Europoseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza zawiadomił Prokuraturę Krajową w sprawie "możliwości" inwigilowania byłego premiera Mateusza Morawieckiego systemem Pegasus. Premier Donald Tusk po spotkaniach z Emmanuelem Macronem i Olafem Scholzem zapowiada odbudowę Trójkąta Weimarskiego. Z kolei przy polskich drogach krajowych pojawiły się nietypowe żółte znaki. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 13 lutego.
1. Zawiadomienie ws. "możliwości" użycia Pegasusa wobec Morawieckiego
Europoseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza zawiadomił Prokuraturę Krajową w sprawie "możliwości" inwigilowania byłego premiera Mateusza Morawieckiego systemem Pegasus.
Brejza zawnioskował o przesłuchanie między innymi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, byłego szefa MSWiA i byłego ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, czy byłego ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Krzysztof Brejza zawiadamia prokuraturę w sprawie "możliwości" użycia Pegasusa wobec Morawieckiego
2. Tusk i Scholz zapowiadają "nowy impet" ws. Trójkąta Weimarskiego
Premier Donald Tusk spotkał się w Berlinie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. - Naszym pierwszym przykazaniem powinna być dbałość o jedność Europy w konfrontacji z agresywną polityką Rosji, i to w każdym wymiarze - mówił szef polskiego rządu na wspólnej konferencji prasowej.
- Bezpieczeństwo Polski jest też naszym bezpieczeństwem - zapewniał Scholz. - Proponuję, abyśmy nadali nowego impetu Trójkątowi Weimarskiemu tak, aby nadać nowe impulsy Unii Europejskiej - dodał.
Wcześniej tego dnia premier spotkał się w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
3. Nowe fakty ws. porwania polskiej lekarki w Czadzie
W południowym Czadzie została uprowadzona polska lekarka. Informację w tej sprawie przekazała na początku agencja AFP. Rzecznik MSZ Paweł Wroński poinformował, że siły czadyjskie i francuskie zlokalizowały teren, gdzie może ona przebywać.
- Według informacji władz czadyjskich może być to raczej napad o charakterze kryminalnym i porwanie dla okupu niż działalność terrorystyczna – dodał Wroński. Zapewnił, że "rząd czadyjski traktuje sprawę z najwyższym priorytetem".
4. Nietypowe znaki przy polskich drogach
Przy polskich drogach krajowych pojawiły się nietypowe żółte znaki. Są one związane z ćwiczeniami wojskowymi STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24 oraz przejazdami kolumn wojskowych.
"W ramach ćwiczeń, do końca maja, pojazdy wojskowe będą przemieszczały się niemal we wszystkich województwach, na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych i innych. W związku z tym dodatkowo oznakowano obiekty inżynierskie w ciągu wybranych dróg krajowych znakami wojskowej klasy obciążenia" - wyjaśnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nietypowe znaki przy polskich drogach. Co oznaczają?
5. Nie milkną komentarze po słowach Trumpa
Były prezydent USA Donald Trump powiedział w sobotę na wiecu, że "zachęcałby" Rosję, by "robiła cokolwiek jej się podoba" z państwami NATO, które "nie płacą", czyli przeznaczają mniej niż 2 procent PKB na obronność. - Nie broniłbym takiego kraju - zadeklarował Trump. Wypowiedź skrytykował m.in. Biały Dom.
- Ludzie tutaj są zbulwersowani tymi słowami. I nie dziwię się, że Polacy są pełni obaw - mówiła w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną senator Jeanne Shaheen.
Senator niezależny Angus King przyznał, że "to chyba najbardziej szokujące wystąpienie, jakie w życiu słyszał". Z kolei senator Eric Schmitt stwierdził, że "w stanie Missouri, który reprezentuje, ludzie są zszokowani tym, że amerykańscy podatnicy muszą subsydiować NATO na taką skalę".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Amerykańscy senatorowie o słowach Trumpa. "To chyba najbardziej szokujące wystąpienie, jakie w życiu słyszałem"
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA