Unijna debata w sprawie zboża. Kołodziejczak "z gradem pytań" do komisarza Wojciechowskiego

Źródło:
TVN24, PAP
W Parlamencie Europeskim debata o ukraińskim zbożu. Rząd chce przedłużyć zakaz importu. Relacja Macieja Sokołowskiego
W Parlamencie Europeskim debata o ukraińskim zbożu. Rząd chce przedłużyć zakaz importu. Relacja Macieja SokołowskiegoTVN24
wideo 2/6
W Parlamencie Europeskim debata o ukraińskim zbożu. Rząd chce przedłużyć zakaz importu. Relacja Macieja SokołowskiegoTVN24

W Parlamencie Europejskim odbyła się debata w sprawie przedłużenia zakazu importu ukraińskiego zboża. - Przeznaczyliśmy znaczne środki i wsparcie, aby zapewnić, by eksport zbóż z Ukrainy był możliwy tam, gdzie jest potrzebny. Zapewniamy wsparcie rolnikom z Unii Europejskiej - przekonywał unijny komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski. - Proszę powiedzieć, czy walczy pan o embargo? - zwrócił się do niego Andrzej Halicki z PO. Do Strasburga przybył też lider Agrounii Michał Kołodziejczak, który także chciał zadać komisarzowi to samo pytanie. Odpowiedzi się nie doczekał. Stwierdził, że Wojciechowski uciekł "od gradu pytań" w tej sprawie.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił we wtorek wieczorem, że Polska po 15 września utrzyma całkowity zakaz przywozu ukraińskiego zboża. - To embargo będzie dalej obowiązywać - przekazał.

Premier: Polska po 15 września utrzyma całkowity zakaz przywozu ukraińskiego zboża

W tym samym czasie w Parlamencie Europejskim odbyła się debata w tej sprawie.

Jak tłumaczył korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski "jeszcze zanim debata się zakończyła, Polska rozstrzygnęła tak naprawdę, co zrobi po 15 września, nie czekając tak naprawdę na rezultat tych dyskusji w Strasburgu, ani też na rezultat posiedzenia Komisji Europejskiej, które dopiero będzie w tej sprawie decydować".

W Parlamencie Europeskim debata o ukraińskim zbożu. Rząd chce przedłużyć zakaz importu. Relacja Macieja Sokołowskiego
W Parlamencie Europeskim debata o ukraińskim zbożu. Rząd chce przedłużyć zakaz importu. Relacja Macieja SokołowskiegoTVN24

Wojciechowski: trzeba zapewnić środki umożliwiające transport zboża ukraińskiego przez państwa sąsiadujące

Podczas debaty głos zabrał między innymi komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

- Przeznaczyliśmy znaczne środki i wsparcie, aby zapewnić, by eksport zbóż z Ukrainy był możliwy tam, gdzie jest potrzebny. Zapewniamy wsparcie rolnikom z Unii Europejskiej. Wdrożono działania tymczasowe, co pozwoliło na ustabilizowanie rynków w krajach sąsiadujących (z Ukrainą). Nie ograniczyło to eksportu zbóż ukraińskich przez korytarze solidarnościowe - mówił Wojciechowski.

- Są dowody, którymi dysponujemy, że przy dobrej woli i zaangażowaniu są zdolności logistyczne, które pozwolą na wyeksportowanie tegorocznych zbiorów z Ukrainy. Niezbędne jest, abyśmy zapewnili konieczne środki umożliwiające transport zboża ukraińskiego przez państwa sąsiadujące, żeby uniknąć wąskich gardeł - mówił dalej.

Janusz Wojciechowski poinformował także, że kwestia ta będzie omawiana w środę podczas spotkania grupy koordynacyjnej, w skład której wchodzą przedstawiciele pięciu państw UE (Polski, Węgier, Rumunii, Słowacji, Bułgarii), Komisji Europejskiej i Ukrainy.

Wojciechowski: zapewniamy wsparcie rolnikom z Unii Europejskiej
Wojciechowski: zapewniamy wsparcie rolnikom z Unii EuropejskiejTVN24

Szydło: Komisja Europejska ma obowiązek być solidarną z państwami członkowskimi

W debacie wypowiedzieli się też polscy europosłowie.

- Komisja Europejska ma obowiązek być solidarną z państwami członkowskimi. Szczególnie tymi, które ponoszą największy ciężar rosyjskiej inwazji na Ukrainę. (...) Chcę podziękować panu komisarzowi Januszowi Wojciechowskiemu za jego informację, za to, co robi dla rolników, za te zmiany pozytywne, które są wprowadzane - mówiła była premier Beata Szydło.

- Ale mam przesłanie do kolegów, szczególnie z Polski, którzy urządzają sobie tutaj w Parlamencie Europejskim kampanię wyborczą: załatwcie to. Skoro Tusk mówi, że wszystko może, to proszę bardzo. Dlaczego nie ma tutaj dzisiaj przedstawicieli waszego komisarza, waszej przewodniczącej? Szanowni państwo, dzisiaj nie ma ważniejszej sprawy niż interes polskich rolników, (...). Nie otworzymy granic, nie pozwolimy na to, żeby polscy rolnicy tracili przez nieudolność właśnie takich przedstawicieli, którzy są wybierani w Polsce i nie potrafią bronić tu interesu polskich rolników - kontynuowała eurodeputowana PiS.

Szydło: nie otworzymy granic, nie pozwolimy, żeby tracili na tym polscy rolnicy
Szydło: nie otworzymy granic, nie pozwolimy, żeby tracili na tym polscy rolnicyTVN24

Halicki: co uczyniliście z waszymi obietnicami?

Europoseł Andrzej Halicki (PO) skrytykował z kolei podczas debaty polskie władze. - Co uczyniliście z waszymi obietnicami? Tę tekę, tekę ministra do spraw rolnictwa, mieliście uczynić najważniejszą w całej Komisji. Miały być dopłaty dla polskich rolników wyższe od niemieckich, a przynajmniej im równe. Polscy rolnicy stracą 30 procent i oni was rozliczą – powiedział.

- Proszę powiedzieć, bo polscy rolnicy dzisiaj za ciężko pracują, czy walczy pan o embargo? - zwrócił się do Wojciechowskiego.

W swojej wypowiedzi nawiązał także do tego, że do PE przyjechał tego dnia Michał Kołodziejczak, który startuje w wyborach parlamentarnych z list Koalicji Obywatelskiej.

- Musiał dziś przyjechać Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii, żeby prowadzić rozmowy, (…). Polski rolnik zasługuje na obronę i naprawdę jeżeli pan nie przeprosi i nie odejdzie, to właśnie oni (rolnicy – red.) wam pokażą to miejsce, które Wincenty Witos sto lat temu wskazał oszustom i hipokrytom – dodał Halicki, zwracając się ponownie do polskiego unijnego komisarza.

Kołodziejczak: komisarz Wojciechowski ucieka przed pytaniami, to skandal

Michał Kołodziejczak próbował zadać pytania komisarzowi Wojciechowskiemu, idąc za nim przez korytarz siedziby unijnego parlamentu. Komisarz jednak najpierw rozmawiał przez telefon, a potem, kiedy skończył rozmowę, miliczał.

Michał Kołodziejczak chciał zadać pytania Januszowi Wojciechowskiemu
Michał Kołodziejczak chciał zadać pytania Januszowi WojciechowskiemuTVN24

Kołodziejczak mówił, że "komisarz Wojciechowski nie chce odpowiedzieć na pytanie" dlaczego w Parlamencie Europejskim nie powiedział jasno, że przepisy dotyczące zakazu importu ukraińskiego zboża mają być przedłużone.

Dodał, że Wojciechowski "uciekł jak szczur od gradu pytań, który na niego czekał". - Dzwoniłem dzisiaj do komisarza Wojciechowskiego, rozmawiałem z jego asystentką by umówić spotkanie. Nie odpowiedział, chociaż zapewniali, że ta odpowiedź będzie. I to pokazuje, że uciekają od problemów, które zgotowali sami sobie i polskim rolnikom. I to jest skandal - powiedział lider Agrounii.

Kołodziejczak: komisarz Wojciechowski uciekł od gradu pytań, które na niego czekają
Kołodziejczak: komisarz Wojciechowski uciekł od gradu pytań, które na niego czekająTVN24

Autorka/Autor:mjz/tr

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Podjęliśmy decyzję, aby zainwestować w nasze bezpieczeństwo, a przede wszystkim w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych. Rozpoczynamy wielki projekt budowy bezpiecznej granicy, w tym systemu fortyfikacji - poinformował w sobotę premier Donald Tusk.

Tusk: zainwestujemy w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych

Tusk: zainwestujemy w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych

Źródło:
TVN24, PAP

W nocy z piątku na sobotę Rosjanie zaatakowali dronami obiekty infrastruktury energetycznej znajdujące się w regionach wschodniej i środkowej części Ukrainy - przekazała agencja Ukrinform. Na prośbę Kijowa prąd awaryjnie dostarczają trzy kraje sojusznicze, w tym Polska.

Polska rozpoczęła awaryjne dostawy prądu

Polska rozpoczęła awaryjne dostawy prądu

Źródło:
PAP

Dziesięć par jednopłciowych zostało pobłogosławionych w parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie. - Nasze błogosławieństwo jest sposobem na powiedzeniem tym parom, że ich miłość nie jest gorsza od miłości osób heteroseksualnych, że również ich miłość podoba się Bogu - mówi proboszcz parafii ewangelicko-reformowanej ks. Michał Jabłoński.

Duchowni pobłogosławili pary jednopłciowe. "Pierwszy taki gest w Polsce"

Duchowni pobłogosławili pary jednopłciowe. "Pierwszy taki gest w Polsce"

Źródło:
PAP

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

Do Sądu Okręgowego w Krośnie (Podkarpackie) trafiły akty oskarżenia przeciwko Krzysztofowi W. i Oleksijowi M., którym prokuratura zarzuciła rozbój na właścicielu kantoru, do którego doszło w 2000 roku w Krośnie. Ten sam biznesmen dziewięć lat później został zamodowany. Ta sprawa nie została jeszcze zamknięta, policja opublikowała teraz portret pomięciowy poszukiwanego.

O rozbój na biznesmenie oskarżyli dwie osoby. Wciąż szukają tego, kto zabił go dziewięć lat później

O rozbój na biznesmenie oskarżyli dwie osoby. Wciąż szukają tego, kto zabił go dziewięć lat później

Źródło:
tvn24.pl

Proboszcz parafii w Potoku Wielkim (woj. lubelskie) ks. Artur Dyjak miał przepraszać wiernych za zgorszenie, które - jak twierdził - wywołała posłanka KO Marta Wcisło przez swoją obecność tuż przy ołtarzu podczas mszy w kościele. Posłanka jest oburzona, że w świątyni użyty został język nienawiści.

Ksiądz w kazaniu miał mówić o posłance KO i "skandalu". Ta nazywa to językiem nienawiści

Ksiądz w kazaniu miał mówić o posłance KO i "skandalu". Ta nazywa to językiem nienawiści

Źródło:
tvn24.pl

W wyniku spożycia zatrutego piwa w kilku miejscowościach w południowej Zambii zmarło co najmniej 10 osób, a wiele trafiło do szpitala - poinformowała w piątek zambijska policja. Do produkcji piwa wykorzystano alkohol metylowy i pastę do butów.

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Viglita, stosowanego przy leczeniu cukrzycy. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. 

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

W sobotę przed południem podejrzany o przeprowadzenie zamachu na Roberta Ficę Juraj C. pojawił się w specjalnym sądzie w Pezinku w pobliżu Bratysławy. Ma on podjąć decyzję w sprawie tymczasowego aresztowania mężczyzny, o co wnioskowała słowacka prokuratura. Przesłuchanie Juraja C. jest zaplanowane na 18 maja. Grozi mu nawet dożywocie.

Sąd zdecyduje o aresztowaniu podejrzanego o zamach na premiera Słowacji. Jest też data jego przesłuchania

Sąd zdecyduje o aresztowaniu podejrzanego o zamach na premiera Słowacji. Jest też data jego przesłuchania

Źródło:
PAP, TVN24, Dennik N

W piątek pasażerowie metra w Buenos Aires zapłacili za bilet o 360 procent więcej w porównaniu do stawki z dnia poprzedniego. Tak drastyczna podwyżka to efekt polityki zaciskania pasa, realizowanej przez prezydenta Javiera Mileia. Jak zapowiadają władze, w najbliższych miesiącach podnoszenie cen będzie kontynuowane.

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Źródło:
PAP

Osiem osób zostało rannych i przetransportowanych do szpitala po zderzeniu karetki i osobowej toyoty, do którego doszło na jednym ze skrzyżowań w Lublinie. Jak poinformowała policja, pięć osób po badaniach opuściło szpital. Trzy, w tym 17-latka, nadal są pod obserwacją lekarzy.

Wypadek z udziałem karetki, osiem osób przewieziono do szpitala

Wypadek z udziałem karetki, osiem osób przewieziono do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

11-letni chłopiec trafił do szpitala w Lublinie po tym, jak zaatakowały go szczeniaki. Chłopiec bawił się z koleżankami z psami. W pewnym momencie dzieci wypuściły z budynku kilka szczeniaków, które miały "skakać" po 11-latku i go drapać, a kiedy próbował je odgonić, pogryźć chłopca.

Szczeniaki pogryzły 11-latka, chłopiec trafił do szpitala

Szczeniaki pogryzły 11-latka, chłopiec trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Myślę, że do Polski mogło przyjechać kilkadziesiąt tysięcy osób, które chciały teoretycznie studiować, ale chodziło tylko o to, żeby mieć wizę - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (Lewica). Jego zdaniem "wiele prywatnych uczelni powstawało tylko po to, żeby ten proceder prowadzić". Przekazał, że jest przygotowana w tym zakresie biała księga.

Wieczorek: to mógł być jeden z elementów afery wizowej

Wieczorek: to mógł być jeden z elementów afery wizowej

Źródło:
TVN24

Podaż pomidorów krajowych na rynku hurtowym w Broniszach stale rośnie, natomiast cena tych warzyw spada. Drogie pozostają natomiast pęczki "zieleniny", czyli pietruszka, szczypiorek oraz koperek - przekazał ekspert rynku Maciej Kmera.

"Taka cena to jest w lipcu, a nie w maju"

"Taka cena to jest w lipcu, a nie w maju"

Źródło:
PAP

Policjanci z radomskiej drogówki na sygnałach eskortowali do szpitala samochód z mężczyzną poparzonym po wybuchu butli gazowej. Dotarli na czas.

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Woli zatrzymali mężczyznę, który miał szantażować znanego influencera. Według ustaleń śledczych podejrzany zmuszał pokrzywdzonego do zapłaty pieniędzy pod groźbą "rozpowszechnienia filmu w Internecie, który miał go zniesławić".

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami. Gwałtowna aura spodziewana jest w większości województw, a miejscami porywy wiatru mogą sięgnąć 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być groźnie.

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie działalności Mikołaja Pawlaka nie zostało jeszcze złożone, natomiast różne rzeczy mogą się wydarzyć - przyznała Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, mówiąc o działalności swojego poprzednika. W "#BezKitu" przekazała też, że prawdziwe są informacje na temat zakupu bardzo drogich samochodów przez biuro RPD za czasów Pawlaka. Mówiła też o rzeczach koniecznych do zrobienia w zakresie walki z kryzysem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Źródło:
TVN24

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. Odnotowano cztery wygrane drugiego stopnia - w Niemczech i Danii. W Polsce padła wygrana trzeciego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez przewodniczącą nowej Krajowej Rady Sądownictwa Dagmarę Pawełczyk-Woicką - dowiedziała się TVN24. Zawiadomienie w tej sprawie złożył gliwicki sędzia Paweł Strumiński.

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Źródło:
TVN24, OKO.press

W polskich lasach panują ekstremalnie niebezpieczne warunki pożarowe. W piątek strażacy walczyli z trzema rozległymi pożarami lasu i wieloma mniejszymi, a prognozy wskazują, że sobota również może być niebezpieczna. W części kraju nadal obowiązuje także alert RCB.

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Źródło:
IBL, IMGW, tvnmeteo.pl, PAP, KG PSP

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl