Polskie toalety publiczne są lepiej przygotowane do EURO 2012 niż polscy piłkarze - oceniają organizatorzy kampanii Toaleta2012. W jej ramach inspekcji poddano 200 toalet w miejscach, gdzie trafić mogą kibice i turyści.
To kolejny etap kampanii zainaugurowanej we wrześniu 2008 roku. Przeprowadzono wtedy badania, które pokazały, że blisko 90 proc. ogólnodostępnych toalet w Polsce jest czysta. Najgorzej pod tym względem było na dworcach, najlepiej - w hotelach i centrach handlowych. Tym razem o ocenę stanu polskich toalet poproszono zagranicznych turystów odwiedzających Polskę. Przeprowadzono także kontrolę 200 losowo wybranych publicznych toalet.
Bez zaskoczenia w hotelach i restauracjach
Jak wynika z badań zaprezentowanych we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie, turyści również najlepiej oceniają toalety hotelowe. Ponad trzy czwarte badanych, którzy z nich korzystali, określiło ich standard jako wysoki lub bardzo wysoki.
Jedna trzecia (32 proc.) uznała, że nasze toalety hotelowe są lepsze od tych, które znają z własnych krajów. Pozytywnie oceniono także toalety w restauracjach - w ponad połowie przypadków (56 proc.) ich stan jest wysoki lub bardzo wysoko. Tylko 3 proc. oceniło je negatywnie.
Dobry wynik uzyskały także toalety na lotniskach: ich standard pozytywnie ocenia 53 proc. zagranicznych turystów, negatywnie - jedynie 7 proc.
Źle na dworcach
Turyści krytykują natomiast standard toalet na kempingach. Ponad połowa (56 proc.) korzystających uważa, że jest on niższy niż ten, do którego przywykli we własnym kraju; nikt zaś nie ocenił go wyżej.
Kłopotliwa może być też podróż po Polsce - jedna trzecia (32 proc.) badanych wskazała, że standard toalet na dworcach kolejowych jest niski lub bardzo niski. Jeszcze gorzej jest na dworcach autobusowych - tamtejsze toalety negatywnie oceniło 58 proc. użytkowników.
Miejskie toalety publiczne negatywnie oceniło łącznie 30 proc. użytkowników, a pozytywnie jedynie co dziesiąty badany (11 proc.).
Śmierdzi i papieru brak
Tyle jeśli chodzi o sondaż. Badanie 200 losowo wybranych toalet wykazało z kolei, że większość, bo aż 145 z nich spełnia podstawowe wymogi. Średni wynik dla wszystkich kategorii wyniósł 65,9 punktu. Najlepiej wypadły toalety na lotniskach. Dużo gorzej prezentowały się toalety publiczne. Najgorsza sytuacja jest na dworcach, to właśnie tam najczęściej możemy zetknąć się z brzydkim zapachem. Tam też najczęściej zaskoczyć nas może brak papieru toaletowego.
Organizatorem Kampanii jest firma CWS-boco Polska, a partnerem merytorycznym jest Polska Izba Gospodarcza Czystości, honorowy patronat nad kampanią objął GIS. Badania przeprowadził TNS OBOP. Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie www.toaleta2012.pl
Źródło: PAP, Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: TVN/sxc.hu