Nowy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej: historię pisze się wiele razy

Nawrocki: historię przeżywa się raz, a pisze się wiele razy
Nawrocki: historię przeżywa się raz, a pisze się wiele razy
TVN 24
Decyzja o połączeniu dwóch gdańskich muzeów i została podjęta przez ministra kulturyTVN 24

Nie ma chyba na świecie muzeum, które nie zmieniło swojego kształtu – powiedział w dniu mianowania pełniący obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Karol Nawrocki pytany o ewentualną zmianę ekspozycji. Jak dowiedziała się TVN 24, podjął on już decyzję o wstrzymaniu internetowej sprzedaży biletów.

Minister kultury Piotr Gliński poinformował w czwartek, że tego dnia podjął decyzję o połączeniu gdańskich placówek - Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. W miejsce tych dwóch muzeów powstała nowa instytucja o nazwie Muzeum II Wojny Światowej, a na pełniącego obowiązki dyrektora resort powołał historyka dr Karola Nawrockiego – dotychczasowego szefa Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w gdańskim oddziale IPN.

"W świecie nauki obowiązuje otwartość na opinie"

W czwartek po południu Nawrocki zwołał w Muzeum II Wojny Światowej konferencję prasową. Zapytany przez dziennikarzy o to, czy wystawa główna MIIWŚ zostanie zmieniona, Nawrocki odpowiedział, że "historię przeżywa się raz, a pisze się wiele razy". - W świecie naukowym istnieje oczywistość, że dzieła naukowe podlegają recenzjom, podlegają recenzjom także ze strony opinii publicznej, w związku, z czym nie zamykam się na to, że być może pewne środowiska naukowe i opinia publiczna wskażą rzeczy, które należałoby w tym muzeum czy poprawić, czy zmienić - powiedział. - W świecie nauki obowiązuje otwartość na opinie, recenzje, w związku z czym ustawienie narracji, że nic nie można zmienić, jest niestosowne – powiedział Nawrocki dodając, że same zbiory MIIWŚ wzbogaciły się w ciągu ostatnich dwóch lat o materiały, które "mogłyby w sposób bardzo dobry uzupełnić wystawę". Zapytany o to, co sądzi o ekspozycji, wyjaśnił, że widział ją, gdy była ona w jeszcze niepełnym kształcie i nie chce jej oceniać, zanim nie obejrzy dokładnie. - Moja opinia w tym zakresie będzie ważna, (..) ale z drugiej strony zostanie wyłoniona rada programowa muzeum z autorytetami w dziedzinie II wojny światowej i historii najnowszej. Ja też niebawem powołam swoich zastępców. (…) Otwieram się na zdanie i opinie tego grona, z którym chcę współpracować – powiedział Nawrocki dodając, że radę programową wyłania resort kultury. Podkreślił, że chce być otwarty na "opinie naukowców o różnej wrażliwości" i "na głosy opinii publicznej". Wyjaśnił, że nie wyznaczono żadnego terminu, w którym ewentualne modyfikacje na wystawie mogłyby zostać wprowadzone. - Dzieła naukowe się nie kończą, badania naukowe trwają i (…) nie ma chyba na świecie muzeum, które nie zmieniło swojego kształtu – powiedział dodając, że decyzja (w sprawie ewentualnych zmian w ekspozycji) będzie należała do niego, ale będzie się wsłuchiwał w głosy innych naukowców, rady programowej i opinii publicznej.

"Będę realizował misję"

Przypomniał, że Muzeum II Wojny Światowej będzie mieć oddział - Muzeum Westerplatte, które "ma ogromny potencjał memoratywny". - Znajdują się tam, wprawdzie zaniedbane, ale miejsca, które były świadkami rozpoczęcia II wojny światowej – zaznaczył. - Będę realizował misję, aby zarówno dotychczasowe Muzeum II Wojny Światowej, jak i Muzeum Westerplatte w sposób symbiotyczny, już w jednej instytucji, ze sobą współpracowały – powiedział Nawrocki. Zapewnił, że samo Muzeum II Wojny Światowej będzie funkcjonowało w taki sam sposób jak dotąd. - Zapraszam wszystkich gdańszczan, wszystkich mieszkańców Polski a także gości zagranicznych – dodał. Nawrocki poinformował, że w czwartek spotkał się już z częścią pracowników Muzeum II Wojny Światowej, w tym z dotychczasową dyrekcją. Wyjaśnił, że wspomnianym pracownikom, w tym dotychczasowej dyrekcji, zaproponował pozostanie w placówce. Dodał, że na przykład profesor Paweł Machcewicz – dotychczasowy dyrektor placówki i jeden z autorów wystawy, otrzymał propozycję pozostania w placówce jako "szeregowy pracownik".

"Muzeum Westerplatte ma ogromny potencjał memoratywny"
"Muzeum Westerplatte ma ogromny potencjał memoratywny"TVN 24

W czwartek dotychczasowy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej profesor Paweł Machcewicz wyraził nadzieję, iż dyrektor nowej placówki, po dokładnym obejrzeniu wystawy, "przekona się, że jest to bardzo dobra wystawa" i pozostawi ją w dotychczasowym kształcie. Przypomniał, że "wystawa jest dziełem autorskim, i że nie można jej arbitralnie zmieniać i że gdyby zostały podjęte próby zmiany wystawy, to jej twórcy będą odwoływać się do swoich praw autorskich i bronić integralności wystawy". Już wcześniej Machcewicz zapowiadał, że w wypadku stworzenia przez resort kultury nowej placówki, wróci do pracy akademickiej.

Decyzja ministra kultury

Decyzja o połączeniu dwóch gdańskich muzeów i powołaniu w ich miejsce nowej instytucji, została podjęta przez ministra kultury dzień po tym, jak Naczelny Sąd Administracyjny uchylił postanowienie WSA w Warszawie wstrzymujące połączenie obu placówek do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia w tej sprawie (skargi na połączenie muzeów złożyła dyrekcja dotychczasowego Muzeum II Wojny Światowej, miasto Gdańsk oraz Rzecznik Praw Obywatelskich). Ogłaszając w czwartek decyzję o utworzeniu nowej placówki Gliński poinformował, że został jej nadany nowy statut, "w ramach którego dotychczasowe zadania obu instytucji kultury będą realizowane w nowej formule prawnej". Gliński wyjaśnił, że w ramach nowego muzeum powstanie oddział Westerplatte i Wojny 1939 r. Zapewniał, że wszyscy pracownicy obu połączonych muzeów "będą pracownikami nowej instytucji, tak, że pod tym względem nastąpi płynne przejście kadry i pracowników z obu muzeów do nowej jednostki". Pytany przez dziennikarzy, czy będą dokonywane jakieś zmiany w wystawie stałej dotychczasowego Muzeum II Wojny Światowej, Gliński odpowiedział: "Mnie jest trudno powiedzieć, ponieważ to trzeba przeanalizować, to jest przede wszystkim decyzja nowej dyrekcji (...) nie oglądałem tej wystawy (...) natomiast zapoznawałem się z dokumentami dotyczącymi tej wystawy, które otrzymywaliśmy na naszą prośbę, one były dość ograniczone w swojej treści, niezbyt bogate, wiem, że opinie są generalnie pozytywne, natomiast jest też wiele zastrzeżeń zobaczymy, co zdecyduje nowa dyrekcja".

Wstrzymana sprzedaż internetowa

TVN24 dowiedziała się, że sprzedaż internetowa biletów do Muzeum została wstrzymana. Jak poinformowała Anna Kądziela-Grubman, kierownik działu informacji i promocji Muzeum II Wojny Światowej, stało się tak ze względu na połączenie Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 i reorganizację placówki i zmianę kierownictwa.

Bilety można kupować w kasach i cały czas zwiedzać muzeum. Cały czas będą też honorowane bilety internetowe, które zostały już zakupione. Sprzedaż internetowa ma być przywrócona po reorganizacji muzeum.

Autor: mart/tr / Źródło: PAP/TVN24

Pozostałe wiadomości

Maszynista pociągu Intercity nie zatrzymał się przed semaforem "stój" w Trzebini i wjechał na tor, po którym z naprzeciwka poruszał się inny pociąg. Dopiero później użył sygnału radio "stój", zatrzymując swój pociąg i ten jadący z naprzeciwka. Komisja wyjaśnia okoliczności zdarzenia.

Semafor wskazywał "stój", maszynista się nie zatrzymał. Dwa pociągi jechały na siebie

Semafor wskazywał "stój", maszynista się nie zatrzymał. Dwa pociągi jechały na siebie

Źródło:
Kontakt24

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał, że "bardzo pozytywnie ocenia operację kurską". - Jest ona złożona, ale idzie zgodnie z planem - oznajmił. Siły ukraińskie wkroczyły do przygranicznego obwodu rosyjskiego na początku sierpnia.

"Rezerwy wymiany rosną". Dlatego Ukraińcy wkroczyli do przygranicznego obwodu

"Rezerwy wymiany rosną". Dlatego Ukraińcy wkroczyli do przygranicznego obwodu

Źródło:
PAP

28-letni mężczyzna zginął na Orlej Perci w wyniku upadku z dużej wysokości - przekazało w sobotę Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Od piątku ratownicy interweniowali 27 razy.

28-latek zginął w Tatrach

28-latek zginął w Tatrach

Źródło:
PAP, RMF FM

Ziemia nagle zapadła się na chodniku w stolicy Malezji. 48-letnia kobieta, która wpadła do środka, pozostaje zaginiona - poinformowały służby.

W centrum miasta zapadł się chodnik. Kobieta runęła kilka metrów w dół

W centrum miasta zapadł się chodnik. Kobieta runęła kilka metrów w dół

Źródło:
Reuters, The Guardian, CBS News

Upały wróciły do Polski. W niedzielę temperatura w cieniu poszybuje aż do 33 stopni Celsjusza. Kolejne dni również zapowiadają się bardzo gorąco. Słoneczne chwile w nielicznych miejscach mogą być przerywane przez opady deszczu i burze.

Fala gorąca na ostatni tydzień wakacji

Fala gorąca na ostatni tydzień wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

PO od lat mówi, że aborcja powinna być dostępna, legalna, bezpłatna i bezpieczna. Ale nie będziemy mydlić oczu wyborcom, że w przyszłym tygodniu przepchniemy ustawę przez Sejm, bo to będzie trudne - powiedziała wiceministra Aleksandra Gajewska z KO. Powiedziała, że trwają rozmowy z politykami PSL w sprawie aborcji, ale "liderzy są bardziej radykalni niż członkowie".

Gajewska o PSL: rozmawiamy o aborcji, ale liderzy są bardziej radykalni niż członkowie

Gajewska o PSL: rozmawiamy o aborcji, ale liderzy są bardziej radykalni niż członkowie

Źródło:
TVN24

Nie odpuszczę tematu aborcji w tej kadencji na milimetr - zadeklarował lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Komentował wczorajsze słowa premiera Donalda Tuska. - Donald, przepraszam. Nie zgadzam się z taką tezą - powiedział.

Czarzasty odpowiada Tuskowi: Donald, przepraszam, nie zgadzam się. Nie odpuścimy

Czarzasty odpowiada Tuskowi: Donald, przepraszam, nie zgadzam się. Nie odpuścimy

Źródło:
TVN24

Prezydent Ukrainy, prezydent Polski i premier Litwy wystąpili na wspólnej konferencji prasowej w Kijowie. Andrzej Duda zapewnił, że Polska nadal będzie wspierać Ukrainę militarnie i politycznie. Złożył też deklarację dotyczącą hipotetycznego wycofywania wojsk rosyjskich z Ukrainy. Na te słowa żartobliwie zareagował Zełenski.

Deklaracja Dudy i żart Zełenskiego na wspólnej konferencji

Deklaracja Dudy i żart Zełenskiego na wspólnej konferencji

Źródło:
PAP, TVN24

Turcja wznawia wspólne patrole wojskowe z Rosją w północnej Syrii - poinformował resort obrony w Ankarze. Patrole granicy syryjskiej były prowadzone od 2019 roku, zostały zawieszone cztery lata później ze względów bezpieczeństwa w regionie.

Państwo NATO wznawia patrole wojskowe. Z Rosją

Państwo NATO wznawia patrole wojskowe. Z Rosją

Źródło:
PAP, BBC

Ukraina po raz pierwszy z powodzeniem użyła pocisku rakietowego Palianyca - poinformował w czasie przemówienia z okazji Dnia Niepodległości w Kijowie prezydent Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że jest to broń "zupełnie nowej klasy".

Ukraińcy mają nową broń, Palianycę

Ukraińcy mają nową broń, Palianycę

Źródło:
Defense Express, PAP, BBC

Szczyt sezonu na grzyby zbliża się wielkimi krokami. Należy jednak pamiętać, że grzybobranie może słono kosztować - za złamanie przepisów można otrzymać mandat w wysokości do 500 złotych. Co więcej, za zbieranie gatunków chronionych sąd może wymierzyć karę pięciu tysięcy złotych.

Nawet 5 tysięcy złotych kary za zbieranie grzybów

Nawet 5 tysięcy złotych kary za zbieranie grzybów

Źródło:
tvn24.pl

Włoskie służby otworzyły śledztwo w kierunku zabójstwa po śmierci miliardera Mike'a Lyncha i sześciu innych osób na luksusowym jachcie u wybrzeży Sycylii. Zarzutów nikomu nie postawiono, a dochodzenie nabierze bardziej konkretnego kierunku po wydobyciu i przebadaniu wraku leżącego na dnie morza. Przesłuchano wszystkich ocalałych pasażerów i członków załogi jednostki, w tym jej kapitana.

Zatonięcie jachtu, śmierć miliardera i innych osób. Śledztwo w kierunku zabójstwa

Zatonięcie jachtu, śmierć miliardera i innych osób. Śledztwo w kierunku zabójstwa

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, PAP

Putin tej wojny nie wygrał i nie wygra - stwierdził w "Faktach po Faktach" były zastępca dowódcy strategicznego NATO do spraw transformacji generał Mieczysław Bieniek. W sobotę Ukraina obchodzi 33. rocznicę niepodległości, jest to także 913. dzień inwazji zbrojnej Rosji na ten kraj.

"Ukrainę było stać, aby w sposób skryty zorganizować błyskotliwą operację wojskową"

"Ukrainę było stać, aby w sposób skryty zorganizować błyskotliwą operację wojskową"

Źródło:
TVN24

Żołnierze Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy będą mogli uzyskać obywatelstwo ukraińskie. Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał w tej sprawie ustawę.

Walczą w Ukrainie, będą mieli obywatelstwo

Walczą w Ukrainie, będą mieli obywatelstwo

Źródło:
PAP

Uzbrojony w nóż napastnik zaatakował w piątek wieczorem uczestników festynu z okazji 650-lecia miasta Solingen na zachodzie Niemiec - poinformowała agencja dpa. Z rąk nożownika zginęły trzy osoby, a osiem zostało rannych. Reuters przekazał w sobotę po południu, że niemiecka policja zatrzymała jedną osobę - to 15-latek. Nie jest podejrzany o atak nożem, lecz o niezgłoszenie zamiarów innej osoby, o których miał wiedzę. Do przeprowadzenia ataku przyznało się tak zwane Państwo Islamskie.

Atak nożownika podczas festynu w Solingen. Policja zatrzymała jedną osobę

Atak nożownika podczas festynu w Solingen. Policja zatrzymała jedną osobę

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Co najmniej dziesięć osób zginęło po tym, jak w wyniku intensywnych opadów deszczu na wyspie Phuket w Tajlandii osunęła się ziemia. Znajduje się tam wiele hoteli i turystycznych apartamentów. Blisko 20 osób zostało rannych.

Ziemia osunęła się na popularnej wśród turystów wyspie. Zginęło co najmniej 10 osób

Ziemia osunęła się na popularnej wśród turystów wyspie. Zginęło co najmniej 10 osób

Źródło:
PAP, AFP

Bardzo bym się cieszył, gdyby to Mariusz Błaszczak został moim następcą na stanowisku prezesa Prawa i Sprawiedliwości - powiedział Jarosław Kaczyński. Zaznaczył jednocześnie, że nie jest to "swoista dyrektywa seniora partii", a ostateczną decyzję podejmie kongres PiS.

Kto zastąpi Kaczyńskiego? Prezes PiS wskazał faworyta. "Cenię go i lubię"

Kto zastąpi Kaczyńskiego? Prezes PiS wskazał faworyta. "Cenię go i lubię"

Źródło:
PAP

Odblokowano autostradę A4 we Wrocławiu, na której w sobotę panowały poważne utrudnienia po śmiertelnym wypadku, do którego doszło nad ranem. Obecnie sytuacja na drodze wróciła do normy.

Śmiertelny wypadek na autostradzie

Śmiertelny wypadek na autostradzie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W tragicznym wypadku przy ulicy Vogla zginęły trzy osoby. Śledztwo jest już na końcowym etapie. Jak ustalono, kierowca pędził przez teren zabudowany obok ścieżki pieszo-rowerowej nawet 170 km/h. Mieszkańcy zbierają podpisy z apelem do władz miasta i policji o pilne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na tej ulicy. - Nie chcemy kolejnej tragedii - mówi nam radna KO i inicjatorka akcji Urszula Włodarska-Sęk.

Uderzyli w drzewo, auto stanęło w płomieniach. Trzy osoby zginęły. Biegli wyliczyli prędkość

Uderzyli w drzewo, auto stanęło w płomieniach. Trzy osoby zginęły. Biegli wyliczyli prędkość

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Gromadzili chore wręcz ilości szczątków ludzkich z całego świata"

"Gromadzili chore wręcz ilości szczątków ludzkich z całego świata"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Po wakacyjnej przerwie na antenę TVN24 wraca "Czarno na białym". Najbliższa premiera już 26 sierpnia. Program przygotowywany przez wielokrotnie nagradzanych dziennikarzy będzie można oglądać codziennie - od poniedziałku do czwartku o godzinie 20.30. Wszystkie reportaże będą dostępne też w portalu TVN24 GO - a większość z nich będzie można tam zobaczyć jeszcze przed emisją w telewizji.

"Czarno na białym" wraca po wakacyjnej przerwie na antenę TVN24

"Czarno na białym" wraca po wakacyjnej przerwie na antenę TVN24

Źródło:
Czarno na białym

Pierwszy odcinek wyczekiwanego przez widzów nowego sezonu "Odwilży" właśnie pojawił się na platformie Max. Czego spodziewać się po nowej odsłonie produkcji? Na ekranie zobaczymy dobrze znanych bohaterów, ale też plejadę gwiazd w rolach nowych postaci.

Pierwszy odcinek drugiego sezonu "Odwilży" już dziś w serwisie Max

Pierwszy odcinek drugiego sezonu "Odwilży" już dziś w serwisie Max

Źródło:
DD TVN, tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi film "Mrugnij dwa razy", który jest reżyserskim debiutem Zoë Kravitz. Prowadząca program opowiedziała też o sprzedaży najdroższej w filmowej historii figurki.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl