Polski rząd do ONZ: przestrzegamy praw człowieka. Organizacje pozarządowe: nie wszędzie

Komitet Praw Człowieka przy ONZ krytykuje działania rządu
Komitet Praw Człowieka przy ONZ krytykuje działania rządu
tvn24
Krytyczną opinię o Polsce wydała jesienią ubiegłego roku inna agenda ONZ - Komitet Praw Człowieka. Materiał magazynu "Polski i Świat" TVN24 z 4.11.2016tvn24

Polski rząd przekonuje ONZ, że państwo polskie przestrzega praw człowieka. Ma się to przejawiać m.in. w poszanowaniu wolności mediów, przeciwdziałaniu dyskryminacji, zapewnieniu kobietom dostępu do bezpłatnej aborcji i ściganiu przestępstwa motywowanych nienawiścią. Rzeczywistość nie jest taka jak chciałby rząd - mówią organizacje pozarządowe. Wysyłają do ONZ swoje raporty i zapowiadają, że na pewno wezmą udział w debacie o Polsce.

W maju tego Polska zostanie oceniona przez agendę ONZ - Radę Praw Człowieka. To standardowa procedura Narodów Zjednoczonych. Podlega jej każde państwo członkowskie raz na kilka lat. Rząd kontrolowanego państwa musi przedstawić ONZ pisemny raport, w którym szczegółowo relacjonuje, jak przestrzega praw człowieka w swoim kraju. Swoje raporty mogą przedstawić również organizacje pozarządowe. Następnie odbywa się debata na forum Rady, liczącej 47 państw. Efektem mogą być rekomendacje dla kontrolowanego rządu w zakresie przestrzegania praw człowieka - dotyczące tego, co należy zmienić w postępowaniu władz lub też zmian w prawie.

Opinie organizacji pozarządowych inne niż rządu

Rząd Beaty Szydło przygotował więc "III Raport Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Powszechnego Okresowego Przeglądu Praw Człowieka". Z 23-stronicowego dokumentu płynie ogólny wniosek, że prawa człowieka są przestrzegane, a przynajmniej władze państwowe do tego dążą.

"Ramy prawne oraz instytucjonalne w obszarze ochrony i promocji praw człowieka mają w Polsce solidne podstawy" - zapewnia polski rząd.

Odmienne zdanie w tej sprawie mają organizacje pozarządowe. Trzy z nich - Amnesty International, Kampania Przeciw Homofobii i Helsińska Fundacja Prawa Człowieka - opracowały swoje raporty, które zamierzają przedstawić ONZ. Wszystkie trzy organizacje podejmują w swoich opracowaniach kwestie przemilczane w rządowym dokumencie.

Zapowiada się więc burzliwa debata w Genewie, bo organizacje pozarządowe nie tylko wysłały do ONZ swoje raporty, ale też zamierzają wysłać swoich przedstawicieli na posiedzenie poświęcone Polsce.

- W swoim raporcie zwróciliśmy uwagę przede wszystkim na to czego w dokumencie rządowym nie ma, czyli na trwający cały czas kryzys konstytucyjny, planowane zmiany w sądownictwie naruszające równowagę trójpodziału władz, podporządkowanie mediów publicznych rządzącej większości oraz naruszanie praw imigrantów – mówi portalowi tvn24.pl Małgorzata Szuleka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

Kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego

Na trwający i nierozwiązany kryzys konstytucyjny w Polsce, jako jedno z kluczowych zagrożeń dla praw człowieka, zgodnie wskazują Helsińska Fundacja i Amnesty International.

HFPC alarmuje ONZ, że partia rządząca próbuje zmienić ustrój polityczny za pomocą aktów prawnych niższego rzędu, bo nie ma większości potrzebnej by zmienić Konstytucję. Jako najbardziej dobitny przejaw kryzysu konstytucyjnego Fundacja podaje nieuznawanie przez rząd orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Raport HFPC powstawał w październiku ub.r., gdy prezesem Trybunału był Andrzej Rzepliński.

"Zmiany w prawie, połączone z odrzucaniem przez władzę wykonawczą wyroków Trybunału Konstytucyjnego skutecznie likwidują system ochrony praw człowieka" - czytamy z kolei w opracowaniu Amnesty International.

W rządowym raporcie o Trybunale Konstytucyjnym nie ma ani słowa. Nawet w innych kontekstach, niż trwający od półtora roku kryzys.

Politycy i ich sądy

W sprawie wymiaru sprawiedliwości rząd skupia się na informowaniu Komitetu Praw Człowieka ONZ o działaniach podejmowanych na rzecz przyspieszenia rozpatrywania spraw takich jak zwiększenie liczby asystentów sędziów, asesorów sądowych, zwiększenia nakładów na sądownictwo i uruchomienia państwowego systemu bezpłatnej pomocy prawnej dla ubogich.

Raport, jak podkreśla MSZ, opisuje istniejący stan prawny i materialny. Nie ma więc w nim mowy o przygotowywanych przez rząd zmianach w wymiarze sprawiedliwości, np. o pomyśle bezpośredniego wskazywania przez Sejm którzy sędziowie mają zasiadać w Krajowej Radzie Sądownictwa. Nie ma jednak w rządowym raporcie również żadnej wzmianki o tym, że w ubiegłym roku prokurator generalny i minister sprawiedliwości w Polsce to ta sama osoba.

Pominięte przez rząd kwestie podejmują w swoich dokumentach organizacje pozarządowe.

Fundacje zgodnie krytykują połączenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, i wynikające z tego konsekwencje.

Amnesty International: "Kompetencje Prokuratora Generalnego zostały poszerzone i obejmują uprawnienia do udostępniania informacji o wybranych sprawach i postępowaniach przygotowawczych urzędnikom państwowym i mediom, jeśli uzna, że leży to w interesie społecznym. Nowa ustawa tworzy także nowy dział prokuraturze, który ma badać 'najpoważniejsze przestępstwa popełnione przez prokuratorów i sędziów'. Zmiany te mogą mieć znaczące wpływ na niezależność wymiaru sprawiedliwości".

Rządowy projekt zmiany ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zakładający nie tylko wybór sędziów do KRS przez Sejm, ale też wygaszenie kadencji wszystkich sędziów zasiadających obecnie w Radzie, krytykuje w piśmie do ONZ Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

"Nagłe zdymisjonowanie wszystkich członków Krajowej Rady Sądownictwa może być postrzegane jako politycznie motywowana forma nacisku na to konstytucyjne ciało. Taki wniosek jest uzasadniony przez fakt, że Rada pozostawała krytyczna wobec wielu nowych przepisów prawnych proponowanych przez rząd" - czytamy w raporcie przedstawionym Radzie Praw Człowieka ONZ.

Helsińska Fundacja zauważa, że ostatnio politycy nader często komentują sprawy sądownictwa. Nie tylko w sprawach ustrojowych Trybunału Konstytucyjnego, ale i pojedynczych sędziów.

"Większość komentarzy polityków dotyczyło pojedynczych sędziów, a ich celem było zdyskredytowanie sądownictwa w oczach społeczeństwa" - stwierdza raport HFPC. W dokumencie przypomniano wypowiedź rzeczniczki klubu PiS, że Sąd Najwyższy to "zespół kolesi, którzy bronią status quo poprzedniej władzy", wypowiedzi polityków większości rządzącej, wedle których wyroki Trybunału Konstytucyjnego to "tylko opinie" i wypowiedź o "prokuratorsko-sądowej mafii".

W swoim raporcie do ONZ Helsińska Fundacja Praw Człowieka żąda, aby politycy zaprzestali dyskredytowania wymiaru sprawiedliwości i poszczególnych sędziów w oczach opinii publicznej.

Osłabiony Rzecznik Praw Obywatelskich

Rząd chwali się w swoim raporcie, że przygotował go we współpracy między innymi z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Amnesty International zwraca uwagę, że rzecznikowi kwestionującemu zmiany ustrojowe wprowadzane przez PiS, Sejm obciął budżet o trzy miliony złotych, czyli o osiem procent.

Problem przestępstw z nienawiści

Rząd w swoim raporcie, który będzie w maju omawiany w Genewie, zapewnia między innymi, że "policja dostrzegła potrzebę intensyfikacji działań na rzecz zwalczania przestępstw z nienawiści popełnianych w Internecie". Strona rządowa utrzymuje również, że polskie prawo "zawiera gwarancje zapewniające możliwość ochrony przed naruszeniem zakazu dyskryminacji".

Ale Amnesty International zwraca uwagę Radzie Praw Człowieka ONZ, że w polskim prawie obowiązują podwójne standardy. O ile karane są przestępstwa z nienawiści na tle rasowym, etnicznym, narodowym, religijnym lub poglądów politycznych; o tyle nie ma przepisów które w szczególny sposób kwalifikowałyby przestępstwa z nienawiści na tle różnic w wieku, niepełnosprawności, płci, statusu materialnego czy różnic w orientacji seksualnej.

Media - wolne i pluralistyczne?

"Przepisy tych ustaw [prawa prasowego i ustawy o radiofonii i telewizji - przyp. red.] mają m.in. na celu zapewnienie pluralizmu mediów i szerokiego dostępu odbiorców do różnego rodzaju mediów. Obecnie rozważane są dalsze prace nad zwiększeniem pluralizmu mediów i zapewnieniem większego dostępu do środków masowego przekazu" - głosi raport rządowy. Nie napisano w nim o powołaniu w ubiegłym roku Rady Mediów Narodowych, która przejęła kontrolę nad mediami publicznymi.

Fundacja Helsińska uważa, że sposób wyłaniania Rady Mediów Narodowych budzi wątpliwości. Ustawa nie zabrania bowiem łączenia funkcji członka Rady Mediów Narodowych z mandatem poselskim i nie przewiduje udziału podmiotów pozarządowych w wyłanianiu władz publicznych mediów. Fundacja zwraca w raporcie uwagę, że troje członków Rady Mediów Narodowych jest aktywnymi politykami rządzącego Prawa i Sprawiedliwości.

Dlaczego ONZ interesuje się aborcją

Kontrowersje między rządem a organizacjami broniącymi praw człowieka wywołuje również kwestia prawa do aborcji.

Chociaż aborcja nie jest prawem człowieka, ONZ uważa, że całkowity jej zakaz może prowadzić do naruszeń praw człowieka. Narody Zjednoczone wzywają więc kraje członkowskie, aby zapewniły dostęp do aborcji, jako minimum, w przypadkach gwałtu i kazirodztwa, kiedy życie lub zdrowie kobiety w ciąży jest zagrożone oraz w przypadku poważnego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu.

W kwestii prawa do aborcji polski rząd relacjonuje, że "zgodnie z ustawą osobom objętym ubezpieczeniem społecznym i osobom uprawnionym do bezpłatnej opieki leczniczej przysługuje prawo do bezpłatnego przerwania ciąży w podmiotach leczniczych"

Amnesty International pisze natomiast do Rady Praw Człowieka ONZ, że prawo do aborcji jest w Polsce zagrożone. Wprawdzie pierwszy projekt, praktycznie całkowicie zakazujący aborcji, został wycofany z prac parlamentarnych po masowych protestach kobiet w całym kraju. Amnesty zwraca jednak uwagę, że strona rządowa planuje zaostrzenie prawa aborcyjnego, choć w mniejszym zakresie niż poprzednio planowano. AI uważa, że będzie miało to poważne konsekwencje "dla milionów kobiet i dziewcząt".

Inne zastrzeżenia i zapowiedzi udziału w posiedzeniu Rady Praw Człowieka

Obszerne raporty organizacji pozarządowych wskazują jeszcze co najmniej kilka zagrożeń dla praw człowieka, m.in. karanie za zniesławienie zamiast wyłącznie odpowiedzialności cywilnej (Helsińska Fundacja), naruszanie praw cudzoziemców ubiegających się o azyl w Polsce (Helsińska Fundacja), brak możliwości legalizacji związków osób tej samej płci (Kampania Przeciw Homofobii), nadmierną ingerencję władzy w prywatność obywateli wynikającą z ustawy nazywanej przez rząd antyterrorystyczną a przez opozycję - inwigilacyjną.

Amnesty International wysyła swój raport do Genewy. W czasie debaty nad przestrzeganiem praw człowieka w Polsce organizację będzie reprezentował przedstawiciel z Wielkiej Brytanii. Swojego przedstawiciela z Polski planuje wysłać do Genewy Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Kampania Przeciw Homofobii zapowiada, że na forum Rady Praw Człowieka organizację będzie reprezentować wiceprezes Mirosława Makuchowska. Posiedzenie w sprawie Polski zaplanowane jest na wtorek 9 maja.

Autor: jp//tka / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Te siedem przypadków to jest wola mieszkańców wyrażona przez tamtejsze rady gmin. Chcą być miastami, jest to udokumentowane zgodą społeczną - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, pytany o korzyści związane z uzyskaniem praw miejskich.

Nowe miasta w Polsce. "To element pewnego prestiżu"

Nowe miasta w Polsce. "To element pewnego prestiżu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Oficerowie izraelskiego wywiadu opowiedzieli dziennikarce amerykańskiej stacji CBS News o kulisach wrześniowej akcji z wybuchającymi pagerami Hezbollahu. Jak udało się doprowadzić do tego, że organizacja kupiła broń przeciwko sobie, która następnie trafiła do kieszeni tysięcy bojowników? 

Jak Hezbollah kupił od Izraela broń przeciwko sobie. Oficerowie o kulisach akcji z wybuchającymi pagerami

Jak Hezbollah kupił od Izraela broń przeciwko sobie. Oficerowie o kulisach akcji z wybuchającymi pagerami

Źródło:
CBS News

Reżim Orbana w coraz większym stopniu charakteryzuje się tym, że przyjmuje upadłych dyktatorów i poszukiwanych przestępców - powiedział w telewizji ATV lider węgierskiej opozycji Peter Magyar. Według niego premier Węgier Viktor Orban "wciąga kraj w międzynarodowe skandale, dając azyl Marcinowi Romanowskiemu".

"Orban wciąga nas w międzynarodowe skandale". Lider opozycji o azylu dla Romanowskiego

"Orban wciąga nas w międzynarodowe skandale". Lider opozycji o azylu dla Romanowskiego

Źródło:
PAP

Prokuratura Krajowa poinformowała o zwolnieniu z aresztu youtubera Kamila "Buddy" L. oraz jego partnerki Aleksandry "Grażynki" K. Tymczasowe aresztowanie zostało zamienione na poręczenie majątkowe.

Uchylono areszt "Buddzie" i "Grażynce". Dzień przed wigilią wrócili do domu

Uchylono areszt "Buddzie" i "Grażynce". Dzień przed wigilią wrócili do domu

Źródło:
tvn24.pl

Bilans ofiar śmiertelnych cyklonu Chido, który uderzył w Mozambik, wzrósł do 120 osób - podały w poniedziałek lokalne władze. Żywioł wyrządził też ogromne zniszczenia na Majotcie, francuskim terytorium zamorskim. W związku z tą katastrofą poniedziałek został ogłoszony dniem żałoby narodowej we Francji.

Rośnie bilans ofiar cyklonu, we Francji żałoba narodowa

Rośnie bilans ofiar cyklonu, we Francji żałoba narodowa

Źródło:
PAP, Reuters

Trasa S8 na wysokości miejscowości Budykierz w powiecie wyszkowskim została zablokowana w kierunku Warszawy. Kierowca auta osobowego wjechał w samochód, który ciągnął przyczepę z jachtem. Łódź spadła na jezdnię.

Rozbite auta i jacht zablokowały trasę ekspresową

Rozbite auta i jacht zablokowały trasę ekspresową

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokurator zablokował 328 rachunków bankowych prowadzonych przez różne banki na rzecz spółki Cinkciarz.pl – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prokurator Anna Marszałek.

Prokuratura zablokowała konta spółki Cinkciarz.pl

Prokuratura zablokowała konta spółki Cinkciarz.pl

Źródło:
PAP

W połowie grudnia w Cieśninie Kerczeńskiej doszło do awarii dwóch tankowców i wycieku mazutu. Rosyjskie władze - które cytuje "The Guardian" - podały, że "nawet 200 tysięcy ton gruntu mogło zostać skażone".

Mazut wyciekł z rosyjskich tankowców. Nawet 200 tysięcy ton gruntu skażone

Mazut wyciekł z rosyjskich tankowców. Nawet 200 tysięcy ton gruntu skażone

Źródło:
PAP, Reuters

Kolejne nieruchomości trafiły do fundacji rodzinnej Daniela Obajtka. To willa oraz domki letniskowe nad morzem - pisze "Newsweek". Tygodnik zaznacza, że może być to sposób na ucieczkę byłego prezesa Orlenu przed ewentualnymi roszczeniami. Pytany o to, dlaczego przepisuje nieruchomości na rodzinę i na fundację, Obajtek odparł w poniedziałek: "Bo mi wolno".

Obajtek przenosi majątek. "Bo mi wolno"

Obajtek przenosi majątek. "Bo mi wolno"

Źródło:
"Newsweek", tvn24.pl

Premier Grenlandii Mute Egede oświadczył, że należąca do Danii wyspa nie jest na sprzedaż i nigdy nie będzie. Dzień wcześniej prezydent elekt USA Donald Trump napisał w mediach społecznościowych, że "posiadanie" Grenlandii to dla Waszyngtonu "absolutna konieczność".

"Grenlandia jest nasza. Nie jesteśmy na sprzedaż". Premier odpowiada na słowa Trumpa

"Grenlandia jest nasza. Nie jesteśmy na sprzedaż". Premier odpowiada na słowa Trumpa

Źródło:
PAP

Dzień po spotkaniu premiera Słowacji Roberta Ficy z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał, że interesy szefa słowackiego rządu z Kremlem są zagrożeniem dla Bratysławy i Europy, a także pomagają Rosji w finansowaniu inwazji na Ukrainę.

Fico spotkał się z Putinem. Zełenski: czym mu się płaci i czym on odpłaca?

Fico spotkał się z Putinem. Zełenski: czym mu się płaci i czym on odpłaca?

Źródło:
PAP

Do Sejmu trafił w poniedziałek projekt ustawy dotyczący rozpoznawania przez Sąd Najwyższy spraw związanych z przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi. Złożenie tego projektu tak zwanej "ustawy incydentalnej" zapowiadał wcześniej marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Spotkał się też w tej sprawie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Tak Hołownia chce "zapewnić stabilność". Jest projekt w sprawie wyborów

Tak Hołownia chce "zapewnić stabilność". Jest projekt w sprawie wyborów

Źródło:
tvn24.pl, PAP
"Nie dam rady się dźwignąć, nie ma szans, jak nie będzie pomocy z gminy, z rządu"

"Nie dam rady się dźwignąć, nie ma szans, jak nie będzie pomocy z gminy, z rządu"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na trasie S7 w rejonie węzła Opacz doszło do zderzenia czterech samochodów osobowych i autobusu miejskiego. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Kierowców czekały utrudnienia przy wyjeździe ze stolicy. Korek utworzył się także na autostradzie A2 między Pruszkowem a Grodziskiem Mazowieckim. Powodem była kolizja trzech aut.

Karambol na wyjeździe z Warszawy, kolizja na autostradzie A2

Karambol na wyjeździe z Warszawy, kolizja na autostradzie A2

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci mężczyzny konwojowanego przez policję na przesłuchanie. Trwa wyjaśnianie, w jaki sposób 42-latek doznał obrażeń, które doprowadziły do jego śmierci. Na tym etapie postępowania śledczy wykluczyli udział osób trzecich.

Mężczyzna zmarł podczas policyjnego konwoju. Pierwsze ustalenia

Mężczyzna zmarł podczas policyjnego konwoju. Pierwsze ustalenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W polskich mediach społecznościowych rozchodzi się przekaz, z którego wynika, że Rosjanie przebywający w Czechach nie mogą już otrzymać czeskiego obywatelstwa. Nie jest to prawdą, choć Czesi rzeczywiście pracują nad zaostrzeniem przepisów. Wyjaśniamy.

Obywatelstwo czeskie już nie dla Rosjan? Niezupełnie

Obywatelstwo czeskie już nie dla Rosjan? Niezupełnie

Źródło:
Konkret24

Ryszard Petru (Polska 2050) poinformował w poniedziałek, że w Wigilię przez kilka godzin będzie pracował w jednym z dyskontów Biedronki w Warszawie. Jego zdaniem to pewien gest, który ma otworzyć dyskusję o tym, że każda praca jest ważna. - Tu nie chodzi o politykę - przekonywał.

Petru w Biedronce. Podał stawkę

Petru w Biedronce. Podał stawkę

Źródło:
PAP

- Chcemy, żeby projekt CPK był w pełni polską inicjatywą i był zarządzany przez Polskie Porty Lotnicze - przekazał minister infrastruktury Dariusz Klimczak. PPL i CPK podpisały w poniedziałek list intencyjny w tej sprawie.

Wielka inwestycja w Polsce. "Zapadła najważniejsza decyzja organizacyjna i kapitałowa"

Wielka inwestycja w Polsce. "Zapadła najważniejsza decyzja organizacyjna i kapitałowa"

Źródło:
PAP

Warszawski sąd nie uwzględnił zażalenia obrońcy Michała Wosia na postanowienie prokuratora o zastosowaniu środków zapobiegawczych - przekazał rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak. W sierpniu prokurator postawił posłowi PiS zarzuty oraz zastosował dozór policji i zakaz kontaktowania się z kilkudziesięcioma osobami. W ocenie rzecznika Prokuratury Krajowej sąd "potwierdził skuteczność przedstawienia zarzutów" oraz "prawdopodobieństwo, iż Woś popełnił zarzucane mu przestępstwo".

Zażalenie w sprawie Wosia odrzucone. "Sąd potwierdził skuteczność przedstawienia zarzutów"

Zażalenie w sprawie Wosia odrzucone. "Sąd potwierdził skuteczność przedstawienia zarzutów"

Źródło:
TVN24

Asma al-Asad, żona obalonego syryjskiego dyktatora, który znalazł schronienie w Rosji, nie jest zadowolona z życia w Moskwie - poinformował portal telewizji Al Dżazira. Arabskie i tureckie media przekazały, że złożyła też w Rosji pozew rozwodowy. O małżeństwie Asadów postanowił w tej sytuacji wypowiedzieć się sam rzecznik Kremla, który wszystkiemu zaprzeczył.

Media: Żona Asada chce rozwodu. Rzecznik Kremla: żona Asada nie chce rozwodu

Media: Żona Asada chce rozwodu. Rzecznik Kremla: żona Asada nie chce rozwodu

Źródło:
PAP, Meduza, Interfax

- Oczekiwałbym, że w ciągu sześciu godzin Marcin Romanowski zgłosi się po prostu do prokuratury - mówił szef MSWiA Tomasz Siemoniak, komentując warunki wysunięte przez ściganego posła PiS, który dostał węgierski azyl po tym, jak uciekł z kraju. Romanowski przekonuje, że po ich realizacji przez rządzących właśnie "w ciągu sześciu godzin wróci do kraju". Według Siemoniaka "to jest żałosne po prostu, że ktoś podejrzany o poważne przestępstwa śmie jakiekolwiek warunki Rzeczpospolitej Polskiej stawiać". - Jego miejsce jest na ławie w sądzie - dodał.

Romanowski stawia warunki powrotu do kraju. Siemoniak: to jest żałosne

Romanowski stawia warunki powrotu do kraju. Siemoniak: to jest żałosne

Źródło:
PAP, TVN24

Lekarze pogotowia ratunkowego w Wielkiej Brytanii wydali w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące plastikowych kulek, znanych też jako kulki hydrożelowe czy koraliki wodne. Specjaliści zalecają, by nie wręczać ich na święta dzieciom poniżej piątego roku życia. Dlaczego kolorowe kulki mogą być niebezpieczne?

Taki prezent jest niebezpieczny. Lekarze medycyny ratunkowej ostrzegają

Taki prezent jest niebezpieczny. Lekarze medycyny ratunkowej ostrzegają

Źródło:
BBC, The Guardian

Nad ranem deweloper, ignorując zakaz prowadzenia robót, zburzył kamienicę przy Łuckiej - poinformował w poniedziałek stołeczny konserwator zabytków. Budynek został jesienią wykreślony z rejestru zabytków, ale trwa postępowanie o objęcie ochroną konserwatorską jego murów obwodowych. "Zabytkowej kamienicy przy Łuckiej w zasadzie już nie ma" - przyznali urzędnicy.

"Zabytkowej kamienicy przy Łuckiej w zasadzie już nie ma"

"Zabytkowej kamienicy przy Łuckiej w zasadzie już nie ma"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Służby w Gwatemali uwolniły z rąk fundamentalistycznej żydowskiej sekty Lev Tahor 160 dzieci i nastolatków. Operację przeprowadzono po ucieczce z sekty czwórki nieletnich osób, które zaalarmowały władze.

160 dzieci i nastolatków uwolnionych z fundamentalistycznej żydowskiej sekty

160 dzieci i nastolatków uwolnionych z fundamentalistycznej żydowskiej sekty

Źródło:
PAP, "New York Times"

Uczniowie szkoły zawodowej w Inowrocławiu (woj. kujawsko-pomorskie) wrzucili do sieci dwa filmiki, na których pokazują ciasta w formie swastyk, wykonują nazistowskie gesty i odpalają petardy. Jak tłumaczy dyrektorka placówki, do zdarzenia doszło po wigilii klasowej, podczas chwilowej nieobecności nauczyciela.

Ciastka w formie swastyk i nazistowskie pieśni w szkole. Uczniowie nagranie wrzucili do sieci

Ciastka w formie swastyk i nazistowskie pieśni w szkole. Uczniowie nagranie wrzucili do sieci

Źródło:
Gazeta Wyborcza/TVN24
Ponad 3 mln zł dotacji Ministerstwa Sportu, które "mogły mieć związek" z kampanią Kamila Bortniczuka. Ujawniamy dokumenty

Ponad 3 mln zł dotacji Ministerstwa Sportu, które "mogły mieć związek" z kampanią Kamila Bortniczuka. Ujawniamy dokumenty

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Znikające miliony. Ani ksiądz, ani zakon się nie przyznają. To dla kogo te przelewy?

Znikające miliony. Ani ksiądz, ani zakon się nie przyznają. To dla kogo te przelewy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Podczas pokazu dronów na Florydzie jedna z maszyn spadła na siedmioletniego chłopca, który stracił przytomność i został zabrany do szpitala. - Krew spływała mu po twarzy - opowiada matka chłopca. Dziecko przeszło operację.

Wypadek podczas świątecznego pokazu dronów. 7-latek poważnie ranny

Wypadek podczas świątecznego pokazu dronów. 7-latek poważnie ranny

Źródło:
Sky News, ABC News