"Zakaz oflagowania". Reakcja ministra i związkowców na pismo szefa straży pożarnej

[object Object]
Protest mundurowych przybiera na sileFakty TVN
wideo 2/3

Związkowcy odpowiedzieli na pismo komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, w którym szef PSP Leszek Suski zasugerował komendantom wojewódzkim usunięcie flag i banerów umieszczanych na pojazdach i jednostkach strażackich. Chodzi o oznaczenia związane z ogólnopolską akcją protestacyjną służb mundurowych. Związkowcy domagają się cofnięcia tego polecenia i podkreślają, że "nawet MSWiA nie wystąpiło przeciwko ich postulatom". Do sprawy odniósł się też minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

"Strona społeczna ma pełne prawo do protestów (zgodnych z prawem) wynikającego z ich statutowych celów" - podkreślił we wpisie na Twitterze minister Joachim Brudziński, informując, że poprosił "w trybie pilnym" Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej o przedstawienie "informacji na temat zakazu oflagowania remiz i wozów strażackich przez związki zawodowe".

Generał brygadier Leszek Suski w piśmie, do którego dotarł Onet, zwracał się do komendantów wojewódzkich straży pożarnej w sprawie umieszczanych na wozach strażackich i budynkach jednostek PSP oznaczeń związanych z akcją protestacyjną służb mundurowych. Podkreślał, że oflagowanie nie jest "elementem stanowiącym części przewidzianego dla tej formacji oznakowania pojazdów". Powoływał się między innymi na ustawę o godle państwowym, barwach narodowych, a także hymnie Rzeczypospolitej Polskiej i pieczęciach państwowych.

"Gwarantuje nam to Konstytucja RP"

"Uprzejmie przypominam, że symbole Rzeczpospolitej Polskiej (w tym flaga państwowa RP) podlegają szczególnej ochronie prawnej, a obowiązkiem każdego obywatela jest otaczanie ich czcią i szacunkiem" - zaznaczał Suski w cytowanym piśmie.

W odpowiedzi 27 lipca związkowcy przesłali do Suskiego pismo w sprawie wydawanych przez Komendantów poleceń usuwania oflagowania i oznakowania pojazdów dokonanych w ramach ogólnopolskiej akcji protestacyjnej Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Zaapelowali o cofnięcie jego decyzji.

Jak podkreślili przedstawiciele Zarządu Krajowego Związku Zawodowego Strażaków "Florian" i Zarządu Głównego NSZZ Pracowników Pożarnictwa, na podstawie pisma rozesłanego przez generała Suskiego komendanci wojewódzcy wydają polecenia "usuwania oflagowania i oznakowania pojazdów dokonanych w ramach ogólnopolskiej akcji protestacyjnej".

"Gwarantuje nam to zarówno Konstytucja RP i wydane na jej podstawie ustawy, jak i statuty poszczególnych organizacji związkowych regulujące zasady współpracy z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz z Komendantem Głównym PSP" - zwrócili uwagę związkowcy, argumentując, że flagi związkowe umieszczane na budynkach Państwowej Straży Pożarnej i pojazdach strażackich są symbolem akcji protestacyjnej.

"Ewidentne łamanie praw związkowych"

"W historii Państwowej Straży Pożarnej i w historii organizacji społecznych reprezentujących interesy naszych funkcjonariuszy spotykamy się po raz pierwszy z tak ewidentnym łamaniem praw związkowych przez kierownictwo służbowe Państwowej Straży Pożarnej" - napisali związkowcy, zwracając się do komendanta głównego PSP.

"Nawet kierownictwo resortu MSWiA nie wystąpiło przeciwko postulatom wysuniętym przez Federację Związków Zawodowych Służb Mundurowych" - podkreślili w piśmie.

Przedstawiciele związków zawodowych straży pożarnej wysłali pismo do Leszka Suskiegozzsflorian.pl

W reakcji na tę informację szef MSWiA Joachim Brudziński poprosił komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Leszka Suskiego o wyjaśnienia. Minister napisał na Twitterze, że nie ma mowy o zabranianiu strażakom umieszczania flag związkowych na budynkach i pojazdach PSP.

Komunikat w tej sprawie opublikował też resort spraw wewnętrznych i administracji.

"Z informacji przekazanej przez komendanta głównego PSP wynika, że pismo dotyczyło jedynie właściwego, zgodnego z przepisami eksponowania flag na budynkach i pojazdach PSP" - dodało MSWiA w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej ministerstwa. "Chodziło zwłaszcza o zachowanie zasad bezpieczeństwa. Flagi na pojazdach muszą być zawsze przymocowane w taki sposób, aby nie zagrażały bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego i samych strażaków" - zaznaczono.

Służby mundurowe protestują

Od 10 lipca trwa protest funkcjonariuszy policji, straży granicznej i straży pożarnej.

Strażacy oflagowali się w połowie lipca, właśnie w związku z ogólnopolską akcją protestacyjną służb mundurowych, reprezentowanych przez Federację Związków Zawodowych Służb Mundurowych, a więc policję, Służbę Więzienną, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Celno-Skarbową.

- Decyzja ta jest podyktowana brakiem podpisania z ministrem spraw wewnętrznych i administracji porozumienia, które gwarantuje realizację żądań skierowanych przez Federację do pana ministra 12 marca 2018 roku - powiedział przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Marcin Kolasa przed rozpoczęciem akcji.

Zaznaczył wtedy, że Rada Federacji zarekomendowała funkcjonariuszom przede wszystkim oflagowanie jednostek, a także "stosowanie pouczeń w związku z ujawnieniem wykroczeń, za które można nakładać mandaty karne".

Początkowo związkowcy domagali się podwyżek o 650 złotych, powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego i odmrożenia waloryzacji pensji.

12 marca wysłali postulaty do szefów ministerstw: Spraw Wewnętrznych i Administracji, Finansów i Sprawiedliwości. Jeszcze w marcu Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych informowała, że jeśli postulaty nie zostaną spełnione, odbędą się protesty.

MSWiA 10 lipca poinformowało, że trwają rozmowy z przedstawicielami związków zawodowych służb podległych resortowi. "Dzięki sukcesywnie wprowadzanym podwyżkom uposażeń w styczniu 2019 roku funkcjonariusze będą zarabiać średnio o ponad 800 złotych więcej niż w 2015 roku, a wynagrodzenia pracowników cywilnych wzrosną średnio o 750 złotych" - deklarował resort.

Autor: akw//now / Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Na kilkanaście godzin przed ceremonią otwarcia letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu francuski operator kolejowy SNCF ogłosił, że padł ofiarą "masowego ataku mającego na celu sparaliżowanie sieci (pociągów dużych prędkości) TGV".

"Masowy atak" na sieć TGV w dniu otwarcia igrzysk

"Masowy atak" na sieć TGV w dniu otwarcia igrzysk

Źródło:
PAP, Reuters

Wycofano partię piwa Żywiec z błędną etykietą na niektórych butelkach - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że błędna etykieta wskazywała, że piwo jest bezalkoholowe, choć w rzeczywistości zawierało alkohol.

Pomyłka browaru. Partia popularnego piwa wycofana z obrotu

Pomyłka browaru. Partia popularnego piwa wycofana z obrotu

Źródło:
PAP

"Gazeta Wyborcza" dotarła do listu, który w czerwcu 2018 roku ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wysłał do Ministerstwa Finansów, kierowanego wtedy przez Teresę Czerwińską. Jak pisze gazeta, był to "szantaż Ziobry w sprawie Funduszu Sprawiedliwości".

"Szantaż Ziobry". "Wyborcza" publikuje list

"Szantaż Ziobry". "Wyborcza" publikuje list

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Nie żyje Christina Sandera, aktywistka i partnerka legendy kina Clinta Eastwooda. Przyczyną jej śmierci była niewydolność serca - wynika z aktu zgonu kobiety. Sandera miała poznać Eastwooda, gdy pracowała jako hostessa w należącym do niego hotelu i restauracji.

Nie żyje partnerka Clinta Eastwooda. Podano przyczynę śmierci

Nie żyje partnerka Clinta Eastwooda. Podano przyczynę śmierci

Źródło:
Fox News, ikard.pl, Los Angeles Times

Ponad sto domów letniskowych w Kalabrii na południu Włoch zostało skonfiskowanych na mocy decyzji sądu. A to dlatego, że wybudowano je nielegalnie na terenie archeologicznym. Siły porządkowe weszły tam, gdy w ośrodku przebywali turyści, wszyscy musieli wyjechać.

Przerwane wczasy dla ponad 150 turystów. Domy letniskowe skonfiskowane

Przerwane wczasy dla ponad 150 turystów. Domy letniskowe skonfiskowane

Źródło:
PAP
Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W katalońskiej gminie Vall de Boi, na północnym wschodzie Hiszpanii, zarwał się prowizoryczny taras widokowy. Jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne. Stan dwóch z nich określany jest jako krytyczny. W akcji ratunkowej uczestniczył śmigłowiec ratunkowy.

Akcja śmigłowca po wypadku na tarasie widokowym. Jedna osoba nie żyje

Akcja śmigłowca po wypadku na tarasie widokowym. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
PAP

Donald Trump ma dwa punkty procentowe przewagi nad Kamalą Harris wśród zarejestrowanych wyborców. Różnica między kandydatami mieści się w granicy błędu sondażowego - wynika z badania opublikowanego przez "The New York Times", zrealizowanego we współpracy ze Siena College.

Harris szybko odrabia stratę. Najnowszy sondaż

Harris szybko odrabia stratę. Najnowszy sondaż

Źródło:
"The New York Times", Reuters, tvn24.pl

Patrząc na dane, można wywnioskować, że Polacy to naród o naprawdę słabym zdrowiu - w 2023 roku wystawiono 27 milionów zwolnień. Przy 17 milionach pracowników robi to wrażenie. Okazuje się, że częstą praktyką pracowników jest uzyskiwanie zwolnień chorobowych tuż przed urlopem lub na jego zakończenie. Kontrolerzy z ZUS-u historii z urlopem w tle znają mnóstwo. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Algorytmy, które wyłapują takie osoby". Wakacyjna plaga 

"Algorytmy, które wyłapują takie osoby". Wakacyjna plaga 

Źródło:
TVN24

Tajfun Gaemi w czwartek lokalnego czasu uderzył we wschodnie wybrzeże Chin. Władze szacują, że dotkniętych przez żywioł jest ponad 600 tysięcy osób. Ogłoszo drugi najwyższy poziom alarmu powodziowego. Wcześniej przeszedł przez Tajwan i Filipiny, gdzie zginęło ponad 20 osób.

Setki tysięcy ewakuowanych, odwołane loty. Sytuacja "ponura i skomplikowana"

Setki tysięcy ewakuowanych, odwołane loty. Sytuacja "ponura i skomplikowana"

Źródło:
PAP, BBC, AP

Utrudnienia na drugiej linii metra. Z powodu pozostawionego bagażu zamknięte zostały trzy stacje na Targówku.

Porzucony bagaż w metrze. Trzy stacje zamknięte

Porzucony bagaż w metrze. Trzy stacje zamknięte

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu upału w marokańskim mieście Bani Mallal w ciągu 24 godzin zmarło 21 osób - podał w czwartek resort zdrowia. W środę w tym regionie temperatura sięgała 48 stopni Celsjusza.

21 zgonów w 24 godziny w jednym mieście. Przez upał

21 zgonów w 24 godziny w jednym mieście. Przez upał

Źródło:
PAP, africanews.com

Większość Polaków opowiada się za związkami partnerskimi osób tej samej płci – wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Instytut o stosunek do związków partnerskich pyta od 2011 roku. W miarę upływu czasu sprzeciw słabł, a obecnie wynik sondażowy jest ponad dwukrotnie wyższy niż 13 lat temu. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Pierwszy raz w historii taki wynik w sondażu CBOS

Pierwszy raz w historii taki wynik w sondażu CBOS

Źródło:
TVN24

W okolicy Miejsca Obsługi Podróżnych trasy S3 przy Wysokiej Gryfińskiej (woj. zachodniopomorskie) znaleziono niewybuch z okresu II wojny światowej. W piątek odbędzie się akcja przeniesienia ładunku. Konieczna była ewakuacja mieszkańców miejscowości Chlebowo. Do odwołania zamknięto trasę S3 od węzła Gryfino do węzła Szczecin Klucz w obu kierunkach.

Znaleziono niewybuch z czasów II wojny światowej. Ewakuacja mieszkańców, zamknięta S3

Znaleziono niewybuch z czasów II wojny światowej. Ewakuacja mieszkańców, zamknięta S3

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Znana prokurator Marzena Kowalska chce odejść w stan spoczynku, czyli na prokuratorską emeryturę. To ona jest szefową Zespołu Śledczego nr 2 zajmującego się nieprawidłowościami ekipy Zbigniewa Ziobry w Funduszu Sprawiedliwości. Powód jej wnioskowanego odejścia to "przyczyny osobisto-rodzinne". Adam Bodnar, prokurator generalny, chce jednak jeszcze porozmawiać z prokuratorką o jej decyzji - dowiadują się dziennikarze "Superwizjera" i tvn24.pl.

Rozpracowuje Fundusz Sprawiedliwości. Chce odejść

Rozpracowuje Fundusz Sprawiedliwości. Chce odejść

Źródło:
tvn24.pl

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przedstawiciele ukraińskich służb zaangażowanych w projekt o nazwie "Chcę do swoich" ogłosili, że rosyjscy kolaboranci, skazani na Ukrainie za współpracę z okupantem, uzyskali możliwość wyjazdu do Rosji w ramach wymiany na więzionych tam obywateli ukraińskich. Od początku wojny z Rosją odbyły się 54 wymiany jeńców, w ramach których na Ukrainę powróciło 3405 osób.

Uruchamiają projekt "Chcę do swoich". Kolaboranci mogą wyjechać do Rosji

Uruchamiają projekt "Chcę do swoich". Kolaboranci mogą wyjechać do Rosji

Źródło:
PAP

Nie jest jasne, czy Donald Trump został postrzelony, czy to odłamek telepromptera "drasnął ucho" byłego prezydenta - zeznał dyrektor FBI Chris Wray w Kongresie USA. Sam Trump mówił podczas pierwszego wiecu po nieudanym zamachu, że "przyjął kulę za demokrację".

Co zraniło Trumpa? Nowa hipoteza FBI 

Co zraniło Trumpa? Nowa hipoteza FBI 

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Po poniedziałkowym zdarzeniu w Lasku Bródnowskim 26-letni mężczyzna usłyszał zarzut uszkodzenia ciała dwóch nastolatków. To nie koniec tej sprawy. Do sądu rodzinnego i dla nieletnich policjanci doprowadzili 15-latka i 16-latka oraz ich 13-letnią koleżankę. Dziewczyna trafiła do ośrodka wychowawczego. 

Zarzuty i nadzór kuratora dla nastolatków. Ich 13-letnia koleżanka trafiła do ośrodka wychowawczego

Zarzuty i nadzór kuratora dla nastolatków. Ich 13-letnia koleżanka trafiła do ośrodka wychowawczego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24

IMGW ostrzega przed burzami, które mogą pojawić się w ciągu dnia. Alarmy obowiązują na krańcach wschodnich kraju. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Niespokojnie w dwóch województwach. Ostrzeżenia IMGW

Niespokojnie w dwóch województwach. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
tvnmeteo.pl