- Polska nie może zrobić nic sensownego dla ratowania strefy euro. To przypadek żaby, która podstawia nogę tam, gdzie konie kują - mówił w Faktach po Faktach w TVN24 ekonomista prof. Ryszard Bugaj. Innego zdania był doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego Jan Lityński. - Polska odgrywa niezwykle ważną rolę w Unii. Wyznacza pewien rytm - stwierdził.
Goście "Faktów po Faktach" w TVN24 komentowali m.in. słynne wystąpienie ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w Berlinie, podczas którego mówił o roli Niemiec w walce z obecnym kryzysem.
Wystąpienie ostro potępiła prawicowa opozycja jako zrzeczenie się suwerenności przez polski rząd, a PiS zasugerował nawet wniosek o Trybunał Stanu dla szefa MSZ.
Miejsce Polski...
Polska konstytucja kształtuje Polskę jako kraj suwerenny, a on (Radosław Sikorski - red.) zaproponował pewne rzeczy, które to zmieniają. Być może i tak trzeba, ale nie powinien tego mówić Ryszard Bugaj
Innego zdania był Ryszard Bugaj, który, choć jak podkreślił, nie jest za Trybunałem Stanu dla Sikorskiego za jego wypowiedzi, to stwierdził, że minister wyszedł daleko przed szereg.
- Polska konstytucja kształtuje Polskę jako kraj suwerenny, a on zaproponował pewne rzeczy, które to zmieniają. Być może i tak trzeba, ale nie powinien tego mówić - powiedział. Podkreślił, że aby Polska stała się częścią federacji unijnej potrzebne są zmiany w ustawie zasadniczej. - Gdyby Sikorski powiedział, że "sądzi, iż jest tak i tak", to byłoby dobrze. Ale on mówi, że "tak trzeba zrobić" - zaznaczał.
Według Jana Lityńskiego sprawa federalizmu jest dyskusyjna, ale nie uciekniemy od debaty nad nią. - Ten problem stoi przed nami i będziemy musieli go rozwiązać - mówił.
... i jej rola
Lityński i Bugaj różnili się też co do roli Polski w opanowywaniu obecnego kryzysu.
- Polska nie może zrobić nic sensownego dla ratowania strefy euro. To przypadek żaby, która podstawia nogę tam, gdzie konie kują. Na początku mogliśmy coś powiedzieć pro forma, ale ta prezydencja nie ma faktycznego znaczenia. To, o co powinniśmy zabiegać usilnie, to są pieniądze na następne siedem lat (z unijnego budżetu na lata 2014-20 - red.) - stwierdził Bugaj.
- Ale pieniądze dostaniemy wtedy, kiedy kryzys zostanie zażegnany i jest na to szansa. A Polska, co pokazuje choćby wystąpienie ministra Sikorskiego, odgrywa niezwykle ważną rolę, bo wyznacza pewien kierunek Unii Europejskiej i wyznacza pewien rytm - odpowiadał mu Lityński.
RZEMÓWIENIE SIKORSKIEGO W BERLINIE - CZYTAJ W CAŁOŚCI PRZEMÓWIENIE SIKORSKIEGO - ANALIZA KOMENTARZE PRASY ZAGRANICZNEJ PO WYSTĄPIENIU SZEFA MSZ
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24