W dniu rozpoczęcia w Polsce nowego roku szkolnego Polska Akcja Humanitarna apeluje o wsparcie działań, ułatwiających dostęp do edukacji w Afryce, na Bliskim Wschodzie czy na wschodzie Ukrainy. Jak podkreśla organizacja, takie czynniki, jak ubóstwo, konflikty zbrojne, brak wody czy epidemie sprawiają, że prawie 260 milionów dzieci na świecie nie ma szansy na normalną naukę w szkołach.
Konflikty zbrojne uniemożliwiają naukę w szkołach 48,5 milionom dzieci na świecie - podaje Polska Akcja Humanitarna. Innym dostęp do edukacji utrudniają katastrofy naturalne. Nierówność w korzystaniu z edukacji została pogłębiona przez pandemię COVID-19, dotykając w szczególnym stopniu te rodziny, których nie stać na komputer czy stałe połączenie z Internetem.
- W samej wschodniej Ukrainie aż 60 procent dzieci zostało pozbawionych dostępu do edukacji w wyniku restrykcji epidemiologicznych - mówi Anna Duda, szefowa ukraińskiej misji PAH. - Tu szkoła pełni wiele innych funkcji, na przykład zapewnia wsparcie psychologiczne, przeprowadza szczepienia. W związku z pandemią bardzo wiele dzieci pozostawiono praktycznie bez żadnej pomocy - podkreśla.
"Brak wody w szkole uderza we wszystkie dzieci"
W wielu miejscach czynnikiem ograniczającym uczestnictwo w zajęciach szkolnych jest płeć. W krajach takich jak Somalia czy Sudan Południowy z powodów kulturowych wiele dziewczynek nie ma szans na naukę w szkole, inne często same rezygnują z uwagi na brak wody i toalet w budynku szkolnym.
- Gdy w szkole nie ma wody, wiele dziewczynek decyduje się na pozostanie w domach, zwłaszcza podczas menstruacji - zauważa Karolina Suchecka, kierowniczka programowa misji PAH w Sudanie Południowym. - 40 procent szkół nie ma w ogóle zainstalowanych toalet, nie zachowano tam podziału na płeć lub brakuje drzwi - zaznacza. Dodaje, że brak wody w szkole uderza we wszystkie dzieci, które często muszą korzystać z zanieczyszczonych źródeł, aby ugasić pragnienie. Polska Akcja Humanitarna od lat w ramach swoich programów pomocowych doprowadza wodę do szkół i buduje w nich toalety.
Duży nacisk jest kładziony na zajęcia z promocji higieny, istotnej w zapobieganiu chorobom takim jak tyfus, cholera, czerwonka, a w ostatnich miesiącach - także COVID-19.
Źródło: PAH
Źródło zdjęcia głównego: PAH