Polska

Piekarska nie dała się skusić. Kandyduje z SLD

Polska

TVN24Piekarska na marszałka województwa

Katarzyna Piekarska, którą - według mediów - PO miała kusić stanowiskiem pełnomocniczki ds. równości, startuje z list SLD w wyborach samorządowych. Będzie kandydatką na marszałka województwa mazowieckiego. Także Wojciech Olejniczak nie opuszcza Sojuszu - w boju o fotel prezydenta Warszawy zmierzy się z Hanną Gronkiewicz-Waltz.

Piekarska zamierza stawiać na wyrównywanie różnic między stolicą a resztą województwa. - Widzę, że na Mazowszu nadal są duże dysproporcje. W warszawskich szkołach standardem jest nauczanie dwóch języków obcych i dobrze wyposażone pracownie komputerowe. Takich udogodnień często nie mają dzieci w mniejszych miejscowościach, które do toalety wychodzą do innego budynku - wyjaśniła.

W kampanii samorządowej Piekarska chce także promować m.in. pomysł powołania rzecznika ds. równości przy marszałku województwa, a także wprowadzenia w urzędach asystenta, który posługiwałby się językiem migowym.

Piekarska jest od 2008 roku wiceszefową Sojuszu i przewodniczącą partii na Mazowszu; przez cztery kadencje była posłanką. W 2007 roku bez powodzenia startowała do Sejmu z list Lewicy i Demokratów (SLD, SdPl, UP, Partia Demokratyczna-demokraci.pl) w Warszawie. Jest radcą prawnym, zajmuje się m.in. tematyką praw dziecka, a także prawami zwierząt.

Niedawno "Polska" napisała, że PO kusiła Piekarską stanowiskiem pełnomocniczki do spraw równości w zamian za dołączenie do szeregów tej partii. Piekarska wszystkiemu zaprzeczyła.

Olejniczak w Warszawie, Majchrowski w Krakowie

Na Mazowszu w wyborach na prezydentów miast wystartują m.in. w Warszawie - europoseł Sojuszu Wojciech Olejniczak, a w Radomiu - wiceszef klubu Lewicy Marek Wikiński. W Krakowie SLD albo poprze - podobnie jak przed czterema laty - obecnego prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego, albo wystawi własnego kandydata. Wśród potencjalnych własnych kandydatów są: eurodeputowana Sojuszu Joanna Senyszyn, b. senator Bogdan Podgórski oraz b. poseł Kazimierz Chrzanowski. Decyzja ma zapaść w II połowie września.

Także we wrześniu zapadnie decyzja, kogo Sojusz zaproponuje jako kandydata na prezydenta Poznania, duże szanse ma posłanka Krystyna Łybacka. W Łodzi prawdopodobnie wystartuje obecny p.o. wiceprezydent tego miasta i pomysłodawca tegorocznego referendum, w którym mieszkańcy odwołali kojarzonego z PiS prezydenta Jerzego Kropiwnickiego, Dariusz Joński. We Wrocławiu - były wiceminister finansów w rządzie Leszka Millera - Jacek Uczkiewicz, a w Gdyni - były poseł Sojuszu, członek komisji śledczej ds. PKN Orlen - Andrzej Różański.

Wijas zamiast Arłukowicza

W Szczecinie o stanowisko włodarza miasta walczyć będzie radny miejski SLD Jędrzej Wijas - zamiast wiceszefa hazardowej komisji śledczej Bartosza Arłukowicza, który zdecydował, że woli Sejm i nie będzie startować w wyborach samorządowych.

O reelekcję ubiegać się będzie 21 prezydentów miast, dotychczas związanych z lewicą. Chodzi o włodarzy m.in.: Krakowa - Jacka Majchrowskiego, Rzeszowa - Tadeusza Ferenca, Zielonej Góry - Leszka Kubickiego, Legnicy - Tadeusza Krzakowskiego, Gniezna - Jacka Kowalskiego, Torunia - Michała Zaleskiego, Sosnowca - Kazimierza Górskiego, Dąbrowy Górniczej - Zbigniewa Podrazę, Konina - Kazimierza Pałasza i Chełma - Agatę Fisz.

Chociaż Polska Agencja Prasowa informowała również, iż o reelekcję będzie walczył prezydent Włocławka, Andrzej Pałucki, to rzecznik prasowy Urzędu Miasta Włocławek poinformował tvn24.pl, że Pałucki "nie podjął jeszcze decyzji, co do ponownego ubiegania się o urząd prezydenta miasta Włocławka".

O prezydenturę w swych rodzinnych miastach ubiegać się będzie też kilku posłów, w tym: Krzysztof Matyjaszczyk (Częstochowa), Tomasz Garbowski (Opole), Witold Gintowt-Dziewałtowski (Elbląg) i Henryk Gołębiewski (Wałbrzych).

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości