TVN24 | Polska

Kaczyński: powstanie ustawa dla artystów w trudnej sytuacji

TVN24 | Polska

Autor:
mart//now
Źródło:
PAP
"Powstanie ustawa, która będzie zapewniała status artysty zawodowego"Zdjęcia organizatora
wideo 2/8
TV24"Powstanie ustawa, która będzie zapewniała status artysty zawodowego"

Chcemy tę naszą tożsamość umacniać i umacniać polską kulturę – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, zapowiadając powstanie ustawy zapewniającej status artysty zawodowego artystom w trudnej sytuacji. To jeden z punktów programu Polski Ład zaprezentowanego w sobotę na konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości.

O godzinie 10 w sobotę rozpoczęła się konwencja programowa, na której między innymi prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki prezentują Polski Ład, czyli nowy społeczno-gospodarczy program rządu na okres pocovidowy.

- Chcemy tę naszą tożsamość umacniać i umacniać polską kulturę – zadeklarował prezes Prawa i Sprawiedliwości w swoim wystąpieniu.

- Powstanie ustawa, która będzie zapewniała status artysty zawodowego dziesiątkom tysięcy, bo to jest łącznie grupa licząca około 60 tysięcy artystów, którzy mają dzisiaj bardzo trudną sytuację. Często brak uprawnień emerytalnych, brak składek, brak jakichkolwiek dochodów – wyliczał Kaczyński. - Chcemy, by to się zmieniło. By możliwość twórczości się rozszerzyła, by zmieniła się także sytuacja społeczna tych ludzi. Chcemy, krótko mówiąc, ich wesprzeć – dodał.

Kaczyński: będziemy odbudowywać zabytkiTVN24

Konwencja programowa PiS

Konwencja w związku z nadal obowiązującymi ograniczeniami spowodowanymi pandemią odbywa się w formie zdalnej. W programie ujęto wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego, marszałek Sejmu Elżbiety Witek, a także liderów Porozumienia i Solidarnej Polski – Jarosława Gowina oraz Zbigniewa Ziobry.

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel podkreślił w piątek, że "Polski Ład" to projekt polityczny, który firmują partie tworzące Zjednoczoną Prawicę, czyli poza PiS również Porozumienie i Solidarna Polska.

Polski Ład ma się składać z następujących obszarów: Planu na zdrowie, Uczciwej pracy - godnej płacy, Dekady rozwoju, Rodziny i domu w centrum życia, Polski - naszej ziemi, Przyjaznej szkoły i kultury na nowy wiek, Dobrego klimatu dla firm, Czystej energii - czystego powietrza, CyberPoland 2025, Złotej jesieni życia.

- Jeśli miałbym jednym zdaniem ująć, czym jest Polski Ład, to powiedziałbym, że jest to wielki program inwestycyjny, wielki program inwestycji w polskie zdrowie, w polską rodzinę, w demografię, w odbudowanie polskiej infrastruktury i potencjału gospodarczego tam, gdzie został on nadwątlony przez COVID-19, a rozbudowanie tam, gdzie cały czas ta infrastruktura potrzebuje rozbudowy – mówił premier Morawiecki podczas niedawnego kongresu Impact'21.

Szef rządu zaznaczył, że "bardzo zasadniczym" czynnikiem w Polskim Ładzie będzie "inwestycja w człowieka" oraz czynnik społeczny, który określił jako "kluczowy".

PiS ogłosi "Polski Ład" TVN24

Autor:mart//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Zdjęcia organizatora

Tagi:
Raporty: