Komisja prawna Parlamentu Europejskiego przegłosowała wniosek o uchylenie immunitetów eurodeputowanych Zjednoczonej Prawicy. Prokuratura wskazała przyczynę śmierci Grzegorza Borysa, mężczyzny podejrzanego o zabójstwo syna. Z kolei w Tatrach ratownicy TOPR po całonocnej akcji poszukiwawczej ściągnęli z gór turystyki, które partnerzy pozostawili na trasie, bo miały "słabszą kondycję". Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 8 listopada.
1. Wniosek o uchylenie immunitetów eurodeputowanych Zjednoczonej Prawicy
Komisja prawna Parlamentu Europejskiego przegłosowała wniosek o uchylenie immunitetów czworgu eurodeputowanych Zjednoczonej Prawicy: Beacie Kempie, Beacie Mazurek, Patrykowi Jakiemu i Tomaszowi Porębie - przekazał w mediach społecznościowych Jaki.
To skutek aktu oskarżenia, jaki złożył aktywista Rafał Gaweł - założyciel Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych - za spot PiS ostrzegający przed polityką migracyjną Platformy Obywatelskiej. Gaweł oskarżył polityków PiS o naruszenie artykułu 256. Kodeksu karnego mówiącego między innymi o nawoływaniu do nienawiści. Oskarżył zarówno twórców, jak i polityków udostępniających wyborczy spot.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Czworo eurodeputowanych Zjednoczonej Prawicy straci immunitety? Komisja prawna zabrała głos
2. Kolegium SN odwołane
Kolegium Sądu Najwyższego, które miało zajmować się opiniowaniem prezydenckiego projektu rozporządzenia w sprawie zmian regulamin Sądu nie obyło się.
Jak poinformował rzecznik SN Aleksander Stępkowski, zabrakło kworum. Wcześniej nieobecność, w liście do pierwszej prezes SN Małgorzaty Manowskiej, zapowiedziało siedmioro sędziów, członków Kolegium. Stępkowski potwierdził, że sprawa ich nieobecności na Kolegium będzie przedmiotem "postępowania wyjaśniającego".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kolegium SN miało zająć się projektem prezydenta. Zostało odwołane
3. Wiadomo, jak i kiedy zmarł Grzegorz Borys
- Przyczyną śmierci Grzegorza Borysa było utonięcie - przekazała prok. Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Na skroniach mężczyzna miał dwie rany od postrzału, według lekarzy przeprowadzających sekcję zwłok nie mają one związku ze śmiercią.
Ciało 44-latka znaleziono na mokradłach w Gdyni w poniedziałek po ponad dwóch tygodniach poszukiwań. Żołnierz był podejrzany o zabójstwo swojego sześcioletniego syna.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wiadomo, jak i kiedy zmarł Grzegorz Borys. Są wyniki sekcji zwłok
4. Siły Zbrojne RP dostaną nowy mobilny system obrony powietrznej
Polski przemysł obronny dostarczy Siłom Zbrojnym RP ponad tysiąc rakiet CAMM ER oraz ponad sto wyrzutni - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. Jak przekazał, ich wartość przekracza cztery miliardy funtów, czyli około 20 miliardów złotych. We wtorek zawarto kolejną umowę.
Firma MBDA (europejski koncern zbrojeniowy specjalizujący się w produkcji broni rakietowej), która zawarła kontrakt z Polską Grupą Zbrojeniową, podała w informacji prasowej, że "program Narew ma zapewnić Polsce zaawansowany mobilny system obrony powietrznej, zdolny stawić czoła współczesnym i przyszłym zagrożeniom znajdującym się w odległości ponad 40 kilometrów od wyrzutni".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Siły Zbrojne RP dostaną nowy mobilny system obrony powietrznej za 20 miliardów złotych
5. Nocna akcja ratunkowa TOPR
Ratownicy TOPR po całonocnej akcji poszukiwawczej ściągnęli z gór turystki, które w poniedziałek zaginęły w rejonie przełęczy Krzyżne w Tatrach Wysokich.
Kobiety wyszły w góry ze swoimi partnerami, którzy zostawili je, gdy te "z racji prawdopodobnie słabszej kondycji pokonywały wybraną trasę dużo wolniej niż mężczyźni".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zostawili partnerki w Tatrach, bo miały "słabszą kondycję". Kobiety zaginęły, szukał ich TOPR
Autorka/Autor: asty/ft
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Pomorska Policja