Projekt "Wolontariusze bez granic" został polskim laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej. W tym roku wpłynęło 300 zgłoszeń z całego świata, z czego wyłoniono 30 laureatów. "Parlament Europejski co roku przyznaje Europejską Nagrodę Obywatelską inicjatywom, które rozwijają współpracę w Europie i promują wspólne wartości zapisane w Karcie Praw Podstawowych" - przekazało biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce.
Ceremonia wręczenia medalu Europejskiej Nagrody Obywatelskiej odbyła się w piątek w Warszawie. Tegorocznym laureatem został między innymi polski projekt "Wolontariusze bez granic". W tym roku z 300 zgłoszeń wyłoniono 30 laureatów, dwie nagrody trafiły do Polski, w tym jedna właśnie do Polskiej Akcji Humanitarnej. Drugą nagrodę otrzymał hiszpański kucharz José Andrés, który pojechał na granicę ukraińsko-polską kilka godzin po rozpoczęciu przez Rosję ataku i serwował tam uchodźcom ciepłe dania.
Europejska Nagroda Obywatelska
Europejską Nagrodę Obywatelską przyznaje się inicjatywom, które rozwijają współpracę w Europie i promują wspólne wartości. Jak czytamy na stronie Parlamentu Europejskiego, jest przyznawana co roku przez Parlament Europejski projektom realizowanym przez osoby lub organizacje, które zachęcają do: wzajemnego zrozumienia i ściślejszej integracji w UE; współpracy transgranicznej, która wzmacnia europejskiego ducha; poszanowania Karty praw podstawowych UE.
Osoby, grupy, stowarzyszenia lub organizacje mogą zgłaszać do Europejskiej Nagrody Obywatelskiej własne lub cudze projekty. Mogą je również zgłaszać posłowie i posłanki do PE.
"WOLONTARIUSZE BEZ GRANIC" - UCHODŹCY Z UKRAINY Konflikt zbrojny we wschodniej Ukrainie trwa od 2014 roku, a 24 lutego 2022 r. wojna ogarnęła resztę kraju. Obywatele Ukrainy zmuszani są do ucieczki ze swoich domów w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia w innych częściach państwa oraz poza jego granicami. Pomoc potrzebna jest nie tylko tym, którzy uciekli, ale również osobom, które przyjęły uciekinierów w swoich stronach. Jednakże wsparcie nie byłoby możliwe bez zaangażowania tysięcy wolontariuszy z całej Polski ale też obywateli UE.
Źródło: TVN24, europarl.europa.eu
Źródło zdjęcia głównego: Parlament Europejski w Polsce/ Twitter