Ruszył proces sprawdzenia i integracji elementów polskiego systemu Patriot - poinformował we wtorek w mediach społecznościowych minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Opublikował także zdjęcie przedstawiające elementy systemu. Polska kupiła dwie baterie Patriot i stara się o zakup kolejnych sześciu.
"W Toruniu rozpoczął się proces sprawdzenia i integracji elementów polskiego systemu Patriot. To kolejny milowy krok w budowie naziemnej obrony przestrzeni powietrznej naszego kraju" - poinformował na Twitterze wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Do wpisu dołączył zdjęcie przedstawiające elementy systemu.
Baterie Patriot mają stworzyć w Polsce system obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. Dwie baterie zakupione w pierwszej z dwóch planowanych faz programu w 2018 roku będą wyposażone w radary sektorowe, o polu obserwacji około 120 stopni. Kolejne mają być zintegrowane z nowym radarem 360 stopni.
W maju MON wystąpiło do USA z zapytaniem o ofertę sześciu kolejnych baterii.
Czym jest system Patriot?
System Patriot - w zależności od zastosowanej rakiety - jest w stanie zwalczać cele w odległości od kilkudziesięciu do ponad 100 kilometrów. Może niszczyć samoloty, śmigłowce, bezzałogowe statki powietrzne, a także rakiety balistyczne i pociski manewrujące.
Jest używany przez armię Stanów Zjednoczonych i kilkanaście innych państw. Powstał jako produkt amerykańskiego koncernu Raytheon. Prace nad nim rozpoczęły się jeszcze w latach 60. XX wieku, a pierwsze dostawy zostały zrealizowane w roku 1981.
Przez cztery dekady system Patriot ewoluował - do tej pory na potrzeby systemu skonstruowano trzy generacje pocisków rakietowych, dwie generacje radarów, a w ostatnich latach także nowy system dowodzenia. Przez lata system ten przestał być produktem wyłącznie firmy Raytheon. Dwie zakupione w 2018 roku przez Polskę baterie z pociskami rakietowymi PAC-3 MSE zostały wyprodukowane przez koncern Lockheed Martin, a system dowodzenia IBCS przez firmę Northrop Grumman.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Twitter @mblaszczak