Wiceminister Wójcik: Nawacki nie powinien tego robić, ale jest pod ogromną presją

Źródło:
TVN24
Wójcik: Nawacki nie powinien tego robić
Wójcik: Nawacki nie powinien tego robićTVN24
wideo 2/21
Wójcik: Nawacki nie powinien tego robićTVN24

- Sędziowie, którzy są w Krajowej Radzie Sądownictwa lub przeszli przez Krajową Radę Sądownictwa, są pod ogromną, gigantyczną presją - przekonywał w "Kawie na ławę" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Jednocześnie przyznał, że "nie pochwala" zachowania prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie i członka nowej KRS Macieja Nawackiego, który podarł projekt uchwały sędziów. Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL- Koalicja Polska) stwierdził, że takie działanie to była "prostacka figura retoryczna".

W trakcie piątkowego zebrania sędziów Sądu Rejonowego w Olsztynie, które dotyczyło rocznego sprawozdania z działalności sądu, sędzia Wojciech Krawczyk przeczytał projekty trzech uchwał 31 wnioskodawców. Domagali się tam między innymi "zaniechania działań utrudniających sędziemu Juszczyszynowi wykonywanie obowiązków".

Sędziowie krytykowali także podpisaną we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawę dyscyplinującą sędziów. Prezes olsztyńskiego sądu rejonowego i członek nowej Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Maciej Nawacki po wysłuchaniu sędziów podarł dokumenty i zakończył obrady. - To jest niedopuszczalny zakres kompetencji zebrania - powiedział.

Prezes Nawacki podarł projekt trzech uchwał 31 sędziów
Prezes Nawacki podarł projekt uchwał 31 sędziówTVN24

O tej sytuacji dyskutowali politycy w "Kawie na ławę".

Wójcik: nie pochwalam zachowania Nawackiego

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik (Solidarna Polska) stwierdził, że Maciej Nawacki "nie powinien tego robić". - Natomiast proszę pamiętać, że ci sędziowie, którzy są w Krajowej Radzie Sądownictwa lub przeszli przez Krajową Radę Sądownictwa, są pod ogromną, gigantyczną presją - przekonywał.

Jak stwierdził, jest w tym "ogromna wina opozycji" i przywołał tu domaganie się m.in. przez polityków opozycji upublicznienia list poparcia do KRS. - One są po to, żeby kolejne tygodnie do któregoś pokolenia sprawdzać, kto kim jest, dlaczego jest (w KRS - red.). To jest niepoważne - ocenił.

- Nie pochwalam tego (zachowania Nawackiego - red.), ale nie pochwalam także wpuszczenia kamer na to zebranie (w sądzie w Olsztynie - red.). Dlatego, że za chwilę będziecie obserwowali państwo jak podejmujemy decyzje, a my tego nie chcemy - mówił wiceminister sprawiedliwości.

Wójcik: Nawacki nie powinien tego robić
Wójcik: Nawacki nie powinien tego robićTVN24

Leszczyna: Nawacki to twarz nowej elity, jaką tworzy PiS

Posłanka Izabela Leszczyna (KO), komentując zachowanie Nawackiego, przytoczyła zapowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z kampanii parlamentarnej o nowych elitach.

Jak mówiła, o takich nowych elitach pisał kilkadziesiąt lat temu Sławomir Mrożek w "Tangu". - Tam była taka postać Edek, tępa siła, zupełnie brutalna, prymitywna, wprowadzająca nowy porządek. Takie jest wasze reformowanie wymiaru sprawiedliwości. Mówię to o PiS-owskiej władzy i o prezydencie Dudzie, który podpisuje ustawy wprowadzające w Polsce bezprawie. Taką nową elitę tworzycie i twarzą jest sędzia Nawacki - zwróciła się do przedstawicieli obozu rządzącego.

Leszczyna: sędzia Nawacki jest twarzą nowej elity PiS-u
Leszczyna: sędzia Nawacki jest twarzą nowej elity PiS-u

Zgorzelski o zachowaniu Nawackiego: to prostacka figura retoryczna

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL- Koalicja Polska) stwierdził, że podarcie projektów uchwał przez Nawackiego to była "prostacka figura retoryczna". Dodał, że "to jest właśnie egzemplifikacja tego zacnego grona sędziów, które realizuje dzisiaj politykę władzy PiS-owskiej". - Oni bowiem wiedzą, że muszą się nachapać  jak najbardziej teraz, bo kiedy władza PiS-owska odejdzie, nie zostaną uznani za ludzi godnych zaufania - ocenił.

- W tym wszystkim chodzi tylko i wyłącznie o to, aby nie przeprowadzić reformy wymiaru sprawiedliwości, ale tylko o to, żeby była przeprowadzona taka reforma, w myśl której podporządkować wymiar sprawiedliwości jednej partii, w myśl zasady 'partia rządzi, partia sądzi'- dodał.

Zgorzelski: zachowanie Nawackiego to prostacka figura retoryczna
Zgorzelski: zachowanie Nawackiego to prostacka figura retorycznaTVN24

Mucha: działania sędziego Juszczyszyna są quasi-polityczne

Paweł Mucha z kancelarii prezydenta odniósł się do faktu, że w proponowanych przez sędziów z Olsztyna uchwałach był zapis wzywający do "zaniechania działań utrudniających sędziemu Juszczyszynowi wykonywanie obowiązków". Juszczyszyn zwrócił się w listopadzie do Kancelarii Sejmu o dostęp do list poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa, a następnie został zawieszony przez Nawackiego w orzekaniu.

Mucha nazwał działania sędziego Juszczyszyna "quasi-politycznymi". - Sędzia Juszczyszyn nie jest uprawniony do tego, by badać, czy inni sędziowie są sędziami (...) dokonując ocen quasi-politycznych czy wprost politycznych, mówiąc na przykład, że ponieważ dzisiaj sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa wybierają przedstawiciele narodu, to on neguje skutek wniosku złożonego przez taki KRS - stwierdził.

- Próbujemy z indywidualnego sędziego robić jakiś specjalny organ nad wszystkimi innymi organami, nad Trybunałem Konstytucyjnym, nad prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, nad treścią konstytucji, którą zatwierdził naród - kontynuował.

Mucha mówił, że zachowanie sędziego Juszczyszyna "jest nie do usprawiedliwienia".

Paweł Mucha: sędzia Juszczyszyn nie jest uprawiony do tego, żeby badać czy inni sędziowie są sędziami
Paweł Mucha: sędzia Juszczyszyn nie jest uprawiony do tego, żeby badać czy inni sędziowie są sędziamiTVN24

Czarzasty: sędzia Juszczyszyn stara się zachować przywoicie

Przewodniczący SLD i wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty mówił, jak powinien zachować się sędzia Juszczyszyn po tym, jak 4 lutego został zawieszony przez Izbę Dyscyplinarną nieuznawaną przez Sąd Najwyższy. - Powinien starać się być przyzwoity i wydaje mi się, że stara się taki być - stwierdził.

Odniósł się także do sposobu wyboru sędziów do nowej KRS, która wskazuje między innymi członków Izby Dyscyplinarnej. Ta izba SN zdecydowała o zawieszeniu Juszczyszyna. - Jeżeli ktoś chce zostać członkiem KRS, musi zebrać podpisy. Skąd są te podpisy? (Osoby, które się podpisały - red.) to są ludzie, którzy albo przez was zostali ostatnio awansowani, albo przez was zostali zatrudnieni, albo dostali podwyżki. Generalnie rzecz biorąc, ludzie od was absolutnie zależni - wskazywał.

- Następnie ci ludzie, którzy zostają członkami KRS, robią proste świństwa, pokazują wszystkim sędziom rzeczy następujące: 'jak nie będziesz się gnoju słuchał, to dostaniesz 40 procent pensji (w rzeczywistości Izba Dyscyplinarna obcięła Juszczyszynowi pensję o 40 procent - red.), też cię zawiesimy w wykonywaniu zawodu, a może masz premię, a może masz żonę, a może masz trójkę dzieci, to usiądź w kącie i pomyśl, czy chcesz być lojalny wobec nas czy nie?' - kontynuował. - W związku z tym przekaz dla zwykłego obywatela jest taki: 'masz się gnoju słuchać tej władzy, bo jeżeli nie będziesz się słuchał tej władzy to cię spotka to, co spotkało Juszczyszyna' - mówił przewodniczący SLD.

Czarzasty: sędzia Juszczyszyn stara się zachowywać przyzwoicie
Czarzasty: sędzia Juszczyszyn stara się zachowywać przyzwoicieTVN24

Dziambor: Prawo i Sprawiedliwość próbuje dokończyć dzieła przejęcia wszystkich ciał sądowych w Polsce

Artur Dziambor z Konfederacji mówił, że "problemem jest to, że prawo w Polsce nie działa tak, jak powinno działać". - Problemem kolejnym jest to, że Prawo i Sprawiedliwość, jako partia, próbuje dokończyć dzieła przejęcia wszystkich ciał sądowych w Polsce. I robi to dosyć skutecznie, bo robi to niestety siłowo i niestety bez realnego sprzeciwu i realnej szansy, żeby się powstrzymać - dodał.

- Dochodzimy do momentu, w którym partia rządząca ma tak gigantyczną władzę, że może pseudodemokratycznie decydować absolutnie o wszystkim. Jeżeli tak jest, to może czas, żeby zacząć wybierać przez partię rządzącą, kto jest lekarzem, kto jest architektem. Nie potrzebujemy ludzi wykształconych, nie potrzebujemy sędziów. Wystarczy, że mamy polityków partii rządzącej - mówił Dziambor.

Dziambor: PiS próbuje dokończyć dzieła przejęcia wszystkich ciał sądowych w Polsce
Dziambor: PiS próbuje dokończyć dzieła przejęcia wszystkich ciał sądowych w PolsceTVN24

Autorka/Autor:mjz/tr

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski odwołał w poniedziałek ze stanowiska szefa Połączonych Sił Zbrojnych generała Jurija Sodola. Wcześniej jeden z wysokich rangą oficerów oskarżył generała o doprowadzenie do nieusprawiedliwionej utraty "dziesiątków miast i tysięcy żołnierzy".

Zełenski odwołał ważnego generała

Zełenski odwołał ważnego generała

Źródło:
PAP

Przed dekadami Władimir Putin obiecał pokonać islamski ekstremizm. Śmiertelny atak w Dagestanie po raz kolejny udowadnia, że mu się to nie udało - tak ocenia tragiczne zdarzenie w rosyjskiej republice na Kaukazie Północnym portal amerykańskiej telewizji CNN. Autor publikacji opisuje burzliwą historię regionu, w którym odpowiedzią na przemoc terrorystów była równie brutalna przemoc państwa.

"Choroba, którą Putin obiecał uleczyć". Zaatakowała ponownie

"Choroba, którą Putin obiecał uleczyć". Zaatakowała ponownie

Źródło:
CNN, Interfax

Dwie osoby zostały poszkodowane w niewielkim wybuchu, do którego doszło w poniedziałek w Zakładzie Amoniaku Grupy Azoty Puławy - poinformowała straż pożarna. Trwa wyjaśnianie przyczyn wypadku.

Eksplozja w zakładach azotowych w Puławach

Eksplozja w zakładach azotowych w Puławach

Źródło:
PAP

Ustawa o związkach partnerskich zostanie okrojona, wykreślone zostaną z niej przepisy dotyczące przysposobienia dzieci. W zamian za to PSL może poprzeć ustawę i zgodzić się, by była ona projektem rządowym - wynika z informacji reportera "Faktów" TVN Michała Tracza po spotkaniu ministry do spraw równości z liderami PSL. Jutro ludowcy mają podjąć w tej sprawie ostateczną decyzję.

"Spotkanie ostatniej szansy". Możliwy kompromis, ale nie bez wyrzeczeń

"Spotkanie ostatniej szansy". Możliwy kompromis, ale nie bez wyrzeczeń

Źródło:
TVN24

Ratownicy ze Świnoujścia zostali zadysponowani do wyjątkowo niepokojącego zdarzenia: z lasu na terenie miasta wybiegł płonący mężczyzna. 28-latek z poważnymi oparzeniami został zabrany do szpitala, okoliczności zdarzenia bada policja.

Płonący mężczyzna wybiegł z lasu. Jest poważnie poparzony

Płonący mężczyzna wybiegł z lasu. Jest poważnie poparzony

Źródło:
iswinoujscie.pl / tvn24.pl

- To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów, mówienie językiem Pekinu. W rezultacie jest postrzegany w całej Europie jako prochiński prezydent - tak trwającą wizytę polskiego prezydenta w Chinach ocenia ekspertka, dr Alicja Bachulska. Jak stwierdziła w rozmowie z tvn24.pl, retoryka Andrzeja Dudy w trakcie tej podróży "jest całkowicie oderwana od obecnej rzeczywistości na świecie", a "taka wizyta, jak polskiego prezydenta, pomaga głównie Chinom".

"To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów"

"To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów"

Źródło:
tvn24.pl

- Dla mnie kara nigdy nie będzie adekwatna, bo nie ma mojego dziecka – mówi matka 33-latka, który ponad cztery lata temu zginął w wypadku na ulicy Sokratesa w Warszawie. Rodzice pana Adama po raz pierwszy zdecydowali się opowiedzieć o tym, co przeżyli. Reportaż "Uwagi!" TVN.

Kierowcy, który zabił Adama, sąd obniżył wyrok. Rodzice ofiary: prosimy o sprawiedliwość

Kierowcy, który zabił Adama, sąd obniżył wyrok. Rodzice ofiary: prosimy o sprawiedliwość

Źródło:
"Uwaga!" TVN

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Jeden policjant nie żyje, a drugi został ciężko ranny w wyniku wypadku, do którego doszło w poniedziałek w Stuttgarcie. 69-latka kierująca samochodem wjechała w funkcjonariusza na motocyklu, który zabezpieczał przejazd premiera Węgier Viktora Orbana.

Zabezpieczali przejazd Orbana, gdy doszło do wypadku. Nie żyje jeden z policjantów

Zabezpieczali przejazd Orbana, gdy doszło do wypadku. Nie żyje jeden z policjantów

Źródło:
Bild, focus.de

Tegoroczna pielgrzymka wyznawców islamu do Mekki pochłonęła ponad 1300 ofiar śmiertelnych. Przyczyną tych tragedii były skrajne upały, sięgające nawet około 50 stopni Celsjusza. Córka starszego mężczyzny, który zmarł w namiocie nieopodal Mekki, przyznała jednak, że jego rodzina jest "szczęśliwa, że został pochowany w Mekce". Według islamu śmierć i bycie tam pochowanym jest błogosławieństwem.

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Źródło:
CNN, Reuters

Piotr G., znany polski ksiądz katolicki, który od wielu lat pełni posługę w Wielkiej Brytanii - w przeszłości także jako egzorcysta - został oskarżony o popełnienie 10 przestępstw natury seksualnej wobec nieletnich – przekazała w poniedziałek diecezja katolicka w Portsmouth na południu Anglii.

Polski ksiądz oskarżony w Wielkiej Brytanii o przestępstwa seksualne wobec dzieci

Polski ksiądz oskarżony w Wielkiej Brytanii o przestępstwa seksualne wobec dzieci

Źródło:
PAP

- Ostatnie wyniki wykonania budżetu państwa są bardziej niepokojące, Ministerstwo Finansów przygląda się przede wszystkim wpływom z podatku VAT - przyznał w poniedziałek wiceminister finansów Jurand Drop podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Według ekonomistów poziom dochodów z tytułu podatku od towarów i usług w 2024 roku może być o około 25-30 miliardów złotych niższy, niż przewiduje ustawa budżetowa.

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Policjanci z Pabianic (woj. łódzkie) zatrzymali kobietę, która brutalnie pobiła 33-latkę na przystanku autobusowym. Pokrzywdzona z obrażeniami trafiła na szpitalny oddział ratunkowy, po wyjściu z placówki o zdarzeniu zawiadomiła policję. Nagranie z ataku opublikowała straż miejska.

Pobiła kobietę na przystanku. "Brutalna pomyłka". Nagranie

Pobiła kobietę na przystanku. "Brutalna pomyłka". Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Lotnisko Katowice-Muchowiec zostało zamknięte dla ruchu powietrznego, gdy w miniony weekend odbywała się tam impreza masowa. To uziemiło załogę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Teraz organizatorzy imprezy tłumaczą, że maszyna poruszała się w sposób niebezpieczny dla zdrowia i życia zgromadzonych osób. Mimo zamknięcia przestrzeni powietrznej pilot uruchomił śmigłowiec i wystartował.

Trwała impreza, śmigłowiec LPR startował. "Na dwie osoby wywróciło się stoisko z gorącym olejem"

Trwała impreza, śmigłowiec LPR startował. "Na dwie osoby wywróciło się stoisko z gorącym olejem"

Źródło:
TVN24

Słupscy policjanci zatrzymali kierowcę samochodu, który 23 czerwca wjechał na skrzyżowanie i zderzył się z motocyklistą. Wstępne ustalenia funkcjonariuszy wskazują, że kierowca wjechał na ulicę na czerwonym świetle, a motocyklista poruszał się prawidłowo. Tuż po wypadku kierowca samochodu nagrał film, w którym nawoływał do nienawiści - tym także zajmuje się policja.

Auto z impetem wjechało na skrzyżowanie i uderzyło w motocykl

Auto z impetem wjechało na skrzyżowanie i uderzyło w motocykl

Źródło:
tvn24.pl, KMP Słupsk

W jednym z domów w powiecie sochaczewskim kot wybrał się na niebezpieczny spacer. Przez dach dostał się do kanału wentylacyjnego. Właściciel nie mógł go wydostać. Kiedy strażacy ruszyli z pomocą, zwierzak poszedł na dalsze zwiedzanie.

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Co najmniej 22 osoby, głównie obywatele Chin, zginęły w pożarze fabryki produkującej baterie litowe pod Seulem - podały BBC i południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na służby ratunkowe.

Pożar w fabryce baterii w Korei Południowej. Jest wiele ofiar śmiertelnych

Pożar w fabryce baterii w Korei Południowej. Jest wiele ofiar śmiertelnych

Źródło:
BBC, Yonhap, PAP

Naukowcy odkryli nieznany im dotąd sposób, w jaki bakterie emitują gazy cieplarniane. Niektóre grupy mikroorganizmów, gdy nie mają wystarczającego dostępu do tlenu, potrafią zasilać swój metabolizm za pomocą azotanów. W procesie tym wytwarzane są znaczące ilości gazu o silnym działaniu cieplarnianym. Naukowcy uspokajają, że emisjom tym możemy przeciwdziałać w jeden prosty sposób.

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Źródło:
Caltech
Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zespół archeologów odkrył w Egipcie 33 grobowce rodzinne zawierające szczątki mumii oraz narzędzia pogrzebowe - podało w poniedziałek egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytnego Dziedzictwa.

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Źródło:
PAP

Tamayo Perry, aktor który wystąpił między innymi w "Piratach z Karaibów", został zaatakowany podczas surfowania przez rekina. Służby ratunkowe szybko zjawiły się na miejscu, ale mężczyzny nie udało się już uratować. Zmarł w wieku 49 lat.

Aktor "Piratów z Karaibów" zmarł po ataku rekina

Aktor "Piratów z Karaibów" zmarł po ataku rekina

Źródło:
NBC Chicago, Sky News, Time

Od kilku dni furorę w sieci robi zwiastun serialu "Pingwin", nakręconego dla platformy Max. Jest to spin-off "Batmana" Matta Reevesa oparty na tytułowej postaci. W głównej roli wystąpi Colin Farrell. Aktor odtwarza swoją rolę z "Batmana" i obiecuje, że będzie jeszcze mroczniej i brutalniej niż w fabule. Serial trafi do sieci we wrześniu.

Będzie jeszcze mroczniej. Wiemy, kiedy "Pingwin" trafi na platformę Max

Będzie jeszcze mroczniej. Wiemy, kiedy "Pingwin" trafi na platformę Max

Źródło:
"Variety", tvn24.pl

- Zacząłem się bać schodzić po kawę. Unikałem rozmów z ludźmi, bo nie chciałem, żeby to pytanie padło. Uświadomiłem sobie, że muszę powiedzieć na głos, jak jest - mówi Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, ojciec transpłciowej córki. Właśnie ukazała się jego druga książka "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko". Z Piotrem Jaconiem rozmawia Natalia Szostak.

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Źródło:
tvn24.pl