Na środę zapowiedziano ponad 580 protestów rolników w całym kraju. Świadek przestaje odpowiadać na pytania członków komisji śledczej ds. wyborów kopertowych po pojawieniu się na posiedzeniu posła PiS Marka Suskiego. Z kolei kandydat PiS na prezydenta Warszawy Tobiasz Bocheński, podczas ulicznego wystąpienia musiał zmierzyć się z ripostą mieszkanek. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 20 marca.
1. Rolnicy zapowiadają kolejne protesty
Na dziś zapowiedziano ponad 580 protestów z szacowanym udziałem blisko 70 tysięcy rolników - ostrzega Komenda Główna Policji.
Rolnicy z Ruchu Młodych Farmerów przygotowali specjalną mapę, na której można sprawdzić, gdzie odbędzie się najbliższy protest. "Polska stanie" - napisali autorzy w mediach społecznościowych. Głos w sprawie protestów zabrała policja.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Protesty rolników w ponad 500 miejscach. "Polska stanie"
2. Suski wchodzi, świadek milknie
Na posiedzenie komisji do spraw wyborów kopertowych wszedł w pewnym momencie poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski. - Pan tutaj jako kto się pojawił? - zapytał go przewodniczący Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej.
Suski stwierdził, że "jako poseł". W tym momencie świadek Piotr Ciompa przestał odpowiadać na pytania, choć wcześniej to robił. Twierdził, że to przez brak możliwości swobodnej wypowiedzi. - Mam absolutne wrażenie, że został zastraszony. Sprawdzimy teraz, przez kogo - komentował później Joński.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Marek Suski wszedł na posiedzenie komisji, Dariusz Joński zareagował. "Jeszcze pana nie wezwaliśmy"
3. Partner Sabalenki nie żyje, pytania o udział tenisistki w turnieju
Konstantin Kołcow nie żyje. Były hokeista, a ostatnio partner życiowy wiceliderki rankingu WTA Aryny Sabalenki miał 42 lata. "Nie podejrzewa się żadnego przestępstwa" - przekazała policja w Miami.
W tym samym mieście na Florydzie rusza właśnie duży turniej WTA 1000. Zazwyczaj dobrze poinformowany serwis Tennis Channel nieoficjalnie przekazał, że Białorusinka wystąpi, ale nie będzie m.in. brała udziału w konferencjach prasowych.
4. Premier oddala w czasie plany podniesienia kwoty wolnej od podatku
Rząd nie rezygnuje z podniesienia kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych - zadeklarował we wtorek premier Donald Tusk.
Szef rządu tłumaczył jednak, że w tym roku zmiana nie może zostać wprowadzona "ze względów finansowych, budżetowych". - Na pewno nie w tym roku, na pewno wcześniej niż przed końcem kadencji - zapewnił premier Tusk, odnosząc się do realizacji głośnej obietnicy wyborczej.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Co z kwotą od podatku? Premier odpowiada
5. Riposta na konferencji kandydata PiS na prezydenta Warszawy
We wtorek kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Warszawy Tobiasz Bocheński chwalił remont ulicy Uniwersyteckiej, przeprowadzony przez władze dzielnicy (rządzą tam PiS i lokalny komitet).
Na te słowa zareagowały mieszkanki osiedla. Zwróciły uwagę, że nie było żadnego dialogu z mieszkańcami. Zaznaczyły, że remont został wykonany na szybko, trzy tygodnie przed wyborami. Zakwestionowały też decyzję mazowieckiego konserwatora zabytków, który pozwolił zamiast płyt chodnikowych położyć czerwoną kostkę betonową, choć całe osiedle - Kolonia Lubeckiego - wpisane jest do rejestru zabytków. Wspomniały też o wrześniowych nasadzeniach zieleni, które podczas remontu zostały zniszczone. Zmniejszono też chodniki.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Bocheński chwali remont ulicy. Mieszkanki ripostują: prowizorka, brak konsultacji, ucierpiała zieleń
Źródło: PAP, TVN24, Eurosport