"Tysiące nacjonalistów i faszystów", "kibole porywający patriotyzm". #Piszą o Polsce

[object Object]
Marsz narodowców przeszedł ulicami Warszawy 11 listopadatvn24
wideo 2/21

"Protestujący nacjonaliści zakłócili obchody polskiego Święta Niepodległości" - opisywał w niedzielę marsz narodowców w Warszawie portal amerykańskiej stacji CNN. W największych zachodnich mediach relacje z polskiego święta zdominowały informacje o udziale w nim przedstawicieli skrajnej prawicy z całej Europy oraz o wznoszonych przez nich antymuzułmańskich i rasistowskich hasłach.

Według policji, udział w sobotnim marszu wzięło około 60 tysięcy osób, podczas gdy w proteście antyfaszystów około dwóch tysięcy osób.

"Polska katolicka" i "islamski Holokaust"

"Dziesiątki tysięcy osób wzięło w sobotę udział w nacjonalistycznym marszu w Warszawie, zorganizowanym tak, by zbiegł się (w czasie) z polskim Świętem Niepodległości" - oceniło BBC.

W zachodnich mediach przekaz z polskiego święta zdominowały informacje o udziale skrajnie prawicowych ugrupowań nie tylko z Polski, ale również innych części Europy, a także na wznoszonych przez nich radykalnych hasłach.

"Nacjonalistyczni protestujący zakłócili obchody polskiego Święta Niepodległości" - tak amerykańska CNN zatytułowała informację z wydarzeń 11 listopada w Warszawie. Jak odnotowała, na niesionych transparentach pojawiły się napisy m.in. "Biała Europa, Europa musi być biała", zaś wielu zamaskowanych wznosiło okrzyki "Śmierć wrogom ojczyzny" i "Polska katolicka, nie laicka".

Przyjechałem, by "oddać honor pamięci tych, którzy walczyli za wolność Polski", powiedział 30-letni Kamil Staszałek, którego wypowiedź dla AFP przytaczana była przez największego na świecie publicznego nadawcę radiowo-telewizyjnego BBC. - Powiedziałbym, że niektórzy ludzie tutaj mają ekstremistyczne poglądy, może nawet 30 procent maszerujących, ale 70 procent po prostu pokojowo idzie, bez wznoszenia jakichś faszystowskich haseł - ocenił.

BBC przytoczyła również wypowiedź Brytyjczyka żyjącego w Polsce od 27 lat, który był "zszokowany tym, że pozwolono im demonstrować w ten dzień". - To jest 50 czy 100 tysięcy w większości kiboli porywających patriotyzm - stwierdził Andy Eddles dodając, że "demokraci znajdują się dziś w Polsce pod presją".

Oficjalne obchody na końcu

Jak odnotowała BBC, w marszu brało także udział wielu zwolenników rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, a minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak nazwał marsz narodowców "pięknym widokiem". - Jesteśmy dumni, że tak wielu Polaków zdecydowało się wziąć udział w świętowaniu związanym ze Świętem Niepodległości - powiedział.

Zarówno w BBC jak i CNN, relacje z marszu narodowców z udziałem skrajnej prawicy zdecydowanie zdominował przekaz.

Informacje o historii polskiego Święta Niepodległości i towarzyszących mu oficjalnych obchodach znajdowały się w dalszej części przekazywanych przez nie wiadomości.

Uczestnicy marszu narodowców schodzą z mostu Poniatowskiego na Wybrzeże Szczecińskie
Uczestnicy marszu narodowców schodzą z mostu Poniatowskiego na Wybrzeże Szczecińskietvn24

"Tysiące nacjonalistów i faszystów"

Portal międzynarodowej stacji Al-Dżazira wskazuje w pierwszych zdaniach relacji z uroczystości w Warszawie, że marsz odbył się pod hasłem "My chcemy Boga". Jak podaje, uczestniczyły w nim "tysiące nacjonalistów i faszystów".

Al-Dżazira dodaje, że zdaniem organizatorów było to "największe patriotyczne zgromadzenie tego typu w Europie". Stacja wskazuje, że wśród maszerujących było "wielu młodych nacjonalistów protestujących przeciwko islamowi i Unii Europejskiej".

Zdaniem Al-Dżaziry, która odnotowała też kontrdemonstrację przygotowaną przez antyfaszystów, zgromadzenia te pokazały "pogłębiające się podziały w polskim społeczeństwie".

"The New York Times" pisze już w tytule swojej relacji ze Święta Niepodległości, że marsz nacjonalistów "zdominował uroczystości" 11 listopada w Polsce.

Dziennik zwraca uwagę, że "skrajnie prawicowi uczestnicy marszu zdecydowanie przewyższyli liczbą osoby uczestniczące w oficjalnych, państwowych obchodach" organizowanych w sobotę.

"NYT" zwraca uwagę, że w tłumie demonstrujących obok siebie "pojawiła się chrześcijańska ikonografia, transparenty głoszące wyższość białej rasy ("Biała Europa braterskich narodów"), hasła zrównujące islam z terroryzmem i wymierzone w homoseksualistów".

Amerykańska gazeta pisze też, że organizowany od 2009 marsz "działa jak swego rodzaju magnes na skrajnie prawicowe i rasistowskie grupy z całej Europy".

Ludzie z Węgier, Słowacji, Hiszpanii

Z kolei prestiżowy "Wall Street Journal" ocenił w weekend, że wielotysięczny marsz w Warszawie zorganizował "ruch nacjonalistycznej młodzieży domagający się etnicznie czystej Polski z mniejszą liczbą żydów czy muzułmanów".

Amerykańska gazeta odnotowuje transparenty z hasłami "Biała Europa" i "Czysta krew" niesione przez uczestników marszu. "Niektórzy z nich przybyli z Węgier, Słowacji czy Hiszpanii i posługiwali się flagami oraz symbolami, których ich kraje używały w czasach wojennej kolaboracji z nazistowskimi Niemcami", stwierdzono w opisie warszawskiej demonstracji.

W poniedziałkowym artykule poświęconym obchodom Święta Niepodległości "WSJ" zwraca tymczasem uwagę, że organizatorami marszu był Obóz Narodowo-Radykalny i Młodzież Wszechpolska, "dwa natywistyczne ruchy polityczne, których nazwy wywodzą się z antysemickich, faszystowskich formacji z lat 20. i 30." XX wieku.

Jak wskazuje dziennik, wielu uczestników marszu mówiło w sobotę, że "nie utożsamia się" z organizatorami wydarzenia, ale "nie widzi nic złego w świętowaniu niepodległości wraz z nimi".

WSJ odnotowuje też słowa ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, który potępił hasła dwóch "grup żądających etnicznie i religijnie czystego kraju".

- Nie ma zgody, żeby w przestrzeni publicznej funkcjonowało wsparcie dla wspólnoty narodowej w sensie etnicznym. Popieramy myślenie narodowe w sensie narodu kulturowego - powiedział w niedzielę Gliński.

Zapominanie lekcji XX wieku

Brytyjski "Guardian" zatytułował tekst o marszu narodowców "Biała Europa". W tekście zwraca się uwagę na slogany wypisane przez jego uczestników na transparentach.

"Demonstrujący z zakrytymi twarzami intonowali: 'Czysta Polska, biała Polska' i 'Precz z uchodźcami'.

W artykule zwraca się uwagę na nie tylko biało-czerwone flagi w pochodzie, ale też symbole falangi - "skrajnie prawicowy symbol z lat 30." XX wieku.

"Guardian" wskazuje, że polska telewizja publiczna "odzwierciedlająca linię konserwatywnego rządu nazwała wydarzenie wspaniałym marszem patriotów". Podobnie jak BBC, cytuje też szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka, który nazwał marsz "pięknym widokiem".

Korespondent TVN24 z Londynu Maciej Woroch zwrócił szczególną uwagę także na komentarz redakcyjny w "Guardianie". Gazeta napisała w nim, że "prawie wiek od zakończenia wojny, która miała zakończyć wszystkie wojny, Europa jest zagrożona zapomnieniem lekcji XX wieku".

- Dziennikarze napisali, że po drugiej wojnie światowej wydawało się, że słowa "nigdy więcej" zawsze będą oznaczać sprzeciw wobec brutalnej lekcji, jaką faszyści dali światu - relacjonował Maciej Woroch.

- Warszawskie slogany "Biała Polska" i "Braterstwo białej rasy" nie są niesione przez świadomych neonazistów, pisze "Guardian", ale przez wciąż powiększające się hordy białych mężczyzn, którzy wiedzą, że gospodarka ich wykorzystała, którzy czują się znieważeni, których poczucie własnej wartości cierpi tak samo, jak, w ich ocenie, ich religia czy biała rasa, do której dumnie przynależą - dodał.

Na zakończenie napisano w komentarzu, że "to emocje bardzo niebezpieczne", a "ciężko wywalczone poczucie wspólnoty każdego pokolenia jest szybko zapominane przez dzieci, dla których było prezentem".

"Europa jest zagrożona zapomnieniem lekcji XX wieku"
"Europa jest zagrożona zapomnieniem lekcji XX wieku"tvn24

Zaskoczenie we Francji

Z kolei z Paryża korespondentka TVN24 i TVN24 BiS Anna Kowalska informowała, że francuscy dziennikarze z dużym zaskoczeniem relacjonowali sobotnie wydarzenia w Warszawie. "To powinna być rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, ale 11 listopada stał się jedną z najgorszych ksenofobicznych manifestacji, jakie Europa widziała od lat", komentował największy francuski dziennik "Ouest-France". Jego zdaniem "slogany, które mówiły o polskiej czystości etnicznej sprawiają, że ciarki chodzą po plecach".

"Marsz odbywa się od 2009 roku i ma reputację największego faszystowskiego i nacjonalistycznego wydarzenia w Europie. Zgromadził uczestników różnego europejskiego pochodzenia" - napisał "Le Monde", informowała korespondentka. Jak mówiła, francuska gazeta zwróciła przy tym uwagę, że polskie władze nie potępiły tej manifestacji i "cytując zdania prezydenta Andrzeja Dudy przypomina, że nie odniósł się on do propagowanych podczas tego marszu sloganów".

"Slogany sprawiają, że ciarki chodzą po plecach"
"Slogany sprawiają, że ciarki chodzą po plecach"tvn24

"Upiorna atmosfera" w Warszawie

"Defilada ekstremistów" - tak niemiecka "Sueddeutsche Zeitung" zatytułowała swą relację z Warszawy. "Dziesiątki tysięcy ultranacjonalistów, prawicowych radykałów i neofaszystów przemaszerowało w Dniu Niepodległości Polski przez Warszawę. Minister spraw wewnętrznych cieszy się z 'pięknego widoku'" - pisze warszawski korespondent tej opiniotwórczej gazety Florian Hassel.

Według autora co najmniej 60 tys. osób zebrało się pod symbolami w rodzaju przypominającej swastykę "Falangi". Hassel pisze o "upiornej atmosferze" w centrum Warszawy. "Kontrolowana przez rząd telewizja świętowała (defiladę) jako 'wielki marsz patriotów'" - dodaje.

Niemiecki dziennikarz zastanawia się, dlaczego prawicowi ekstremiści rosną w siłę właśnie w Polsce, która tyle wycierpiała od niemieckiego faszyzmu. Wśród przyczyn wymienia "nacjonalistyczno-ksenofobiczne skrzydło Kościoła katolickiego" i "wspieranie nacjonalizmu, włącznie z ultraprawicą, przez prawicowo-populistyczną partię rządzącą Prawo i Sprawiedliwość".

Hassel zaznacza, że polscy ultrasi sprzeciwiają się Unii i NATO oraz walczą z homoseksualizmem i feminizmem, a przede wszystkim występują przeciwko islamowi i muzułmanom.

"SZ" przyznaje, że polscy prawicowi ekstremiści nie mają własnej partii w Sejmie, zwraca jednak uwagę na obecność przedstawicieli "ruchu narodowego" po wyborach w 2015 roku w partii Kukiz'15.

"Rządzący PiS, którego szef Jarosław Kaczyński sam ostrzegał przed muzułmanami jako zagrożeniem dla Europy i Polski, traktuje prawicowych radykałów jak nieoficjalnych sojuszników".

Korespondent TVN24 o komentarzach w niemieckiej prasie
Korespondent TVN24 o komentarzach w niemieckiej prasietvn24

Autor: mm/adso / Źródło: TV24, BBC, CNN, New York Times, Al-Dżazira, Wall Street Journal, Guardian, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: BBC, CNN, aljazeera.com, nytimes.com

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Iran wystrzelił w kierunku Izraela kilkadziesiąt dronów, ich lot może zająć kilka godzin - przekazało izraelskie wojsko po 22 czasu polskiego. Atak potwierdził Biały Dom. Izrael postawił wojsko w stan najwyższej gotowości.

Iran wystrzelił w kierunku Izraela ponad sto dronów

Iran wystrzelił w kierunku Izraela ponad sto dronów

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wygłosił orędzie do narodu. - Nasze systemy obronne są gotowe. Jesteśmy gotowi na każdy scenariusz - powiedział. W sobotę wieczorem Iran wystrzelił drony w kierunku Izraela.

Atak Iranu na Izrael. Netanjahu wygłosił orędzie

Atak Iranu na Izrael. Netanjahu wygłosił orędzie

Źródło:
tvn24.pl

Iran wystrzelił ponad sto dronów w kierunku Izraela. Wojsko jest w stanie najwyższej gotowości. - To gwałtowna i bardzo niebezpieczna eskalacja. Nasze zdolności obrony i ataku są w najwyższej gotowości na wypadek pełnowymiarowego ataku ze strony Iranu - oświadczył rzecznik izraelskich sił zbrojnych Daniel Hagari.

"Czujnie obserwujemy wszystkie irańskie drony i pociski"

"Czujnie obserwujemy wszystkie irańskie drony i pociski"

Źródło:
TVN24 Reuters PAP

Dwie osoby zostały aresztowane w związku z zastrzeleniem mężczyzny polskiego pochodzenia - przekazała szwedzka policja.

Dwie osoby aresztowane w związku z zastrzeleniem mężczyzny polskiego pochodzenia

Dwie osoby aresztowane w związku z zastrzeleniem mężczyzny polskiego pochodzenia

Źródło:
PAP

Wiceminister resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Paweł Zgórzyński z PSL złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej złożył rezygnację

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej złożył rezygnację

Źródło:
PAP

Roman Giertych nie wziął udział w głosowaniu nad projektami w sprawie aborcji w Sejmie. Twierdzi, że "z bardzo ważnej przyczyny". Sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw aborcji rozpocznie prace od wysłuchania publicznego. Dorota Łoboda, przewodnicząca komisji, chce oddać głos kobietom, a potem zająć się depenalizacją, czyli zniesieniem kar.

Roman Giertych nie był obecny na głosowaniu nad projektami o aborcji. "Z bardzo ważnej przyczyny"

Roman Giertych nie był obecny na głosowaniu nad projektami o aborcji. "Z bardzo ważnej przyczyny"

Źródło:
Fakty TVN

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

Niemiecki rząd dostarczy Ukrainie kolejny system obrony powietrznej Patriot - poinformowało ministerstwo obrony Niemiec. Pochodzi z zapasów Bundeswehry i ma zostać przekazany "niezwłocznie". - To prawdziwy dowód wsparcia dla Ukrainy w krytycznym momencie - podziękował prezydent Wołodymyr Zełenski.

"Stajemy po stronie mieszkańców Ukrainy". Kolejny system Patriot od Niemiec, Zełenski dziękuje

"Stajemy po stronie mieszkańców Ukrainy". Kolejny system Patriot od Niemiec, Zełenski dziękuje

Źródło:
TVN24

Zmarła najstarsza para nierozdzielonych bliźniąt syjamskich na świecie - poinformował w sobotę "The Guardian". Lori i George Schappell we wrześniu tego roku skończyliby 63 lata.

Nie żyją Lori i George. Byli najstarszą parą nierozdzielonych bliźniąt syjamskich na świecie

Nie żyją Lori i George. Byli najstarszą parą nierozdzielonych bliźniąt syjamskich na świecie

Źródło:
"The Guardian"

Jeśli państwo sobie nie radzi, potrzebujemy interwencji Unii Europejskiej - mówił w TVN24 Krzysztof Śmiszek, polityk Lewicy i wiceminister sprawiedliwości, wymieniając szereg spraw, które jego ugrupowanie będzie podnosić w nadchodzącej kampanii wyborczej. Pytany, czy sam będzie kandydował do europarlamentu, odparł: - Zobaczymy, jeśli się przydam, jestem do dyspozycji.

Śmiszek: będziemy mówili o prawach człowieka, o prawach kobiet, o płacy minimalnej

Śmiszek: będziemy mówili o prawach człowieka, o prawach kobiet, o płacy minimalnej

Źródło:
TVN24

Fiat 126p utknął między szlabanami na przejeździe kolejowym w Lesznie (Wielkopolskie). Na pomoc kierowcy ruszył świadek zdarzenia, pan Sebastian. Informację wraz z nagraniem przesłał redakcji Kontaktu 24. "W sytuacji zagrożenia należy pamiętać o tym, że rogatki można wyłamać" - przypominają kolejarze.

Auto utknęło między rogatkami, świadek ruszył z pomocą. Nagranie

Auto utknęło między rogatkami, świadek ruszył z pomocą. Nagranie

Źródło:
Kontakt 24

W wyniku powodzi, które nawiedziły Kenię, zginęło co najmniej 13 osób - poinformowało w piątek biuro Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Koordynacji Pomocy Humanitarnej. Żywioł zmusił do przesiedlenia około 15 tysięcy osób. W Tanzanii również zmagają się z powodzią.

Autobus szkolny utonął w zalanym wodą wąwozie

Autobus szkolny utonął w zalanym wodą wąwozie

Źródło:
PAP

Facebook oflagował posty zamieszczone na tym portalu przez profil Muzeum Auschwitz - poinformowała w piątek placówka. Powodem miały być między innymi "mowa nienawiści" czy "podżeganie do przemocy" rzekomo zawarte we wpisach. Działanie w tej sprawie zapowiedział minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Facebook oflagował jednocześnie 21 wpisów Muzeum Auschwitz. Gawkowski: to skandal

Facebook oflagował jednocześnie 21 wpisów Muzeum Auschwitz. Gawkowski: to skandal

Źródło:
PAP

Szkoła Podstawowa numer 113 we Wrocławiu wprowadziła 1 kwietnia dla uczniów zakaz używania smartfonów - również na przerwach. Zakaz obowiązuje od kilkunastu dni.

W szkole we Wrocławiu zakazano uczniom używania smartfonów. "To już jest dla nich nawyk"

W szkole we Wrocławiu zakazano uczniom używania smartfonów. "To już jest dla nich nawyk"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nadchodzące dni przyniosą przelotne opady deszczu, a miejscami także i burze. W połowie tygodnia aura drastycznie się zmieni, bo przyjdzie spore ochłodzenie. Zimno tłoczyć mają wiry niżowe znad północnego Atlantyku i Skandynawii.

Najpierw burze, później napływ arktycznego powietrza. Jak bardzo się ochłodzi?

Najpierw burze, później napływ arktycznego powietrza. Jak bardzo się ochłodzi?

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Antalyi na południu Turcji doszło do tragicznego wypadku kolejki linowej. Jak podały tureckie władze, zginęła jedna osoba, a 10 zostało rannych. Uwolniono już wszystkie 174 osoby, które utknęły w wagonikach i czekały na ratunek.

Wagonik kolejki uderzył w słup, ludzie wypadli na skały. Prokuratorzy zarządzili zatrzymanie 13 osób

Wagonik kolejki uderzył w słup, ludzie wypadli na skały. Prokuratorzy zarządzili zatrzymanie 13 osób

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Łukasz Mejza, poseł PiS, opowiedział o głośnej imprezie w hotelu sejmowym, której był uczestnikiem, a na którą skarżyli się okoliczni mieszkańcy. - Zgodnie z dobrym sejmowym zwyczajem śpiewaliśmy patriotyczne piosenki, które były przeplatane nieco bardziej humorystyczno-biesiadnym repertuarem - powiedział. Nie chciał zdradzić, kto poza nim brał udział w imprezie. - Kilka mocnych męskich gardeł rzeczywiście było, ale podkreślam: gardeł do śpiewania - przyznał.

Mejza o imprezie w hotelu sejmowym: kilka mocnych męskich gardeł rzeczywiście było

Mejza o imprezie w hotelu sejmowym: kilka mocnych męskich gardeł rzeczywiście było

Źródło:
TVN24

W centrum handlowym w Sydney doszło do ataku nożownika, w którym sześć osób zginęło, a kilka, w tym małe dziecko, zostało rannych. W tym czasie w galerii zakupy z córką robiła pani Joanna. "Zaczęła się panika. Wtedy już wiedzieliśmy, że na zewnątrz jest osoba, która rani ludzi nożem".

"Zaczęła się panika. Słyszeliśmy strzały". Polka o ataku w Sydney

"Zaczęła się panika. Słyszeliśmy strzały". Polka o ataku w Sydney

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24

Poziom wody w rzece Ural, która przebiega w pobliżu rosyjskiego miasta Orenburg, wzrósł do 11,83 metra - poinformowało w sobotę ministerstwo do spraw sytuacji nadzwyczajnych. Miejscowe władze wezwały tysiące mieszkańców do ewakuacji. Miasto to zmaga się od wielu dni z powodzią.

Poziom wody sięga prawie 12 metrów. "Sytuacja pozostaje trudna"

Poziom wody sięga prawie 12 metrów. "Sytuacja pozostaje trudna"

Źródło:
Reuters, PAP

Donald Tusk rzekomo trafił do czołówki rankingu najbogatszych Polaków - tak wynika z krążącego w mediach społecznościowych zrzutu ekranu. Oburzeni internauci pytają, skąd premier ma tyle pieniędzy. Jednak to fake news.

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

W czasie piątkowych obrad Sejmu kamery zarejestrowały, jak prezes PiS Jarosław Kaczyński czyta książkę - "Polskę naszych marzeń", której sam jest autorem. "Czytał z narastającym zdumieniem" - skomentował w sobotę premier Donald Tusk.

Jarosław Kaczyński czyta w Sejmie własną książkę. Tusk komentuje

Jarosław Kaczyński czyta w Sejmie własną książkę. Tusk komentuje

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

- Wiele czasu, nocy przesiedzieliśmy w szkole, pracując na sukces - mówi jeden z uczniów I LO w Białymstoku, członek drużyny omeGANG, która wygrała ogólnopolską Olimpiadę Kreatywności. W nagrodę może polecieć do USA na międzynarodową Olimpiadę Destination Imagination. Na wyjazd potrzeba 120 tysięcy złotych. Szkoły nie stać, aby wysłać swoich wychowanków za ocean, w internecie ruszyła więc zbiórka funduszy na ten cel.

Zarywali noce, aby osiągnąć sukces, udało się. Teraz zbierają pieniądze na wyjazd

Zarywali noce, aby osiągnąć sukces, udało się. Teraz zbierają pieniądze na wyjazd

Źródło:
TVN24

Żydowskie Muzeum Galicja na stałe wpisało się w polsko-żydowski krajobraz Krakowa. Już od 20 lat pokazuje przeszłość, nie pozwalając zapomnieć o niełatwej historii. Wystawy, warsztaty, ale także spotkania ze świadkami to dla młodzieży lekcja tolerancji. Muzeum, dbając o przeszłość, chce kształtować przyszłość, by - jak mówią pracownicy - historia nigdy więcej się nie powtórzyła.

"Nigdy więcej jest teraz". 20 lat działalności Żydowskiego Muzeum Galicja

"Nigdy więcej jest teraz". 20 lat działalności Żydowskiego Muzeum Galicja

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przekazał, że 31 osób, które zostały poinformowane o inwigilacji Pegasusem to "pierwsza grupa" i zapowiedział, że będą kolejne. Mówił też między innymi o tym, jak zwiększyć efektywność sądów i o tym, jak istotni są ławnicy.

Bodnar o inwigilacji Pegasusem: 31 osób to pierwsza grupa, będą kolejne

Bodnar o inwigilacji Pegasusem: 31 osób to pierwsza grupa, będą kolejne

Źródło:
PAP
"Brak mobilizacji przeciwko PiS-owi". Kto naprawdę wygrał wybory samorządowe?

"Brak mobilizacji przeciwko PiS-owi". Kto naprawdę wygrał wybory samorządowe?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Trwa kampania przed drugą turą wyborów na prezydenta Krakowie. Kandydata Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Miszalskiego przyjechał wesprzeć na sobotnim wiecu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Prawo i Sprawiedliwość nie poparło co prawda otwarcie Łukasza Gibały, ale odradziło głosowanie na jego kontrkandydata.

Walka o Kraków: PiS nie wprost popiera Łukasza Gibałę, PO wspiera Aleksandra Miszalskiego

Walka o Kraków: PiS nie wprost popiera Łukasza Gibałę, PO wspiera Aleksandra Miszalskiego

Źródło:
TVN24, PAP

Katarzyna Kotula będzie szefową sztabu Lewicy w wyborach do europarlamentu. Tak jednogłośnie zdecydował w sobotę zarząd partii.

Lewica ma już szefową sztabu w wyborach do europarlamentu

Lewica ma już szefową sztabu w wyborach do europarlamentu

Źródło:
TVN24

Naukowcy uczą czworonożnego robota-psa poruszania się po górzystym terenie. Ćwiczenia odbywają się na terenie Mount Hood w amerykańskim stanie Oregon. Teren ten ma symulować ekstremalne warunki panujące na Księżycu i Marsie.

Robot-pies uczy się chodzić po terenie przypominającym powierzchnię Marsa

Robot-pies uczy się chodzić po terenie przypominającym powierzchnię Marsa

Źródło:
BBC, Reuters
Ujawniamy: Enea, arabski pośrednik i ponad 13 milionów dolarów utopionych w biomasie widmo

Ujawniamy: Enea, arabski pośrednik i ponad 13 milionów dolarów utopionych w biomasie widmo

Źródło:
tvn24.pl
Premium

33,8 procent badanych oddałoby głos na Koalicję Obywatelską, gdyby wybory do parlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę - wynika z comiesięcznego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Opinia24. 26,4 procent respondentów wskazało na Prawo i Sprawiedliwość. Na podium z wynikiem 11,8 procent utrzymała się Trzecia Droga.

Nowy sondaż partyjny

Nowy sondaż partyjny

Źródło:
tvn24.pl

Do rad gmin i sejmików wojewódzkich weszło nieco więcej kobiet, niż w 2018 r. O kilka procent więcej będzie też wójtek, burmistrzyń i prezydentek. - Jest poprawa, ale nie ma rewolucji - komentuje Weronika Jóźwiak, inicjatorka kampanii "Dziewczyny do polityki". - Potrzebujemy nowoczesnej edukacji obywatelskiej - uważa ekspertka. Niepokojąca jest także niska frekwencja wśród najmłodszych wyborców.

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

Źródło:
tvn24.pl

Od poniedziałku będzie można oglądać serial "Sympatyk" na HBO Max. Na jesień tego roku zaplanowano premierę filmu "Joker: Folie à Deux", jest już oficjalny zwiastun. W "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała, co jeszcze warto wiedzieć ze świata filmów i muzyki.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl