Rolnicy podpisali porozumienie z ministrem rolnictwa w sprawie zawieszenia protestu w Medyce. Izraelskie wojsko ogłasza "demontaż struktur wojskowych" Hamasu w północnej części Strefy Gazy. Wielka Brytania tonie - kraj zalała "najgorsza powódź" od 24 lat. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 7 stycznia.
1. Porozumienie w sprawie zawieszenia protestu w Medyce
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski, wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul oraz lider "Podkarpackiej Oszukanej Wsi" Roman Kondrów podpisali w sobotę po południu porozumienie z rolnikami. Na jego mocy protest rolników na przejściu w Medyce został zawieszony.
W porozumieniu zapisano, że minister rolnictwa akceptuje i przyjmuje do realizacji wszystkie trzy postulaty rolników: uruchomienie dopłaty do kukurydzy 1 mld zł, zwiększenie akcji kredytowej dla kredytów płynnościowych o kwotę 2,5 mld zł i utrzymanie wysokości podatku rolnego na poziomie z roku 2023.
"Lider 'Oszukanej wsi', działając imieniem protestujących rolników oświadcza, że z chwilą podpisania porozumienia protest na przejściu granicznym w Medyce zostaje zawieszony na okres niezbędny do przeprowadzenia zmian prawnych, notyfikacyjnych oraz na czas konieczny na wprowadzenie w życie dodatkowych zmian" – odczytała Kubas-Hul.
2. "Demontaż struktur wojskowych" Hamasu
Siły izraelskie zakończyły "demontaż wojskowych struktur" Hamasu w północnej części Strefy Gazy - poinformował w sobotę rzecznik armii izraelskiej Daniel Hagari. Jak stwierdził, na tym obszarze "zostało zlikwidowanych osiem tysięcy palestyńskich terrorystów".
Daniel Hagari powiedział również w czasie sobotniej konferencji prasowej, że wojsko izraelskie przejęło na północy Strefy Gazy "dziesiątki tysięcy sztuk broni i miliony dokumentów". Teraz wojsko skupia się na "likwidacji Hamasu w centrum i na południu Strefy Gazy".
W sobotę Izrael wykonał nalot - jak podano - na pozycje Hezbollahu w Libanie, który wcześniej ostrzelał terenów Izraela. Ostrzał ten miał z kolei być odpowiedzią na "zamordowanie wielkiego szejka Saleh al-Arouri" , jednego z przywódców Hamasu".
3. Powodzie w Wielkiej Brytanii
Duża część Wielkiej Brytanii jest zanurzona w wodzie po dniach intensywnych opadów deszczu. W wielu miejscach wylały rzeki, doprowadzając do powodzi i zalewając ponad tysiąc budynków. Kraj przeżywa najbardziej mokrą zimę od ponad wieku - napisał "The Independent".
Według Brytyjskiej Agencji Środowiska powodzie mogą się utrzymywać wzdłuż Tamizy oraz rzek Trent i Severn przez następne pięć dni. W sobotę liczba ostrzeżeń powodziowych spadła do 192 z ponad 300, które obowiązywały dzień wcześniej.
Powódź wyrządziła rozległe szkody między innymi w rolnictwie.
4. Triumf Ryoyu Kobayashiego
Ryoyu Kobayashi po raz trzeci w karierze sięgnął po Złotego Orła za triumf w klasyfikacji końcowej Turnieju Czterech Skoczni. Dokonał tego w niecodziennym stylu, gdyż w żadnym z konkursów nie stanął na najwyższym stopniu podium.
W wieńczącym 72. edycję konkursie w Bischofshofen Japończyk zajął drugie miejsce, za Austriakiem Stefanem Kraftem. Z Polaków w sobotę najlepszy był 16. Aleksander Zniszczoł.
W klasyfikacji generalnej TCS Kobayashi o 24,5 pkt wyprzedził piątego w Bischofshofen Niemca Andreasa Wellingera. Z Polaków najwyżej, na 15. miejscu, uplasował się Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski w sobotę był 21. Piotr Żyła uplasował się w klasyfikacji 72. turnieju na 17. pozycji.
Poprzednio Kobayashi zdobywał Złotego Orła w sezonach 2018/19 i 2021/22. Za pierwszym razem dokonał tego wygrywając wszystkie cztery konkursy, co wcześniej zdołali zrobić tylko Niemiec Sven Hannawald i Stoch. Tym razem udało mu się zwyciężyć, choć nie wygrał żadnego konkursu. To dziewiąty taki przypadek w historii, a poprzedni miał miejsce w sezonie 1998/99, gdy wygrywał Fin Janne Ahonen.
5. Arktyczne powietrze w Polsce. Atak zimy
Bardzo zimne powietrze dociera do Polski znad północnej Europy. Temperatura znacząco spadnie w niedzielę i na początku przyszłego tygodnia. W najcieplejszych chwilach dnia w niedzielę na terenie części kraju będzie kilkanaście stopni Celsjusza poniżej zera, a nad ranem możliwy jest 20-stopniowy mróz. W prognozie pogody na najbliższe dni są opady śniegu.
- W ciągu najbliższej doby na pogodę w północnej Polsce będzie miał wpływ rozległy i mroźny wyż Hannelore znad Skandynawii, który sprowadza do naszego kraju arktyczne powietrze - tłumaczył w sobotę synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek. Zaznaczył jednak, że nie zabraknie przejaśnień.
Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters