Wszystkich, którzy chcieliby obejrzeć i poznać Pałac Prezydencki, zaprasza w sobotę na Krakowskie Przedmieście Bronisław Komorowski. Tego dnia siedziba prezydenta RP będzie otwarta dla zwiedzających. W sobotę z okazji 90. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP będzie można zwiedzić także budynek wyższej izby parlamentu.
Pałac Prezydencki przy Krakowskim Przedmieściu zostanie otwarty o godz. 10. Ostatni zwiedzający będzie mógł wejść o godz. 16.
Senat też się otwiera
Każdy, kto przyjdzie w godz. 10-16 na ul. Wiejską z dowodem tożsamości, będzie mógł obejrzeć wystawę poświęconą marszałkom Senatu II Rzeczpospolitej, wziąć udział w konkursach, wysłuchać wykładów oraz uczestniczyć w symulacji głosowania na sali obrad.
Tam, gdzie dzieje się najważniejsze
W Pałacu Prezydenckim warszawiacy i turyści będą mogli zobaczyć miejsca, w których odbywają się najważniejsze wydarzenia - Salę Kolumnową, Salę Obrazową, Salę Białą i Niebieską oraz Salę Jerzego Nowosielskiego, Sień Wielką i Kaplicę. - Zapraszamy do obejrzenia Sali Kolumnowej i innych pomieszczeń, w których prezydent wykonuje swoje codzienne obowiązki, w których przyjmuje innych prezydentów, w których wręczane są nominacje generalskiej, nominacje profesorskie - zapraszał w piątek prezydencki minister Maciej Klimczak.
- Będziemy też mogli zajrzeć przez uchylone drzwi biblioteki - serdecznie zapraszamy do obejrzenia i dotknięcia również wszystkich aktów, które są przez pana prezydenta nadawane - będą eksponowane patenty oficerskie, nominacje profesorskie, mianowania na stopnie generalskie, będzie można również zobaczyć honorowy buzdygan (honorowa biała broń) - mówił.
Historyczny okrągły stół
Będzie również można zobaczyć okrągły stół, przy którym w roku 1989 odbyły się słynne rozmowy polityczne. Obecnie mebel jest stale prezentowany w sali tuż przy wejściu do Pałacu Prezydenckiego - zobaczą go więc wszyscy odwiedzający.
Jedną z ciekawszych sal, jaką będzie można zobaczyć, jest Sala Kolumnowa. Jest to największe i najbardziej znane z relacji telewizyjnych pomieszczenie w Pałacu. To w niej głowa państwa powołuje i odwołuje rządy, nadaje tytuły naukowe, mianuje sędziów, nadaje stopnie generalskie, najwyższe odznaczenia i ordery państwowe. Była też świadkiem wielu historycznych momentów.
Wielki żyrandol, który znajduje się w tej sali składa się z pięciu obręczy, 80 świec, w dolnej części żyrandola jest 3600 kryształów. Jak mówił Klimczak, meble w Pałacu mają oczywiście charakter historyczny i pamiątkowy. - Ale nie zabraniamy siadania, ponieważ wszyscy goście pana prezydenta mogą z nich korzystać - podkreślił. Podczas zwiedzania będzie można robić pamiątkowe zdjęcia.
Wielka iluminacja
Tego samego dnia po raz pierwszy zapalone zostaną też światełka świąteczne na Trakcie Królewskim i choince na Placu Zamkowym. Opuszczający Pałac Prezydencki wieczorem będą więc mogli je zobaczyć (włączenie iluminacji zaplanowano na godz. 17). Do Pałacu Prezydenckiego wejść będzie można przez Biuro Przepustek - od strony pomnika Adama Mickiewicza. Osoby na wózkach inwalidzkich proszone są o kierowanie się do Pałacu Prezydenckiego przez bramę od strony Hotelu Bristol. Kancelaria Prezydenta prosi o zabranie dokumentu tożsamości ze zdjęciem oraz o niewnoszenie niebezpiecznych przedmiotów, a także plecaków, dużych toreb, walizek.
Autor: ktom\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: prezydent.pl