Pałowanie na Placu Zamkowym

Aktualizacja:
Inscenizację z 13 grudnia 1981 r. oglądało ponad tysiąc mieszkańców stolicy
Inscenizację z 13 grudnia 1981 r. oglądało ponad tysiąc mieszkańców stolicy
TVN24/PAP
Inscenizację z 13 grudnia 1981 r. oglądało ponad tysiąc mieszkańców stolicyTVN24/PAP

Starcia demonstrantów z ZOMO, pałowanie opozycjonistów, race dymne i milicyjne pościgi - to wszystko można było zobaczyć w sobotę na pl. Zamkowym w Warszawie, gdzie odbyła się rekonstrukcja wydarzeń z 13 grudnia 1981 r.

Na pl. Zamkowym zebrało się ponad tysiąc osób, które mogły zobaczyć, jak milicyjna nysa ściga działacza rozrzucającego ulotki, w jaki sposób ZOMO rozpędzało demonstracje i jak służby mundurowe w stanie wojennym traktowały opozycjonistów. Odpowiedzią były głośne krzyki pałowanych demonstrantów pod adresem ZOMO: "Gestapo".

- To wygląda tak jak wtedy, 27 lat temu - wspominał Jerzy Kromer, który w stanie wojennym uczestniczył w opozycyjnych marszach, a w sobotę przyszedł odświeżyć wspomnienia. - Tylko wtedy było zimniej, a ZOMO biło mocniej - dodał.

Rekonstrukcję przy pomocy Grupy Rekonstrukcji Historycznej MO ZOMO przygotowała fundacja "Odpowiedzialność Obywatelska". Jest ona częścią akcji "Młodzi pamiętają", mającej pokazywać młodemu pokoleniu, czym był stan wojenny.

Przez całą sobotę w centrum Warszawy można było też zobaczyć transportery opancerzone SKOT i samochody milicyjne. Przechodnie mogli też ogrzać się przy koksownikach. Przez cały dzień statyści w mundurach ZOMO i Ludowego Wojska Polskiego maszerowali głównymi ulicami w centrum Warszawy, rozdając oporniki i ulotki na temat stanu wojennego.

Stan wojenny Waszymi oczami

"Rada Państwa, w zgodzie z postanowieniami Konstytucji, wprowadziła dziś o północy stan wojenny na obszarze całego kraju" - to właśnie te słowa przywitały Polaków grudniowego poranka 27 lat temu. Trwały obrady Sejmu, wprowadzenie stanu wojennego przez Radę Państwa bez zgody parlamentu było więc jawnym złamaniem Konstytucji.

Wstrzymano działanie szkół i uczelni, przerwano telefoniczną łączność i wprowadzono godzinę milicyjną - czyli zakaz przebywania w miejscach publicznych pomiędzy 22 a 6 rano.

Zapytaliśmy Was o wspomnienia ze stanu wojennego, o jego ocenę. W potoku komentarzy pojawiły się wypowiedzi anegdotyczne, czasem zabawne. Ale wśród nich są też dramatyczne historie i krytyka polityki ówczesnej władzy. Bez wątpienia wydarzenie to było i jest do dziś ważnym fragmentem życia wielu z nas.

- Stan wojenny był złem, ale strajki rujnowały gospodarkę. Jak pamiętam tamte czasy, kompromis w 1981 roku, był praktycznie niemożliwy - pisze internauta Henryk.

Internauta "uklej" wspomina jednak przerażające wydarzenie, jakiego był świadkiem.

Spałowali go, bo wracał do domu

- Jestem z rocznika `76 wiec mało pamiętam, ale jedną scenę mam cały czas przed oczami. Mieszkałem na rogu Ogrodowej i Białej w Warszawie, czyli na zapleczu sądów - żołnierzy i milicji stało bardzo dużo. Zwykły człowiek chciał przejść przez jezdnię, szedł do domu i właśnie za to tak go spałowali. Tak, że nie mógł się ruszyć i został na środku ulicy.

Mimo podobnych scen, wielu internautów przekonuje, że "wprowadzenie stanu wojennego było koniecznością". - Ten człowiek, w tamtym czasie, mniejszym złem uratował nas od wojny domowej - pisze "Patriota". - Stan wojenny był zbrodnią na narodzie - odpowiada "j".

Przejmujące historie

"Korę" stan wojenny zaskoczył w trasie koncertowej
"Korę" stan wojenny zaskoczył w trasie koncertowejTVN24

I choć nie brak w wypowiedziach dyskusji na temat politycznej sytuacji w ówczesnej Polsce, najciekawsze są historie codzienne z tamtych dni. Tak jak wypowiedź internautki "a.k.". - 13 grudzień 1981 r. Dwoje małych dzieci, w telewizorze zamiast bajki dla dzieci, baja do narodu. Czyta ją pan w mundurze i okularach. Ojciec moich dzieci, a mój mąż, jeszcze nie wrócił z pracy z nocy z huty im. Lenina. Wraca w następną noc. Niewyspany, z zarostem bezdomnego, ale zmilitaryzowany. Zaczyna się nowa rzeczywistość stanu wojennego.

- Miałem 16 lat i pamiętam koksowniki i codzienne sprawdzanie dokumentów w drodze do szkoły. Mieszkałem przy granicy. Pamiętam puste sklepy i totalny rozpad państwa - pisze internauta Wiesiek.

To był autentyczny strach

Miałam wtedy 30 lat, małe dziecko i pamiętam ten podskórny strach, jak już zaczęło być źle, że "ruskie"zrobią z nami porządek. Później ten strach, większy jeszcze, po wprowadzeniu stanu wyjątkowego. W czasie wojny było wiadomo - to jest wróg. Wtedy była dezorientacja i bojaźń. Dobrze mówić i oceniać dekownikom. Ja z jednej strony byłam przeciw (tradycja rodzinna) a z drugiej za (ówczesne uwarunkowania i wiedza) - pisze ~ Miśka.

Wojciech Mann był w USA, gdy rozpoczął się stan wojenny
Wojciech Mann był w USA, gdy rozpoczął się stan wojennyTVN24

Zza oceanu i w trasie koncertowej

Wojciech Mann, prezenter radiowy i telewizyjny w TVN24 wspominał, że gdy rozpoczął się stan wojenny, był wtedy w USA. Do Polski wrócił pierwszym możliwym lotem przez Kanadę. - Tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego wyjechałem do Stanów. Z tej odległości wszystko wygląda inaczej. Stan wojenny mnie zaskoczył. Ja myślałem, że się jakoś przeczołgamy przez to zagrożenie.

Olgę "Korę" Jackowską, wokalistkę zespołu Maanam, stan wojenny zaskoczył podczas trasy koncertowej. - Z 12 na 13 grudnia mieszkaliśmy w hotelu Grand w Sopocie. Także ja byłam w oku cyklonu. Jak przyjechaliśmy do hotelu, był pusty, bo wiadomo, odbywał się zjazd Solidarności i byliśmy nielicznymi gośćmi - bo to w końcu zima. Już późnym wieczorem - ten późny wieczór zapadał dosyć wcześnie - to, co zwróciło moją uwagę to dźwięk. Jak się potem okazało byli to tupiący z zimna żołnierze - wspominała Kora w "Poranku" TVN24.

Dramat tysięcy

Tylko w ciągu pierwszego tygodnia stanu wojennego do więzień i ośrodków internowania trafiło blisko 5 tysięcy osób. W sumie, w czasie trwania stanu wojennego internowano ok. 10 000 osób w 49 ośrodkach internowania na terenie całego kraju. Wśród internowanych przeważali działacze "Solidarności", choć dla równowagi trafili tam też członkowie poprzednich władz państwowych z b. I sekretarzem PZPR Edwardem Gierkiem.

Polska pamięta

Pamięć tamtych dni jest wśród Polaków wciąż żywa. W sobotę, 27 lat po tamtych wydarzeniach, przez cały dzień, w całym kraju będą odbywać się uroczystości i manifestacje.

Jedna z nich to akcja "Młodzi pamiętają", zorganizowana przez Fundację Odpowiedzialność Obywatelska. Na ulice Warszawy wyjdą wolontariusze w mundurach ZOMO (Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej) i Ludowego Wojska Polskiego. Będą rozdawać ulotki o stanie wojennym i oporniki - symbol sprzeciwu wobec władz PRL.

Pod Rotundą i na Placu Zamkowym można będzie obejrzeć filmy dokumentalne.

Znicze i krzyże z kwiatów pojawią się w miejscach, w których w stanie wojennym stawiali warszawiacy. Przy kościele św. Anny, w którym wieczorem odbędzie się uroczysta msza św. w intencji ofiar stanu wojennego.

Na Placu Zamkowym odbędzie się inscenizacja starć opozycji z oddziałami ZOMO, w której weźmie udział ponad 100 osób. W inscenizacji zostaną wykorzystane transportery opancerzone tzw. SKOT-y, armatka wodna, milicyjne radiowozy i race dymne.

Źródło: tvn24.pl, PAP, le figaro.fr

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/PAP

Pozostałe wiadomości

Ukraina tworzy nowe brygady, aby wzmocnić swoje pozycje - oznajmił prezydent Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia do członków Grupy Kontaktowej do spraw Obrony Ukrainy w niemieckiej bazie Ramstein. Po zajęciu wioski Oczeretyne w obwodzie donieckim linia obrony sił ukraińskich, utworzona po wycofaniu się z Awdijiwki, może się załamać - podała BBC. Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.

Linia obrony może się załamać. Zełenski: tworzymy nowe brygady

Linia obrony może się załamać. Zełenski: tworzymy nowe brygady

Źródło:
Ukraińska Prawda, NV, Suspilne, PAP, tvn24.pl

Polak był świadkiem jednego z tornad, które w sobotnią noc uderzyły w stan Nebraska. Pogoda zaskoczyła mężczyznę w drodze, co zmusiło go do poszukiwania schronienia na stacji benzynowej. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

Źródło:
Kontakt 24

Zmarł dziewięcioletni chłopiec, którego potrącił kierowca auta osobowego. Do wypadku doszło w sobotę na ulicy Nałkowskiej w Wałbrzychu. Wstępne ustalenia policji wskazują, że dziecko wtargnęło na jezdnię.

Tragiczny wypadek w Wałbrzychu, nie żyje dziewięciolatek potrącony przez samochód

Tragiczny wypadek w Wałbrzychu, nie żyje dziewięciolatek potrącony przez samochód

Źródło:
PAP / Gazeta Wyborcza

Ciało nagiej kobiety w Parku Praskim znalazł pracownik firmy sprzątającej. Została zgwałcona i uduszona. Choć do zbrodni doszło prawie dwa lata temu, zabójca wciąż pozostaje na wolności. Śledczy analizują akta podobnych historii z ostatnich dwudziestu lat, wcześniej sprawdzali, czy ta sama osoba zaatakowała i zabiła nauczycielkę w łódzkim parku na Zdrowiu.

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dziesięć dni temu w Nowym Jorku rozmawiałem z prezydentem Donaldem Trumpem o konferencji, którą atakuje Donald Tusk - napisał na platformie X Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy. Tym samym odniósł się do wcześniejszego wpisu premiera na temat Mateusza Morawieckiego, który uczestniczył w konferencji środowisk prawicowych CPAC w Budapeszcie i nazwał Viktora Orbana "swoim przyjacielem".

Tusk krytykuje Morawieckiego. Mastalerek odpowiada

Tusk krytykuje Morawieckiego. Mastalerek odpowiada

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W rosyjskim Tatarstanie płonie hala montażowa zakładu KAMAZ - poinformowały niezależne kanały na Telegramie. Więcej szczegółów nie podano. Kanał Krymski Wiatr przypomniał, że producent jest głównym dostawcą sprzętu samochodowego dla sił zbrojnych Rosji.

Zaopatrują wojsko rosyjskie w ciężarówki. Media: płonie hala montażowa w Nabierieżnych Czełnach

Zaopatrują wojsko rosyjskie w ciężarówki. Media: płonie hala montażowa w Nabierieżnych Czełnach

Źródło:
NV, tvn24.pl

Takie powinny być standardy, bo za miedzą mamy wojnę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Parol, szef kancelarii Direct. Komentuje w ten sposób pismo, które do jednego z mieszkańców wysłał urząd miejski w Międzyrzeczu. Chodzi o zajęcie samochodu na wypadek mobilizacji.

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Źródło:
tvn24.pl

Władze Łotwy zaapelowały do rodaków o przekształcanie piwnic i innych pomieszczeń podziemnych ich domów w schrony przeciwlotnicze. Apel wystosowano z obawy przed Rosją, przy okazji tradycyjnego dnia sprzątania i porządkowania kraju.

Piwnice mają służyć za schrony. Ruszyło wielkie sprzątanie

Piwnice mają służyć za schrony. Ruszyło wielkie sprzątanie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wszyscy się śmieją, a powinni się bać - napisał w niedzielę rano w mediach społecznościowych premier Donald Tusk, komentując wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na sobotniej konwencji partii dotyczącej przyszłości Unii Europejskiej.

Tusk po wystąpieniu Kaczyńskiego: wszyscy się śmieją, a powinni się bać

Źródło:
tvn24.pl, PAP

21 procent badanych Polaków chce handlu w każdą niedzielę, dokładnie taki sam odsetek oczekuje całkowitego zakazu otwarcia sklepów w siódmy dzień tygodnia - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor.

"Nie cieszymy się z niedziel, my do nich dokładamy". Wyniki sondażu

"Nie cieszymy się z niedziel, my do nich dokładamy". Wyniki sondażu

Źródło:
PAP

Tragiczny pożar w Koszalinie. W domu jednorodzinnym zginął 37-latek. W związku z tragedią policjanci zatrzymali w pobliskim sklepie awanturującego się, nietrzeźwego 43-letniego właściciela mieszkania.

37-latek zginął w pożarze. Policja zatrzymała właściciela mieszkania

37-latek zginął w pożarze. Policja zatrzymała właściciela mieszkania

Źródło:
tvn24.pl

Iracka gwiazda mediów społecznościowych Ghufran Sawadi, znana jako Umm Fahad, została zastrzelona w piątek wieczorem przed swoim domem w Bagdadzie - poinformowało CNN źródło w policji.

Gwiazda TikToka zastrzelona w Bagdadzie

Gwiazda TikToka zastrzelona w Bagdadzie

Źródło:
CNN

Widok na górę Fudżi zostanie zasłonięty. Taką decyzję podjęły władze miasta Fujikawaguchiko w odpowiedzi na zachowanie turystów, którzy utrudniają życie mieszkańcom.

Japończycy zasłonią widok na górę Fudżi

Japończycy zasłonią widok na górę Fudżi

Źródło:
The Japan Times, Business Insider
Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Premium

W sobotę w Lotto po raz kolejny nie padła szóstka. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać 14 milionów złotych. Główna wygrana padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 27 kwietnia 2024 roku.

Wyniki Lotto z 27 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 27 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Lekarz ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim został aresztowany pod zarzutem zabójstwa. Chodzi o odmowę podjęcia uporczywej terapii po stwierdzeniu u pacjenta śmierci mózgu. Komisja medyków, którą powołał szpital, ustaliła, że lekarz nie jest winny, ale do prokuratury zwrócił się inny lekarz z tego samego szpitala.

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Źródło:
Fakty TVN

Koncern paliwowy Galp odkrył u brzegów Namibii, na południu Afryki, złoże ropy naftowej uważane za jedno z największych na świecie. Według wstępnych szacunków portugalskiej firmy zasobność złoża to co najmniej 10 miliardów baryłek ropy naftowej.

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Źródło:
PAP

Niecodzienna sytuacja w gospodarstwie rolnym w Łęce pod Łęczycą (woj. łódzkie). Pod maską ciągnika sikorki założyły gniazdo. - Orałam pole, bo mąż był w szpitalu i ten ptak siedział na tych jajkach i nic a nic się nie bał - opisuje właścicielka gospodarstwa. Przedstawiciel łódzkiego ogrodu zoologicznego przyznaje, że pierwszy raz słyszy o takiej sytuacji.

Założyła gniazdo pod maską ciągnika i "bierze udział w pracach polowych"

Założyła gniazdo pod maską ciągnika i "bierze udział w pracach polowych"

Źródło:
tvn24.pl

Już po raz czwarty Fundacja Grand Press uhonoruje Medalami Wolności Słowa Polaków w wyjątkowy sposób zasłużonych dla wolności wypowiedzi. Jak co roku swoich kandydatów mogą wskazywać również obywatele. 

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Źródło:
Fundacja Grand Press

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce rządzący skazani są na megalomanię. Do takiego wniosku doszedłem, słuchając rozmowy Pawła Kowala z Moniką Olejnik. Kowal przekonywająco opowiadał o swoich rozległych kontaktach zagranicznych. Z opowieści tych wynikało, że jego rozmówcy przypisują nam kluczową rolę w rozgrywającym się na teranie Ukrainy konflikcie Rosja-Zachód. Piszę "konflikt Rosja-Zachód" z rozmysłem - nie żebym chciał pomniejszyć dzielność Ukraińców. Chodzi mi tylko o to, byśmy widzieli świat takim, jakim jest. Przychodzą mi te myśli do głowy, bo w tych dniach minęła 110. rocznica urodzin Jana Karskiego, a to on właśnie w czasie drugiej wojny światowej doszedł do przekonania, że Polacy nie chcą widzieć rzeczywistości takiej, jaką ona jest.

Mikromaniak Jan Karski 

Mikromaniak Jan Karski 

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o "miłosnym dramacie w sportowym świecie", czyli o filmie "Challengers" z Zendayą, który wszedł właśnie do kin. Na wielkim ekranie można też obejrzeć film "Back to Black. Historia Amy Winehouse" - pierwszą fabularną biografię wokalistki. Z kolei do księgarń trafiła książka o legendarnym zespole ABBA. Muzycy ujawnili niepublikowane wcześniej szczegóły z ich życia zawodowego i prywatnego. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24