Na Jasnej Górze zebrała się w poniedziałek Rada Biskupów Diecezjalnych. Hierarchowie rozmawiali m.in. na temat organizacji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie z udziałem papieża Franciszka, obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski w 2016 r., ale także kanonizacji Jana Pawła II.
Wśród miast, które mógłby odwiedzić papież w trakcie pielgrzymki, wymieniano - poza Krakowem, w którym Franciszek weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży - także Warszawę, Częstochowę i miasta związane z chrztem Polski, a więc Poznań, Gniezno.
- Proszę pamiętać, że to jest trójstronne ustalenie, pomiędzy stroną kościelną a państwową w przypadku Polski i oczywiście zasadniczy głos ma Stolica Apostolska (...) To są dopiero przyszłościowe rozważania. Nie jest to końcowa ani zasadnicza lista - zaznaczył po posiedzeniu Rady Biskupów Diecezjalnych rzecznik episkopatu ks. Józef Kloch.
Wielkie przedsięwzięcie
Rzecznik episkopatu ks. Józef Kloch przypomniał w poniedziałek, że organizacja Światowych Dni Młodzieży to poważne przedsięwzięcie, dotyczące całego Kościoła w Polsce, choć samo spotkanie będzie odbywało się w Krakowie.
- Jeśli przyjechałoby 1,5 mln młodzieży, to jakby dwa Krakowy przyjechały do Krakowa. Tych ludzi przyjmiemy szczerym, otwartym sercem, przyjmą sąsiednie diecezje, ale ci ludzie będą u nas mniej więcej dwa tygodnie - powiedział ks. Kloch.
Jak powiedział ks. Kloch, z powodu Światowego Dnia Młodzieży zawiązał się ogólnopolski zespół, który zajmie się przygotowaniami do wizyty Franciszka. Na jego czele stanął kard. Stanisław Dziwisz. - W tym przypadku istotna będzie peregrynacja krzyża Światowych Dni Młodzieży w Polsce, powiązana z misjami w różnych środowiskach - powiedział rzecznik episkopatu.
Także w 2016 r. roku przypada 1050. rocznica chrztu Polski. Jak mówił przed kilkoma dniami sekretarz Episkopatu Polski bp Wojciech Polak, biskupi będą zastanawiać się, w jaki sposób połączyć te dwa wydarzenia.
Kanonizacja Jana Pawła II
Biskupi w Częstochowie rozmawiali też o zbliżającej się kanonizacji Jana Pawła II. Najbardziej prawdopodobny termin kanonizacji to wiosna przyszłego roku (według wcześniejszych doniesień miałby to być kwiecień).
Jak podał rzecznik episkopatu, po kanonizacji w czterech miejscach w Polsce - w Częstochowie, Gnieźnie, Krakowie i Warszawie - odbędą się regionalne uroczystości dziękczynne.
Pełny komunikat z poniedziałkowych obrad zostanie opublikowany we wtorek.
Rada Biskupów Diecezjalnych
Rada Biskupów Diecezjalnych została ustanowiona w statucie Konferencji Episkopatu Polski, zatwierdzonym w październiku 2009 r. Do jej kompetencji należy "ocena, badanie i podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących zarządu diecezji, ogólnych kierunków zadań pasterskich oraz w kwestiach administracyjno-finansowych".
W skład Rady wchodzą wszyscy urzędujący biskupi diecezjalni w liczbie czterdziestu czterech. Zgodnie ze statutem, zwołuje ją przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przynajmniej raz do roku oraz "kiedy wymagają tego szczególne okoliczności".
Autor: pk//kdj / Źródło: PAP, TVN24