Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski, wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul oraz lider "Podkarpackiej Oszukanej Wsi" Roman Kondrów podpisali w sobotę po południu porozumienie z rolnikami. Na jego mocy protest rolników na przejściu w Medyce został zawieszony.
- W dniu dzisiejszym zostało zawarte porozumienie na okoliczność zawieszenia protestu rolników na granicy polsko-ukraińskiej w Medyce – ogłosiła wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul na briefingu w sobotę późnym popołudniem, po zakończeniu spotkania.
Jak dodała, stronami porozumienia są: minister rolnictwa Czesław Siekierski, wojewoda podkarpacki oraz lider "Podkarpackiej Oszukanej Wsi" Roman Kondrów.
W porozumieniu zapisano, że minister rolnictwa akceptuje i przyjmuje do realizacji wszystkie trzy postulaty rolników: uruchomienie dopłaty do kukurydzy w wysokości miliarda złotych, zwiększenie akcji kredytowej dla kredytów płynnościowych o kwotę 2,5 miliarda złotych i utrzymanie wysokości podatku rolnego na poziomie z roku 2023.
"Postulaty opisane powyżej zostaną zrealizowane po zakończeniu procesu legislacyjnego oraz uzyskaniu niezbędnych akceptacji komisji europejskich" – odczytała wojewoda.
Zobowiązała się także do powołania zespołu doradczego do spraw rolnictwa z udziałem przedstawicieli rolników reprezentujących organizacje działające w obszarze wsi i rolnictwa związane z procesem produkcji i przetwórstwa artykułów rolno-spożywczych.
"Lider 'Oszukanej wsi', działając imieniem protestujących rolników oświadcza, że z chwilą podpisania porozumienia, protest na przejściu granicznym w Medyce zostaje zawieszony na okres niezbędny do przeprowadzenia zmian prawnych, notyfikacyjnych oraz na czas konieczny na wprowadzenie w życie dodatkowych zmian" – odczytała Kubas-Hul.
Kolejka na granicy w Medyce
Jak wcześniej informowały służby na portalu granica.gov.pl, szacowany czas na przekroczenie granicy w Medyce dla kierowców tirów wynosił 65 godzin, czyli ponad dwie i pół doby. To czas dłuższy, niż w minione dni: w piątek było to 55 godzin, a w czwartek - 48.
Asp. Joanna Golisz z policji w Przemyślu przekazała, że w kolejce na odprawę w Medyce czekało w sobotę rano łącznie ok. 630 tirów. Jest to nieco więcej, niż w piątek - wówczas sznur ciężarówek liczył 570 pojazdów.
Źródło: PAP