Wawrzyk w pierwszym wywiadzie po odwołaniu. "To był rzeczywiście mój błąd. Za bardzo zaufałem"

Źródło:
Radio Zet, tvn24.pl
Piotr Wawrzyk były wiceminister spraw zagranicznych opublikował oświadczenie
Piotr Wawrzyk były wiceminister spraw zagranicznych opublikował oświadczenie
wideo 2/10
Piotr Wawrzyk były wiceminister spraw zagranicznych opublikował oświadczenie

Zamieszany w aferę wizową Piotr Wawrzyk udzielił pierwszego wywiadu po odwołaniu go z funkcji wiceministra spraw zagranicznych. - W tej chwili odpoczywam i na tym się skupiam, ale niezależnie od tego, o czym powiedziałem teraz, jestem do dyspozycji prokuratury, służb - oświadczył poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Prokuratura i Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzą śledztwa w sprawie nieprawidłowości przy składaniu wniosków o wydawanie wiz. Opozycja mówi o korupcji i twierdzi, że podejrzenia budzą setki tysięcy wydanych dokumentów.

W tej sprawie zatrzymany został w kwietniu i aresztowany na miesiąc współpracownik Wawrzyka Edgar K. Z naszych informacji wynika, że już po miesiącu wyszedł na wolność, gdyż zdecydował się na współpracę z agentami CBA i prokuratorem.

Czytaj także: Afera wizowa. Operacja "Rinnat" i agent pod przykrywką. Tak wpadł Edgar K.

"Nie zostałem przesłuchany"

Piotr Wawrzyk był gościem podcastu "Podejrzani politycy" Radia Zet. Dziennikarze Mariusz Gierszewski i Radosław Gruca zapytali go, czy był przesłuchiwany przez prokuraturę. - Nie zostałem przesłuchany, ale od początku byłem w gotowości. W każdej chwili do rozmowy, do składania zeznań, do odpowiedzi na wszystkie pytania. Ja po prostu nie mam nic do ukrycia, nie mam sobie nic do rzucenia, nic złego nie zrobiłem. Jestem w pełni gotowy współpracować w jakiejkolwiek postaci, w jakimkolwiek zakresie z prokuraturą czy z innymi instytucjami – odpowiedział poseł.

- Jedyne (spotkanie ze służbami – red.) było w dniu, kiedy zostałem odwołany. To wizyta w Ministerstwie Spraw Zagranicznych panów z CBA, którzy przedstawili mi decyzję o tym, że muszą zabrać telefon i od tamtej pory jedyny kontakt, jaki był polegał na tym, że przekazaliśmy prokuraturze informacje, kto będzie mnie ewentualnie reprezentował – powiedział. Wawrzyk uściślił, że zabrano mu jedynie telefon.

Wawrzyk: nie ma czegoś takiego, jak afera wizowa

Wawrzyk dalej był pytany, jak widzi z aktualnej perspektywy aferę wizową. - Nie ma czegoś takiego, jak afera wizowa w MSZ. Afera zwykle kojarzy się z działaniami o charakterze przestępczym – odparł. Zapewniał, że jedynym przestępstwem jakie ma miejsce w tej sprawie związanej z wizami, to są afery, to są działania korupcyjne poza Ministerstwem Spraw Zagranicznych. - Natomiast ani w centrali ministerstwa, ani w placówkach, według mojej najlepszej wiedzy, nie doszło do żadnego działania o charakterze niezgodnym z prawem – dodał.

Na pytanie, czy w MSZ były osoby, które ułatwiały otrzymanie wizy, Wawrzyk odpowiedział, że według jego wiedzy "to (ułatwianie - red.) po pierwsze nie ma charakteru przestępczego, bo to jest procedura nadzwyczajna i ona była wielokrotnie wcześniej stosowana". - Pierwszy przypadek, o ile dobrze pamiętam, pochodził z 2018 bądź 2019 roku, kiedy jedna z dużych firm dostała bardzo duży kontrakt państwowy i miała problem z jego realizacją, bo nie miała kim zrealizować tego zamówienia w sensie pracowniczym. Ta firma się zwróciła wtedy do nas, w grę wchodziły nawet setki milionów złotych. Uwzględniliśmy to w ten sposób, że po prostu te wnioski szybciej trafiły do rozpatrzenia. Natomiast nie było czegoś takiego jak mówienie, że "proszę wydać wizę" – twierdził, podkreślając, że w tym przypadku chodziło o sytuację nadzwyczajną, gdzie chodziło jedynie o tempo przyznania wizy.

Wawrzyk: zostałem wykorzystany przez Edgara K.

Były wiceminister był pytany również o doniesienia Onetu, który podał, że Wawrzyk został wyrzucony z rządu i z list PiS, bo pomógł swoim współpracownikom stworzyć nielegalny kanał przerzutu imigrantów z Azji i Afryki przez Europę do Stanów Zjednoczonych. Portal przedstawił szczegóły jednego z najbardziej efektownych przerzutów nielegalnych imigrantów z Indii.

- To dotyczy jednego przypadku, chodzi o tych tak zwanych "filmowców Wawrzyka", jak to ktoś określił w mediach. To była druga sytuacja związana z ekipą filmową. Pierwsza ekipa, która przyjechała, nakręciła film, między nimi kręcili scenę finałową na zamku w Czersku. Ten film powstał – opisał polityk. - Pewnie byli też w Warszawie, bo do Warszawy przylecieli, musieli się gdzieś zatrzymać, to wszystko jest oczywiście do ustalenia. Zatem nic nie wskazywało na to, żeby druga ekipa miała mieć inny charakter, skoro było wiadomo, że pierwsza się wywiązała z tych zobowiązań, które ta ekipa podjęła – dodał Wawrzyk.

Na pytanie, czy czuje się w tej sytuacji kozłem ofiarnym, Wawrzyk odparł: Uważam, że zostałem wykorzystany przez pana Edgara K. do jego działalności niezgodnej z prawem, jak już dzisiaj wiemy, ale o tym, że on prowadzi działalność niezgodną z prawem dowiedziałem się kilka tygodni po jego zatrzymaniu dopiero.

- Według tego, co on mi przekazywał, ta działalność miała charakter wyłącznie czysto biznesowy, nie miała charakteru w żaden sposób korupcyjnego czy jakiegokolwiek innego przestępczego. To miała być działalność o charakterze formalnego pośrednictwa pracy, rekrutowania pracowników – przekonywał.

Wawrzyk dalej był pytany o relacje z Edgarem K. - Jedynym związkiem formalnym pana Edgara z MSZ było to, że był przez pewien czas młodzieżowym delegatem do ONZ, który był wyznaczany chyba przez jakieś struktury w KPRM, związane z tak zwanym ministrem do spraw młodzieży, a my po prostu tylko akceptowaliśmy tę kandydaturę – wyjaśniał.

- Po jakimś czasie pomagał mi troszeczkę w działalności poselskiej, ale na takiej zasadzie, że jeżeli mógł gdzieś coś, to wtedy to robił, ale tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nie mogła to robić osoba, która kierowała moim biurem, więc to miało wyłącznie dorywczy charakter – mówił dalej Wawrzyk w rozmowie zaprzeczając jednocześnie, by z Edgarem K. łączyły go bliskie relacje prywatne.

Wawrzyk o swoim odwołaniu z MSZ. "Dano mi sygnał, że czekają panowie z Centralnego Biura Antykorupcyjnego"

Pytany z kolei o swoją hospitalizację, Wawrzyk zaczął od podziękowań dla osób, którzy go wspierali. - To mi pozwalało utrzymać się w miarę w równowadze i nigdy tych takich słów wsparcia w takim trudnym momencie się nie zapomina i naprawdę jestem wszystkim państwu bardzo za to wdzięczny i bardzo dziękuję – powiedział. - To nie było załamanie. To była po prostu próba samobójcza – przyznał.

Podkreślał przy tym, że od początku wybuchu afery w sierpniu pisane były na jego temat "totalne bzdury", choćby – jak podał – na temat jego odwołania z MSZ. - Zostałem odwołany w ten sposób, że kiedy już byłem w domu, nie w biurze, dano mi sygnał, że czekają panowie z Centralnego Biura Antykorupcyjnego i kiedy przyszedłem do biura przedstawili dokument prokuratorski o tym, że muszą wziąć ode mnie telefon – opisał.

- Sam poprosiłem o rozmowę z ministrem Rauem. W trakcie rozmowy minister mi powiedział, że zapadła decyzja o tym, że muszę być odwołany w związku z tą sytuacją. Poszedłem się spakować i po jakiejś godzinie czy dwóch, przyszło pismo z Kancelarii Premiera z podpisem premiera odwołujące mnie z funkcji – dodał.

Wawrzyk odniósł się także do doniesień o "straganach z wizami". - Nie ma czegoś takiego, nie ma takiej technicznej możliwości, dlatego że wiza to jest dokument, który jest wyrabiany w Warszawie, który dla konkretnej osoby jest w Warszawie przygotowywany z jego danymi i trafia do właściwego konsulatu, gdzie jest przekazywany tej osobie – przekonywał.

- Te stragany nie były dedykowane wyłącznie dla polskich wiz, a również dla innych placówek w tym kraju. Tutaj potwierdzam, że podjąłem decyzję, kiedy się dowiedziałem o tym procederze, żeby całkowicie wstrzymać wydawanie wiz w tym kraju, ale wtedy placówka została w pewnym sensie oblężona przez prominentów w tym kraju z twierdzeniem, że to jest jakiś kuzyn, to jakiś pociotek, to jakiś współpracownik, to jeszcze ktoś tam – wspomniał. - Podobna sytuacja miała miejsce w MSZ i w efekcie doszliśmy do wniosku, że po prostu trzeba ostrzej patrzeć na te wnioski i bardzo rygorystycznie sprawdzać – dodał Wawrzyk.

"To był rzeczywiście mój błąd. Za bardzo zaufałem"

Wawrzyka zapytano także, czy zwracał uwagę na niepokojące sygnały i czy informował o nich. - Była rzeczywiście taka sytuacja, polegająca na tym, że przyszły do mnie dwie osoby, które podały nazwisko konkretnej osoby, która według jej wiedzy bierze łapówki za wizy w dwóch konsultach azjatyckich i ja, nie czekając na dalszy rozwój sytuacji, poprosiłem osobę, która zajmuje się tego rodzaju sprawami z ramienia CBA w ministerstwie i po kilku tygodniach zapytałem tej osoby, czy ta sprawa ma jakiś ciąg dalszy (…) i dostałem informację, że współpraca nadal jest kontynuowana – odpowiedział.

Wawrzyk nie określił, kiedy to było, jednak oświadczył, że jest to "do sprawdzenia, bo każdy, kto wchodzi do MSZ jest odnotowywany w księdze wejść". - Mam wrażenie, że to było w okolicach lata ubiegłego roku. Czy to był lipiec, czy czerwiec, czy maj, to w tej chwili nie doprecyzuję – dodał.

Dziennikarze zapytali byłego wiceministra o informację z MSZ, z której wynika, że z Stany Zjednoczone dostały informacje o nadużywaniu wydanych przez polskich urzędników dokumentów w Meksyku przez obywateli Gruzji.

- Ten wątek gruziński dopiero teraz usłyszałem, natomiast jeżeli chodzi o Stany Zjednoczone, to jest to informacja chyba z początku tego roku, ale z tego, co mi przekazano, chodziło o jedną osobę, którą Amerykanie zidentyfikowali na granicy z Meksykiem, która się legitymowała naszą wizą – odparł Wawrzyk.

Były wiceminister dalej przekonywał, że błąd w rozumieniu sytuacji wokół wiz polega na tym, że media traktują wszystkie wydane wizy tak, jakby były to wizy pracownicze.

W rozmowie wrócono do słów Wawrzyka, który przyznał, że został wykorzystany przez Edgara K. Polityk przyznał, że "rzeczywiście za bardzo zaufał tej osobie". - Nie powinienem był tego robić. To był rzeczywiście mój błąd. Za bardzo zaufałem. Przekazywano mi cały czas informacje, że to jest wyłącznie działalność w sektorze biznesowym, że nie ma tu jakiegokolwiek związku z przestępstwem – mówił. - Ale takich osób, właściwie firm, bo to raczej nie o osobach należy mówić, a o firmach, było więcej. To nie jest jednostkowy przypadek – dodał poseł PiS.

"Odpoczywam"

Na koniec Wawrzyka zapytano, czy ma ochotę wrócić do dyplomacji. W odpowiedzi były wiceminister zaprzeczył, jakoby był nadal zatrudniony w strukturach resortu. - Dostaję przez trzy miesiące odprawę, tak jak każdy z państwa, który kończy współpracę z daną firmą. Dlatego jestem, w cudzysłowie, na liście płac Ministerstwa Spraw Zagranicznych – wyjaśnił.

- W tej chwili odpoczywam i na tym się skupiam, ale niezależnie od tego, o czym powiedziałem teraz, jestem do dyspozycji prokuratury, służb. Każdego dnia jestem w stanie przedstawić wszystkie informacje, które są w moim posiadaniu, żeby nie było żadnych wątpliwości, niejasności co do mojej roli – mówił. Podkreślił, że nie zastanawia się nad tym, czy wrócić do dyplomacji.

Wawrzyk: jestem pewien, że prawda pozwoli oczyścić moje nazwisko

Dwa tygodnie temu Wawrzyk opublikował wpis, w którym przypomniał, że kończy się jego poselska kadencja. "Wydarzenia ostatnich tygodni były i nadal są trudnym doświadczeniem dla mnie, nie tylko jako polityka ale też jako człowieka. Tym bardziej dziękuję za wszystkie dobre słowa, które do mnie napływają w tych dniach, szczególnie w okresie mojego pobytu w szpitalu" - napisał.

"Jestem pewien, że sprawy które doprowadziły do obecnej sytuacji zostaną w najbliższym czasie wyjaśnione, a prawda pozwoli oczyścić moje nazwisko" - dodał Wawrzyk.

CZYTAJ TAKŻE: Pytania o aferę wizową. "Informatorzy mówią, że Wawrzyk nie zrobiłby czegokolwiek w MSZ bez zgody ministra Raua"

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałabyś/chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc - zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Autorka/Autor:akw / prpb

Źródło: Radio Zet, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

"Każdy z rywali jest poważnym wyzwaniem, kto zlekceważy konkurentów - przegra wybory. W takich wyścigach nie ma pewniaków. Coś o tym wiemy" - napisał Donald Tusk. Wpis premiera został zamieszczony po ogłoszeniu, że kandydatem PiS na prezydenta będzie Karol Nawrocki.

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W swoim przemówieniu w trakcie konwencji w Krakowie odniósł się między innymi do kwestii bezpieczeństwa, gospodarki czy rządów prawa. Oto najważniejsze punkty jego wystąpienia.

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, były bokser i piłkarz, a z wykształcenia historyk - będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Oto, co wiemy o 41-letnim kandydacie.

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Źródło:
tvn24.pl

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

Policjanci zatrzymali dwuosobową załogę prywatnego pogotowia, która próbowała wwieźć na mecz materiały pirotechniczne. Jechali na stadion karetką na sygnale. Grozi im do pięciu lat więzienia. Jak poinformował Robert Szumiata z Komendy Stołecznej Policji, kierowcą był student medycyny bez uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych.

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Źródło:
Policja Warszawa

Ulewny deszcz i grad nawiedził w piątek stolicę Madagaskaru. Warunki pogodowe zaskoczyły mieszkańców Antananarywy - do opadów doszło w suchym okresie, na długo przed początkiem pory deszczowej. Zjawisko miało dość nietypowe wyjaśnienie.

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Źródło:
PAP, Madagascar-Tribune.com

Samochód z trzema osobami w środku przebił barierkę na moście i wpadł do wody. Patrol policji, który przejeżdżał obok, wyciągnął auto na brzeg. W aucie znajdował się kierowca, pasażer i dwuletnia dziewczynka. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Źródło:
tvn24.pl

We wpisie Instytutu Pamięci Narodowej - zdaniem europosła Krzysztofa Brejzy - zamieszczono wpis o charakterze "czysto partyjnej i politycznej agitacji na rzecz jednego z kandydatów na prezydenta". Post pojawił się niespełna dwie godziny po ogłoszeniu Karola Nawrockiego na prezydenta PiS. W związku z tym Brejza zwrócił się do IPN z "pilną interwencją".

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Źródło:
tvn24.pl

Nie jest to kandydat obywatelski. Miałam deja vu, cały czas widziałam w nim Andrzeja Dudę - mówiła w TVN24 o kandydacie PiS na prezydenta politolożka dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene. Socjolog dr hab. Wojciech Rafałowski ocenił, że "w pewnym momencie zapomnimy w trakcie tej kampanii, że to jest kandydat obywatelski".

"Jest taki zamysł, żeby poudawać, że będzie to kandydat wszystkich Polaków"

"Jest taki zamysł, żeby poudawać, że będzie to kandydat wszystkich Polaków"

Źródło:
TVN24
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ogromne stado żubrów przebiegło przez drogę w okolicach Szudziałowa w województwie podlaskim. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24. Na nagraniu widać grupę zwierząt w różnym wieku, od młodych osobników po majestatyczne, dojrzałe zwierzaki.

Stado żubrów zatrzymało ruch

Stado żubrów zatrzymało ruch

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, bia24.pl

Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował o ataku na stację radarową przeciwlotniczego systemu rakietowego S-400 w obwodzie kurskim w Rosji. Według ekspertów wojskowych w Kijowie, zaatakowany sprzęt "terroryzował" przygraniczne tereny Ukrainy, ponieważ był wykorzystywany do ostrzałów celów na ziemi.

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

Źródło:
NV, tvn24.pl

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl

Po kilku zimnych dniach teraz czeka nas raptowny wzrost temperatury. Co w pogodzie czeka nas do końca listopada i jak zacznie się grudzień? Czy wróci mróz? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl