Prawomocnie skazani i osadzeni w jednostce penitencjarnej politycy Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik rozpoczęli protest głodowy. W czwartek odbędzie się posiedzenie nieuznawanej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w Sądzie Najwyższym w sprawie ważności wyborów parlamentarnych z 15 października. Z kolei przed pomnikami Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej w Warszawie odbyła się kolejna miesięcznica – tym razem bez barierek i wojskowej asysty. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 11 stycznia.
Kamiński i Wąsik rozpoczynają protest głodowy
Od pierwszego dnia mojego uwięzienia rozpoczynam protest głodowy - poinformował w oświadczeniu prawomocnie skazany i osadzony polityk PiS Mariusz Kamiński. Wydał w tej sprawie oświadczenie adresowane do ministra sprawiedliwości.
- Mąż także rozpoczął głodówkę, bo się o to jego zapytałam - powiedziała Roma Wąsik, żona Macieja Wąsika, w TV Republika. Obie żony skazanych polityków PiS widziały swoich mężów w areszcie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Żona Macieja Wąsika: mój mąż również rozpoczął protest głodowy. Wcześniej o głodówce informował Mariusz Kamiński
Politycy przekonują, że są niewinni i uważają się za więźniów politycznych. Tymczasem z uzasadnień wyroków w ich sprawie jasno wynika, że Kamiński i Wąsik zostali skazani za bezprawne działania, czyli za wykreowanie przestępstwa, którego nie było.
Postanowienie ws. Kamińskiego opublikowane w Monitorze Polskim
Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego nie uwzględniła w środę odwołania Mariusza Kamińskiego od decyzji marszałka Sejmu o stwierdzeniu wygaszenia mandatu. Jednocześnie sędziowie SN wydający to orzeczenie uznali, że Izba Kontroli Nadzwyczajnych i Spraw Publicznych, która wcześniej uchyliła decyzję marszałka w sprawie mandatów, "nie ma statusu niezawisłego i bezstronnego sądu ustanowionego uprzednio na mocy ustawy", a zatem "jej wypowiedzi nie są aktami stosowania prawa".
Po południu w Monitorze Polskim opublikowano postanowienie marszałka Sejmu RP z dnia 21 grudnia 2023 roku w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Mariusza Kamińskiego.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Postanowienie w sprawie wygaśnięcia mandatu Mariusza Kamińskiego opublikowane w Monitorze Polskim
Izba Kontroli Nadzwyczajnej o ważności wyborów
W czwartek o godzinie 11.00 rozpocznie się posiedzenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w sprawie ważności wyborów parlamentarnych z 15 października. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że izba "nie jest niezawisłym i bezstronnym sądem".
- Przyjmuje się w teorii, że wybory korzystają z domniemania ważności i ewentualnie można to podważyć (...) orzeczeniem sądu. Jeśli powiemy, że tę decyzję podejmuje izba niewłaściwa, to znaczy, że nie doszło do podważenia ważności - tłumaczył Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Przyjmuje się, że wybory korzystają z domniemania ważności"
Miesięcznica smoleńska bez barierek i wojskowej asysty
Jarosław Kaczyński w otoczeniu współpracowników z PiS pojawił się, jak każdego 10. dnia miesiąca, na placu Piłsudskiego. Złożył wieńce przed pomnikami Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej. Na miejscu była policja, nie było wojskowej asysty, barierek i przepychanek.
Kilkadziesiąt metrów dalej stali przeciwnicy PiS z transparentami o treści: "Naród żąda publikacji raportu", "Kłamstwo smoleńskie".
Rekord frekwencji i efektowne otwarcie Euro
Rekord frekwencji na meczu piłki ręcznej stał się faktem. Na piłkarskim obiekcie drugoligowej Fortuny Duesseldorf pojawiło się ponad 50 tysięcy kibiców, by dopingować swoich ulubieńców w konfrontacji ze Szwajcarią. Niemcy po raz pierwszy organizowali mistrzostwa Europy.
Niespodzianki nie było. Reprezentacja Niemiec w bardzo dobrym stylu rozpoczęła mistrzostwa Europy w piłce ręcznej na swojej ziemi. Faworyci pokonali Szwajcarów aż 27:14. W czwartek pierwszy mecz rozegrają Polacy, którzy zmierzą się z Norwegami.
Źródło: TVN24, PAP, Eurosport