"To był bardzo ważny dzień, również pod względem sukcesu polskiej narracji"

[object Object]
"To był bardzo ważny dzień, również pod względem sukcesu polskiej narracji"tvn24
wideo 2/23

- My właściwie dopiero od kilkunastu lat opowiadamy o polskiej historii, próbując przyciągnąć uwagę Zachodu - mówił w "Debacie historycznej" w TVN24 dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, komentując obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Stwierdził, że "to był bardzo ważny dzień, również pod względem sukcesu polskiej narracji". - Ma ogromne znaczenie, kto był, a kogo nie było, a niestety ta lista (nieobecnych - red.) jest bardzo długa i znacząca - zwróciła uwagę była polska ambasador w Rosji Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

ZOBACZ CAŁĄ DEBATĘ NA TVN24GO

W niedzielę minęło 80 lat od wybuchu II wojny światowej. Centralne obchody związane z rocznicą odbywały się w południe w Warszawie, na placu Piłsudskiego. Przemawiali prezydent Andrzej Duda, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz wiceprezydent USA Mike Pence. Wcześniej prezydenci Polski i Niemiec złożyli kwiaty i znicze w Wieluniu - jednym z pierwszych miast, na które 1 września 1939 roku spadły niemieckie bomby. Steinmeier poprosił Polaków o przebaczenie, przemawiając w języku polskim.

CZYTAJ: PRZEMÓWIENIE ANDRZEJA DUDY >

CZYTAJ: PRZEMÓWIENIE PREZYDENTA NIEMIEC >

CZYTAJ: PRZEMÓWIENIE WICEPREZYDENTA USA >

Pełczyńska-Nałęcz: ma ogromne znaczenie kto był, a kogo nie było

O znaczeniu rocznicy wybuchu II wojny światowej w "Debacie historycznej" w TVN24 dyskutowali dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, nauczyciel, publicysta i historyk Jan Wróbel, była polska ambasador w Rosji Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Forum Idei Fundacji Batorego) oraz historyk, profesor Klaus Bachmann.

- To jest bardzo ważny dzień i bardzo ważna rocznica - stwierdziła Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak mówiła, "to jest taki moment symbolicznego zaznaczenia naszej roli w Europie".

Odnosząc się do przemówień trzech prezydentów, oceniła, że "to, co dzisiaj zostało powiedziane ma ogromne znaczenie". - Ma ogromne znaczenie, kto był, a kogo nie było, a niestety ta lista (nieobecnych - red.) jest bardzo długa i znacząca - zwróciła uwagę.

Czytaj również raport tvn24.pl: 80.rocznica wybuchu II wojny światowej

- Ogromna szkoda, że nie przyjechał prezydent Stanów Zjednoczonych. To jest uderzenie we wspólną tożsamość Zachodu, bo to był taki dzień, w którym należy nie tylko pamiętać o przeszłości, ale to była szansa - pytanie, na ile udało się ją zrealizować - na wyznaczenie tego, jakie są dzisiaj cele dla Zachodu, dla wspólnoty euroatlantyckiej, na ile my w ogóle jesteśmy razem, na ile wartości pokoju, demokracji są jeszcze aktualne - podkreślała. Stwierdziła, że "nie do końca to się chyba udało".

Pełczyńska-Nałęcz: ma ogromne znaczenie kto był, a kogo nie było
Pełczyńska-Nałęcz: ma ogromne znaczenie kto był, a kogo nie byłotvn24

"Dzisiaj Europa nie jest w sytuacja analogicznej do roku 1935-1936"

Jan Wróbel stwierdził, że "dzisiaj Europa nie jest w sytuacji analogicznej do roku 1935-1936". - Jest w trudnym położeniu (...) ale sięganie do takich głębokich analogii to jest duże przerysowanie, które powoduje, że potem młodzi ludzie myślą sobie, że 'te wydarzenia z lat 30. i 40. to jest coś takiego jak u nas (obecnie - red.) tylko trochę więcej'. - To nie było 'jak u nas tylko trochę więcej'. Było zupełnie inaczej - podkreślił.

"Dzisiaj Europa nie jest w sytuacja analogicznej do roku 1935-1936"
"Dzisiaj Europa nie jest w sytuacja analogicznej do roku 1935-1936"tvn24

Bachmann: to jest rodzaj rytualizacji historii

Klaus Bachmann, odnosząc się do wydźwięku przemówień prezydentów, ocenił, że "to jest ogólnie przecenione". - Uroczystości mają tutaj najmniejsze znaczenie, o wiele większe ma popkultura, filmy, seriale. To jest to, co oddziaływuje - przekonywał.

- To jest rodzaj rytualizacji historii, z którym mam pewien kłopot, bo to strasznie upraszcza i zasłania widok na dylematy, z którymi musieli wtedy zmagać się ludzie, którzy wtedy faktycznie przeżywali te wydarzenia - dodał historyk.

Bachmann: to jest rodzaj rytualizacji historii
Bachmann: to jest rodzaj rytualizacji historiitvn24

"To był bardzo ważny dzień, również pod względem sukcesu polskiej narracji"

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego wskazywał, że "to był bardzo ważny dzień, również pod względem sukcesu polskiej narracji". - Problem polega na tym, że doświadczenie Polski dwudziestego wieku jest doświadczeniem dwóch totalitaryzmów, o których mówił prezydent Duda, którego skutki skończyły się w 1989 czy nawet później, wraz z wymarszem wojsk sowieckich w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku - wskazywał. Jak stwierdził Ołdakowski, "my właściwie dopiero od kilkunastu lat opowiadamy o polskiej historii, próbując przyciągnąć uwagę Zachodu i powiedzieć, że mamy prawo to powiedzieć". - Okazuje się, że nasi sąsiedzi zaczynają to rozumieć- mówił.

Nawiązał do dwóch wystąpień prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera i wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a. - Byłem poruszony i wypowiedzią prezydenta Niemiec i tym, że wiceprezydent Stanów Zjednoczonych pokazał II wojnę światową w tej perspektywie walki z dwoma totalitaryzmami - ocenił.

- Wypowiedzi przedstawicieli Niemiec były jednoznaczne. One były poruszające tym, że Niemcy znów postanowili wziąć na siebie tę odpowiedzialność, przypomnieć o niej. To na pewno nie jest dla nich łatwe po tylu latach od zakończenia wojny - zauważył.

 "To był bardzo ważny dzień, również pod względem sukcesu polskiej narracji"
"To był bardzo ważny dzień, również pod względem sukcesu polskiej narracji"tvn24

Pełczyńska-Nałęcz: wzięcie tej odrobiny odpowiedzialności pomogłoby naszej narracji

Goście "Debaty historycznej" rozmawiali także o tym, jaka wizja wydarzeń z czasów II wojny światowej jest najbardziej zakorzeniona w zbiorowej pamięci Polaków.

- Podkreślając polski heroizm, warto równocześnie wskazywać na pewną polską odpowiedzialność, także w tym okresie przed 1 września 1939 roku, że to nie było do końca tak jak pan prezydent (Duda - red.) powiedział, że wszyscy patrzyli na ten rosnący reżim hitlerowski i nic z tym nie robili, a Polski w tym nicnierobieniu nie było. To też nie do końca jest prawda - zauważyła Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

- Myślę, że wzięcie tej odrobiny odpowiedzialności pomogłoby naszej narracji - dodała.

Pełczyńska-Nałęcz: wzięcie tej odrobiny odpowiedzialności pomogłoby naszej narracji
Pełczyńska-Nałęcz: wzięcie tej odrobiny odpowiedzialności pomogłoby naszej narracjitvn24

Wróbel: ogromna większość tego co się działo podczas wojny, to jest ruina moralna

Jan Wróbel mówił, że "ogromna większość tego, co się działo podczas wojny, to jest ruina moralna".

- Cześć i chwała bohaterom, to jest jasne. Ale zaniedbujemy takiej czci i wiary osób, które w drugiej wojnie światowej bohaterami nie były, tylko po prostu zachowywały się w miarę przyzwoicie - zwracał uwagę.

Wróbel: ogromna większość tego co się działo podczas wojny, to jest ruina moralna
Wróbel: ogromna większość tego co się działo podczas wojny, to jest ruina moralnatvn24

Bachmann: Polacy są niesprawiedliwi wobec samych siebie

Klaus Bachmann stwierdził, że "Polacy są niesprawiedliwi wobec samych siebie". Mówił, że z z jednej strony jest "narracja o bohaterskiej obronie inwazji (III Rzeszy i ZSRR - red.)". - Z drugiej strony - wskazywał - jest narracja o" II Rzeczpospolitej, przeżartej korupcją, która padła już po pierwszych dwóch tygodniach (walki - red.)".

- To jest wszytko strasznie niesprawiedliwe, bo to abstrahuje od dylematów zwykłych ludzi i polityków, którzy musieli w tamtym czasie podejmować decyzje - ocenił.

Ołdakowski: wprowadzono terror jako narzędzie zarządzania emocjami społecznymi

Jan Ołdakowski wskazywał, że "istotą totalitaryzmu, który pojawił się znienacka 1 września, było to, że wprowadzał nowy rodzaj wojny - terror jako narzędzie zarządzania emocjami społecznymi".

- Pojawia się wojna, której celem jest demoralizacja cywilów, pozbawienie ich godności na różnych poziomach, odebranie ich dóbr, żywności - zwracał uwagę.

Ołdakowski: wprowadzono terror jako narzędzie zarządzania emocjami społecznymi
Ołdakowski: wprowadzono terror jako narzędzie zarządzania emocjami społecznymitvn24

Pełczyńska-Nałęcz o relacjach polsko-rosyjskich: teraz jesteśmy znowu bardzo daleko od siebie

W kolejnej części dyskusji komentowano brak obecności na uroczystościach w Warszawie przedstawiciela władz Rosji i zastanawiano się, jak to może wpłynąć na relacje polsko-rosyjskie.

- Były takie momenty, kiedy wydawało się, że po malutku się do siebie zbliżamy. Niestety teraz jesteśmy znowu bardzo daleko - oceniła Pełczyńska-Nałęcz. Wskazywała, że udział Rosji w II wojnie światowej, nazywanej tam wielką wojną ojczyźnianą, to jest "mit założycielski państwa rosyjskiego".

- Powiedzenie Rosjanom, że tak naprawdę ich kraj odegrał rolę równoważną do faszystowskich Niemiec, jest czymś szokującym, prawie nie do przyjęcia. Jest czymś tak bolesnym dla obywatela rosyjskiego (...), że jest to niezwykle trudne do przyjęcia - mówiła o rosyjskim punkcie widzenia.

Pełczyńska-Nałęcz o relacjach polsko-rosyjskich: teraz jesteśmy znowu bardzo daleko od siebie
Pełczyńska-Nałęcz o relacjach polsko-rosyjskich: teraz jesteśmy znowu bardzo daleko od siebietvn24

Wróbel: historia nie powinna być elementem sporów historycznych

Jan Wróbel ocenił, że "historia nie powinna być elementem sporów historycznych, ale niestety jest i to jest przykre".

- Sytuacja, w której bardzo wielu historyków rosyjskich uprawia jawnie propagandę, a nieraz propagandę z jawnymi kłamstwami, to moim zdaniem my nie mamy co wyrywać się z tym, żeby wykazywać dużo zrozumienia akurat pod adresem tej licznej grupy historyków, bo oni to po prostu na zimno wykorzystują dla swojej narracji - przekonywał.

Ołdakowski: są tematy, których nie można obecnie poruszyć w relacjach polsko-rosyjskich

Jan Ołdakowski wskazywał, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, na skutek polityki prezydenta Władimira Putina, zmienił się sposób debaty o działaniach Rosji w czasie II wojny światowej. - Dziś już nie można mówić o radzieckiej napaści 17 września 1939 roku, o Katyniu. Tych spraw już nie można poruszyć w relacjach polsko-rosyjskich. Jest "wielka wojna ojczyźniana" i to jest problem - przyznał.

Bachmann: istnieją niesamowite różnice wewnątrz poszczególnych narracji

Klaus Bachamnn, odnosząc się do odmiennych wizji postaw Rosjan, a także Niemców w czasie II wojny światowej stwierdził, że "dzisiaj mamy wielkie narracje i wielkie kwantyfikatory".

- Widzimy niesamowitą różnice i różnorakość wewnątrz tych poszczególnych narracji - dodał.

Autor: mjz//kg / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Podatek od aut spalinowych zostanie zastąpiony dopłatami do elektryków - wynika z wpisu na platformie społecznościowej X ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. We wtorek rząd przyjął zmiany w Krajowym Planie Odbudowy.

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Źródło:
PAP

49-letnia Suzanne Morphew wybrała się na przejażdżkę rowerową w maju 2020 r. Nigdy nie wróciła do domu. Po latach znaleziono jej szczątki. Sekcja zwłok, której wyniki przedstawiono wczoraj, wykazała, że kobieta ​​zmarła w wyniku zabójstwa. W jej organizmie stwierdzono obecność "mieszanki leków używanej do unieruchamiania zwierząt".

Sekcja zwłok zaginionej 49-latki. "Zabójstwo", w organizmie stwierdzono "leki do unieruchamiania zwierząt"

Sekcja zwłok zaginionej 49-latki. "Zabójstwo", w organizmie stwierdzono "leki do unieruchamiania zwierząt"

Źródło:
CNN, CBS, ABC News

We wtorek, tuż przed majówką, oczom warszawiaków i turystów ukazał się ogromy porcelanowy talerz z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Zastąpił on tarczę zegara na wieży Zamku Królewskim na placu Zamkowym. A to wszystko z okazji otwarcia wyjątkowej galerii - zapewnia muzeum.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Nie jestem mścicielem. Jestem premierem demokratycznego rządu w dużym europejskim kraju. (...) Moim celem jest, aby niezależne sądy i prokuratura skutecznie rozliczyły polityków. Nie na mój rozkaz, ale na podstawie prawa" - napisał premier Donald Tusk po konferencji prokuratury w sprawie postępowań dotyczących Orlenu. Wczoraj premier spotkał się z ministrem sprawiedliwości, prokuratorem generalnym Adamem Bodnarem i ministrem koordynatorem do spraw służb specjalnych Tomaszem Siemoniakiem.

Tusk po konferencji prokuratury w sprawie Orlenu. "Nie jestem mścicielem, jestem premierem"

Tusk po konferencji prokuratury w sprawie Orlenu. "Nie jestem mścicielem, jestem premierem"

Źródło:
tvn24.pl

Beata Matyskiel, która jednym głosem przegrała w drugiej turze wyborów na wójta gminy Korycin (woj. podlaskie) złożyła protest wyborczy oraz zawiadomiła prokuraturę. Twierdzi, że jej kontrkandydat - wieloletni wójt Mirosław Lech – miał namawiać osoby niezamieszkałe w gminie do przemeldowania się. Ten przekonuje, że nigdy nie było z jego strony żadnych prób manipulacji. 

Przegrała jednym głosem. Złożyła protest wyborczy i zawiadomiła prokuraturę

Przegrała jednym głosem. Złożyła protest wyborczy i zawiadomiła prokuraturę

Źródło:
PAP

Na chwilę obecną są prowadzone trzy główne postępowania w sprawie Orlenu - powiedział prokurator krajowy Dariusz Korneluk na konferencji prasowej. Przekazał też, że w związku z tym doszło do przeszukań, między innymi u byłego prezesa koncernu Daniela Obajtka.

Prokurator krajowy: trzy główne postępowania w sprawie Orlenu

Prokurator krajowy: trzy główne postępowania w sprawie Orlenu

Źródło:
TVN24

Były prezes Orlen Trading Switzerland Samer A. na razie nie został wezwany przez prokuraturę, w związku z czym nie wiadomo, gdzie przebywa - powiedziała prokurator regionalna w Warszawie Małgorzata Adamajtys. Prokurator krajowy Dariusz Korneluk przekazał, że Prokuratura Regionalna w Gdańsku prowadzi wewnętrzne postępowanie wyjaśniające, dlaczego wobec Libańczyka zastosowano poręczenie majątkowe.

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Źródło:
PAP, TVN24, RMF FM

Mam pewien niedosyt po tej konferencji, ponieważ wczoraj w rozmowie w TVN24 minister koordynator do spraw służb specjalnych Tomasz Siemoniak mówił o sześciu śledztwach, które są prowadzone w sprawach Orlenu. Dzisiaj tak naprawdę usłyszeliśmy o dwóch - mówił po konferencji prokuratury dziennikarz portalu Onet Jacek Harłukowicz, który zajmuje się nieprawidłowościami w Orlenie. Zgodził się z nim dziennikarz "Czarno na Białym" TVN24 Łukasz Frątczak, który mówił, że "dowiedzieliśmy się tyle, że prokuratorzy nie za wiele wiedzą, ale bardzo się starają i dużo pracują nad tym, żeby się dowiedzieć".

"Dowiedzieliśmy się tyle, że prokuratorzy nie za wiele wiedzą"

"Dowiedzieliśmy się tyle, że prokuratorzy nie za wiele wiedzą"

Źródło:
TVN24

Obwodnica Trójmiasta zablokowana w obu kierunkach, nawet do godziny 15. Wszystko przez wypadek ciężarówki.

Obwodnica Trójmiasta zablokowana po porannym wypadku. Ciężarówka wbiła się w bariery

Obwodnica Trójmiasta zablokowana po porannym wypadku. Ciężarówka wbiła się w bariery

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek na drodze powiatowej w Ciechanowicach (woj. dolnośląskie). 47-letni kierowca zjechał na lewy pas, po czym uderzył w drzewo. Mężczyzna zmarł na miejscu.

Zjechał na lewy pas i uderzył w drzewo. Nie żyje kierowca

Zjechał na lewy pas i uderzył w drzewo. Nie żyje kierowca

Źródło:
tvn24.pl

Na pół roku więzienia bez zawieszenia sąd skazał 43-latkę, która wyrzuciła z balkonu na drugim piętrze kamienicy w Białymstoku psa. Zwierzę przeżyło upadek, jednak trzeba było je uśpić. Kobieta tłumaczyła, że musiała się potknąć albo zachwiać, bo była pijana. Sąd uznał, że nie było to okolicznością łagodzącą, ale obciążającą.

Wyrzuciła psa przez balkon. Mówiła, że była pijana. Jest prawomocny wyrok

Wyrzuciła psa przez balkon. Mówiła, że była pijana. Jest prawomocny wyrok

Źródło:
PAP

Trzyletnia dziewczynka przez kilka miesięcy skarżyła się rodzicom, że w jej pokoju są potwory. Ci sądzili, że to wytwór bujnej dziecięcej wyobraźni. Jak się jednak później okazało - w ścianie kilkadziesiąt tysięcy pszczół stworzyło sobie ogromny ul.

Trzylatka skarżyła się na "potwory w ścianie". Okazało się, że to 50 tysięcy pszczół

Trzylatka skarżyła się na "potwory w ścianie". Okazało się, że to 50 tysięcy pszczół

Źródło:
BBC, People

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl
Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Urodzony w Laosie emigrant wygrał 1,3 miliarda dolarów w ostatniej gigantycznej kumulacji loterii Powerball. 46-letni Cheng Saephan przyznał podczas uroczystego przekazania czeku, że od ośmiu lat zmaga się z nowotworem, a wygrana będzie zabezpieczeniem finansowym dla jego rodziny.

Chory na raka 46-letni emigrant wygrał 1,3 miliarda dolarów w loterii

Chory na raka 46-letni emigrant wygrał 1,3 miliarda dolarów w loterii

Źródło:
tvn24.pl

Władze Ukrainy wstrzymują wykonywanie części zobowiązań wynikających z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - między innymi dotyczących wolności słowa. Rząd w Kijowie powiadomił, że z powodu rosyjskiej agresji nie będzie w stanie wypełniać również zapisów konwencji, które gwarantują obywatelom prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego.

Ukraina zawiesza część zobowiązań wynikających z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka

Ukraina zawiesza część zobowiązań wynikających z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka

Źródło:
PAP

Były prezes Orlenu Daniel Obajtek przebywa poza Polską - przekazał poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba. Jak dodał, został o tym poinformowany premier Donald Tusk. - Jako obywatel, jako parlamentarzysta, jestem bardzo ciekawy, jakie są aktualne ustalenia, nie tylko dotyczące tego, gdzie Obajtek w tej chwili jest. Istotne jest bardziej to, w jaki sposób może skutecznie odpowiedzieć - powiedział Szczerba.

Szczerba: Obajtek przebywa poza Polską, przekazałem informację premierowi

Szczerba: Obajtek przebywa poza Polską, przekazałem informację premierowi

Źródło:
PAP

Spółka Orlenu była naszpikowana agentami służb, którzy nie zorientowali się, że mają do czynienia z lewym interesem i kradzieżą pieniędzy na wielką skalę - stwierdził były prezes PGNiG Piotr Woźniak, odnosząc się do 1,5 miliardowej straty Orlen Trading Switzerland. To i tak według niego nic, wobec ogromnej straty w wysokości 10,2 mld złotych jaką odnotowała w ubiegłym roku spółka. Orlen straciła na inwestycjach w petrochemię.

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Źródło:
TVN24 BiS

Oczekuję przyjrzenia się, kto tak naprawdę zarządzał Orlenem, bo nie sądzę, żeby tak niekompetentne osoby, które stały na czele tego koncernu, miały zbyt wiele do powiedzenia - mówił w związku ze śledztwami dotyczącymi Orlenu Jacek Karnowski (KO). Powiedział też, że były prezes Orlenu Daniel Obajtek, startując w wyborach do PE, chce "uciec od sprawiedliwości".

Śledztwa w sprawie Orlenu. "Oczekuję przyjrzenia się, kto tak naprawdę zarządzał Orlenem"

Śledztwa w sprawie Orlenu. "Oczekuję przyjrzenia się, kto tak naprawdę zarządzał Orlenem"

Źródło:
TVN24

Inflacja w kwietniu 2024 roku wyniosła 2,4 procent, licząc rok do roku - wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1 procent. W marcu wzrost cen towarów i usług wynosił w ujęciu rocznym 2 procent.

Inflacja w kwietniu. Są wstępne dane

Inflacja w kwietniu. Są wstępne dane

Źródło:
tvn24.pl

Serbskie media donoszą, że zgodnie z rządową "Koncepcją totalnej obrony kraju" w przypadku wybuchu wojny lub stanu wyjątkowego obywatele Serbii muszą zapewnić sobie dostawy żywności i innych podstawowych artykułów na okres co najmniej pięciu dni.

Media: obywatele Serbii muszą przetrwać bez państwa pięć dni

Media: obywatele Serbii muszą przetrwać bez państwa pięć dni

Źródło:
PAP

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie tak zwanej afery wiedeńskiej. Chodzi o wyjazd funkcjonariuszy CBA do stolicy Austrii, którego kulisy ujawnił były agent Tomasz Kaczmarek. Zawiadomienia w tej sprawie złożyli posłowie KO i samo CBA.

Jest śledztwo prokuratury w sprawie "afery wiedeńskiej"

Jest śledztwo prokuratury w sprawie "afery wiedeńskiej"

Źródło:
tvn24.pl
Był świadkiem, został oskarżonym. Drugi kierowca usłyszy wyrok w sprawie śmierci Beaty

Był świadkiem, został oskarżonym. Drugi kierowca usłyszy wyrok w sprawie śmierci Beaty

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zdaniem opozycji kandydujący do Parlamentu Europejskiego członkowie rządu "uciekają" z Polski - lecz według innych teorii mają tylko "pociągnąć wynik", by potem zrzec się mandatu europosła i wrócić na stanowiska. Czy to możliwe? A co z ich mandatami poselskimi? Sprawdziliśmy procedury.

Ministrowie kandydują do PE. Czy można się zrzec mandatu europosła i wrócić do Sejmu?

Ministrowie kandydują do PE. Czy można się zrzec mandatu europosła i wrócić do Sejmu?

Źródło:
Konkret24

Około setka małych dzieci wzięła udział w mającym wielowiekową tradycję festiwalu Nakizumo w Japonii. Wydarzenie polega na tym, że dzieci trzymane są na rękach przez zawodników sumo, którzy próbują doprowadzić je do łez. Wygrywa to, które rozpłacze się jako pierwsze.

Festiwal płaczących dzieci. Setka maluchów na rękach zawodników sumo

Festiwal płaczących dzieci. Setka maluchów na rękach zawodników sumo

Źródło:
Reuters, Japan Travel, tvn24.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę wypada 20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Do marca 2024 roku nasz kraj otrzymał z UE 261 miliardów euro, a wpłacił 85,8 miliarda euro - powiedziała we wtorek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. - Dla wszystkich tych, którzy mówią, że dopłacamy do Unii Europejskiej: jest naprawdę dokładnie odwrotnie - podkreśliła szefowa MFiPR.

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Źródło:
PAP

Billie Eilish zaśpiewa w Polsce. Znana amerykańska piosenkarka wystąpi 3 i 4 czerwca 2025 roku w krakowskiej Tauron Arenie. Koncerty odbędą się w ramach trasy koncertowej "Hit Me Hard and Soft". Premierę płyty zaplanowano w maju. To będą pierwsze koncerty jednej z największych obecnie gwiazd muzyki pop w Polsce.

Billie Eilish wystąpi w Polsce. Zaśpiewa dwa koncerty

Billie Eilish wystąpi w Polsce. Zaśpiewa dwa koncerty

Źródło:
PAP

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24