Polska

PO zostawia konkurencję w tyle. Rośnie poparcie dla partii Korwin-Mikkego

Polska

Najnowszy sondaż wyborczy

Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbywały się w kwietniu, na PO zagłosowałoby 29 proc. badanych, na PiS - 21 proc.; próg wyborczy przekroczyłaby też koalicja SLD-UP oraz Nowa Prawica, które uzyskały po 6 proc. poparcia - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

W porównaniu z marcem poparcie dla PO wzrosło o 5 pkt proc., a dla PiS - spadło o 1 pkt proc. Poparcie dla SLD zmniejszyło się o 1 pkt proc. Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego zyskała 2 pkt proc.

Poza europarlamentem

W kwietniowym badaniu 5 proc. progu wyborczego nie przekroczyły: PSL (4 proc, spadek o 2 pkt proc.), Polska Razem Jarosława Gowina (4 proc. poparcia, bez zmian), Europa Plus Twój Ruch (2 proc., spadek o 1 pkt proc.) oraz Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry (1 proc., spadek o 1 pkt proc.). Nie było wskazań na Ruch Narodowy lub inne komitety wyborcze. 27 proc. badanych - o 3 pkt. proc. więcej niż w ubiegłym miesiącu - odpowiedziało: trudno powiedzieć. CBOS podkreśla, że w kwietniu większość komitetów była zarejestrowana, co jednak nie oznacza, że były one znane wyborcom.

Odwrotny skutek kampanii

Deklarowana frekwencja - według CBOS - w kwietniu wyniosłaby 37 proc. (o 1 pkt proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu). 27 proc. badanych wahało się (mniej o 5 pkt proc.). 36 proc. badanych zadeklarowało, że nie weźmie udziału w wyborach do PE (wzrost o 7 pkt proc.) "Najwyraźniej kampania wyborcza działa przeciwskutecznie na niektórych potencjalnych wyborców" - ocenia CBOS. Jak wskazują autorzy sondażu, wybory do PE nie cieszą się jak dotąd dużym zainteresowaniem Polaków. 33 proc. badanych w kwietniu deklaruje takie zainteresowanie - to o 2 pkt proc. więcej niż w marcu; 66 proc. - że się nimi nie interesuje (spadek o 2 pkt proc.) Nie było odpowiedzi "trudno powiedzieć". Według CBOS, zainteresowanie wyborami do PE jest tym większe, im wyższe jest wykształcenie ankietowanych. Prawie połowa badanych z wykształceniem wyższym (47 proc.) deklaruje, że interesuje się wyborami, podobną deklarację składa 27 proc. badanych z wykształceniem podstawowym. Jak wskazują twórcy sondażu, wybory są bardziej interesujące dla wyborców o sprecyzowanych poglądach politycznych - przede wszystkim prawicowych (48 proc. badanych), lewicowych (39 proc.) i centrowych (32 proc.). Wyborami do PE interesuje się też 15 proc. osób, które nie potrafią określić swoich poglądów politycznych.

W kwietniu - według badania - 51 proc. Polaków deklarowało, że nie interesują ich kandydaci startujący w ich okręgu wyborczym, 37 proc. twierdziło, że nie zna jeszcze ich nazwisk. 7 proc. badanych deklaruje, że zna kilku kandydatów; 5 proc. - że jednego.

Nie znają kandydatów

Spośród badanych, którzy zadeklarowali udział w wyborach, 51 proc. mówi, że jeszcze nie zna ani jednego nazwiska kandydata, 28 proc. twierdzi, że nie zna nazwisk kandydatów i w ogóle tym nie interesuje. 21 proc. badanych twierdzi, że wie, kto jest "jedynką" w ich okręgu wyborczym lub zna więcej nazwisk kandydatów.

Wśród zwolenników poszczególnych komitetów wyborczych największą znajomość kandydatów deklarowali zwolennicy PSL (35 proc.) i Polski Razem Jarosława Gowina (34 proc.). Znajomość kandydatów deklaruje też 28 proc. wyborców koalicji SLD-UP, 25 proc. - PiS i 23 proc. zwolenników PO. Najmniej o kandydatach popieranego przez siebie komitetu wiedzą wyborcy Nowej Prawicy - 8 proc.

Ważna osobowość

Spośród tych, którzy deklarują, że będą głosować, 52 proc. zapowiada, że będzie się kierować osobowością kandydata, 42 proc. - rekomendacją władz partyjnych, 6 proc. odpowiada, że trudno powiedzieć.

Według CBOS najbardziej zdeterminowani co do głosowania są respondenci identyfikujący się z prawicą (54 proc.), a także z lewicą (43 proc.). Zamiar głosowania deklaruje 35 proc. osób popierających partie centrowe. Spośród tych, którzy nie potrafią określić swoich preferencji, zamierza głosować 17 proc. badanych.

CBOS przypomniało też w kontekście wyborów do PE wyniki badań dotyczące stosunku Polaków do Unii Europejskiej. Wynika z nich, że w kwietniu jako zwolennicy deklarowało się 86 proc. ankietowanych (spadek o 3 pkt proc. w porównaniu z badaniami z marca), jako przeciwnicy - 9 proc. (o 2 pkt proc. więcej), a niezdecydowani - 4 proc. (bez mian).

CBOS przeprowadził sondaż metodą wywiadów bezpośrednich (face‑to‑face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 3–9 kwietnia 2014 roku na liczącej 1028 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Autor: db/kka / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości