Do końca marca rozstrzygnięty zostanie konkurs na pomnik upamiętniający ofiary katastrofy pod Smoleńskiem - zapowiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Z powodu bardzo wielu zgłoszeń, termin nadsyłania projektów przedłużono do 16 stycznia.
Jak powiedział w radiowej Trójce minister Zdrojewski, zmiana terminu nastąpiła na życzenie artystów. - Mamy bardzo dużo zgłoszeń, ponad stu artystów - dodał. Pomnik ma stanąć na miejscu katastrofy prezydenckiego TU-154.
Konkurs dotyczy opracowania koncepcji pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. Zginęło wtedy 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria.
Zmiana terminu przyjmowania prac i rozstrzygnięcia konkursu wzięła się z potrzeby ustalenia dokładnej lokalizacji pomnika w Smoleńsku. - Wszyscy chcieli, aby pomnik znalazł się w pobliżu kamienia, a ten był dwukrotnie przesuwany z powodu prac technicznych na lotnisku, ale powrócił na swoje miejsce. Konieczne było zatem dokładne określenie lokalizacji, warunków przestrzennych - powiedział Zdrojewski.
Pomnik w drugą rocznicę katastrofy
Minister potwierdził, że wmurowanie kamienia węgielnego, co deklaruje także strona rosyjska, nastąpi w drugą rocznicę katastrofy. - Jest możliwe, aby tak się stało - dodał.
Zdrojewski zapewnił też, że "nikt nie będzie ingerował w decyzje jury" konkursu. - Spory wysiłek włożyłem w to, aby skład konkurs nie budził wątpliwości, żeby byli to przedstawiciele świata artystów, ale z tytułami i doświadczeniem naukowym, po to, aby nie było wyboru przypadkowego - mówił minister.
- Poprosiłem także, aby w składzie konkursu znalazł się reprezentant rodzin. Tak się stało. Jest pani (Ewa) Komorowska, która ma też doświadczenia z funkcjonowaniem w obszarze kultury. Jestem przekonany, że uzyskamy consensus w tej materii, dobry consensus - dodał Zdrojewski.
Wyraził też nadzieję, że wybrany projekt będzie reprezentował wysoki poziom artystyczny. - Choć gwarancji stuprocentowych nie mamy. W konkursie biorą udział artyści, a z artystami, jeśli chodzi o ich pomysły, bardzo różnie bywa. Jestem przekonany jednak, że poziom konkursu będzie wysoki - powiedział.
Konkurs to pomysł prezydentów Polski i Rosji
Konkurs na pomnik w Smoleńsku ogłosili wspólnie prezydenci: Bronisław Komorowski i Dmitrij Miedwiediew. Treść regulaminu konkursu rzeźbiarsko-architektonicznego została zatwierdzona przez ministrów kultury Polski i Rosji.
W konkursie biorą udział artyści, a z artystami, jeśli chodzi o ich pomysły, bardzo różnie bywa. Jestem przekonany jednak, że poziom konkursu będzie wysoki. minister Bogdan Zdrojewski
Cały pomnika w Smoleńsku ma objąć obszar o powierzchni około 400 mkw. Wysokość pomnika nie powinna przekraczać pięciu metrów. Ma być wykonany w trwałym, dobrym jakościowo materiale. Twórcy pozostawiono "swobodę wypowiedzi artystycznej". Zaznaczono, że koncepcja zagospodarowania terenu wokół pomnika winna harmonijnie nawiązywać do otoczenia. Całkowity koszt realizacji może przekroczyć miliona euro brutto.
Znany jest skład komisji i wysokość nagrody
W skład sądu konkursowego wchodzi czterech przedstawicieli polskiego ministra kultury, dwóch przedstawicieli ministra kultury Rosji, dwóch przedstawicieli organizacji międzynarodowej Sculpture Network. W jury zasiądą: prof. Adam Myjak, prof. Grzegorz Kowalski, prof. Marek Budzyński, Ewa Komorowska, wdowa po wiceszefie MON, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem, prof. Jurij Pawłowicz Wołczek, Walerij Josifowicz Pierfiljew, prof. Stephanje Amparo Weinmyr i Hartmut Stielow, a także sekretarz sądu konkursowego Mariusz Knorowski.
I nagroda w konkursie wynosi 15 tys. euro, II nagroda - 10 tys. euro, III nagroda - 5 tys. euro. Wystawa pokonkursowa odbędzie się w dniach od 7 kwietnia do 6 maja 2012 r. w Muzeum Rzeźby Współczesnej w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Źródło: PAP