W piątek odbyła się debata "Ja nie hejtuję, ja rock'n'rolluję", której tematem jest przeciwdziałanie mowie nienawiści. Została zorganizowana przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich i Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. - Będziemy próbowali znaleźć antidotum - zapowiedział Jerzy Owsiak, szef WOŚP.
JERZY OWSIAK BĘDZIE DZISIAJ GOŚCIEM "FAKTÓW PO FAKTACH" W TVN24 O GODZINIE 19.25
W południe w warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN rozpoczęła się debata "Ja nie hejtuję, ja rock'n'rolluję", dotycząca przeciwdziałaniu zjawisku mowy nienawiści w Polsce. Została zorganizowana przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich i WOŚP.
Dyskusja ekspertów
O mowie nienawiści, ale przede wszystkim o sposobach przeciwdziałania temu zjawisku rozmawiali przedstawiciele środowisk eksperckich. Wśród panelistów znaleźli się:
Anna Błaszczak-Banasiak, dyrektorka Zespołu do spraw Równego Traktowania w Biurze RPO
Joanna Grabarczyk, koordynatorka Projektu "Hejt Stop", zajmująca się przeciwdziałaniem mowie nienawiści w Internecie
Rafał Pankowski ze Stowarzyszenia "Nigdy więcej", socjolog.
"Wierzę w to, że mamy więcej pokładów takiego dobra"
Na początku debaty przemawiali Jerzy Owsiak i RPO Adam Bodnar.
- Wierzę w to, że mamy więcej pokładów takiego dobra, tylko może trzeba zapukać do nas samych - mówił Jerzy Owsiak.
- Hejt może dotknąć każdego. Hejt niszczy więzi społeczne, dzieli ludzi, powoduje strach (…). Mam nadzieję, że ta debata sprawi, że będziemy mieli wielką determinację, aby coś zmienić - apelował z kolei Adam Bodnar.
"Należy o tym dyskutować zanim będzie za późno"
Bodnar wskazywał, że "temat walki z mową nienawiści, z hejtem jest znany od lat". - Ale po tragedii w Gdańsku, po zabójstwie prezydenta Pawła Adamowicza, my się spotkaliśmy z Jurkiem i zaczęliśmy się zastanawiać, co można zrobić razem, aby wyeliminować zjawisko hejtu w naszym życiu społecznym. Wtedy ustaliliśmy, że taka debata jest potrzebna - mówił.
Podkreślał, że "debata ma większy cel niż tylko zastanowienie się nad rozwiązaniami prawnymi". - Taki, żeby się zastanowić, jak można ten trend narastania mowy nienawiści odwrócić - wyjaśnił RPO.
- Obecnie nie jest czas na diagnozy, zastanawianie się czy jest źle i dlaczego, tylko zastanowienie się co konkretnie trzeba zrobić i jak doprowadzić do realizacji tych rekomendacji, które są przedstawiane od lat - mówił.
- Należy o tym dyskutować, zanim będzie za późno - podkreślił Bodnar.
"Żadna ustawa, kodeks karny, nie definiuje, czym dokładnie hejt jest"
Paneliści zwracali uwagę na aktualne rozwiązania i najważniejsze trudności w walce z hejtem, jak choćby brak definicji mowy nienawiści.
- W Polsce mowa nienawiści jest karana, ale żadna ustawa, kodeks karny, nie definiuje, czym dokładnie hejt jest - mówiła Anna Błaszczak-Banasiak. - Usłyszycie pewnie, że ta cała walka z hejtem to walka z wolnością słowa. To nieprawda. W Polsce można być legalnie rasistą, homofobem i nienawistnikiem, pod warunkiem, że nie przekracza się litery prawa, nie nawołuje się publicznie do nienawiści. (…) Jednak to, że coś nie jest przestępstwem, nie oznacza, że nie jest to naganne - dodała.
"Ofiary hejtu, przemocy, wymagają pomocy prawnej i psychologicznej"
Uczestnicy debaty byli zgodni co do tego, że działania przeciwko mowie nienawiści powinny być wielopoziomowe i angażować różnego rodzaju środowiska. Konieczne jest też wsparcie ze strony instytucji państwowych.
- Ofiary hejtu, przemocy, wymagają pomocy prawnej i psychologicznej. Jako organizacje pozarządowe nie mamy na to pieniędzy, nie mamy wsparcia państwa, ale robimy, co możemy - zwracała uwagę Joanna Grabarczyk.
Jedną z najczęściej powtarzanych tez było stwierdzenie, że w przeciwdziałaniu mowie nienawiści niezbędne są zmiany prawne, zmiany w działaniu mediów, ale też akcje edukacyjne, skierowane głównie do ludzi młodych.
- Musimy trafiać do młodych ludzi, to od tego trzeba zacząć, od tej edukacji, bo czym skorupka za młodu… - mówił prezes zarządu Fundacji WOŚP.
- W walce z hejtem ogromnie ważna jest edukacja. Również edukacja policjantów - przekonywał z kolei Rafał Pankowski.
Autor: ads,kb/adso / Źródło: tvn24