PO i PiS praktycznie podzieliły się mandatami w 100-osobowym Senacie. Platforma wprowadzi 63 senatorów, PiS - 31. Dwóch reprezentantów będzie miał PSL, jednego Obywatele do Senatu.
Marek Borowski pokonał w Warszawie (okręg obejmujący pięć prawobrzeżnych dzielnic stolicy - Pragę Południe, Pragę Północ, Rembertów, Targówek i Wesołą) m.in. Zbigniewa Romaszewskiego z PiS. Jego brak w Senacie będzie sporą sensacją, bowiem sprawował tam mandat nieprzerwanie od 1989 r. Borowski pokonał też ekonomistę prof. Krzysztofa Rybińskiego, b. wiceprezesa NBP (2004-2008), który był kandydatem inicjatywy Obywatele do Senatu.
Z komitetu wyborczego PO do Senatu dostał się m.in. obecny marszałek tej Izby Bogdan Borusewicz, b. minister obrony narodowej Bogdan Klich. Z komitetu PiS senatorem został m.in. Bogdan Pęk, Jan Maria Jackowski, Mieczysław Gil, Stanisław Kogut.
Z KWW Rafała Dutkiewicza mandat otrzymał jedynie wiceprezydent Wrocławia Jarosław Obremski, który pokonał niezależnego kandydata popieranego przez PO, prof. Leona Kieresa oraz znanego działacza Solidarności Walczącej Kornela Morawieckiego.
Dwójka kandydatów startujących z KW PSL to bezpartyjna dziennikarka Andżelika Możdżanowska oraz również bezpartyjny Józef Zając.
W okręgu obejmującym powiaty: jaworski, jeleniogórski, kamiennogórski, złotoryjski oraz miasto Jelenia Góra, senatorem został popierany przez PO Józef Pinior, b. europoseł i działacz opozycyjny w PRL. Jarosław Duda z PO, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych został senatorem z okręgu obejmującego powiaty wokół Wrocławia. Wygrał m.in. z Tomaszem Misiakiem z KWW Rafała Dutkiewicza, wcześniej senatorem PO.
Senatorem zostanie szefowa wrocławskiej Kliniki Transplantacji Szpiku, Hematologii i Onkologii Dziecięcej prof. Alicja Chybicka, kandydatka niezależna popierana przez PO (okręg obejmujący południowy Wrocław). Chybicka pokonała b. rektora Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusza Lutego z KWW Rafała Dutkiewicza.
Kolejną kadencję w Senacie zasiądzie też Janusz Sepioł z PO (okręgu obejmując część Krakowa). Pokonał m.in. Zuzannę Kurtykę (bezpartyjna, popierana przez PiS), wdowę po prezesie IPN Januszu Kurtyce. W okręgu obejmującym część Krakowa, senatorem został Bogdan Klich (PO), były minister obrony narodowej.
Ponownie mandat senatora objął Marek Rocki (PO) w okręgu obejmującym cztery dzielnice na południu stolicy, ten ekonomista, b. rektor SGH, pokonał aktorkę Annę Chodakowską - bezpartyjną kandydatkę zgłoszoną przez PiS, a także Andrzeja Celińskiego, który startował jako kandydat niezależny.
W okręgu obejmującym cztery dzielnice w centrum i północnej części Warszawy, senatorem została ponownie reżyserka Barbara Borys-Damięcka (PO). Pokonała m.in. kandydatkę PiS aktorkę Katarzynę Łaniewską-Błaszczak, w PRL działaczkę opozycji antykomunistycznej, w ostatnich latach znaną z roli w serialu "Plebania".
W okręgu wyborczym obejmującym pięć dzielnic w zachodniej części stolicy (Bemowo, Ochotę, Ursus, Włochy i Wolę) senatorem został adwokat Aleksander Pociej (PO). Pociej to wspólnik w znanej kancelarii prawniczej, obrońca m.in. b. posłanki PO Beaty Sawickiej i pełnomocnik bliskich sześciu ofiar katastrofy smoleńskiej, w tym rodziny posła PO Arkadiusza Rybickiego. Pokonał startującego z list PiS wybitnego chirurga prof. Krzysztofa Bieleckiego oraz b. szefową KRRiT Danutę Waniek (SLD).
Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska została wybrana na senatora w okręgu obejmującym Mysłowice, Tychy i powiat bieruńsko-lędziński.
Reżyser Kazimierz Kutz, startujący jako kandydat niezależny, został wybrany na senatora w okręgu obejmującym Katowice.
CZYTAJ RAPORT WYBORCZY TVN24.PL www.tvn24.pl/wybory2011
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl