Dziennikarz "Czarno na białym" TVN24 Piotr Świerczek otrzymał nagrodę w kategorii najlepszy medialny materiał dziennikarski za reportaż "Siła kłamstwa" w tegorocznej edycji Konkursu "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej. - Wiem, że pani Teresa Torańska pod koniec swojego życia pisała książkę opartą na wywiadach, związaną też ze Smoleńskiem. Tym bardziej jest mi miło, że tę nagrodę otrzymałem - przyznał Świerczek na gali wręczenia nagród.
Reportaż "Siła kłamstwa", wyemitowany premierowo 12 września 2022 roku w TVN24, to efekt wielomiesięcznej pracy Piotra Świerczka. Autor dotarł do nagrań, zdjęć i międzynarodowych ekspertyz, dotyczących katastrofy w Smoleńsku w 2010 roku, które - choć zostały zlecone przez tzw. podkomisję smoleńską Antoniego Macierewicza - nigdy nie znalazły się w jej raportach, także w tym ostatnim, który miał być raportem końcowym. Materiały te albo wprost wykluczają zamach, albo wskazują na katastrofę jako przyczynę tragedii. Świerczek rozmawiał także z ludźmi, którzy pracowali dla podkomisji, ale nie zgadzają się z jej wnioskami, że w Smoleńsku doszło do zamachu. Co więcej, rozmówcy dziennikarza wprost mówią, że ich badania zostały zmanipulowane lub wybiórczo wykorzystane pod tezy z góry założone przez podkomisję.
CZYTAJ WIĘCEJ: Lista redakcji udzielających bezprecedensowego wsparcia. "Siła kłamstwa" na kilkudziesięciu stronach internetowych
Świerczek: zdecydowaliśmy się na rzecz niebanalną, żeby mocniej walczyć o prawdę
Piotr Świerczek po odebraniu nagrody zaprosił na scenę wydawcę "Czarno na białym" TVN24 Tomasza Jaworskiego. - Często zbiera moje nieuczesane myśli i pomaga mi kończyć materiały. Zależało mi, aby osoby, które normalnie są w cieniu, też zasmakowały reflektorów. Dzięki Tomek jeszcze raz - powiedział Świerczek do Jaworskiego. Podziękował przy tym dziennikarkom Marcelinie Burzec i Natalii Treder, które współpracowały z nim przy tworzeniu reportażu.
Świeczek dalej powiedział, iż "wie, że pani Teresa Torańska pod koniec swojego życia pisała książkę opartą na wywiadach, związaną też ze Smoleńskiem". - Tym bardziej jest mi miło, że tę nagrodę otrzymałem - przyznał.
- Tata się będzie teraz śmiał, bo chciał, żebym został budowlańcem. Inaczej niszczę kłamstwo, obalam mity, a jeśli coś buduję, to chcę wierzyć w to, że buduję prawdę. Bo dziennikarstwo, mam nadzieję, wciąż na tym polega. Dlatego pierwszego lutego zdecydowaliśmy się jako redakcja na rzecz niebanalną. Opublikowaliśmy część naszych materiałów dziennikarskich, czyli tego, co dziennikarz najbardziej strzeże, i wrzuciliśmy to w przestrzeń publiczną, żeby właśnie o tę prawdę mocniej walczyć i dowieść tego, że mamy rację - wspomniał.
- Co się zmieniło? Niewiele. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dalej prowadzi postępowanie przeciwko naszej stacji, Antoni Macierewicz dalej opowiada o bombach i wybuchach, a pseudodziennikarze twierdzą, że opublikował wszystkie materiały, choć wydaję mi się, że podstawową cechą dziennikarza jest to, że potrafi porównywać dokumenty - mówił. - Panowie, weźcie się za czytanie, przestańcie mnie obrażać - zakończył Świerczek.
Po nim głos zabrał Jaworski, który pogratulował Świerczkowi "tytanicznej roboty". - To były miesiące bardzo żmudnej i bardzo trudnej pracy nad teksem, który tekstem dziennikarskim nie jest. Mają państwo możliwość przeczytać raport NIAR-u w języku polskim i angielskim, więc zobaczycie, jak trudny jest to tekst do zrozumienia, a jak niebotycznie trudny jest do wytłumaczenia widzom. To, w jaki sposób Piotr to zrobił, to chylę czoła. Ja jestem pełen podziwu - mówił.
- Z tej okazji chciałbym podziękować wszystkim dziennikarzom, wszystkim redakcjom, od największych do najmniejszych, państwu, którzy włączyli się w proces publikowania materiału Piotra po tym, jak przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zdecydował o wszczęciu postępowania przeciwko TVN i TVN24. Bardzo dziękuję, bardzo jesteśmy wdzięczni i bardzo to doceniamy - zaznaczył.
Nagrody w Konkursie "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej
Nagrody zostały przyznane w kategoriach: najlepszy materiał prasowy, najlepszy medialny materiał dziennikarski i najlepsza książka. Wręczono także nagrodę za "wyróżniającą się postawę obywatelską i działalność w życiu publicznym".
Wśród nominowanych byli dziennikarze TVN, TVN24 i tvn24.pl. Oprócz Piotra Świerczka byli to: Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski za reportaż "Do spółki z PiS", Konrad Borusiewicz za materiał "Ruski Mir", Joanna Bukowska i Tomasz Lusawa za reportaż "Serce przestanie bić" oraz Edyta Krześniak za reportaż "Motylek".
Pełna lista laureatów i nominowanych
Poniżej prezentujemy pełną listę laureatów i nominowanych.
Najlepszy prasowy materiał dziennikarski:
1. Dorota Borodaj – "Ona mówiła, że jest w ciąży, ale jej nie uwierzono — pojechała za drut. Spowiedź pogranicznika" (ZWYCIĘŻCZYNI) 2. Dariusz Faron, Szymon Jadczak – "Piekło u zakonnic. Bicie, wiązanie, zamykanie w klatce. Horror dzieci w DPS pod Krakowem" 3. Donata Subbotko – "Rosja już tu jest" 4. Sylwia Czubkowska, Jakub Wątor –"Zły wpływ. Influencerzy" 5. Joanna Łopat – "Ammar w polskiej szafie. Reportaż o ukrywaniu" 6. Tatiana Kolesnychenko, Patryk Michalski, Zdjęcia: Maciej Stanik – "Ładunek 200" 7. Paweł Piotr Reszka – "Zginiesz i nara"
Najlepszy medialny materiał dziennikarski:
1. Piotr Świerczek – "Siła kłamstwa" (ZWYCIĘZCA) 2. Konrad Borusiewicz – "Ruski Mir" 3. Michał Janczura – "Eksperyment" 4. Dariusz Kubik, Grzegorz Łakomski – "Do spółki z PiS" 5. Joanna Bukowska, Tomasz Lusawa – "Serce przestanie bić" 6. Edyta Krześniak – "Motylek" 7. Janusz Schwertner – "Kto jest bratem?"
Najlepsza książka:
1. Anna Bikont — Cena. "W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie" (ZWYCIĘŻCZYNI) 2. Sylwia Czubkowska – "Chińczycy trzymają nas mocno. Pierwsze śledztwo o tym, jak Chiny kolonizują Europę, w tym Polskę" 3. Jarosław Kurski – "Dziady i dybuki" 4. Christina Lamb – "Nasze ciała, ich pola bitwy. Co wojna robi kobietom" 5. Konstanty Gebert – "Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło" 6. Anna Goc – "Głusza" 7. Katarzyna Włodkowska – "Na oczach wszystkich. Historia przypadku polskiego Fritzla"
Wyróżniająca się postawa obywatelska i działalność w życiu publicznym:
1. Dr Hanna Machińska (ZWYCIĘŻCZYNI) 2. Mateusz Wodziński – EXEN 3. Kampania Przeciwko Homofobii 4. Grupa Granica
Materiały innych nominowanych dziennikarzy TVN, TVN24 i tvn24.pl
Dziennikarze Grzegorz Łakomski z tvn24.pl i Dariusz Kubik z "Czarno na białym" przeanalizowali finansowanie kampanii wyborczych kandydatów PiS w ostatnich wyborach do europarlamentu. Ustalili, że znaczną część tych kampanii sfinansowały osoby sprawujące kierownicze stanowiska w zależnych od rządu spółkach i zależnych od PiS instytucjach państwowych. Rezultaty dziennikarskiego śledztwa można zobaczyć w reportażach "Do spółki z PiS. Parakampania", "Do spółki z PiS. Kopalnia interesów" oraz "Do spółki z PiS. Finansowe plecy".
OGLĄDAJ TEŻ: Do spółki z PiS. Finansowe plecy
Przez 12 dni Konrad Borusiewicz z TVN24 wraz z ekipą dokumentował to, co działo się w miejscach walk na wschodzie Ukrainy, gdzie dochodziło do rosyjskich zbrodni wojennych. Dziennikarze przyglądali się zniszczonym miastom i rozmawiali z naocznymi świadkami bestialstwa rosyjskich żołnierzy. Efektem ich pracy jest reportaż "Ruski Mir", który można obejrzeć w TVN24 GO.
Wśród nominowanych medialnych materiałów dziennikarskich znalazły się dwa reportaże Uwagi! TVN - "Motylek" Edyty Krześniak oraz "Serce przestanie bić" autorstwa Joanny Bukowskiej i Tomasza Lusawy.
Zobacz reportaże z cyklu "Motylek":
"Serce przestanie bić" to wstrząsająca historia 30-letniej Izabeli w Pszczyny, która w 22. tygodniu ciąży trafiła do szpitala, po odejściu wód płodowych. Mimo tego, że kobieta bardzo źle się czuła, lekarze mieli nie podejmować żadnych działań, aby ją ratować. Mieli czekać, aż serce 22-tygodniowego płodu przestanie bić. Na ratunek było już za późno, kobieta zmarła.
Zobacz reportaże z cyklu "Serce przestanie bić":
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24