Biuro delegata Konferencji Episkopatu Polski do spraw ochrony dzieci i młodzieży poinformowało o wynikach kwerendy zgłoszeń pedofilii. Do diecezji i zakonów wpłynęło 85 zgłoszeń, w tym 36 dotyczyło osób przed ukończeniem 15. roku życia - poinformowało biuro.
Z przekazanej w czwartek PAP kwerendy zgłoszeń wykorzystywania seksualnego małoletnich, obejmującej okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku, wynika, że "42 proc. przypadków dotyczyło małoletnich przed 15. rokiem życia". To 36 z 85 zgłoszeń.
W grupie uczniów i osób przygotowywanych do sakramentów dziewczęta wykorzystywane były częściej (74 proc.) niż chłopcy (22 proc.). Jeszcze większy jest odsetek wykorzystywanych dziewcząt w grupie parafian – aż 84 proc.
Ponad połowa wszystkich zgłoszeń (łącznie z odrzuconymi) dotyczyła czynów popełnionych w okresie od 1974 r. do 2018 r., a więcej niż co trzecie zgłoszenie - czynów z ostatnich trzech lat (34,1 proc.).
Obwinionych zostało łącznie 76 księży i zakonników.
Kto zgłasza zawiadomienie o przestępstwie
Podane w kwerendzie informacje, kto złożył zawiadomienie o przestępstwie wskazują, że ponad jedna trzecia zgłoszeń (29 z 85) pochodziła od osoby skrzywdzonej, która uczyniła to osobiście (34 proc.).
Wśród osób skrzywdzonych, które dokonały zgłoszenia w 2023 roku, największą grupę stanowią osoby uczestniczące w duszpasterstwie, wspólnotach lub ruchach religijnych - jest to 24 proc. zgłoszeń.
Osoby duchowne dokonały 28 zgłoszeń (33 proc.), z czego w 22 przypadkach (26 proc. ogółu) zawiadamiającym był duchowny lub osoba zakonna z tej samej diecezji lub jurysdykcji zakonnej.
Kwerenda zgłoszeń od stycznia do grudnia 2023 r. ze wszystkich diecezji katolickich i greckokatolickich eparchii oraz męskich jurysdykcji zakonnych była piątym tego typu badaniem i trzecim, które dotyczyło jednego roku kalendarzowego.
"Połączone dane z wszystkich pięciu kwerend o roku rozpoczęcia wykorzystywania seksualnego pozwalają przypuszczać, że trend wzrostu liczby tych przestępstw, widoczny w latach 1955 do 2018, po osiągnięciu wyraźnego apogeum (43 przypadki) i po spadku w roku 2019 niemal o połowę, w ostatnich latach ustabilizował się na poziomie poniżej 20 przypadków rocznie" - czytamy w komunikacie.
Dane zostały zebrane przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży i przeanalizowane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC.
Prowadzony przez pallotynów Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego od roku 2018 współpracuje z Konferencją Episkopatu Polski przy analizowaniu danych dotyczących zgłoszeń przypadków wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektóre osoby duchowne.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock