"Wszystkie oczy są zwrócone na polski rząd"

Pełnomocznikiem ministra środowiska ds. organizacji COP24 został Rafał Bochenek ("Fakty" TVN)
Pełnomocznikiem ministra środowiska ds. organizacji COP24 został Rafał Bochenek ("Fakty" TVN)
Źródło: Shutterstock

Eksperci ONZ apelują do polskich władz o refleksję nad zakazem spontanicznych zgromadzeń podczas szczytu klimatycznego w Katowicach. - Wszystkie oczy zwrócone są na polski rząd, żeby zobaczyć, w jaki sposób dotrzymuje swoich zobowiązań i utrzymuje odpowiedzialność za zapewnienie nieskrępowanego uczestnictwa w szczycie - wskazują. ("Polska i świat")

Eksperci przy Biurze Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka (OHCHR) wysłali do polskiego rządu swoją opinię na temat specustawy uchwalonej z okazji konferencji klimatycznej w Katowicach (COP24).

Pod datowanym na 23 kwietnia pismem podpisali się eksperci Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka (OCHCR). Wśród nich znalazł się m.in. John H. Knox (specjalny sprawozdawca OCHCR ds. praw człowieka związanych ze środowiskiem), Joseph Cannataci (specjalny sprawozdawca OCHCR ds. prawa do prywatności) oraz Michel Forst (specjalny sprawozdawca OCHCR ds. obrońców praw człowieka).

PRZECZYTAJ OPINIĘ KRYTYKUJĄCĄ SPECUSTAWĘ WS. SZCZYTU KLIMATYCZNEGO (PO ANGIELSKU)

Służby mogą szpiegować uczestników szczytu

W poniedziałek o obawach ekspertów poinformowano w informacji prasowej.

Ich zdaniem zapisy specustawy, która została uchwalona przez parlament i podpisana przez prezydenta w styczniu tego roku, mogą naruszać swobodę osób, które chcą demonstrować w jej trakcie.

Eksperci ONHCR krytykują między innymi art. 17 specustawy, który - jak zwracają uwagę - daje policji szerokie możliwości gromadzenia informacji na temat uczestników szczytu klimatycznego w Katowicach.

Według zapisów specustawy służby mogą gromadzić dane "także bez wiedzy i zgody osób, których dotyczą, w terminie do dnia 21 stycznia 2019 roku".

"Tak szeroki nadzór nie podlega kontroli sądowej" - alarmują sygnatariusze dokumentu.

Ograniczenie prawa do demonstracji

Eksperci OCHCR mają również spore zastrzeżenia do art. 22 specustawy. Wprowadza ona zakaz "uczestniczenia w zgromadzeniach spontanicznych" na terenie miasta Katowice w dniach od 26 listopada do 16 grudnia 2018 roku.

Demonstracje podczas COP24 będzie można organizować, ale po zgłoszeniu jej przynajmniej na dwa dni przed.

"Wydaje się, że art. 22 uniemożliwia spontaniczne pokojowe zgromadzenia w Katowicach, które ze względu na oczekiwany charakter COP24 powinny być tolerowane" - wskazują eksperci.

Aleksander Brzózka, rzecznik resortu środowiska, argumentuje, że specustawa ma na celu zagwarantować zarówno "sprawną organizację tej konferencji, jak i zapewnienie bezpieczeństwa".

Autor: PTD//kg / Źródło: tvn24

Czytaj także: