W Sztokholmie zakończyła się ceremonia, podczas której laureatka literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 Olga Tokarczuk odebrała złoty medal i dyplom z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Po uroczystości zaplanowany jest bankiet noblowski.
Kończymy relację. Dziękujemy za uwagę.
Na fasadzie Pałacu Prezydenckiego w Warszawie została wyświetlona iluminacja z wizerunkiem Olgi Tokarczuk.
Iluminacja z wizerunkiem @tokarczuk_olga została wyświetlona na fasadzie Pałacu Prezydenckiego w Warszawie❗️
— PL1918 (@PL1918) 10 grudnia 2019
Gratulacje dla laureatki @NobelPrize, która w Sztokholmie właśnie odebrała złoty medal i dyplom z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa.
⤵️ pic.twitter.com/60NrqgvPNW
Agata Passent: ogromne gratulacje dla Olgi Tokarczuk za to, co zrobiła. Poświęciła swoje życie literaturze, zatopiła się w literaturze totalnie.
Zakończyła się ceremonia wręczania Nagród Nobla. Teraz czas na bankiet.
- Cześć, wiem, że nas oglądacie. Pozdrawiamy serdecznie ze Sztokholmu. Trzymajcie się, wrocławianie - powiedziała we wtorek laureatka literackiego Nobla Olga Tokarczuk w klipie skierowanym do mieszkańców Wrocławia, którzy na rynku oglądają transmisję na żywo z ceremonii wręczenia nagród.
Profesorowie Banerjee, Duflo i Kremer odebrali złote medale i dyplomy.
Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kremer laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych.
Profesor Jakob Svensson wygłasza laudację na cześć laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych.
Peter Handke odebrał złoty medal i dyplom z rąk króla Szwecji.
Prof. Olsson: możemy zauważyć w jego twórczości niesamowite spojrzenie, które jest wrażliwe na wszystko.
Prof. Olsson: Handke urzeczywistnił swoje marzenie o tworzeniu prozy.
Profesor Anders Olsson wygłasza laudację na cześć Petera Handkego, laureata literackiej Nagrody Nobla za rok 2019.
Tokarczuk odebrała literacką Nagrodę Nobla.
Podczas odbierania przez polską noblistkę medalu i dyplomu wszystko przebiegło zgodnie z planem, także zapisany w protokole trzykrotny ukłon, który nie udał się w 1996 r. Wisławie Szymborskiej. Poetka w tym właśnie momencie ceremonii pomyliła się. Olga Tokarczuk swoje trzy ukłony wykonała bez pomyłek
Olga Tokarczuk odbiera złoty medal i dyplom z rąk króla Szwecji.
Wästberg: widzę, jak Alfred Nobel akceptuje jej twórczość, jest z niej dumny.
- Pani Tokarczuk, Akademia Szwedzka gratuluje wam. Proszę o odebranie Literackiej Nagrody Nobla z rąk jego królewskiej mości króla Szwecji - powiedział Wästberg po polsku.
Wästberg: "Księgi Jakubowe" to niesamowita powieść
Wästberg: w prozie Tokarczuk można zauważyć bezgraniczną miłość do wiedzy.
Za chwilę wręczenie Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk.
Wästberg: w prozie Tokarczuk widzimy historię różnych idei.
Wästberg: Proza Tokarczuk jest drastycznie pełna idei.
Per Wästberg: Polska to skrzyżowanie Europy, być może jej serca. Widzimy ją w prozie Olgi Tokarczuk.
Ratcliffe, Kaelin i Semenza odbierają złote medale i dyplomy.
Zostali oni uhonorowani za zidentyfikowanie molekularnych mechanizmów, które regulują w komórkach aktywność genów w odpowiedzi na zmieniające się stężenie tlenu w otoczeniu.
Laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny zostali Peter J. Ratcliffe, William G. Kaelin i Gregg L. Semenza.
Profesor Wedell wygłasza laudację na cześć laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny.
Głos zabiera profesor Anna Wedell.
Ponowny występ sopranistki Sofii Asplund.
John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham i Akira Yoshino odbierają złote medale i dyplomy od króla Szwecji.
Prof. Ramstrom: ta nagroda to wyraźny przykład tego, że wiele unowocześnień technologicznych ma swoją podstawę w chemii.
Laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie chemii są M. Stanley Whittingham, John B. Goodenough i Akira Yoshino za rozwój baterii litowo-jonowych.
Ramstrom wygłasza laudację na cześć laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii.
Głos zabiera profesor Olof Ramstrom
Trwa występ sopranistki Sofie Asplund.
Peebles, Mayor i Queloz odbierają złote medale z rąk króla Szwecji.
Laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki zostali James Peebles, Michel Mayor i Didier Queloz. Otrzymali ją "za wkład w rozumienie rozwoju wszechświata".
Laudację na cześć laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki wygłosza profesor Mats Larsson.
Na uroczystości noblowskiej obowiązują stroje galowe. Panie ubrane są w długie suknie wieczorowe, mężczyźni są we frakach, białych koszulach i białych muszkach. Są również goście w strojach narodowych, np. Japonki w kimonach, a Hinduski w sari. Olga Tokarczuk występuje w kreacji przygotowanej dla niej przez projektantkę Gosię Baczyńską.
Oprawę muzyczną ceremonii zapewnia Royal Stockholm Philharmonic Orchestra pod batutą Dawida Bjorkmana. Jako solistka wystąpi sopranistka Sofie Asplund. Wykonane zostaną m.in. utwory Edwarda Elgara, Charlesa Gounoda i Jeana Sibeliusa.
Prof. Heldin: ważnym obowiązkiem naukowców jest informowanie opinii publicznej o postępach w nauce.
Heldin: Alfred Nobel był pełen nowych pomysłów, mocno wierzył w wagę badań naukowych, które są oparte na faktach
Głos jako pierwszy zabiera prezes Fundacji Noblowskiej prof. Carl-Henrik Heldin.
Na widowni zasiada 1560 gości - artystów i polityków, dziennikarzy, naukowców, osoby zaproszone przez noblistów. Pierwsze rzędy widowni zarezerwowane są dla rodzin laureatów, członków szwedzkiego rządu i parlamentu. Na samej scenie jest 90 miejsc - tu zasiadają członkowie Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk, Akademii Szwedzkiej, zarząd Fundacji Noblowskiej oraz laureaci Nagrody Nobla z poprzednich lat. Naprzeciw nich, także na scenie, zasiądają tegoroczni laureaci oraz członkowie szwedzkiej rodziny królewskiej: król Karol XVI Gustaw z królową Sylwia, następczyni tronu księżniczka Wiktoria oraz książę Daniel.
Na sali pojawiła się właśnie Olga Tokarczuk.
Na ceremonii pojawił się między innymi król Szwecji Karol XVI Gustaw.
Rozpoczyna się uroczystość wręczenia Nagród Nobla.
Olga Tokarczuk przygotowuje się do uroczystości.
"Proszę przyjąć słowa uznania i gratulacje z okazji otrzymania Literackiej Nagrody Nobla" - napisał we wtorek do Olgi Tokarczuk prezydent Andrzej Duda. Listowne gratulacje przesłał pisarce także wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. "Serdecznie zapraszam Panią, w dogodnym dla Pani terminie, do złożenia wizyty w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - napisał.
Na rynku we Wrocławiu zgromadziło się kilkaset osób, które będą śledzić transmisję z wręczenia Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla.
Trwa odliczanie do rozpoczęcia uroczystości wręczenia Nagród Nobla.
W TVN24 I TVN24.PL TRWA TRANSMISJA Z CEREMONII WRĘCZENIA LITERACKIEJ NAGRODY NOBLA.
Olga Tokarczuk przebywa w Sztokholmie od piątku.
Tydzień Noblowski
W piątek Tokarczuk odwiedziła między innymi Muzeum Nagrody Nobla na Starym Mieście, wraz z pozostałymi 13 nagradzanymi noblistami. Przekazała tam podręczny kalendarz z ubiegłego roku z osobistymi zapiskami.
W sobotę wygłosiła w Sali Giełdy Akademii Szwedzkiej noblowską przemowę. Podczas wykładu odczytała w języku polskim esej "Czuły narrator".
W poniedziałek w Instytucie Polskim w Sztokholmie polska noblistka spotkała się z kilkunastoma tłumaczami swojej twórczości - między innymi z Grecji, Portugalii, Francji, Izraela, Czech, Holandii i Białorusi.
Literackie Noble Polaków
Nagroda Nobla w dziedzinie literatury trafiła do pisarza tworzącego w języku polskim po raz piąty. Olga Tokarczuk jest drugą kobietą i pierwszą polską prozaiczką, która została nagrodzona tym największym zaszczytem literackim na świecie. Wcześniej, w 1996 roku, Akademia Szwedzka doceniła poetkę Wisławę Szymborską.
W 2018 roku nie wręczono literackiego lauru w związku ze skandalem obyczajowym. W związku z tym w tym roku przyznano dwie nagrody.
Nagrodę za 2019 rok otrzymał austriacki pisarz i dramaturg Peter Handke. Budzi on w Sztokholmie kontrowersje w związku ze swoimi proserbskimi wypowiedziami na temat wojny w byłej Jugosławii. W piątek kwestia ta zdominowała wspólną konferencję prasową noblistów.
Autor: mjz//rzw / Źródło: tvn24