Zmiany w policji. Grzegorz Schetyna: szykuje się większa ucieczka z tego okrętu

Źródło:
TVN24, PAP
Schetyna o zmianach w policji: szykuje się większa ucieczka z tego okrętu
Schetyna o zmianach w policji: szykuje się większa ucieczka z tego okrętuTVN24
wideo 2/5
Schetyna o zmianach w policji: szykuje się większa ucieczka z tego okrętuTVN24

Aktualną sytuację w policji komentował w "Rozmowie Piaseckiego" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były szef MSW. Polityk odniósł się też do powyborczej koalicji i kształtu potencjalnego przyszłego rządu Donalda Tuska.

Komendant główny policji generał Jarosław Szymczyk odejdzie ze swojego stanowiska jeszcze przed mianowaniem nowego rządu – wynika z informacji tvn24.pl. Najpewniej stanie się to pod koniec tygodnia.

Do tej kwestii we wtorkowym wydaniu "Rozmowy Piaseckiego" odniósł się senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były szef MSZ i MSW.

Jak powiedział, w tej kwestii będzie decydować minister spraw wewnętrznych. Jednocześnie stwierdził, że "te odprawy w ostatnim czasie w Komendzie Głównej z komendantami regionalnymi tylko potwierdzają, że tam szykuje się większa ucieczka z okrętu".

Na uwagę, że Jarosław Szymczyk to człowiek, który robił karierę już w czasach rządów Platformy Obywatelskiej, bo wtedy doszedł do stanowiska szefa komendy policji na Śląsku, Schetyna odparł, że "on wtedy był policjantem, a my pilnowaliśmy bardzo, by nadzór cywilny nad policją był właściwy i prawdziwy".

- To znaczy, nie politycy rządzili policją, tylko ją nadzorowali. I wtedy było inaczej. Później to były fatalne lata dla policji, dla bezpieczeństwa, też dla takiego wpisania policji w bieżącą partyjną wojnę - dodał.

Schetyna o zmianach w policji: szykuje się większa ucieczka z tego okrętu
Schetyna o zmianach w policji: szykuje się większa ucieczka z tego okrętuTVN24

Schetyna: polityka PiS zawłaszczania państwa skompromitowała policję

Jak zaznaczył, to "oczywista oczywistość, że tacy ludzie" jak Szymczyk nie powinni pełnić kierowniczych funkcji. Zauważył, że za rządów Szymczyka doszło do szeregu wydarzeń, takich jak śmierć Igora Stachowiaka na komisariacie we Wrocławiu.

Schetyna ocenił, że "takich spraw było wiele". - Nie chcę winić komendanta, ale to jest kwestia w ogóle szkolenia i nadzoru nad policją - i wpływu politycznego, partyjnego polityków na struktury policji, na awanse komendantów - od tych na poziomie powiatowym po wojewódzkich - stwierdził.

Pytany, czy trudności w funkcjonowaniu policji nie wynikają z trudności kadrowych spowodowanym faktem, że policja staje się coraz mniej atrakcyjnym pracodawcą, senator KO zaznaczył, że "to odpowiedzialność państwa". - Problemy budżetowe, to jasne, one są zawsze, (...) ale to trzeba zrobić. Policjant musi być dobrze opłacany, ale też musi mieć komfort funkcjonowania - zaznaczył Schetyna.

- Ta polityka PiS, zawłaszczania państwa, skompromitowała policję - mówił Schetyna. Jak ocenił, politycy PiS mieli wpływ m.in. na awanse policjantów, nawet na poziomie komend gminnych i powiatowych. - To absurdalne podejście do państwa i jego roli. To uderzyło wprost w policję. Jeżeli nie przeznacza się pieniędzy, jeżeli nie bierze się ludzi, którzy wiedzą, że są odpowiedzialni za bezpieczeństwo Polaków, jeżeli nie inwestuje się w szkolenie i nie walczy się o budżet, tylko robi się polityczne i partyjne wybory, to kończy się tak, jak widzieliśmy - podkreślił.

Schetyna: zdecydowana większość mówiła, że dobrze, że to jest ktoś od was

Polityk Koalicji Obywatelskiej odniósł się też do powyborczej koalicji i potencjalnego przyszłego rządu Donalda Tuska. - Dwupartyjny rząd jest stworzyć trudno, a co dopiero składający się z czterech ugrupowań - stwierdził.

Gość TVN24 komentował pojawiającą się w mediach kandydaturę Radosława Sikorskiego na szefa MSZ. - Jak to się upubliczniło, to dostawałem informację i z gmachu, i z MSZ-u, i od byłych ambasadorów. I zdecydowana większość mówiła, że dobrze, że to jest ktoś od was, bo tu nie ma czasu na zmiany, tutaj po prostu trzeba dzwonić i załatwiać sprawy - podkreślał Schetyna.

Schetyna: zdecydowana większość mówiła, że dobrze, że to jest ktoś od was
Schetyna: zdecydowana większość mówiła, że dobrze, że to jest ktoś od wasTVN24

Jak kontynuował, potrzebny jest "ktoś z doświadczeniem, kto zna wszystkie numery telefonów i może po prostu błyskawicznie odwrócić tę sytuację na arenie międzynarodowej". - My potrzebujemy takiego pewnego miejsca dzisiaj w Brukseli, w Waszyngtonie, w najważniejszych stolicach, a Sikorski to daje, bo jest instytucją i historią polskiej polityki zagranicznej - dodał.

Schetyna ocenił, że Sikorski "to jest bardzo duża postać". - Bardzo ważne jest dla nas, żeby ten rząd błyskawicznie wszedł do miejsc, gdzie są podejmowane decyzje i usiadł przy stole - podkreślał. - Nie mamy czasu na to, żeby coś przygotowywać, kogoś szkolić - zaznaczył.

Glapiński przed Trybunałem Stanu? Schetyna: to nie jest pierwszorzędne

Polityk KO skomentował też propozycję postawienia przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego, która znalazła się w "100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów" Koalicji Obywatelskiej.

- Uważam, że to nie jest pierwszorzędne. To jest oczywiście łatwiejsze, jeśli chodzi o procedurę, bo trzeba połowę, bezwzględną większość, żeby odwołać (więcej głosów za niż suma głosów przeciw i wstrzymujących się w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów - red.) - mówił Schetyna.

- Widzę tę nerwowość Glapińskiego. Widzę innego człowieka, który już nie jest tak pewny siebie jak na konferencjach prasowych z opowieściami i machaniem rękami - stwierdził.

Glapiński przed Trybunałem Stanu? Schetyna: to nie jest pierwszorzędne
Glapiński przed Trybunałem Stanu? Schetyna: to nie jest pierwszorzędneTVN24

- Uważam, że wszyscy muszą wiedzieć, że ci, którzy łamali prawo, doprowadzali do zaniedbań czy podejmowali błędne decyzje i robili to intencjonalnie, wszyscy za to odpowiedzą. Prawnie czy politycznie, nie będzie tak, że nie wystarczy nam głosów do czegoś - dodał.

Według Schetyny "ta sprawa będzie dojrzewać". - Glapiński jest zakładnikiem polityki PiS i jej częścią - dodał.

"Mam nadzieję, że jest to ostrzeżenie dla nas wszystkich i wyciągniemy z tego dobre wnioski"

Gość TVN24 został też zapytany o przygotowany przez posłów Polski 2050 i Koalicji Obywatelskiej projekt nowelizacji ustawy dotyczący wsparcia odbiorców energii, przedłużający zamrożenie cen energii do 30 czerwca 2024 roku, który zawiera także przepisy liberalizujące stawianie farm wiatrowych i wiatraków w Polsce.

Propozycje wzbudziły kontrowersje, m.in. ze strony polityków PiS, którzy zarzucali, że przepisy są korzystne dla dużych przedsiębiorstw z branży energetyki wiatrakowej i mogą być efektem lobbingu.

CZYTAJ TEŻ: Przepisy dotyczące farm wiatrowych. "Nie ma żadnego trzeciego ani drugiego dna"

Schetyna ocenił, że praca nad tego typu projektami jest utrudniona, "gdy jeszcze nie ma rządu". - Nie ma instrumentarium, nie ma Rządowego Centrum Legislacji, nie ma prawników ministerialnych, a to jest bardzo poważna ustawa - zaznaczył senator.

- Nie ma tego złego. Mam nadzieję, że ci wszyscy, którzy przyszli do Sejmu i do Senatu, ci nowi parlamentarzyści, ich jest jednak bardzo dużo, to ponad 150 posłanek i posłów, że będą wiedzieć, że legislacja, to jest naprawdę bardzo poważna sprawa. Każdy projekt trzeba bardzo dokładnie oglądać i podejmować gruntownie przemyślane decyzje - podkreślił polityk KO.

Pytany, czy "trzeba przeprowadzić jakieś wewnętrzne śledztwo, które odpowie na pytanie, skąd się ten projekt wziął", Schetyna odparł, że "to na pewno musi zostać zrobione na poziomie szefów klubów, tych, którzy koordynują współpracę legislacyjną". - Ona musi się opierać się na elementarnym zaufaniu. Nie wiem, kto był odpowiedzialny za tę ustawę, ale to kwestia budowania zaufania między klubami - dodał senator.

- Jeżeli ktoś przygotowuje projekt i popierają go przedstawiciele innych klubów, które popierają rząd, to musi być wszystko oczywiste. (...) Mam nadzieję, że jest to ostrzeżenie dla nas wszystkich i wyciągniemy z tego dobre wnioski - stwierdził.

Autorka/Autor:pp//mrz

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W czołowym zderzeniu samochodów na obwodnicy Kłodzka zginęły dwie osoby. Droga w czwartkowy wieczór była całkowicie zablokowana.

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Źródło:
Telewizja Kłodzka, TVN24

Zdzisław Krasnodębski, od 10 lat europoseł PiS, tym razem nie znalazł się na listach kandydatów tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Obecnie rozwiązujemy kontrakt" - napisał. Dodał, że w takiej sytuacji będzie mógł "swobodnie formułować swoje opinie o grze zespołu", w którym znajdował się przez dekadę i "o dobrych i złych decyzjach".

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

Źródło:
tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"

Rosja prowadzi działania hybrydowe. Ostatnio dotknęły one Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Wielkiej Brytanii - czytamy w oświadczeniu wydanym przez NATO w czwartek po południu. Pakt Północnoatlantycki podkreśla w nim, że sojusznicy "wspierają i wykazują solidarność" z krajami, które doświadczają działań Moskwy.

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Viktor Orban jest koniem trojańskim Władimira Putina w Unii Europejskiej. A Mateusz Morawiecki - przepraszam, że to mówię - ale zachowuje się jak "pożyteczny idiota" - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy i europoseł. Odniósł się ten sposób do relacji byłego polskiego premiera i szefa węgierskiego rządu. Polityk mówił też, że Andrzej Duda nie wybierze polskiego komisarza w Unii Europejskiej po wyborach 9 czerwca, bo te kompetencje ma rząd.

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Źródło:
TVN24

Pogoda w kolejnych dniach długiego majowego weekendu może zrobić się niebezpieczna. W wielu regionach Polski należy spodziewać się burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niczego nie wykluczam, bo mamy do czynienia z kimś, kto niczego nie wyklucza - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron pytany przez "The Economist" o to, czy nadal nie wyklucza wysłania wojsk na Ukrainę. Jak dodał, "Francja jest krajem, który przeprowadzał interwencje militarne, także w ostatnim czasie". - Gdyby Rosjanie przedarli się przez linię frontu, gdyby pojawiła się prośba ze strony Ukrainy, zasadne byłoby zadanie sobie tego pytania - stwierdził.

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Źródło:
"The Economist", tvn24.pl

Turcja zatrzymała w czwartek wymianę handlową z Izraelem - przekazała agencja Bloomberg, powołując się na informacje z kręgów rządowych w Turcji. Podano, że zawieszony został cały eksport i import. Israel Katz, szef izraelskiej dyplomacji, odnosząc się do Recepa Tayyipa Erdogana, stwierdził, że "tak zachowuje się dyktator, lekceważący interesy narodu tureckiego".

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk skrytykował Mateusza Morawieckiego, który w prorosyjskim węgierskim tygodniku "Mandiner" miał stwierdzić, że "Bruksela stanowi zagrożenie dla demokracji europejskiej". Wcześniej Morawiecki powiedział o Viktorze Orbanie, że jest jego "przyjacielem". Były premier na wpis obecnego szefa rządu zareagował w czwartek wieczorem.

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na wojny domowe czas był wtedy, gdy wokół był pokój. Dziś, gdy za naszymi granicami jest wojna, przestrzeni na wzajemne wyniszczanie się wewnątrz już nie ma. Za długo próbowano dzielić Polskę na dwa obozy - powiedział w orędziu z okazji Dnia Flagi RP marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że "bezpieczną, mądrą i stabilną będzie tylko jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków".

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Było po godzinie drugiej w nocy, gdy pijany 28-latek wjechał fiatem punto w jeden z budynków w Nakle nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie), uszkadzając przy tym przyłącze gazowe. W związku z rozszczelnieniem instalacji, konieczna była ewakuacja mieszkańców.  

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Źródło:
tvn24.pl

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

13 okręgów wyborczych i wiele znanych twarzy wśród kandydatów, a także sporo kontrowersji. Tak przedstawiają się listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. W czwartek minął termin zgłaszania list kandydatów. Prezentujemy najciekawsze polityczne rywalizacje w każdym z okręgów.

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Źródło:
TVN24, PAP

Chcemy rozpocząć dyskusję na temat przyszłej konstytucji dla Europy - powiedział w czwartek kandydat Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego Robert Biedroń. Jak dodał, "nie może być tak, że Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Szefowa sztabu, ministra ds. równości Katarzyna Kotula, poinformowała, że Lewica zebrała pod swoimi listami 350 tysięcy podpisów.

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

Źródło:
PAP

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W wydarzeniu nie wzięli udziału były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były prezes TVP Jacek Kurski.

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

Źródło:
TVN24, PAP
W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24