Na warszawskich Starych Powązkach odbyły się uroczystości pogrzebowe Ireny Sendler. Poprzedziła je msza żałobna w kościele pw. św. Karola Boromeusza. W południe we wszystkich szkołach minutą ciszy uczczono pamięć bohaterskiej kobiety, która w czasie wojny, narażając życie, uratowała życie tysiącom żydowskich dzieci.
Zmarłą żegnała rodzina i przyjaciele, a także były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski i wielu innych przedstawicieli władz państwowych i miejskich.
Ks. Wojciech Lemański podkreślił podczas homilii, że Irena Sendler uczyła nas jak być człowiekiem pośród ludzi, a spotkanie z nią było "jak dotknięcie skrzydła anioła dobroci".
- Ona nie tylko sama czyniła dobro, ale potrafiła w innych tę umiejętność rozbudzić. Chodziła od domu do domu szukając tych, którym można by pomóc. Była w tej swojej dobroci nie tylko heroiczna, ale przede wszystkim niezwykle skromna i wrażliwa - mówił ks. Lemański.
Po mszy trumnę z ciałem Ireny Sendler przeniesiono na Stare Powązki i złożono w rodzinnym grobowcu.
Na cmentarz przyszła m.in. delegacja uczniów z warszawskiego gimnazjum nr 23. im. Ireny Sendlerowej. Uczniowie przynieśli żółte tulipany - ulubione kwiaty zmarłej. W ostatniej drodze Irenie Sendler towarzyszyli także przedstawiciele kapituły Orderu Uśmiechu, którym została odznaczona.
Naczelny rabin Polski Michael Schudrich odmówił nad trumną modlitwę kadish oraz odczytał biblijny Psalm 23.
Bohaterka czasu wojny
Irena Sendler zainicjowała szeroko zakrojoną akcję ratowania dzieci żydowskich, gdy w drugiej połowie 1942 roku rozpoczęła się likwidacja Getta Warszawskiego. Wyprowadzane z getta, były umieszczane w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach w Warszawie, Turkowicach i Chotomowie. Przygotowywano im fałszywe dokumenty i wspomagano materialnie. Uratowano w ten sposób 2,5 tys. dzieci. Prawdziwe dane dzieci Sendler ukrywała w słoikach zakopanych w ogrodzie. Przetrwały one wojnę i umożliwiły uratowanym odkrycie prawdziwej tożsamości.
Pod koniec 1943 roku Irenę Sendler aresztowało gestapo. Została skazana na śmierć, ale dzięki wysokiemu okupowi wpłaconemu przez "Żegotę" została rozstrzelana tylko "na papierze". Do końca wojny ukrywała się pod fałszywym nazwiskiem. Podczas Powstania Warszawskiego pracowała jako pielęgniarka PCK.
W 1965 roku Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznał Irenie Sendler tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, a w 1991 roku otrzymała honorowe obywatelstwo Izraela.
W 2003 roku Irenę Sendler odznaczono Orderem Orła Białego. W roku 2006 prezydent Lech Kaczyński wystąpił z inicjatywą przyznania jej Pokojowej Nagrody Nobla. W 2007 roku Senat RP jednogłośnie przyjął uchwałę w sprawie uhonorowania działalności Ireny Sendler i Rady Pomocy Żydom "Żegota" w tajnych strukturach Polskiego Państwa Podziemnego w okresie II wojny światowej. Także w roku 2007 Sendler otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Stołecznego Warszawy.
Irena Sendler zmarła 12 maja. Miała 98 lat.
Źródło: PAP, tvn24.pl