się o azyl w Polsce (Helsińska Fundacja), brak możliwości legalizacji związków osób tej samej płci (Kampania Przeciw Homofobii), nadmierną ingerencję władzy w prywatność obywateli wynikającą z ustawy nazywanej przez rząd antyterrorystyczną a przez opozycję - inwigilacyjną.

Amnesty International wysyła swój raport do Genewy. W czasie debaty nad przestrzeganiem praw człowieka w Polsce organizację będzie reprezentował przedstawiciel z Wielkiej Brytanii. Swojego przedstawiciela z Polski planuje wysłać do Genewy Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Kampania Przeciw Homofobii zapowiada, że na forum Rady Praw Człowieka organizację będzie reprezentować wiceprezes Mirosława Makuchowska. Posiedzenie w sprawie Polski zaplanowane jest na wtorek 9 maja.

Autor: jp//tka / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Zaprosiłem pana premiera, niestety szef rządu nie skorzystał z mojego zaproszenia, ale wierzę w to, że naszą politykę dalszego uczestnictwa w Unii Europejskiej będziemy z powodzeniem rozwijali razem - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas przemówienia z okazji 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Okolicznościowe przemówienie i pretensje z pałacu. "Niestety pan premier nie skorzystał z mojego zaproszenia"

Okolicznościowe przemówienie i pretensje z pałacu. "Niestety pan premier nie skorzystał z mojego zaproszenia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Z magazynów w dwóch głównych bazach kolumbijskiej armii zniknęło ponad milion sztuk amunicji wszelkiego rodzaju, w tym tysiące pocisków przeciwczołgowych i RPG - przekazał prezydent Kolumbii Gustavo Petro.

Z dwóch głównych baz wojskowych Kolumbii zniknęło ponad milion sztuk amunicji

Z dwóch głównych baz wojskowych Kolumbii zniknęło ponad milion sztuk amunicji

Źródło:
PAP

Komenda Stołeczna Policji przyjęła zgłoszenie w sprawie próby podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie. O sprawie informował też szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski.

"Ktoś próbował podpalić synagogę Nożyków przy pomocy koktajlu Mołotowa"

"Ktoś próbował podpalić synagogę Nożyków przy pomocy koktajlu Mołotowa"

Źródło:
PAP

Dwie osoby zostały zatrzymane w związku z awanturą, do której doszło w Murowanej Goślinie pod Poznaniem. Trzeci uczestnik awantury zmarł na ulicy.

Awantura w Murowanej Goślinie. Nie żyje jeden z uczestników

Awantura w Murowanej Goślinie. Nie żyje jeden z uczestników

Źródło:
tvn24pl, PAP

Podczas tegorocznej majówki pogoda dopisuje i przynajmniej część Polaków wykorzysta ten czas na zorganizowanie grilla z rodziną lub znajomymi. Żeby nie zepsuć sobie odpoczynku, warto pamiętać, że nie wszędzie grillować swobodnie możemy, a za złamanie przepisów mandat może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

Liczba zagranicznych turystów odwiedzających Portugalię w pierwszym kwartale 2024 roku przekroczyła trzy miliony - wynika ze wstępnych danych tamtejszego Narodowego Instytutu Statystycznego (INE). To najlepszy wynik za pierwszy kwartał w historii tego kraju.

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Źródło:
Reuters

Pogoda w górach zawsze wymaga szczególnej ostrożności. Dobitnie pokazuje to nagranie schodzącej lawiny w rejonie Czarnego Stawu, przed którą uciekał turysta. W Tatrach wciąż obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Lawina goniła turystę pod Rysami. Nagranie

Lawina goniła turystę pod Rysami. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Spółka Orlen Trading Switzerland funkcjonowała "bez odpowiedniego nadzoru, dokumentacji i weryfikacji wykonawców" - informuje Spiegel. Tusk zapowiedział, że "upora się z Prawem i Sprawiedliwością środkami nie tylko politycznymi, ale i prawnymi" - dodaje austriacki ORF. Zagraniczne media komentują kontrowersje wokół Orlenu i spółki córki paliwowego giganta - Orlen Trading Switzerland, której były już szef jest podejrzewany o kontakty z Hezbollahem.

Zagraniczne media komentują afery wokół Orlenu

Zagraniczne media komentują afery wokół Orlenu

Źródło:
ORF, Jerusalem Post, Swissinfo, Reuters, Spiegel

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Amerykański myśliwiec F-16 rozbił się we wtorek w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk. Pilot katapultował się ze spadającej maszyny. Władze zaapelowały do osób, które nie należą do personelu ratowniczego, aby unikały obszaru katastrofy, gdyż na pokładzie samolotu znajdowały się niebezpieczne chemikalia.

Myśliwiec F-16 rozbił się w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk, pilot ocalał

Myśliwiec F-16 rozbił się w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk, pilot ocalał

Źródło:
PAP

Nie żyje amerykański pisarz Paul Auster, autor między innymi "Trylogii nowojorskiej". Przyczyną śmierci były powikłania wywołane chorobą nowotworową płuc - podał w środę "New York Times". Miał 77 lat.

Zmarł pisarz Paul Auster

Zmarł pisarz Paul Auster

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Lotto padła jedna szóstka. Główna wygrana wynosi ponad 14,3 miliona złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 30 kwietnia 2024 roku.

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Źródło:
tvn24.pl
Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dokładnie 20 lat temu Polska, wraz z dziewięcioma innymi krajami, stała się członkiem Unii Europejskiej. Dziś politycy komentują rocznicę tego wydarzenia w mediach społecznościowych.

20 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Komentarze polityków

20 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Komentarze polityków

Źródło:
tvn24.pl

Portal Balkan Insight ostrzega przed oszukańczymi klinikami urody, które wyrastają w Grecji jak grzyby po deszczu. Samozwańcze kliniki wyciągają od klientów tysiące euro. Ludzie zadłużają się, by opłacić ich usługi, jednak efektów kosztownych zabiegów brak.

Grecja zmaga się z oszukańczymi klinikami urody. Wyrastają jak grzyby po deszczu

Grecja zmaga się z oszukańczymi klinikami urody. Wyrastają jak grzyby po deszczu

Źródło:
PAP

Nie chcę, by cokolwiek złego stało się Europie, ale chcę, żeby płaciła swoje rachunki. Wojna w Ukrainie w znacznie większym stopniu dotyka ich. Nas dzieli ocean, ich nie - powiedział w wywiadzie dla magazynu "Time" były prezydent USA Donald Trump, który w tym roku będzie ubiegać się prawdopodobnie o powrót do Białego Domu. Zaznaczył, że jeśli zostanie prezydentem, będzie kontynuował pomoc dla Kijowa. - Ale Europa też musi robić swoje, a tego nie robi - stwierdził. Mówił też, że największym wrogiem Stanów Zjednoczonych nie są Chiny ani Rosja, lecz jego przeciwnicy wewnątrz kraju.

"Chcę, by Europa płaciła". Donald Trump o NATO, Rosji i Ukrainie

"Chcę, by Europa płaciła". Donald Trump o NATO, Rosji i Ukrainie

Źródło:
Time, PAP
Lekka kraksa. Ich bawią zupełnie inne rzeczy, sorry

Lekka kraksa. Ich bawią zupełnie inne rzeczy, sorry

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ściągnięcie należności za mandat wystawiony w innym kraju było do tej pory dość skomplikowane i w niemal połowie przypadków niewykonalne. Teraz to się może zmienić. Nowe regulacje będą dotyczyć oczywiście Polaków wyjeżdżających za granicę, ale też obcokrajowców jeżdżących po naszych drogach.

Koniec z bezkarnością dla obcokrajowców na europejskich drogach. Nadchodzą zmiany

Koniec z bezkarnością dla obcokrajowców na europejskich drogach. Nadchodzą zmiany

Źródło:
Fakty TVN

Drony zaatakowały w nocy z wtorku na środę rafinerię w Riazaniu w Rosji - poinformowały władze obwodu riazańskiego i rosyjskie niezależne kanały na Telegramie. To kolejny atak na zakład, należący do koncernu Rosnieft. Według portalu Politico po zmasowanych ostrzałach rafinerii i baz paliwowych Rosja, największy dostawca ropy na świecie, zaczyna mieć problem z benzyną. Strona ukraińska oficjalnie nie odniosła się do kolejnego ataku na rafinerię. "To była operacja wywiadu wojskowego w Kijowie" - podał portal Ukraińska Prawda, powołując się na własne źródła.

Kolejny atak na rafinerię w Rosji. "Paliwowy problem Putina"

Kolejny atak na rafinerię w Rosji. "Paliwowy problem Putina"

Źródło:
tvn24.pl, Politico

Brazylijski stan Rio Grande do Sul nawiedziły ulewy. Nie żyje siedem osób, a 18 uznaje się za zaginione. Pogoda utrudnia akcję poszukiwawczą, a deszcz ma padać także w kolejnych dniach.

Ofiary śmiertelne i zaginieni po ulewach. Deszcz tak szybko nie odpuści

Ofiary śmiertelne i zaginieni po ulewach. Deszcz tak szybko nie odpuści

Źródło:
tvnmeteo.pl, scc10.com.br, sur24.com.ar

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. W części kraju porywy wiatru mogą osiągać prędkość do 75 kilometrów na godzinę. Obowiązują też ostrzeżenia przed roztopami. Synoptycy wydali również prognozę zagrożeń, z której wynika, że w niektórych regionach w kolejnych dniach może zagrzmieć.

Porywy nawet do 75 kilometrów na godzinę. IMGW ostrzega

Porywy nawet do 75 kilometrów na godzinę. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Ukraińskie władze opublikowały nagranie z kamery monitoringu, na którym widać ostrzał Odessy. W wyniku ataku doszło do serii eksplozji. Rosjanie uderzyli pociskiem balistycznym z ładunkiem kasetowym w jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w mieście. Zginęło co najmniej pięć osób, a 32 zostały ranne.

Uderzyli w Odessę pociskiem balistycznym z ładunkiem kasetowym. Nagranie z kamery monitoringu

Uderzyli w Odessę pociskiem balistycznym z ładunkiem kasetowym. Nagranie z kamery monitoringu

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Na indonezyjskiej wyspie Ruang wybuchł we wtorek wulkan. Kolumna erupcyjna osiągnęła wysokość pięciu kilometrów. Ewakuowano ponad 12 tysięcy osób - podała agencja Reuters. Służby ostrzegają przed możliwym wystąpieniem tsunami.

Fontanna lawy i pyłu. Ewakuowano ponad 12 tysięcy osób

Fontanna lawy i pyłu. Ewakuowano ponad 12 tysięcy osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, BNPB, PAP

Ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne "pogratulował polskiemu rządowi wszczęcia śledztwa", odnosząc się do doniesień medialnych sugerujących powiązania byłego już prezesa spółki Orlen Trading Switzerland z terrorystyczną organizacją Hezbollah. "Oczekujemy wyników dochodzenia" - napisał dyplomata w mediach społecznościowych.

Orlen, Obajtek i pytanie o Hezbollah. Ambasador Izraela komentuje

Orlen, Obajtek i pytanie o Hezbollah. Ambasador Izraela komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Postawiono zarzuty dwóm mężczyznom, którzy we wrześniu ubiegłego roku, pod osłoną nocy, ścięli słynny jawor z Sycamore Gap w Parku Narodowym Northumberland w północno-wschodniej Anglii. Ścięcie drzewa wywołało oburzenie i rozpacz mieszkańców Wysp - donosi Reuters. 

Ścięli jedno z najczęściej fotografowanych drzew w Wielkiej Brytanii. Usłyszeli zarzuty

Ścięli jedno z najczęściej fotografowanych drzew w Wielkiej Brytanii. Usłyszeli zarzuty

Źródło:
Reuters

Jaki gest w polskim alfabecie palcowym symbolizuje literę "a"? Czy jest to wystawiony w górę mały palec, kciuk skierowany w dół, rozprostowana dłoń czy może zaciśnięta dłoń? Na takie pytanie za 125 tysięcy złotych w "Milionerach" odpowiadał Mateusz Kobos z Bytomia.

"Milionerzy". Gest, który symbolizuje literę "a" - pytanie za 125 tysięcy złotych

"Milionerzy". Gest, który symbolizuje literę "a" - pytanie za 125 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Duralex, francuska firma zajmująca się produkcją naczyń ze szkła hartowanego, w tym popularnych w Polsce szklanek, ogłosiła upadłość - podają zagraniczne media. Trwają poszukiwania nowego nabywcy tego, co z zakładu pozostało. Pracownicy nie tracą nadziei, że uda się uniknąć utraty 230 miejsc pracy.

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Źródło:
"Le Monde"

W województwach zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim trwa ćwiczenie Defender-24. Od 4 do 6 maja planowane są tam przemieszczenia kolumn wojskowych. Poinformował o tym we wtorek Sztab Generalny Wojska Polskiego, apelując o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze.

Kolumny wojskowe na drogach w trzech województwach

Kolumny wojskowe na drogach w trzech województwach

Źródło:
PAP

Maspex sfinalizował we wtorek proces przejęcia spółki Jan Becher - Karlovarská Becherovka, w wyniku czego polska spółka stała się właścicielem czeskiej marki alkoholu Becherovka oraz zakładu produkcyjnego i magazynu w Karlovych Varach. Transakcja została zrealizowana z firmą The Pernod Ricard Group.

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Źródło:
PAP

Z ministerstwa funduszy w czwartek niespodziewanie odeszła Małgorzata Szczepańska, która kierowała departamentem nadzorującym Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w czasie, gdy doszło do afery NCBR - ustalił tvn24.pl. Nasze informacje potwierdziła szefowa tego resortu Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, która powiedziała, że urzędniczka odeszła "przez NCBR". - Będzie trzęsienie ziemi. Była królową, która decydowała o rozdzielaniu miliardów i mówiła dyrektorom NCBR, co mają robić - mówi nasz informator.

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Źródło:
tvn24.pl
Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Były prezes Orlen Trading Switzerland Samer A. na razie nie został wezwany przez prokuraturę, w związku z czym nie wiadomo, gdzie przebywa - powiedziała prokurator regionalna w Warszawie Małgorzata Adamajtys. Prokurator krajowy Dariusz Korneluk przekazał, że Prokuratura Regionalna w Gdańsku prowadzi wewnętrzne postępowanie wyjaśniające, dlaczego wobec Libańczyka zastosowano poręczenie majątkowe.

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Źródło:
PAP, TVN24, RMF FM

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24