Pod Warszawą odbył się załadunek elementów mostu tymczasowego, który zastąpi zburzone przez powódź przeprawy w Głuchołazach - poinformowało w środę wieczorem Ministerstwo Infrastruktury. Jak podano, to pierwszy z transportów na zalane tereny.
"Mieszkańcy miasta zyskają tymczasowy most składany DMS-65, a droga krajowa nr 40 znowu stanie się przejezdna" - napisał resort na platformie X.
Jak dodano, od wczoraj GDDKiA wspólnie z wykonawcą oczyszcza dojazd do mostu. Na Opolszczyznę właśnie dotarł wojskowy konwój trzech lawet z ciężkim sprzętem do odgruzowania, a od czwartku wojsko i wykonawca rozpoczynają prace przy czyszczeniu koryta i usuwaniu starej konstrukcji.
Prace nad przywróceniem przepraw przez rzekę Białą Głuchołaską
Wcześniej w środę zastępca dowódcy 2 Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu ppłk Arkadiusz Syrocki poinformował, że wojsko już rozpoczęło prace nad przywróceniem przepraw przez rzekę Białą Głuchołaską, gdzie powódź zniszczyła dwa mosty.
Po udrożnieniu koryta rzeki ma zostać przeprowadzona inwentaryzacja i sprawdzenie, czy przyczółki, które ocalały z powodzi, będą mogły zostać ponownie wykorzystane. Budowa mostu ma się rozpocząć po dostarczeniu konstrukcji z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
Mosty, które powstaną w Głuchołazach, będą mostami tymczasowymi z konstrukcji DMS-65, czyli drogowymi mostami składanymi. Mają zapewnić ruch dwukierunkowy. - To było warunkiem przedstawionym przez pana burmistrza Głuchołaz - zaznaczył Syrocki i dodał, że na drodze krajowej nr 40 odbywa się bardzo natężony ruch tranzytowy między Polską a Czechami.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/MI_GOV_PL