Państwowa Komisja Wyborcza wysłała we wtorek do Sądu Najwyższego wniosek o wyłączenie sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych tego sądu, wyznaczonych do rozpoznania skargi PiS na decyzję PKW - przekazał rzecznik Krajowego Biura Wyborczego Marcin Chmielnicki. Chodzi o odrzucenie sprawozdania komitetu wyborczego partii za wybory parlamentarne z 2023 roku.
We wtorek rzecznik Krajowego Biura Wyborczego Marcin Chmielnicki poinformował, że PKW we wtorek rano wystosowała wniosek do Sądu Najwyższego. - W tym przypadku Państwowa Komisja Wyborcza uznała, że jest stroną w postępowaniu, a więc tak jak w każdym procesie strona ma prawo wnosić o wyłączenie jakiegoś sędziego - uzasadniał rzecznik.
Według nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej, wniosek PKW dotyczy wszystkich wyznaczonych do tej sprawy sędziów, a także ewentualnych innych tak zwanych neosędziów, mogących orzekać w tej sprawie lub w sprawie wyłączeń sędziów z tej sprawy.
Posiedzenie sądu zaplanowane na 11 grudnia
Służby prasowe Sądu Najwyższego po godzinie 13 nie miały jeszcze wiedzy o wpłynięciu wniosku. - Posiedzenie w tej sprawie jest wyznaczone na 11 grudnia - poinformował Maciej Brzózka z Centrum Informacyjnego Sądu Najwyższego.
Kwestionowany skład sędziowski został wyznaczony już we wrześniu. Sprawozdawca, sędzia SN Marek Dobrowolski, sam złożył wniosek o wyłączenie, ale został on - przez innego sędziego SN - odrzucony.
Jako pierwsze o wniosku PKW do Sądu Najwyższego poinformowało RMF FM. Jego złożenie Chmielnicki potwierdził też TVN24.
PKW odrzuciła sprawozdanie komitetu PiS
PKW 29 sierpnia odrzuciła sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego PiS z wyborów parlamentarnych 2023 roku. Wówczas członek PKW Ryszard Balicki tłumaczył, że Komisja, nie posiadając uprawnień śledczych, w całości opiera się na dokumentacji przedstawionej przez inne organy państwowe. Mówił, że wśród powodów odrzucenia sprawozdania komitetu były m.in.: agitacja wyborcza PiS podczas pikników wojskowych, spot reklamowy Ministerstwa Sprawiedliwości i prowadzenie kampanii wyborczej przez pracowników Rządowego Centrum Legislacji. Dodał, że sprawy uznane przez PKW za bezdyskusyjnie naruszające zasady prowadzenia kampanii wyborczej po przeliczeniu dały kwotę 3,6 miliona złotych, która została ujęta w uchwale.
PiS zaskarżyło decyzję PKW do Sądu Najwyższego.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Albert Zawada/PAP