TVN24 | Polska

77. rocznica Powstania Warszawskiego. Ołdakowski o akcji "Korzenie pamięci": to projekt wyjątkowy

TVN24 | Polska

Autor:
momo/kab
Źródło:
TVN24
Ołdakowski o "Korzeniach pamięci": to projekt wyjątkowy, każda z tych rozmów jest wyjątkowaTVN24
wideo 2/5
TVN24Ołdakowski o "Korzeniach pamięci": to projekt wyjątkowy, każda z tych rozmów jest wyjątkowa

Pandemia pokazała, że należy słuchać powstańców, którzy zawsze powtarzają, że trzeba być przygotowanym także na trudne czasy, że trzeba umieć radzić sobie z przeciwnościami losu, a jeżeli ludzie będą razem ze sobą, będą współpracować, to nie straszne jakiekolwiek zagrożenia - powiedział w niedzielę w TVN24 Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego

W tym roku Muzeum Powstania Warszawskiego zainaugurowało projekt o nazwie "Korzenie pamięci". To cykl rozmów z potomkami powstańców warszawskich. Dla jednych to historie rodziców, dla innych dziadków lub pradziadków.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

- Celem tego projektu jest nie tylko pokazanie, jak następne pokolenia pamiętają powstańców, ale tak naprawdę stwierdzenie, z czego te wnuki, dzieci powstańców warszawskich się składają duchowo, jakie wartości stosują, zaczerpnięte od powstańców warszawskich - mówił w rozmowie z TVN24 Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jak zapewnił, "to projekt wyjątkowy, każda z tych rozmów jest wyjątkowa". - Patrzymy z innej perspektywy na powstańców, oczami ich krewnych, dzieci i wnuków. Ale patrzymy też na powstańców warszawskich jako tych, którzy potrafili przekazać następnym pokoleniom różne wartości - upór, wolę działania, myślenie o innych, przyjaźń, wiele z tych cech jest też przydatnych w czasach pokoju - zauważył Ołdakowski.

Fragmenty rozmów z potomkami powstańcówMuzeum Powstania Warszawskiego

Ołdakowski: pandemia pokazała, że należy słuchać powstańców

Pytany, jak dzisiejsza młodzież przeżywa wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego, przyznał, że "młodzi ludzie na pewno mniej interesują się historią niż dawniej. - Żyjemy w czasach pokoju, w czasach dostatku, w czasach, w których łatwo sobie wyobrazić przyszłość - mówił.

- Oczywiście zatrzęsła nami wszystkimi pandemia, ona pokazała, że należy słuchać powstańców, którzy zawsze powtarzają, że trzeba być przygotowanym także na trudne czasy, że trzeba umieć radzić sobie z przeciwnościami losu, a jeżeli ludzie będą razem ze sobą, będą współpracować, to nie są straszne jakiekolwiek zagrożenia - stwierdził Ołdakowski.

Wyraził nadzieję, że młodzi ludzie, odwiedzający Muzeum, "dostrzegą, że bardzo ważne jest myślenie o wspólnocie".

Uroczystości rocznicowe

Główne uroczystości związane z 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się już w czwartek, wmurowaniem kamienia węgielnego pod budowę Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy. Natomiast w piątek powstańcy spotkali się z prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Jak co roku, kulminacyjnym punktem uroczystości rocznicowych będzie oddanie hołdu powstańcom przy pomniku Gloria Victis na Powązkach podczas godziny "W". Wtedy też w całym mieście rozlegnie się dźwięk syren.

- To jest wyjątkowy moment. To jest bardzo ciekawe, że tyle osób potrafi tą minutą zatrzymania, tym namysłem, pokazać, że pamięta o powstańcach Warszawy - powiedział Ołdakowski.

Autor:momo/kab

Źródło: TVN24