Laureatem Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta w kategorii "Sukces" został Prezes Zarządu Inglot Cosmetic Wojciech Inglot. Za "Wizję i innowację" nagrodzono Prezesa Zarządu CD Projekt RED Adama Kicińskiego, a za działalność społeczną inicjatora akcji "Szlachetna Paczka" ks. Jacka Stryczka. Na gali w budynku Ufficio Primo w Warszawie zebrali się w środę wieczorem przedstawiciele świata mediów, sztuki, biznesu i polityki, m.in. premier Donald Tusk.
Nagrodę w kategorii "Sukces" wręczył Jan Kulczyk, za "Wizję i innowację" Jerzy Starak, a za działalność społeczną Wojciech Kostrzewa.
- Ta nagroda jest dla cudownego teamu, z którym mam szczęście pracować. Pokazuje ona, że nie ma Polski AB lub C - mówił Inglot odbierając nagrodę.
Adam Kiciński zaznaczył: - My musimy być innowacyjni i musimy mieć wizję, bo rynek na którym działamy taki właśnie jest. Podziękował tym, którzy przyczynili się do jego sukcesu.
Z kolei ks. Stryczek zwierzył się, że kocha, przede wszystkim ludzi bogatych. - Kocham ich tak, że oni potem kochają biednych. Pomaganie to sztuka. Ta nagroda jest spełnieniem mojego marzenia, że można być szczęśliwym pomagając innym - powiedział Stryczek.
W środę wieczorem odbyła się gala wręczenia pierwszej edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. W budynku Ufficio Primo w Warszawie zebrali się przedstawiciele świata mediów, sztuki, biznesu i polityki. Na początku głos zabrał premier Donald Tusk. - Życie i aktywność Jana Wejcherta była taką nagrodą. Dziś dobrzy ludzie i los sprawili, że możemy być obecni przy wręczaniu nagród, których on jest patronem - powiedział premier.
Donald Tusk podkreślił, że ta nagroda "to świetny pomysł, bo pokazuje, że w naszym życiu możemy spotykać podobnych ludzi, którzy swoją praca pomagają". - Jestem poruszony nominacjami. One pokazują, że dziś w Polsce można zarabiać i być kreatywnym. Jestem szczególnie poruszony nominacjami w kategorii społecznikowskiej. Wszystkie dobrego - mówił szef rządu.
Z kolei w imieniu prezydenta głos zabrał szef jego Kancelarii Jacek Michałowski. - Postać Jana Wejcherta jest wzorem, jak wiele może zdziałać człowiek obdarzony wiedzą i talentem. Był nie tylko przedsiębiorcą, ale i animatorem społeczeństwa obywatelskiego. Dziś jego przesłanie podejmują laureaci nagrody im. Jana Wejcherta - napisał prezydent.
Duma i zobowiązanie
W następnej kolejności głos zabrał przewodniczący kapituły Nagrody im. Jana Wejcherta Dariusz Mioduski, który podkreślał jak ważna jest odpowiedzialność w biznesie. - Ten wieczór jest pierwszą stroną nowego rozdziału kolejnych 20 lat Polskiej Rady Biznesu. Nagroda którą przyznajemy ma być drogowskazem, ma przypominać o tym kim jesteśmy, ale też o tym kim powinniśmy być jako ludzie biznesu. Ma nam przypominać, że korzystając z pewnych przywilejów ponosimy tę odpowiedzialność za rozwój społeczny. Bycie liderem to nie tylko wyróżnienie, ale i zobowiązanie - podkreślił przewodniczący.
A wdowa po Janie Wejchercie Aldona Wejcher podkreśliła, że niezmiernie cieszy się z tego, że "dorobek biznesowy jej męża, jego odwaga i konsekwencja stały się inspiracją tej nagrody". - Był wzorem do naśladowania już za życia - podkreśliła Wejcher. Podziękowała też przewodniczącemu kapituły, jej członkom i zarządowi Polskiej Rady Biznesu.
Finaliści w trzech kategoriach
Nagroda zostanie przyznana w trzech kategoriach - Sukces, Wizja i innowacja oraz Działalność społeczna. W kategorii "Sukces" finalistami zostali Wojciech Inglot, Prezes Zarządu Inglot Cosmetics; Adam Kiciński, Prezes Zarządu CD Projekt Red; Henryk Orfinger, Prezes Zarządu Dr Irena Eris oraz Andrzej Przybyło, Prezes Zarządu Spółki AB. Szansę na nagrodę za działalność społeczną mieli z kolei: Bożena Kazanowska, pomysłodawczyni Ogólnopolskiej Wypożyczalni Książek Dotykowych; ksiądz Jacek Stryczek, inicjator akcji Szlachetna Paczka i WIOSNA oraz Krzysztof Margol, szef Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA.
Za "Wizję i innowacje" nominowani zostali: Robert Dwiliński, Prezes Zarządu Ammono; Adam Kiciński, Prezes Zarządu CD Projekt RED; Solange i Krzysztof Olszewscy, założyciele i właściciele Solaris Bus&Coach; Sebastian Paszek, Prezes Zarządu Watt.
Najlepsi z najlepszych
Kapituła Nagrody finalistów wybrała spośród blisko 200 aplikacji nadesłanych przez ponad 400 instytucji i osób. Obok członków Polskiej Rady Biznesu byli to m.in. przedstawiciele wiodących instytucji gospodarczych, społecznych i kulturalnych, przedstawiciele administracji samorządowej, szkolnictwa wyższego oraz mediów.
Osoby, które znalazły się w finałowej jedenastce - w ocenie jury - wykazały się szczególnymi osiągnięciami biznesowymi, wyjątkowym zaangażowaniem w działalność społeczną i wizjonerskim podejściem do działalności gospodarczej. Zwycięzcy każdej kategorii otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 100 tysięcy złotych oraz statuetki, będące repliką rzeźby Alexandry Wejchert.
Wybitny skład
Zwycięzców wyłoniła czternastoosobowa kapituła, w której zasiedli przedstawiciele środowisk gospodarczych, społecznych, artystycznych oraz mediów: prof. Leszek Balcerowicz, Waldemar Dąbrowski, prof. Michał Kleiber, Jerzy Koźmiński, Monika Olejnik i Mariusz Walter. Ze strony Polskiej Rady Biznesu do kapituły weszli: Dariusz Mioduski, Alicja Kornasiewicz, Tomasz Mikołajczak, Zbigniew Niemczycki, Marian Owerko oraz Jacek Szwajcowski. Rodzinę Jana Wejcherta reprezentują: żona i współinicjatorka Nagrody Aldona Wejchert i córka Agata Wejchert – Dworniak.
Za wybitne osiągnięcia
Nagroda Polskiej Rady Biznesu została ustanowiona w XX-lecie działalności Rady. Nagradzając za wybitne osiągnięcia biznesowe i społeczne, Polska Rada Biznesu, której Jan Wejchert był współzałożycielem i pierwszym prezesem, chce aktywnie współtworzyć polską scenę gospodarczą.
Jan Wejchert - założyciel grupy ITI - zmarł 31 października 2009 r.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Tomasz Gzell