Poloneza czas skończyć. Ostatnie dni "poldków" w policji

Aktualizacja:
 
Policyjne polonezy odchodzą do lamusaTVN24

Ścigał się nim porucznik Borewicz, wielbił go Waldemar Pawlak, stał się też ulubieńcem milionów Polaków i nieodłącznym atrybutem polskiej policji. To polonez. Co prawda Borewicz prywatnie zamienił go na lepszy, zagraniczny model, Pawlak na toyotę z napędem hybrydowym, a Polacy przesiedli się na zachodnie auta. Policja jednak niezmiennie trwała przy swoich "poldkach". Do czasu. Pod koniec czerwca policyjne polonezy kończą karierę w służbach ścigania.

Kiedy filmowcy w 1978 roku kręcili drugą serię serialu "07 zgłoś się", dochodziło do tego, że milicjanci musieli odgradzać ciekawskich warszawiaków od grającego w serialu poloneza.

- Na ulicach Warszawy nie było wtedy tych aut. To była nówka, jeden z pierwszych polonezów z "piekarni" na Żeraniu - mówi portalowi tvn24.pl Bronisław Cieślak, odtwórca roli porucznika Sławomira Borewicza. - Kiedy pojawialiśmy się na ulicach, to budziliśmy sensację. Zawsze było zbiegowisko, a ludzie podziwiając to cudo mlaskali, naciskali na maskę, sprawdzali resory i zaglądali przez szybę. Zdjęć nie dało się kręcić - wspomina Cieślak.

Barwna historia policyjnych "poldków" / TVN Turbo
Barwna historia policyjnych "poldków" / TVN TurboTVN Turbo

Z wódką po poloneza

Wiadomo było, że testowane przez "polskiego Jamesa Bonda" auta, trafią wkrótce do policji. Tak też się stało. - W latach '80 każdy funkcjonariusz chciał jeździć takim pojazdem - opowiada Andrzej Baranowski, rzecznik podlaskiej policji. - Wszystkie gazety w tamtych czasach pisały, że Polska wspina się na wyżynę motoryzacyjną - dodaje Bronisław Cieślak.

Jeszcze w latach '90 - w dobie policyjnych "nysek" i dużych fiatów - otrzymanie poloneza było wielką nobilitacją dla policjanta. Do tego stopnia, że - jak opowiada jeden z komendantów, który dowodził niegdyś małym komisariatem na południu Polski - trzeba było wziąć sprawy we własne ręce i... wódką przekonać miejscowych radnych, by wyrazili zgodę na dofinansowanie przez samorząd kupna poloneza.

"Ich czas w polskiej policji minął"

Pierwsze policyjne polonezy z lat 70. i 80. pod maską miały silniki 2.0 DOHC Fiata. Później stosowano także silniki 1.5 Turbo, 2.0 SOHC Forda, standardowe silniki 1.6 OHV, a także 1.4 i 1.6 DOHC 16v Rovera. Na przestrzeni tych lat służbę w policji pełniło większość wersji poloneza produkowanego na warszawskim Żeraniu. Te najstarsze (od modeli MR'78 do MR'89) już wcześniej skończyły służbę w polskiej policji. Te nieco nowsze – caro i caro plus (cztery miesiące temu było ich w policji ok. 2,5 tys.) właśnie kończą karierę.

"Polonez Borewicza" swego czasu robił furorę / Fakty TVN
"Polonez Borewicza" swego czasu robił furorę / Fakty TVNFakty TVN

- Ich czas w polskiej policji minął - mówi Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji. Jak zapowiada, pod koniec czerwca służbę skończą wszystkie używane do tej pory polonezy. - Może jednak zdarzyć się tak, że po tym okresie pozostaną w policji pojedyncze polonezy ze specjalistycznym sprzętem - dodaje.

Droższa naprawa niż same auto

Policjanci nie mają wątpliwości, że 15-letnie "rzęchy" nie nadają się do pracy w policji. Po pierwsze: w jaki sposób autem, które do setki przyspiesza powyżej 15 sekund i pojedzie najwyżej 150 km/h, można dogonić uciekającego mercedesem i audi przestępcę? O ile oczywiście - jak dodają - w ogóle można rozpocząć pościg, bo takie wysłużone polonezy częściej stoją w warsztatach, niż patrolują ulice.

I to właśnie element ekonomiczny wziął górę, bo jak wynika z wyliczeń Komendy Głównej Policji i naczelników wydziałów transportu, koszty utrzymania wysłużonych polonezów przekraczają granicę zdrowego rozsądku. - Koszt nieraz samej pracy mechanika przekracza wartość poloneza - mówi Artur Lisowski z serwisu samochodów w Mierzynie (woj. zachodniopomorskie). Nie mówiąc już o częściach zamiennych.

Polonez "za milion czterysta" / youtube.com
Polonez "za milion czterysta" / youtube.comyoutube.com

Koreańskie auta zastępują polonezy

Zamiennikami wycofywanych aut są koreańskie auta kia cee'd z silnikami o mocy 140 KM. - Po zaopatrzeniu jednostek policji w tak ogromną liczbę sprawnych, będących na gwarancji pojazdów, ich efektywność się zwiększy, natomiast koszty utrzymania znacznie się zmniejszą. I o to chodzi. Przegląd nowego samochodu kosztuje kilkaset złotych i wykonuje się go raz w roku, naprawa starego to kilka, a nawet kilkadziesiąt tys. zł i zdarza się parę razy w miesiącu - czytamy w miesięczniku "Policja 997".

Jak zapowiada policja, oprócz polonezów, ze służby - do końca 2009 r. - mają zostać wycofane kupione w latach '90 auta (m.in. volkswageny passaty i golfy), wśród radiowozów nie powinno już być także samochodów marki Daewoo. - Najstarszym samochodem osobowym na koniec 2009 roku będzie 7-letni pojazd. Najstarszy furgon będzie liczył 10 lat - zapowiada podinsp. Tomasz Kowalczyk, dyrektor Biura Logistyki Policji KGP.

Pawlak porzucił limuzynę dla poloneza

O ile polonez w PRL był atrybutem ludzi zamożnych, to już na początku lat '90 określano go jako "symbol polskiej klasy średniej". Jednym z najbardziej znanych użytkowników tego pojazdu był Waldemar Pawlak, który w okresie swojego premierowania zamienił wygodną limuzynę na poloneza, by "zbliżyć się do zwykłych ludzi", "pokazać im, że władza może rządzić skromnie" i zachęcić Polaków do kupowania krajowych produktów. Dziś Pawlak też promuje, ale - jak mówi - ekologię. Dlatego też prywatnie jeździ toyotą z napędem hybrydowym.

 
Wnętrze policyjnego poloneza TVN24

Podobnie Bronisław Cieślak, który - jak mówi - jeździ "niepolską marką". Polacy też przesiedli się na zagraniczne auta. - W tej chwili polonezy jeżdżą tylko na wsiach. Na takiej wsi na Mazurach można kupić poloneza za 300 złotych. Bez hamulców, ale w dobrym stanie - mówi Jerzy Iwaszkiewicz, dziennikarz motoryzacyjny.

Jak już informowaliśmy, Poloneza można kupić też od stróżów prawa. Kawał skrzypiącej i rdzewiejącej historii polskiej policji można już nabyć za 300 złotych.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Amerykański żołnierz został zatrzymany w czwartek 2 maja w rosyjskim Władywostoku pod zarzutem popełnienia przestępstwa - poinformowała w oświadczeniu rzeczniczka US Army Cynthia Smith. Telewizja NBC podała, że wojskowy miał zostać oskarżony o "okradzenie kobiety". Inne media informują zaś, że był on "w procesie powrotu" do USA po zakończeniu misji w Korei Południowej, jednak zamiast wrócić do Stanów Zjednoczonych, udał się do Rosji.

Amerykański żołnierz zatrzymany w Rosji. Miał zostać oskarżony o "okradzenie kobiety"

Amerykański żołnierz zatrzymany w Rosji. Miał zostać oskarżony o "okradzenie kobiety"

Źródło:
PAP

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

We wtorek parlamentarzyści zostaną poinformowani o masowym naruszeniu danych personelu ministerstwa obrony - podała w poniedziałek wieczorem brytyjska stacja Sky News. Według telewizji cyberatak miał zostać przeprowadzony przez Chiny.

Sky News: Cyberatak na brytyjski resort obrony. Stoją za nim Chiny

Sky News: Cyberatak na brytyjski resort obrony. Stoją za nim Chiny

Źródło:
Sky News

Polski sędzia Tomasz Szmydt, jeden z bohaterów afery hejterskiej z czasów rządów PiS, zwrócił się do białoruskich władz o azyl. Komisja Europejska zapowiada zamknięcie procedury z artykułu 7 wobec Polski. Z kolei Sąd Rejonowy w Rybniku skazał byłego posła PiS Grzegorza J. na karę dwóch i pół roku więzienia. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 7 maja.

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 7 maja

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 7 maja

Źródło:
PAP, TVN24

Finlandia na wypadek sytuacji kryzysowej gromadzi zapasy broni, amunicji i innych materiałów wojskowych w Norwegii. Fiński wojskowy dodał, że planowane jest rozmieszczenie podobnych magazynów w Szwecji oraz w niektórych innych państwach.

Siły zbrojne Finlandii magazynują broń i amunicję w Norwegii

Siły zbrojne Finlandii magazynują broń i amunicję w Norwegii

Źródło:
PAP

Nie żyje Jacek Zieliński, wielki polski kompozytor, muzyk, współtwórca Skaldów - poinformowała w mediach społecznościowych krakowska Piwnica pod Baranami. Jacek Zieliński miał 77 lat.

Nie żyje Jacek Zieliński. Był współtwórcą grupy Skaldowie

Nie żyje Jacek Zieliński. Był współtwórcą grupy Skaldowie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W czerwcu zacznie obowiązywać wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich taksówkarzy z zagranicy. Według Uber Polska nowe przepisy pogłębią deficyt pracowników. "W największych miastach z rynku zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent kierowców wykonujących prawie 50 procent przejazdów taxi na aplikację" - poinformowała w odpowiedzi przesłanej TVN24 Iwona Kruk, rzeczniczka prasowa Uber Polska. Przytoczyła też raport, z którego wynika, że ceny przejazdów mogą wzrosnąć o połowę.

Tę branżę może czekać exodus. "Zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent kierowców"

Tę branżę może czekać exodus. "Zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent kierowców"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Rozumiem działanie prezesa Kaczyńskiego z wystawieniem Daniela Obajtka jako działania profrekwencyjne. Obajtek, jak nikt inny, zadziała na zmobilizowanie elektoratu Platformy Obywatelskiej - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek.

Marcin Mastalerek: Kaczyński dba o frekwencję, Tusk już to wykorzystuje

Marcin Mastalerek: Kaczyński dba o frekwencję, Tusk już to wykorzystuje

Źródło:
TVN24

Met Gala - bal charytatywny, określany najważniejszym wydarzeniem świata mody - tradycyjnie przyciągnął tłumy gwiazd. Tegoroczny temat przewodni wieczoru "The Garden of Time" ("ogród czasu") zaczerpnięty został z jednego z opowiadań J.G. Ballarda o tym samym tytule. Na czerwonym dywanie królowały motywy roślinne w najróżniejszych odsłonach. A wszystko to w związku z wystawą "Sleeping Beauties: Reawakening Fashion".

Met Gala 2024. Elfy, księżniczki, leśne stwory i mroczne królowe. Tłum gwiazd w morzu kwiatów

Met Gala 2024. Elfy, księżniczki, leśne stwory i mroczne królowe. Tłum gwiazd w morzu kwiatów

Źródło:
tvn24.pl, CNN, Vogue

Wracam do polityki - oświadczył w poniedziałek były prezes TVP Jacek Kurski. Poinformował, że "został przyjęty ponownie do Prawa i Sprawiedliwości". Kurski zasilał bowiem szeregi tej formacji już w przeszłości, ale został z niej wykluczony. Teraz jako kandydat PiS będzie starał się o mandat europosła.

Jacek Kurski: zostałem przyjęty ponownie do Prawa i Sprawiedliwości

Jacek Kurski: zostałem przyjęty ponownie do Prawa i Sprawiedliwości

Źródło:
PAP, Wirtualna Polska

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

- Trzeba o tym myśleć w kategoriach zagrożenia państwa - tak zwrócenie się sędziego Tomasza Szmydta o azyl na Białorusi komentował w "Tak jest" w TVN24 poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Bosacki. - Wygląda na to, że wiedział, że polski wywiad depcze mu już po piętach i nie miał innego wyjścia, tylko zwrócić się do Białorusi o azyl polityczny - powiedział natomiast europoseł PiS Kosma Złotowski.

"Najbardziej prawdopodobna" i "chyba jedyna możliwa interpretacja" działań Szmydta

"Najbardziej prawdopodobna" i "chyba jedyna możliwa interpretacja" działań Szmydta

Źródło:
TVN24

Tomasz Szmydt, który uciekł i poprosił o azyl na Białorusi, pozostaje w spisie orzekających sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W najbliższych tygodniach miał się zajmować m.in. sprawami dotyczącymi bezpieczeństwa państwa.

Sprawy klauzul "tajne" i "NATO SECRET". Tym miał się zajmować sędzia Szmydt

Sprawy klauzul "tajne" i "NATO SECRET". Tym miał się zajmować sędzia Szmydt

Źródło:
PAP

Sędzia Tomasz Szmydt, który miał poprosić o azyl na Białorusi, pracował między innymi w tak zwanej neo-KRS, był również jednym z bohaterów afery hejterskiej. "Marzył, by być niezależnym w tym, co robi" - czytamy w wydaniu kwartalnika "Krajowa Rada Sądownictwa" sprzed ponad dekady. Kim jest sędzia Tomasz Szmydt i co jeszcze o nim wiemy?

