Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na polsko-ukraińskiej granicy zabezpieczyli 500 tabletek zawierających ekstrakt z pławikonika japońskiego. To gatunek objęty ochroną. Właścicielowi medykamentów grozi kara pięciu lat pozbawienia wolności.
Funkcjonariusze KAS namierzyli nielegalne tabletki w samochodzie osobowym na przejściu granicznym w Korczowej (województwo podkarpackie). Pigułki znajdowały się w bagażu podręcznym kierowcy. Podczas kontroli okazało się, że tabletki zawierają ekstrakt z pławikonika japońskiego, który jest chroniony Konwencją waszyngtońską (CITES).
Towar skonfiskowany, podejrzany o przewóz z zarzutem
- Towar został skonfiskowany, a sprawcy postawiono zarzut przewożenia, bez wymaganych dokumentów, okazu gatunku podlegającego ochronie - mówi Agnieszka Siwy z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.
W tradycyjnej dalekowschodniej medycynie ekstrakt z pławikonika japońskiego stosowany jest w leczeniu impotencji i schorzeń układu oddechowego.
Jak przekazuje Siwy, przywóz na teren Unii Europejskiej pławikonika japońskiego i jego ekstraktu możliwy jest tylko po uzyskaniu pozwolenia. - Brak takich dokumentów podczas przewozu skutkuje obligatoryjną konfiskatą okazów CITES i karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat - zaznacza Siwy.
Konwencja waszyngtońska
Konwencja waszyngtońska, w skrócie CITES, została sporządzona w stolicy USA w 1973 roku. Jej celem jest przeciwdziałanie nielegalnemu handlowi zwierzętami i roślinami zagrożonymi wyginięciem. W Polsce zapisy tego dokumentu obowiązują od 1990 roku.
Źródło: IAS Rzeszów
Źródło zdjęcia głównego: Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie