Jak przedstawiciele pokolenia Z widzą swoją przyszłość? Między innymi o to zapytali młodych Polaków autorzy raportu "Gen Z o sobie i otaczającym ich świecie. Jakie są polskie zetki?". Rodzina dla nich "nie stanowi ultrapriorytetu", inne wartości stawiają wyżej.
Do pokolenia Z umownie zalicza się najczęściej osoby urodzone między 1995 a 2012 rokiem. Granice te nie są jednak ścisłe. W badaniach przeprowadzonych przez Uniwersytet SWPS i agencję marketingową They.pl wzięli udział młodzi ludzie między 18. a 25. rokiem życia. Aż 56 procent zetek przyznało, że ma wiele obaw o swoją przyszłość. Pozytywne nastawienie względem tego, co czeka ich w życiu, zadeklarowało 28 proc. badanych. Co więcej, równo połowa stwierdziła, że ich przyszłość nie jest zależna od nich samych, ale od czynników, na które zupełnie nie mają wpływu.
"Trudno pozostać absolutnie obojętnym wobec tych danych, przez które przemawia nuta rezygnacji" - oceniają autorzy publikacji. Źródeł zmartwień młodych upatrują oni w świadomości istnienia "szeregu trudności, które spotykają ich już na starcie dorosłego życia". Jako przykład wskazują na "trudną sytuację ekonomiczną, postępującą inflację, kryzys na rynku pracy i problemy na rynku mieszkaniowym".
Jak pokolenie Z widzi swoją przyszłą rodzinę
W przypadku części ankietowanych powyższe czynniki przekładają się też na ich plany co do przyszłego rodzicielstwa. - Zakładanie rodziny na razie nie jest dobrym pomysłem, bo na ten moment muszę być pewna siebie i tego, że będzie mnie stać emocjonalnie i finansowo na rodzinę - przyznaje jedna z ankietowanych zetek. Przyszłość bez dzieci wyobraża sobie aż 46 procent z nich. Kolejne 28 procent nie myśli na razie o ewentualnym potomstwie. Życia bez niego nie wyobraża sobie pozostałe 26 proc. ankietowanych.
Również 26 proc. badanych nie wyobraża sobie, że mogłoby nie zawrzeć związku małżeńskiego. Blisko połowa respondentów nie przykłada do kwestii ślubu większej wagi. 27 procent ankietowanych przyznaje, że "związek małżeński nie ma dla nich znaczenia", a kolejne 22 proc. wyobraża sobie przyszłość bez ślubu. To, że rodzina "wcale nie stanowi ultrapriorytetu" dla przedstawicieli pokolenia Z, potwierdza też pytanie na temat tego, co jest dla nich obecnie najważniejsze. Listę otwierają kolejno: samorozwój, przyjaciele i zdrowie. Rodzina plasuje się na czwartym miejscu. Dalej jest wykształcenie, pieniądze, rozrywka i praca.
Raport They.pl i Uniwersytetu SWPS przygotowano na podstawie sondażu przeprowadzonego w grupie 2554 Polaków między 18. a 25. rokiem życia. Ponad połowę respondentów (58 proc.) stanowiły kobiety, 37 proc. mężczyźni, a pozostałe 5 proc. osoby niebinarne. Co ważne raport nie został zdominowany odpowiedziami ankietowanych z największych miast - wskazują jego autorzy. Ci stanowili 38 proc. badanych. Kolejne 23 proc. pochodziło z miast do 100 tys. mieszkańców, 20 proc. ze wsi, a 19 z miast zamieszkanych przez 101-500 tys. osób.
Źródło: TVN24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock