Jarosław Kaczyński: poseł Lech Kołakowski przechodzi do klubu PiS

Autor:
js/adso
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP
Obradował Komitet Polityczny PiS
Obradował Komitet Polityczny PiSTVN24
wideo 2/6
TVN24Obradował Komitet Polityczny PiS. O godzinie 15 oświadczenie Kaczyńskiego

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński poinformował, że poseł Lech Kołakowski przechodzi do klubu PiS jako członek Partii Republikańskiej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 15:17

  Dziękujemy za uwagę.

 • 15:17

  Podsumowując: do klubu PiS wraca poseł Lech Kołakowski (obecnie członek Partii Republikańskiej), dzięki czemu Prawo i Sprawiedliwość znów ma w parlamencie 230 posłów.

 • 15:16

  Zakończyła się wspólna konferencja prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, Adama Bielana (Partia Republikańska) oraz posła Lecha Kołakowskiego (Partia Republikańska).

 • 15:15

  Kaczyński: nie widzicie państwo mojego uradowanego uśmiechu (prezes PiS ma maseczkę na twarzy).

 • 15:14

  Kołakowski: jest wiele spraw związanych z rolnictwem, ale myślę, że nasze wspólne działanie w ramach rządu Prawa i Sprawiedliwości pozwoli wyjść naprzeciw oczekiwaniom polskich rolników.

 • 15:12

  Kołakowski: w ostatnim czasie rozmawiałem z polskimi władzami, szczególnie na temat rolnictwa. Polski Ład, środki rządowe i unijne, mają spowodować rozwój polskiego rolnictwa i zapewnić bezpieczeństwo ekonomiczne polskiej wsi. To jest priorytet państwa polskiego.

 • 15:11

  Przemawia poseł Lech Kołakowski.

 • 15:11

  Bielan: uważamy, że Polski Ład to dobry program. Nie chcemy być obozem ciepłej wody w kranie, chcemy zmieniać Polskę. Apeluję do tych, którzy w ostatnim czasie zbłądzili, wystąpili z klubu: zawsze jest szansa na powrót.

 • 15:10

  Bielan: nasze środowisko polityczne wspiera Polski Ład, współtworzyliśmy pod względem merytorycznym ten dokument. Od wielu tygodni rozmawialiśmy z prezesem Kaczyńskim i premierem Morawieckim na temat segmentu rolnego w Polskim Ładzie. Cieszymy się, że nasze postulaty, w tym postulaty Lecha Kołakowskiego, zostały uzględnione. Jesteśmy za to wdzięczni.

 • 15:08

  Przemawia Adam Bielan.

 • 15:07

  Kaczyński: Ta nasza bardzo długa, wspólna droga, bo my z panem posłem Lechem znamy się dobrze przeszło 30 lat. Nawet w rodzinach zdarzają się trudniejsze momenty, ale znikają, jeśli to dobra rodzina. A nasza formacja jest dobrą rodziną.

 • 15:06

  Kaczyński: Mam dobrą wiadomość. Nasz klub ma znów 230 posłów. Pan poseł Lech Kołakowski przechodzi z porotem do naszego klubu w ramach Partii Republikańskiej.

 • 15:05

  Rozpoczęła się konferencja prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

 • 15:04

  Minęła godzina 15, ale Jarosław Kaczyński wciąż nie pojawił się przy mówinicy. Konferencja się opóźnia.

 • 14:56

  Dzień dobry. Na godzinę 15 zaplanowano wystąpienie prezesa PiS w siedzibie partii przy ulicy Nowogrodzkiej. Nie podano, jakiego tematu ma dotyczyć. Przed południem odbyło się posiedzenie Komitetu Politycznego PiS. W sobotę odbędzie się statutowo-wyborczy kongres Prawa i Sprawiedliwości.

W czwartek przed południem - jak informowała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska - odbyło się spotkanie Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości. - To było statutowe spotkanie Komitetu Politycznego, na którym została podjęta uchwała o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego partii - poinformowała rzeczniczka po zakończeniu posiedzenia.

Dodała, że podczas spotkania poruszano też inne bieżące tematy. - Członkowie Komitetu Politycznego w ramach przygotowania do sobotniego kongresu statutowo-wyborczego zapoznali się między innymi z koncepcją zmian, jakie mają zostać wprowadzone - powiedziała Czerwińska.

Jarosław KaczyńskiGrand Warszawski / Shutterstock

Wybory szefa i wiceprezesów partii

W sobotę, 3 lipca odbędzie się statutowo-wyborczy kongres Prawa i Sprawiedliwości, na którym odbędą się wybory między innymi szefa partii. Dzień później zbierze się nowa Rada Polityczna, która wybierze nowych wiceprezesów ugrupowania.

W trakcie kongresu mają zostać przyjęte też zmiany w statucie ugrupowania. Przewidują one między innymi, że ze struktury organizacyjnej PiS zniknie stanowisko Szefa Komitetu Wykonawczego. Na to miejsce - ponownie - pojawi się funkcja Sekretarza Generalnego partii. Stanowisko to funkcjonowało do października 2009 roku. Najprawdopodobniej obejmie je obecny szef KW PiS Krzysztof Sobolewski.

Jarosław Kaczyński pełni funkcję prezesa ugrupowania nieprzerwanie od stycznia 2003 roku. Zastąpił wówczas na tym stanowisku swojego brata, późniejszego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który - jako pierwszy prezes partii - kierował ugrupowaniem w latach 2001-2003. Kaczyński kilkukrotnie deklarował w mediach, że jeśli zostanie teraz wybrany na prezesa partii, będzie to jego ostatnia kadencja.

- Myślę, że prezes partii, który zapewnił jej wielokrotne zwycięstwo w wyborach, drugą kadencję w parlamencie zdecydowanie nie ma się czego obawiać, jeśli chodzi o swoją reelekcję - powiedział w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Pytany, czy ktokolwiek ośmieli się rzucić rękawicę wyborczą dotychczasowemu prezesowi, odparł, że "jeżeli miałby się bawić w bukmacherkę, to raczej by nie obstawiał, żeby nie stracić".

Fogiel: premier ma bardzo duże szanse na zgromadzenie wymaganego poparcia
Fogiel: premier ma bardzo duże szanse na zgromadzenie wymaganego poparcia TVN24

Morawiecki wiceprezesem?

Wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki pytany w środę, czy Mateusz Morawiecki "zostanie wiceprezesem" PiS, odparł: - Będzie taka kandydatura na Radzie Politycznej. - Z pewnością zostanie wybrany, jeżeli wszystko się odbędzie zgodnie z planem - dodał Terlecki.

Obecnie wiceprezesami PiS są: Beata Szydło, Joachim Brudziński, Antoni Macierewicz, Mariusz Błaszczak i Mariusz Kamiński. Od pewnego czasu pojawiają się spekulacje, że do tego grona miałby dołączyć premier Mateusz Morawiecki.

Autor:js/adso

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości