Posłowie Platformy Obywatelskiej chcą takiej zmiany konstytucji, która całkowicie zniosłaby poselski immunitet. Sejm miałby jedynie wyrażać zgodę na aresztowanie posła. Odpowiedni projekt złożyli już w Sejmie - dowiedział się portal tvn24.pl.
PO chce zmiany art. 105 ustawy zasadniczej. Miałyby z niego zniknąć pierwsze cztery pierwsze punkty, mówiące o immunitecie. Zgodnie z propozycją PO pozostałyby jedynie zapisy mówiące, że do aresztowania posła niezbędna jest zgoda Sejmu.
W uzasadnieniu do projektu zmian posłowie PO napisali: "Niestety w ostatnich latach immunitet jest coraz częściej nadużywany. Parlamentarzyści wykorzystują go, by uniknąć odpowiedzialności za przestępstwa pospolite, takie jak np. prowadzenie samochodu po pijanemu, czy zwykłe oszustwa. Zdarzały się też sytuacje, w których osoby podejrzane o łamanie praw uzyskiwały mandat parlamentarny dzięki partyjnym układom, a immunitet zapewniał im bezkarność."
Poseł to nie jest święta krowa schetyna
To przeginka cymański
Pytany czy to oznacza, że pomysł PO nie może liczyć na poparcie klubu PiS odpowiada: - O tym będziemy jeszcze dyskutować.
O tym, że to "czysto populistyczne zagranie PO mówi Krzysztof Bosak, rzecznik prasowy LPR. I podkreśla, że Liga podobnie jak PiS jest jedynie za ograniczeniem immunitetu, ale nie za jego całkowitą likwidacją. Immunitet jest potrzebny do wykonywania funkcji posła, szczególnie jeśli chodzi o głoszenie poglądów. Jesteśmy jednak za jego ograniczeniem w przypadku gdy poseł łamie prawo karne. PO wnosi ten projekt bo wie, że społeczeństwo źle postrzega posłów. To jest ich zagranie pod publiczkę – ocenia Bosak.
Mateusz Sosnowski, kdj
OBECNIE ART. 105 KONSTYTUCJI BRZMI:
1. Poseł nie może być pociągnięty do odpowiedzialności za swoją działalność wchodzącą w zakres sprawowania mandatu poselskiego ani w czasie jego trwania, ani po jego wygaśnięciu. Za taką działalność poseł odpowiada wyłącznie przed Sejmem, a w przypadku naruszenia praw osób trzecich może być pociągnięty do odpowiedzialności sądowej tylko za zgodą Sejmu.
2. Od dnia ogłoszenia wyników wyborów do dnia wygaśnięcia mandatu poseł nie może być pociągnięty bez zgody Sejmu do odpowiedzialności karnej.
3. Postępowanie karne wszczęte wobec osoby przed dniem wyboru jej na posła ulega na żądanie Sejmu zawieszeniu do czasu wygaśnięcia mandatu. W takim przypadku ulega również zawieszeniu na ten czas bieg przedawnienia w postępowaniu karnym.
4. Poseł może wyrazić zgodę na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej. W takim przypadku nie stosuje się przepisów ust. 2 i 3.
5. Poseł nie może być zatrzymany lub aresztowany bez zgody Sejmu, z wyjątkiem ujęcia go na gorącym uczynku przestępstwa i jeżeli jego zatrzymanie jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania. O zatrzymaniu niezwłocznie powiadamia się Marszałka Sejmu, który może nakazać natychmiastowe zwolnienie zatrzymanego.
6. Szczegółowe zasady pociągania posłów do odpowiedzialności karnej oraz tryb postępowania określa ustawa.
Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24