Polska Fundacja Narodowa znana z kampanii "Sprawiedliwe sądy" właśnie zmieniła statut, a razem z nim cele, jakie jej przyświecają. Od teraz ma promować polską historię i martyrologię. Zniknęły również zapisy dotyczące promowania państwowych spółek, które na działalność fundacji przekazują pieniądze. Reporter TVN24 Michał Chlebowski dotarł do nowych dokumentów w tej sprawie. Materiał programu "Polska i Świat".
Gdy w lipcu 2016 roku Beata Szydło ogłaszała powołanie Polskiej Fundacji Narodowej, jasno określiła jej cele. - Polska Fundacja Narodowa będzie budowała markę, która nazywa się Polska, będzie budowała tę markę poza granicami naszego kraju - mówiła szefowa rządu.
Po złożeniu deklaracji o fundacji było cicho, zarówno w kraju i za granicą. Przez długi czas nie istniała nawet jej strona internetowa. Za to, kiedy wreszcie zaistniała w przestrzeni publicznej, zrobiła to z wielkim hukiem.
Kampania "Sprawiedliwe sądy"
Polska Fundacja Narodowa, zamiast budować markę Polski za granicą, zrobiła kampanię na zlecenie rządu o nadzwyczajnej kaście w sądach i o reformie wymiaru sprawiedliwości. Kampanię, którą zdaniem prawników trudno uzasadnić, kiedy spojrzy się na cele działania fundacji.
- Polska Fundacja Narodowa nie mogła realizować tej kampanii billboardowej, która była prowadzona, ponieważ cele, które realizowano w tej kampanii, nie były zgodne z celami wskazanymi w statucie - wyjaśniał Marek Chmaj, prawnik Uniwersytetu SWPS.
Zmiana statutu, nowe dokumenty
Stary statut odzwierciedlał cele nakreślone przez Beatę Szydło. Czytamy w nim o ochronie wizerunku RP. Dużo jest zapisów o wspieraniu czy budowaniu pozytywnego wizerunku polskiej przedsiębiorczości.
Teraz jednak fundacja statut zmienia. Reporter TVN24 Michał Chlebowski dotarł do nowych dokumentów złożonych do Krajowego Rejestru Sądowego. Nowy statut wskazuje na zupełnie nowe kierunki działań, takie jak między innymi: podtrzymywanie i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości, upowszechnianie w kraju i za granicą wiedzy o historii, ze szczególnym uwzględnieniem historii najnowszej, a także upowszechniania martyrologii i bohaterskich czynów Narodu Polskiego.
- To jest żałosna próba dostosowywania dokumentów Fundacji i jej celów do prowadzonej działalności - ocenił Robert Tyszkiewicz z Platformy Obywatelskiej.
Z dokumentu bowiem zupełnie zniknęły zapisy dotyczące promowania państwowych spółek, które na działalność fundacji przekazują niemałe pieniądze.
Kampania "Sprawiedliwe sądy" kosztowała 19 milionów złotych, a fundacja dysponuje znacznie większym budżetem - prawie 100 milionów złotych.
Pieniądze wydawane niezgodnie z prawem?
Nowy statut fundacji został uchwalony w czerwcu, ale zacznie obowiązywać dopiero, gdy zarejestruje go sąd. Wniosek w tej sprawie wpłynął w drugiej połowie września, a więc już po starcie kampanii billboardowej. Co więcej, mimo znaczącej zmiany celów, zdaniem prawników, nowy statut dalej nie uzasadnia wydawania pieniędzy na kampanię dotyczącą zmian w sądach.
- W dalszym ciągu cele fundacji nie znajdują pokrycia w kampanii billboardowej. Inaczej mówiąc, Polska Fundacja Narodowa wydaje swoje środki niezgodnie z prawem - stwierdził Chmaj.
- Prezesi spółek, które wpłaciły na fundację, powinni zażądać natychmiastowego zwrotu tych pieniędzy. Powinni wstrzymać tę kampanię, bo pieniądze są wyrzucone w błoto - ocenił Marcin Kierwiński z P O.
Polska Fundacja bez komentarza
Fundatorami PFK są: Enea, Energa, Giełda Papierów Wartościowych, Grupa Azoty, KGHM Polska Miedź, Lotos, Orlen, Polska Grupa Energetyczna, Polska Grupa Zbrojeniowa, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, PGNiG, Polski Holding Nieruchomości, Polskie Koleje Państwowe, PKO Bank Polski, PZU, Tauron i Totalizator Sportowy. Łącznie 17 spółek.
O komentarz do zmian w statucie reporter TVN24 poprosił wszystkich 17 fundatorów. Do sprawy odniosła się tylko warszawska giełda, która wskazała, że w statucie cały czas znajdują się zapisy dotyczące rozwoju gospodarczego Polski i że wszystkie cele Fundacji pozostają istotne z punktu widzenia giełdy.
"Choć niektóre zapisy w statucie zostały zmienione, w dokumencie Fundacji nadal znajduje się również zapis mówiący o wspieraniu rozwoju gospodarczego Polski i polskiej przedsiębiorczości. Jako że wsparcie rynku kapitałowego mieści się w tych zagadnieniach, wszystkie cele Fundacji pozostają istotne z punktu widzenia Giełdy Papierów Wartościowych" - odpowiedziała warszawska giełda.
Reszta firm odmówiła komentarza. Tak samo jak Polska Fundacja Narodowa.
Autor: MKK//now/jb / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24