Pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Zastępczyni RPO: Przyszedł moment, w którym spontaniczność nie jest wystarczająca. Współpraca się rwie

Źródło:
TVN24
Machińska: Przyszedł moment, w którym spontaniczność już nie jest wystarczająca
Machińska: Przyszedł moment, w którym spontaniczność już nie jest wystarczającaTVN24
wideo 2/22
Machińska: Przyszedł moment, w którym spontaniczność już nie jest wystarczającaTVN24

O koordynacji pomocy dla osób uciekających z Ukrainy mówiła w piątek w "Jeden na jeden" doktor Hanna Machińska, zastępczyni rzecznika praw obywatelskich. - Apelujemy do władz administracji publicznej o lepszą koordynację działań - powiedziała. My widzimy, że ta współpraca się rwie w różnych kluczowych miejscach. Nie wystarczy udzielanie wypowiedzi publicznych, że wszystko działa dobrze - podkreśliła.

Od 24 lutego, dnia ataku Rosji na Ukrainę do czwartku do Polski przybyło 1,46 miliona osób - przekazała Straż Graniczna. O koordynacji pomocy dla osób uciekających z Ukrainy mówiła w piątek w "Jeden na jeden" doktor Hanna Machińska, zastępczyni rzecznika praw obywatelskich. 

Relacja na żywo: Atak Rosji na Ukrainę

Jak powiedziała, "przyszedł moment, w którym spontaniczność nie jest wystarczająca". - Apelujemy do władz administracji publicznej o lepszą koordynację działań - dodała. Podkreśliła, że "musimy mieć jasność tego, w jakim zakresie ta współpraca może przebiegać". 

- My widzimy, że ta współpraca się rwie w różnych kluczowych miejscach. Nie wystarczy udzielanie wypowiedzi publicznych, że wszystko działa dobrze. Musimy usiąść razem i musimy podzielić się tymi obowiązkami, ale gros zadań to jest administracja publiczna - mówiła zastępczyni RPO. 

Dodała, że "to są też władze lokalne, które mają tutaj fundamentalną rolę do spełnienia". Machińska powiedziała, że "widać, że w mniejszych miastach ta współpraca przebiega bardzo dobrze". 

- Natomiast, czy jest to system? Nie. Ten system powinien być stworzony i to jest absolutnie potrzeba chwili - dodała.

OGLĄDAJ CAŁĄ ROZMOWĘ Z HANNĄ MACHIŃSKĄ W TVN24 GO

"Żłobek" dla dzieci utworzony przez wolontariuszy w hali Dworca Centralnego
"Żłobek" dla dzieci utworzony przez wolontariuszy w hali Dworca Centralnego Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Machińska o pomocy krótkookresowej i długookresowej

Machińska została zapytana, co jest na liście rzeczy najbardziej potrzebnych, które każdy może w ramach pomocy dostarczyć. 

Podkreśliła, że mówimy o pomocy krótkookresowej i długookresowej. Zastępczyni RPO wyjaśniała, że "pomoc krótkookresowa to jest wzmocnienie systemu informacyjnego". - To jest przekazywanie informacji - na przykład dworce do punktów recepcyjnych. Punkty recepcyjne - relokacja w inne miejsca. Tego rzeczywiście nie ma - mówiła. 

- To jest przekazywanie jasnych komunikatów w języku zrozumiałym, w języku ukraińskim, ale nie tylko do osób, które często są zagubione, oczekują. To jest stworzenie systemu wsparcia psychologicznego - wymieniała. 

Czytaj również: Jak pomóc uchodźcom? Lista organizacji i zbiórek

Zastępczyni RPO powiedziała, że "musimy zwrócić się do grupy psychologów, którzy znają język i którzy stanęliby w pierwszym szeregu pomocy". - To jest pomoc prawna, która jest organizowana. Już na dworcach są przedstawiciele prawników różnych korporacji prawniczych - dodała. 

Mówiła, że w dalszym etapie, kiedy będzie duża grupa uchodźców z Ukrainy w Polsce, wyzwaniem stanie się zorganizowanie dostępu do edukacji. - Jak zorganizować kurs języka? Co zrobić, żeby ci ludzie odnaleźli się na rynku pracy? Będzie szereg procedur, które muszą być spełnione - podkreśliła Machińska.  

- Wiemy już, że te osoby dostaną numer PESEL, który jest kluczowy - dodała.

Zobacz również: W obliczu wojny. Informacje i porady dla uchodźców i osób, które chcą pomóc

Machińska: Mariupol będzie dla nas symbolem straszliwych zbrodni

Zastępczyni rzecznika praw obywatelskich pytana, czy można powiedzieć, że to, co robi Rosja wobec Ukrainy i jej obywateli to są zbrodnie noszące znamiona ludobójstwa, odparła, że "prawnicy nie mają żadnych wątpliwości, że są to zbrodnie przeciwko ludzkości". - Zbrodnie, które są na niesłychaną skalę przeprowadzane w Ukrainie. To jest coś, co nikomu nie powinno się wydarzyć w XXI wieku w środku Europy - dodała.

- Obserwujemy to, co się dzieje na terenie Ukrainy, w Mariupolu. Niewyobrażalne to są zbrodnie kierowane przeciwko tym najsłabszym - mówiła. - To są bombardowania szpitala położniczego, ostrzeliwanie osób cywilnych - wymieniała. 

Wnętrze ostrzelanego szpitala w Mariupolu (wideo z 09.03.2022 r. z popołudnia)
Wnętrze ostrzelanego szpitala w Mariupolu (wideo z 09.03.2022 r. z popołudnia)Facebook/Wołodymyr Zełenski

Zauważyła, że korytarze humanitarne również były ostrzeliwane. - Kiedy w przyszłości dojdzie do oceny tych straszliwych zbrodni, nie będzie żadnych wątpliwości. Jest tak straszliwa dokumentacja obrazująca straszliwą sytuację tych ludzi, że liczymy na to, że czyny zbrodniarzy zostaną właściwie ocenione - powiedziała zastępczyni RPO.

- To jest straszne, kiedy dzieci umierają, kiedy ludzie umierają z wychłodzenia, wyziębienia, z powodu tego, że nie mają dostępu do wody pitnej, pożywienia, umierają w cierpieniach - podkreśliła.

Dodała, że "Mariupol będzie dla nas symbolem straszliwych zbrodni". Zaznaczyła jednak, iż obawia się, że to nie będzie jedyny symbol, bo już widzimy, że ta szalona wojna rozprzestrzenia się na tyle miast. 

Zastępczyni RPO o specustawie o pomocy ukraińskim uchodźcom 

Machińska odniosła się do przyjętej w środę przez Sejm ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Specustawa reguluje między innymi kwestie związane z legalnością pobytu ukraińskich uchodźców w Polsce, a także udzielaną im pomocą. Ustawą teraz zajmuje się Senat.

Machińska powiedziała, że RPO przedstawił wielostronicową opinię do marszałka Senatu. 

- Wskazujemy na wiele mankamentów projektu. Mówimy o tym, że zakres przedmiotowy tej ochrony jest niewystarczający, że pewne grupy zostały wyłączone z tej ochrony, że musimy zastanowić się przyszłościowo nad tą ustawą - dodała.  

Podkreśliła, że "na pewno napłyną do Polski żołnierze, osoby, które będą wymagały długoterminowej rehabilitacji, a to jest jeden z problemów, który pojawił się w tej ustawie".

- Z tej ustawy wyłączeni są członkowie rodziny, którzy nie mają obywatelska ukraińskiego. To jest bardzo poważna sprawa, bo tutaj nie mówimy o małżonkach, bo oni są objęci ustawą. Mówimy o legalnych przejściach, a przecież może być taka sytuacja, że będzie tak ogromny napływ osób do Polski, gdzie to osoby będą w panicznej ucieczce i będą przekraczały różne miejsca, nie tylko legalne - zauważyła zastępczyni RPO. 

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:

Autorka/Autor:js//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W czołowym zderzeniu samochodów na obwodnicy Kłodzka zginęły dwie osoby. Droga w czwartkowy wieczór była całkowicie zablokowana.

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Źródło:
Telewizja Kłodzka, TVN24

Zdzisław Krasnodębski, od 10 lat europoseł PiS, tym razem nie znalazł się na listach kandydatów tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Obecnie rozwiązujemy kontrakt" - napisał. Dodał, że w takiej sytuacji będzie mógł "swobodnie formułować swoje opinie o grze zespołu", w którym znajdował się przez dekadę i "o dobrych i złych decyzjach".

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

Źródło:
tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"

Rosja prowadzi działania hybrydowe. Ostatnio dotknęły one Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Wielkiej Brytanii - czytamy w oświadczeniu wydanym przez NATO w czwartek po południu. Pakt Północnoatlantycki podkreśla w nim, że sojusznicy "wspierają i wykazują solidarność" z krajami, które doświadczają działań Moskwy.

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Viktor Orban jest koniem trojańskim Władimira Putina w Unii Europejskiej. A Mateusz Morawiecki - przepraszam, że to mówię - ale zachowuje się jak "pożyteczny idiota" - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy i europoseł. Odniósł się ten sposób do relacji byłego polskiego premiera i szefa węgierskiego rządu. Polityk mówił też, że Andrzej Duda nie wybierze polskiego komisarza w Unii Europejskiej po wyborach 9 czerwca, bo te kompetencje ma rząd.

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Źródło:
TVN24

Pogoda w kolejnych dniach długiego majowego weekendu może zrobić się niebezpieczna. W wielu regionach Polski należy spodziewać się burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niczego nie wykluczam, bo mamy do czynienia z kimś, kto niczego nie wyklucza - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron pytany przez "The Economist" o to, czy nadal nie wyklucza wysłania wojsk na Ukrainę. Jak dodał, "Francja jest krajem, który przeprowadzał interwencje militarne, także w ostatnim czasie". - Gdyby Rosjanie przedarli się przez linię frontu, gdyby pojawiła się prośba ze strony Ukrainy, zasadne byłoby zadanie sobie tego pytania - stwierdził.

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Źródło:
"The Economist", tvn24.pl

Turcja zatrzymała w czwartek wymianę handlową z Izraelem - przekazała agencja Bloomberg, powołując się na informacje z kręgów rządowych w Turcji. Podano, że zawieszony został cały eksport i import. Israel Katz, szef izraelskiej dyplomacji, odnosząc się do Recepa Tayyipa Erdogana, stwierdził, że "tak zachowuje się dyktator, lekceważący interesy narodu tureckiego".

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk skrytykował Mateusza Morawieckiego, który w prorosyjskim węgierskim tygodniku "Mandiner" miał stwierdzić, że "Bruksela stanowi zagrożenie dla demokracji europejskiej". Wcześniej Morawiecki powiedział o Viktorze Orbanie, że jest jego "przyjacielem". Były premier na wpis obecnego szefa rządu zareagował w czwartek wieczorem.

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na wojny domowe czas był wtedy, gdy wokół był pokój. Dziś, gdy za naszymi granicami jest wojna, przestrzeni na wzajemne wyniszczanie się wewnątrz już nie ma. Za długo próbowano dzielić Polskę na dwa obozy - powiedział w orędziu z okazji Dnia Flagi RP marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że "bezpieczną, mądrą i stabilną będzie tylko jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków".

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Było po godzinie drugiej w nocy, gdy pijany 28-latek wjechał fiatem punto w jeden z budynków w Nakle nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie), uszkadzając przy tym przyłącze gazowe. W związku z rozszczelnieniem instalacji, konieczna była ewakuacja mieszkańców.  

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Źródło:
tvn24.pl

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

13 okręgów wyborczych i wiele znanych twarzy wśród kandydatów, a także sporo kontrowersji. Tak przedstawiają się listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. W czwartek minął termin zgłaszania list kandydatów. Prezentujemy najciekawsze polityczne rywalizacje w każdym z okręgów.

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Źródło:
TVN24, PAP

Chcemy rozpocząć dyskusję na temat przyszłej konstytucji dla Europy - powiedział w czwartek kandydat Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego Robert Biedroń. Jak dodał, "nie może być tak, że Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Szefowa sztabu, ministra ds. równości Katarzyna Kotula, poinformowała, że Lewica zebrała pod swoimi listami 350 tysięcy podpisów.

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

Źródło:
PAP

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W wydarzeniu nie wzięli udziału były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były prezes TVP Jacek Kurski.

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

Źródło:
TVN24, PAP
W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24