Tomasz Szmydt. Co wiemy o sędzim, który poprosił o azyl na Białorusi

Tomasz Szmydt. Co wiemy o sędzim, który poprosił o azyl na Białorusi

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pogoda na dziś. Poniedziałek 7.05 przyniesie pochmurną aurę z przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Miejscami powieje silniejszy wiatr. Warunki biometeorologiczne okażą się neutralne.

Pogoda na dziś - wtorek, 7.05. Momentami zza chmur wyjrzy słońce

Pogoda na dziś - wtorek, 7.05. Momentami zza chmur wyjrzy słońce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na terenie jednej ze szkół średnich w Łomży 15-letni uczeń został postrzelony z broni pneumatycznej. Trafił do szpitala. Ze wstępnych ustaleń wynika, że sprawcą jest inny uczeń - poinformował TVN24 starszy posterunkowy Konrad Karwacki z zespołu prasowego podlaskiej policji.

Strzały w szkole w Łomży. Ranny 15-latek

Strzały w szkole w Łomży. Ranny 15-latek

Źródło:
TVN24

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwóch policjantów i biegły weszli w poniedziałek do krakowskiego Szpitala Specjalistycznego imienia Stefana Żeromskiego. Jest to związane ze śledztwem prowadzonym w związku z Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii. W TVN24 ujawniliśmy nagranie, na którym widać lekarza podłączonego do kroplówki w czasie przyjmowania pacjentów. Miał zażywać silnie uzależniające środki.

Policja i biegły w szpitalu, w którym lekarz miał zażywać fentanyl 

Policja i biegły w szpitalu, w którym lekarz miał zażywać fentanyl 

Źródło:
TVN24

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Łukasz Kmita przepadł w poniedziałkowym głosowaniu na nowego marszałka województwa małopolskiego. Nie uzyskał wymaganej większości głosów, choć był on rekomendowany przez PiS, które w sejmiku ma większość. Co więcej, był jedynym zgłoszonym kandydatem.

Rekomendowało go PiS, które miało w sejmiku większość. Jedyny kandydat na marszałka i tak przepadł

Rekomendowało go PiS, które miało w sejmiku większość. Jedyny kandydat na marszałka i tak przepadł

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Były poseł Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz J. został skazany w sprawie korupcji oraz powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych. Ma trafić do więzienia.

Były poseł PiS skazany na więzienie

Były poseł PiS skazany na więzienie

Źródło:
PAP

Ile włożyć do koperty z okazji pierwszej komunii świętej? To pytanie pojawia się wśród Polaków od lat na przełomie kwietnia i maja, kiedy młodzi członkowie ich rodzin przystępują do wspomnianego sakramentu. Odpowiedź brzmi: "to zależy", między innymi od tego, jaki jest stopień naszego pokrewieństwa z dzieckiem. Rodzice, chrzestni, dziadkowie czy wujkowie - w każdym z tych przypadków kwoty mogą być nieco inne.

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Źródło:
tvn24.pl

Były prezes Orlenu i kandydat w wyborach europejskich Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych nagranie wideo z Bachorza w gminie Dynów. - To nie jest Budapeszt - mówił, nawiązując do doniesień o swoim pobycie na Węgrzech.

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Źródło:
tvn24.pl

Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że nie chce wyjścia Polski z Unii Europejskiej, ale swój przekaz w kampanii do europarlamentu buduje na negatywnych obrazach wspólnoty. Przedstawiamy główne fałszywe narracje PiS o UE. Eksperci wyjaśniają, na czym polega ta strategia mobilizowania elektoratu "do walki o suwerenność" zamiast "przepisami dotyczącymi krzywizny banana".

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Źródło:
Konkret24

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kuba Wojewódzki zdradził, kto wystąpi w kolejnym odcinku jego show. We wtorek na jego kanapie zasiądą aktor Michał Czernecki i influencerka Julia Żugaj. Start punktualnie o godzinie 22.40 w TVN i w Playerze. 

Julia Żugaj i Michał Czernecki gośćmi Kuby Wojewódzkiego

Julia Żugaj i Michał Czernecki gośćmi Kuby Wojewódzkiego

Źródło:
TVN24.pl

Już w najbliższą sobotę w szwedzkim Malmö odbędzie się 68. finał Konkursu Piosenki Eurowizji. Poprzedzą go dwa półfinały. Te odbędą się we wtorek, 7 maja, i w czwartek, 9 maja. Podczas nich wszystkich widzowie będą mogli głosować na swoje ulubione piosenki. Które z nich są obecnie najpopularniejsze?  

Najpopularniejsze piosenki Eurowizji 2024. Zestawienie  

Najpopularniejsze piosenki Eurowizji 2024. Zestawienie  

Źródło:
TVN24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24